Marmara depremi İstanbul'da en çok bu ilçeleri vuracak! Japon deprem uzmanı, ilçe ilçe sıraladı

Marmara depremi İstanbul'da en çok bu ilçeleri vuracak! Japon deprem uzmanı, ilçe ilçe sıraladı

Beklenen Marmara depremi için, "7.6, 7.9' kadar gidebilir diye ben söylüyorum. Deprem geliyor. 1 sene sonra, 1 ay sonra hatta 1 hafta sonra da olabilir" diyen Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, İstanbul'un en riskli deprem ilçelerini açıkladı. Peki, İstanbul depreminde hangi ilçeler riskli? İşte, İstanbul'un en en riskli deprem ilçeleri...

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremi, on binlerce insanın ölümüne, yüz binlerce insanın evsiz kalmasına neden oldu. 19.3 milyon nüfuslu İstanbul'u da etkileyecek olası Marmara depreminin her an yaşanabileceği uyarısında bulunan uzmanlar, Marmara depreminin Kahramanmaraş depremlerinden daha yıkıcı olacağını dile getiriyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, yaşanabilecek 7 şiddetindeki olası büyük Marmara depreminde Zeytinburnu, Avcılar, Büyükçekmece, Ataköy, Büyükçekmece başı çekiyor.

yoshinori-moriwaki-istanbul-depremi.jpg

İSTANBUL'UN EN RİSKLİ DEPREM İLÇELERİ HANGİLERİ?

CNN Türk'e konuşan Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, "7.6, 7.9' kadar gidebilir diye ben söylüyorum. Deprem geliyor. 1 sene sonra, 1 ay sonra hatta 1 hafta sonra da olabilir. Riskin en yüksek olduğu bölgeler Atatürk Havalimanı, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Avcılar, Büyükçekmece ve Fatih tarafında da yumuşak zeminler var. Anadolu Yakası'nda da Tuzla, Pendik, deniz kenarı tarafları" dedi.

İSTANBUL'UN EN TEHLİKELİ DEPREM BÖLGESİ NERESİ?

Yoshinori Moriwaki, "99 depreminde de bunu gördük. buralarda sallantı çok oldu. Zemin yumuşak ise sıkıntı. Hatay kötü, neden? Zemin yumuşak olduğu için. Bu binalar yapışık ve hepsi 2000'den önce yapıldı. Bu binalarda çok hasar olacak" ifadelerini kullandı.

Megakentte kentsel dönüşüm çalışmaları devam etse de 'tabut bina' sayısı halen çok fazla. Yoshinori Moriwaki, "Kentsel dönüşümü acilen yapmak lazım" sözleriyle uyarıda bulundu.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN