Üreticiden maliyet çıkışı: Hep mazota, gübreye çalışıyoruz

Üreticiden maliyet çıkışı: Hep mazota, gübreye çalışıyoruz

Eskişehir'de üreticilerle buluşan CHP'li Utku Çakırözer, burada çiftçilerin sorunlarını dinledi. Üretici maliyetlerden yana dert yanarak, "Kasa 10 liraysa içindeki mal 8 liraya satılıyor. Hep zarar, bile bile de gönderiyoruz yapacak bir şey de yok. Bana, ‘Ben sana 2.5, 3 lira garanti veriyorum’ dese ben ekerim. 10 lira yapsın da istemiyoruz. Biz hep mazota, gübreye, fideye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer; CHP Eskişehir il ve ilçe örgütleri ile birlikte sebze hallerindeki üretici ve nakliyecileri dinledi.

Bir üretici, “2 liraya, 2,5 liraya alabiliyorduk bunu ama şu an petrol yükseliyor yarın sabah bu kasayı aldığım yer bana 5 lira diyebilir, önümü göremiyorum. Geçtiğimiz 5 yıldan beri afaki zamlar gelmiyordu” dedi. Sebze halinde nakliyeci de “Geçen yıl 5 bin olan masraf bu yıl 10 bin oldu. Marşa bastığımız an 10 bin lira. Bu 10 bin liranın götürdüğümüz maldan çıkması lazım” dedi.

'ÜRÜNÜN KENDİSİNDEN ÇOK KASASI PAHALI'

Sarıcakaya’nın Düzköy Mahallesi’nde sebze halindeki üreteci Gökhan Çivi ise yaşadıkları sıkıntıları şöyle aktardı:

“Maliyetler çok arttı. Geçen yıl 2, 2 buçuk liraya giden bir kasa şu an 7 lira, 8 liraya gidiyor. Şu an salatalık gidiyor. Salatalık daha ucuz giden kasa daha pahalı. Kasa 10 liraysa içindeki mal 8 liraya satılıyor. Roka da aynı, 22 lira masrafı var, 20 liraya satılıyor. Şu an hep zarar, bile bile de gönderiyoruz yapacak bir şey de yok.

'KUMARBAZ OLDUK'

Dün İstanbul’daydım mesela. Burada maydanozu kestiğimizde 40 kuruşa geliyor. İstanbul pazarlarında 5 liradan aşağıya bir tane bir şey yok. Masraf da biniyor üzerine, işçilik, nakliye hepsi içinde 22 liraya geliyor bize. Marketlerde 7 lira, 8 lira. Rokayı ekiyoruz kaç para kazanacağımızı bilmiyoruz. Kumarbaz gibi bir şey olduk, zarı atıyoruz ya tutarsa. Ben burada kıvırcık ektiğimde maliyeti bana 2 lira. Bana, ‘Ben sana 2,5, 3 lira garanti veriyorum’ dese ben ekerim. 10 lira yapsın da istemiyoruz. Ne kazanacağımı da bilmiyorum.”

'MAZOTA, GÜBREYE ÇALIŞIYORUZ'

Çakırözer ve parti örgütü sebze hallerindeki ziyaretlerin ardından köylerde üretici kadınlarda buluştu. Maliyetlerden dert yanan üretici kadınlar da “Çiftçiyi bitirmeye çalışıyorlar” derken, “Buradan İstanbul’a gönderiyoruz, dışarıya çalışıyoruz. Biz hep mazota, gübreye, fideye çalışıyoruz. Borçlardan arta kalırsa harcayacağız. Kendimize bir şey yok. Ancak yıprandığımızla kalıyoruz. Hayat çok pahalı, aracı kazanıyor. Çiftçiyi bitirmeye çalışıyorlar. Biz bitersek herkes biter. Çiftçi biterse Türkiye biter” dedi.

'BU DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ'

Çakırözer ziyaretlerini; “Çiftçimiz, üreticimiz her türlü zorluğa rağmen üretiyor, alın teri döküyor ama zarar ediyor. Üretici mazottaki, gübredeki olağanüstü artıştan, alın terinin karşılığını alamamaktan dertli. İktidarımızda bu düzeni değiştireceğiz. Çiftçi de üretici de alın terinin karşılığını alacak” sözleri ile değerlendirdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN