Android telefonunuza yazılım güncellemesi gelmiyorsa başınız büyük dertte! Uzmanlar uyarıyor, yazılımı güncel cihazları seçin

Android telefonunuza yazılım güncellemesi gelmiyorsa başınız büyük dertte! Uzmanlar uyarıyor, yazılımı güncel cihazları seçin

Akıllı telefonlara düzenli olarak güncellemeler sunuluyor. Bu güncellemelerin büyük bir kısmı yeni özellikten ziyade güvenlik tarafında sunuluyor ya da sistemsel bazı aksaklıkları gideriyor. Güvenlik tarafındaki açıkları kapatmayı vadeden bazı güncellemeler eğer yapılmazsa kullanıcıların kişisel verileri çalınabilir. Peki, telefon güncelleme neden önemli? Android güncelleme yapılmazsa ne olur? Android güncellemeleri neden önemli? İşte, telefon güncellemesinin önemi...

Akıllı telefon kullanıcıları güncellemeleri çoğunlukla umursamaz ve hemen yapmaz ancak bu güncellemeleri yapmak büyük önem taşıyor. Android güncellemeleri telefonunuza daha etkili özellikler getirirken yeni güvenlik sistemi destekleri vererek de onun daha güvenli ve kullanışlı olmasını sağlıyor.

En yeni teknolojiye sahip telefonu da satın alsak, telefonlarda zaman içinde güvenlik açıklarının oluşması, kasma ve kapanma, bataryanın yetersiz kalması, bazı uygulama ve oyunları indirememe ya da kullanamama gibi problemler ortaya çıkabiliyor.

ANDROID GÜNCELLEME YAPILMAZSA NE OLUR?

Android işletim sistemine sahip telefon modellerine sistem güncellemeleri sıklıkla sunuluyor. Telefon markalarının kendi güncellemelerinin yanında Android tarafında da önemli güncellemeler yapılıyor.

Android güncellemeleri hemen yapılmadığı zaman;

* Yeni özellikleri kaçırabilirsiniz,
* Telefonunuz yazılım kaynaklı saldırılara açık hale gelebilir,
* Telefonunuz güvenilmez bir hale gelebilir,
* Yavaşlamaya başlayabilir,
* Pil ömrü etkilenebilir.

ANDROID TELEFONLARDA GÜNCELLEME NEDEN ÖNEMLİ?

Yeni özellikleri kaçırabilirsiniz: Android işletim sistemi için periyodik olarak yeni özelliklere sahip yeni sürümler duyurulur. Fakat telefon şirketleri Android'in üzerine kendi özelliklerini eklemekte özgürdür. Bu nedenle telefonunuzun güncellenmemesi, Google'ın ve telefonunuzun üreticisinin sunduğu yeni özellikleri kaçırmanızla sonuçlanabilir.

Telefonunuz saldırılara açık olabilir: Siber suçlular Android'e sızmalarını, telefonunuza kötü amaçlı yazılım yüklemelerini, sizin telefonunuzdaki hareketlerinizi gözetlemelerini veya telefonunuzun kontrolünü ele geçirmelerini sağlayan güvenlik açıklarını ararlar. Güvenlik açıkları sebebiyle virüsler ve fidye yazılımları da dahil olmak üzere kötü amaçlı yazılımlardan olumsuz etkilenebilir, maddi manevi büyük zararlar görebilirsiniz.

Telefonunuz güvenilmez hale gelebilir: Telefonunuzun güvenliğini her zaman etkilemese de kodlama hataları da uygulamaların çökmesine veya başka sorunlara yol açabilen faktörler arasında yer alıyor. Android tabanlı telefonunuz herhangi bir şekilde tuhaf davranıyorsa, sebebi güncelleme almamış olması olabilir.

Telefonunuz yavaşlamaya başlayabilir: Yoğun kullanılan telefonlarda zamanla yavaşlama meydana gelebilir. Güncellemelerin bir sebebi de işletim sistemini düzene sokarak veya kodu daha verimli hale getirerek telefonunuzun performansını artırmak ve korumak, daha sorunsuz çalışan bir telefona sahip olmanızı sağlamaktır.

Pil ömrünüz etkilenebilir: Android telefonunuzun işlemcisini daha fazla strese sokan herhangi bir şey, pil ömrünü etkiler. Kendisinden ne kadar çok şey istenirse, işlemci o kadar fazla enerji kullanır ve telefonunuzun pili o kadar hızlı tükenir. Bu da kodlama hatalarının ve kötü amaçlı yazılımların telefonunuzun pilini etkileyebileceği, hatta kalıcı pil sorunlarına bile neden olabileceği anlamına gelir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN