Kolon kesme vahşetinde 876 yıl hapis istemi: Ezgi Apartmanı suçluları her yerde aranıyor

Kolon kesme vahşetinde 876 yıl hapis istemi: Ezgi Apartmanı suçluları her yerde aranıyor

Deprem felaketinde yıkılan Ezgi Apartmanı 35 kişiye mezar olmuştu. Apartmana ilişkin yürütülen soruşturmada 6 yıl önce zemin katta bulunan pastanede yapılan tadilat sırasında 40 santimetre çapında kolon kesildiği bunun yanı sıra perde duvar ve tabliyede de hasar olduğu ortaya çıktı. Yakalama kararıyla aranan pastanenin işletmecileri Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel ile pastanenin tutuklu iç mekan tasarımcısının 'olası kastla kasten öldürme' suçlarından 876 yıl 6’şar aya kadar hapsi istendi.

On binlerce vatandaşın yaşamını yitirdiği kentlerin enkaz yığınına döndüğü 6 Şubat felaketinin üzerinden aylar geçti. Geçen zamanda kentler yeniden ayağa kalkmaya çalışırken yaşanan facianın soruşturmaları da hız kesmeden sürüyor.

35 kişinin hayatını kaybettiği Ezgi Apartmanı ile ilgili yürütülen soruşturma da tamamlandı.

8093238.jpg

ŞÜPHELİLER SERBEST BIRAKILDI

Alparslan Türkeş Bulvarı’ndaki Ezgi Apartmanı, 6 Şubat günü saat 04.17’de meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremde yıkıldı. Apartman görevlisi Mulla Kenger ile oğlu Mesut Kenger’in sağ olarak kurtulduğu binada 35 kişi hayatını kaybetti. Binanın yıkılmasıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu tarafından başlatılan soruşturma devam ederken, ölenlerin yakınları 6 yıl önce zemin katta bulunan pastanede yapılan tadilat sırasında kolon kesildiğini öne sürdü. Bunun üzerine soruşturma savcısı tarafından görevlendirilen 3 kişilik bilirkişi tarafından yapılan incelemede 40 santimetre çapında kolonun kesildiği tespit edildi.

Bunun üzerine binanın müteahhidi Yakup Aktaş ile pastane işletmecileri Samir Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel gözaltına alındı. Şüpheliler, sorgularında suçlamaları kabul etmezken, sevk edildikleri mahkemece yurt dışı çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

8093239.jpg

BİLİRKİŞİ RAPORU

Soruşturma kapsamında elde edilen tüm delil, belge, fotoğraf ve videolar, binanın yıkılma nedeninin, yıkılmasında kusuru bulunanların ve sonradan yapılan tadilat ve değişikliklerin mevzuata uygun yapılıp yapılmadığının tespiti için Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne gönderildi. Üniversitede 7 kişiden uluşan bilirkişi, incelemelerin sonunda hazırladığı 48 sayfalık raporda statik proje müellifi, yapım sorumlusu müteahhit, fenni mesul, Kervan Pastanesi'nde yapılan izinsiz ve/veya projesiz tadilatlardan sorumlu kişiler asli kusurlu, belediyenin ilgili birimindeki yapı ruhsatlarında proje kontrollerinden sorumlu kişiler, belediyenin yapı kontrol birimi ve yapı kullanma izin belgesi düzenlenmeden önce binayı kontrol etmekle görevli kişiler tali kusurlu bulundu.

2 KİŞİ TUTUKLANDI

Gelen rapor üzerine asli kusurlu bulunan fenni mesul Mehmet Tekin ile pastanenin iç mekan tasarımcısı Ertan Danacı gözaltına alınıp, tutuklandı. Diğer asli kusurlular pastane işletmecileri Sami Kervancıoğlu ile Mustafa Pekel hakkında ise adreslerinde bulunmayınca mahkeme tarafından tutuklanmaya yönelik yakalama kararı çıkartıldı.

Soruşturma sonunda Cumhuriyet Savcısı pastanenin işletmecileri Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel ile pastanenin iç mekan tasarımcısı Ertan Danacı’nın 'olası kastla kasten öldürme ve yaralama' suçlarından 876 yıl 6’şar aya kadar, müteahhit Yakup Aktaş ve tutuklu fenni mesul Mehmet Tekin hakkında ise bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçundan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi.

8093242.jpg

PERDE DUVAR VE TABLİYEDE DE TAHRİBAT YAPILMIŞ

27 sayfalık iddianamede şüpheliler hakkında istenen cezaların nedenleri de detaylı bir şekilde yer alıyor. Binanın yıkılmasında asli kusurlu gösterilen Sami Kervancıoğlu, Mustafa Pekel ve Ertan Danacı’nın tadilat sırasında kolon dışında binanın diğer taşıyıcı unsurlarına da zarar verildiği belirtilen iddianamede şöyle denildi:

Soruşturma kapsamında müşteki ve tanık ifadeleri, iş yeri tadilat öncesi ve sonrasını gösterir fotoğraflar, bilirkişi raporları, mahallinde yapılan olay yeri görgü ve tespit işlemleri ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde Kervan Pastanesi isimli iş yerinde yapılan tadilatlarda binanın statiğini etkileyecek ve binanın taşıyıcı unsurlarına zarar verecek şekilde havalandırma tesisatının perde duvarla boşluk açılarak çıkarıldığının, zemin ve asma kat arasında bulunan 40 cm çapındaki fretli kolonun kesildiğinin, iş yerinin servis amaçlı kullandığı asansör için +30 kotundaki tabliyede statik ve mimari projede bulunmayan bir boşluk açıldığının sabit olduğu görülmektedir.

Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel isimli şahısların iş yerinin fiili ve resmi yetkilisi olduğu, şüphelilerin bilgisi veya izni olmadan bu tadilatların gerçekleşmesinin mümkün olmadığı, Ertan Danacı isimli şahsın yapılan tadilatların tasarımını ve koordinasyonunu yaptığı, şüphelinin bilgisi ve izni olmadan taşıyıcı unsurlara zarar verilmesinin mümkün olmadığı, yapılan tadilatlarda kolon kesilmesi ve diğer taşıyıcı unsurlara zarar verilmesi eylemlerinin olası kast ile yapıldığı, çünkü yapının birden fazla taşıyıcı unsuruna zarar verildiği, bu eylemlerin sonucunda neticenin kaçınılmaz olmasına rağmen şüphelilerin umursamadan, neticenin gerçekleşmesini göze alarak ‘Olursa olsun’ şeklinde oluşan kast ile hareket ettiği, bu itibarla şüpheliler hakkında vefat sayısınca olası kastla kasten öldürme suçu ve yaralı sayısınca olası kastla kasten yaralama suçu yönünden kamu davası açmaya yeter şüpheye ulaşılmıştır.

8093245.jpg

Savcılık tevzi bürosuna gönderilen iddianame, buradan 5 ağır ceza mahkemesinden birine sevk edilecek ve iddianame mahkeme tarafından kabul edilirse şüphelilerin yargılanmasına başlanılacak.

HER YERDE ARANIYORLAR

Hazırlanan nihai bilirkişi raporunda tali kusurlu bulunan kamu görevlilerinin dosyası ayrılırken, 11 Eylül’de haklarında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan Sami Kervancıoğlu ile Mustafa Pekel’in yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN