Sosyal medyadaki cesaret yarışlarında 'hayati tehlike' uyarısı

Sosyal medyadaki cesaret yarışlarında 'hayati tehlike' uyarısı

TikTok gibi gençlerin yoğunlukta olduğu sosyal medya platformlarındaki 'cilde uzun süre soğuk deodorant sıkmak', 'uzun süre deodorant koklamak' ve acılı 'cips yeme yarışı' gibi popüler cesaret yarışlarına karşı Almanya Risk Değerlendirme Dairesi uyarılarda bulundu. Onlarca gencin ölümüne yol açan bu cesaret denemelerinin ayrıca bilinç kaybı, beyin hücrelerinde kalıcı hasar ve solunum yollarında felce neden olabileceği belirtildi.

Gençlerin yaygın şekilde katıldığı cesaret yarışlarının en popülerlerinden olan 'cilde uzun süre soğuk deodorant sıkma' veya 'deodorantı mümkün olduğunca uzun süre soluma' yarışları TikTok'ta hızla yaygınlaştı. Bu gibi cesaret denemelerinin birçok çocuğun ölümüne ve sakatlanmasına yol açması üzerine Almanya Risk Değerlendirme Dairesi (BfR) bazı uyarılarda bulundu.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Almanya Risk Değerlendirme Dairesi'nin uyarısında, deodorantın içerdiği kimyasalların deriye uzun süre sıkılmasıyla yanıklar, hatta cilt dokusunda ölüm meydana gelebileceği belirtildi. Açıklamada, deodorantı içine çekmenin bilinç kaybı, kalp durması veya solunum yollarında felce neden olabileceği belirtilerek, daha ağır seyreden vakaların ölümle sonuçlanabileceği veya beyin hücrelerinde kalıcı hasara yol açabileceği uyarısı yapıldı.

ÖLÜMLE SONUÇLANIYOR

Geçen hafta polis, Coesfeld kentinde hayatını kaybeden ve TikTok'ta bir deodorant yarışına katıldığı belirtilen gencin ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Temmuz ayında da yine deodorant yarışına katıldığı söylenen bir gencin Schleswig-Holstein eyaletinde hayatını kaybettiği açıklandı.

Oberhausen kentinde de polis ay ortasında meydana gelen bir patlamanın yine deodorant yarışı bağlantılı olup olmadığı konusunda soruşturma yürütüldüğünü duyurdu.

'ACILI CİPS YEME' VE 'HİÇBİR ŞEY YEMEME' YARIŞLARI

Almanya'da Ağustos ayı sonunda da Euskirchen kentinde beş çocuğun fazla miktarda acılı cips yeme ve hiçbir şey içmeme yarışı üzerine polis ve ilkyardım ekiplerinin çocukların bulundukları okula acil müdahale etmeleri gerekmişti. Çocuklardan biri hastaneye kaldırılmıştı.

'ÇOCUKLARLA DİYALOG KURULMALI'

Uzmanlar, özellikle çocukların ve gençlerin severek kullandığı sosyal medya platformlarını kötülemeden gençlerle evde ve okulda diyalog kurulmasını tavsiye ediyor. Ailelere, öncelikle sosyal medyada hangi cesaret denemelerinin popüler olduğu konusunda çocuklarıyla yakın diyalog kurmaları, bu tür denemelerin cesaretle ne kadar bağlantısı olduğu konusuna eleştirel yaklaşması ve bakması için teşvik etmeleri, grup ve çevre baskısına boyun eğmeme konusunda özgüven vermeleri ve tehlikeli bir deneme ve yarış gördüklerinde bildirmeleri için de cesaretlendirmeleri tavsiye ediliyor.

'TEK SUÇLU SOSYAL MEDYA DEĞİL'

İletişim bilimcisi Jan-Hinrik Schmidt, sosyal medyadaki tehlikeli yarışlarda tek suçlunun platformlar olmadığını belirterek, 'Cesaret denemesi yüzyıllardır var. Diğer insanlari etkileyebilmek için bireyler sınırlarını aşmayı hep denedi' diye konuşuyor.

Leibniz Enstitüsü Medya Araştırmaları Bölümü görevlisi uzman, özellikle bluğ çağında gençlerin kendi sınırlarını test etme eğiliminde olduğunu da hatırlatıyor. Bazı cesaret yarışlarının kendilerini belli gruplarla özdeşleştirmek veya o gruplara alınma ritüeli olabildiğini de belirten uzman özellikle o hallerde kimlik gelişimi, başkaları tarafından benimsenme, dikkatini çekme ve ait olma amaçlı olduğuna işaret ediyor. Günümüzde sosyal medyanın da bunu güçlendirdiğini de aktarıyor.

'Birey kendisini gösteriyor ve kendisi için kamuoyu oluşturuyor. Daha önce böyle bir imkan yoktu' diyen Schmidt, günümüzde yaşanan fenomenin altını çiziyor. Gençlerin sıklıkla paylaştıkları fotoğraf ve videolarla sadece soyal ilişkilerini vurgulamakla kalmayıp, kendi aralarında da birbirileri üzerindeki baskıyı artırabildiğini söylüyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN