Back To Top
İnsansız robot tekne Atlantik'i 75 günde geçti

İnsansız robot tekne Atlantik'i 75 günde geçti

 - Son Güncelleme: 04.09.2018 Salı 22:42
İnsansız robot tekne Atlantik\'i 75 günde geçti
- A +

Norveçli bir şirket tarafından üretilen insansız robot tekne, Kanada'dan İrlanda'ya başarıyla ulaştı. Dünyanın en zor rotalarından biri olan Kuzey Atlantik yolculuğunu 75 günde tamamlayan tekne, bu rotayı geçen ilk insansız araç oldu.

Norveçli Offshore Sensin şirketinin ürettiği yelkensiz robot tekne, Kanada'dan başladığı yolculuğunu İrlanda'da başarıyla tamamladı.

Dünyanın en zor rotalarından biri olan Kuzey Atlantik'i başarıyla geçen Sailbuoys adı verilen robot tekne 3 bin kilometre yol alarak Atlantik'i geçen ilk insansız tekne oldu.

2 metre boyunda ve 60 kilogram ağırlığındaki robot teknenin, hava koşulları, büyük gemiler ve balıkçı ağları gibi tehlikelerin olduğu rotada başarı olması büyük sürpriz olarak nitelendiriliyor.

Güneş panelleri aracılığıyla dalga büyüklüğünü ve denizdeki tuzluluk oranını ölçebilen Sailbuoys'in denizaltıları ile de iletişim kurmak için yeterli teknolojiye sahip olduğu belirtiliyor.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN