Back To Top
Teknoloji şirketleri saldırı düzenleyen katil robotlar üzerinde çalışıyor

Teknoloji şirketleri saldırı düzenleyen katil robotlar üzerinde çalışıyor

 - Son Güncelleme: 24.08.2019 Cumartesi 01:18
Teknoloji şirketleri saldırı düzenleyen katil robotlar üzerinde çalışıyor
- A +

Aralarında Amazon ve Microsoft gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin de bulunduğu onlarca firmanın saldırı düzenleyen katil robotlar üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Amazon, Microsoft ve Intel'in de aralarında bulunduğu dev teknoloji şirketleri, yapay zeka sistemli ve otonom olarak hedefe saldırı düzenleyen katil robotlar üzerine çalışıyor.

AMAZON VE MICROSOFT YÜKSEK KAYGI LİSTESİNDE

PAX'ın raporuna göre dünya çapında 50 şirket geliştirdikleri silahların tehlike oranına göre sınıflandırıldı. 22 şirket 'orta dereceli kaygı' grubuna dahil olurken, aralarında Amazon ve Microsoft'un da olduğu 21 şirket ise 'yüksek kaygı' grubunda yer aldı.

BİR ETNİK GRUBU YOK EDEBİLİRLER

Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Bilgisayar Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Stuart Russell, yapay zeka ile insan müdahalesine ihtiyaç kalmadan saldırı yapan tank, savaş uçağı ve denizaltı gibi silahların üretilebileceğini söyledi.

Russell, İsrail'in hali hazırda Harpy adını verdiği otonom bir drone ile bir bölgeye girerek hedefleri kendi seçerek vuran bir sisteme sahip olduğunu belirtti.

İnsanların öldürülmesi kararını verebilen makinelerin yasaklanması gerektiğini söyleyen Russell, "Yüz tanıma teknolojisinin de yardımıyla yapay zeka silahlar, bir cinsiyeti yada bir etnik grubu yok edebileceği gibi aynı zamanda sosyal medya hesaplarını tarayarak bir politik görüşe sahip insanları da yok edebilir." diye konuştu.

PAX'ın raporundaki 'yüksek kaygı' grubunda yer alan ve büyük veri analizi yapan CIA destekli Palantir şirketi, 800 milyon dolar karşılığında askerlere yardım etmek için savaş alanında gerçek zamanlı yapay zeka sistemi geliştirecek.

ANKARA / AA

 

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN