Kış doğayı uyutmadı! Arıcılar endişeli: En son Çernobil'de böyle bir şey yaşandı

Kış doğayı uyutmadı! Arıcılar endişeli: En son Çernobil'de böyle bir şey yaşandı

Kışın kurak yüzünü göstermesi arıları da etkiledi. Kuraklığı sert bir şekilde yaşayan Gümüşhane'de kovandan çıkmaması gereken arılar bahar aylarında olduğu gibi kovanlarını terk etmeye başladı. Kovanından çıkan arıların besinleri bitme noktasına gelirken arıcılar kovanları açıp arı keki koyuyor. Bu durumu en son Çernobil'de yaşadıklarını belirten arıcılar o zaman yaşananların da iklim kaynaklı olmadığını ifade etti.

Kışın ülke genelinde kurak geçmesi su krizini gündeme getirirken diğer yandan da tarımsal üretimin başına gelecekler endişe havuzunu dolduruyor. Tüm bu çıkmazların içerisinde arıcılar da kendi payına düşeni ortaya koydu.

Hava sıcaklığının gündüzleri 10 dereceyi geçtiği Gümüşhane’de kovandan çıkmaması gereken arılar bahar aylarındaki gibi kovanlarını terk etmeye başladı.

'EN SON ÇERNOBİL'DE GÖRDÜK'

Normal zamanda kar altında kalması gereken kovanların ısınması sonucu içindeki arılar kümelenmek yerine dışarı çıkıp uçuşmaya başlayınca kovanının içindeki besinleri bitme noktasına geldi.

6226480.jpg

Arıcılar bu durumu yıllardır yaşamadıklarını belirtip “En son Çernobil’den sonra böyle bir şey görmüştük” ifadelerini kullanırken kovanlarında kümelenmeyen arıların yiyecek ihtiyacı için Ocak ayının sonuna doğru kovanları açıp arı keki koyuyor.

'MEVSİMLER HİÇBİR ZAMAN BÖYLE DEĞİLDİ'

Yıllardan beri arıcılıkla uğraşan Murat Akçay, mevsimlerin bu yılki gibi hiçbir zaman olmadığını belirterek, “Ben 60 yaşındayım ve bu zamana kadar 1986’da Çernobil’den sonra böyle bir sıkıntı oldu ama iklimden dolayı değildi o. Şu anda kar yağışı yok.

6226481.jpg

Gümüşhane, ocak 2023 ortalık kupkuru, dağların tepelerinde tozarak dahi yok. Geçen sene mevsim çok güzeldi, kar yağışı çok iyiydi. Her mevsim kendini yaşattı ve çok bereketli de bir yıl oldu. Ama bu sene bu şekilde devam ederse tarımın bütün kesimlerinde olduğu gibi arıcılıkta da özellikle bizim bölgemizde çok sıkıntılar olacak susuzluk başta olmak üzere” dedi.

'ARILAR KIŞ MODUNA GİRMEDİ'

Bu dönemde Gümüşhane’de değil yemleme arının yanına bile gidilmemesi gerektiğini kaydeden Akçay, “Arılar şu anda normalde kışlama modunda. Şu anda uyuyor olması, kümelenmiş olması lazım. Donmasını engellemek için ana arıyı aralarına alıp küme halinde olmaları lazım ama arılar çalışıyor.

6226482.jpg

Epeydir, çalışıyor. Hiç kış moduna girmediler. Bu da ister istemez arıları yemleme ihtiyacı doğuruyor. Ama bu şekilde devam ederse yazın da yemleme moduna gireceğiz. Yani bal falan olma ihtimali çok az bu şartlarda. Mevsimin bu şekilde gitmesi arıların bakımını da güçleştiriyor, var olmasını da güçleştirecek” diye konuştu.

'MEVSİM BÖYLE GİDERSE ARICILIK DA OLUMSUZ ETKİLENECEK'

Özellikle Gümüşhane bölgesinde kuraklığın yazın da devam etmesi halinde arıların kendini idame ettirmesinin mümkün olmayacağını dile getiren Akçay, “Arı şu anda havalar sıcak gittiği için yavru koyuyor. Yavru koyduğu zaman eğer bundan sonra soğuk olursa o yavru çürüğüne dönecek.

6226483.jpg

O zaman da hepten kötü olacak. Normalde yavru çürüğü olduğu zaman arıyı kovanıyla yakmak lazım ondan kurtarabilmek için. Şimdi yeni ilaçlar çıktı diyorlar ama çok etkili olmuyor. Dolayısıyla da yani mevsimin bu şekilde gitmesi tüm tarımı etkileyeceği gibi arıcılığı da çok fazla menfi yönde etkileyecek” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN