Türk Tabipleri Birliği nedir, ne yapar? TTB kapatılacak mı? Devlet Bahçeli ne dedi?

TTB'nin koronavirüs (corona virüsü) salgın hastalığıyla mücadelede Sağlık Bakanlığı'nı eleştirmesine Milliyetçi Hareket Partisi'nden tepki geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Türk Tabipleri Birliği kapatılsın' açıklamalarından ardından 'Türk Tabipleri Birliği hakkında bilgiler' internette araştırılmaya başlandı. Türk Tabipleri Birliği, doktorların bir araya geldiği meslek örgütüdür. Doktorların haklarını korumayı, tabiplik mesleğini temsil etmeyi ve ahlakını korumayı, tıp eğitimine katkıda bulunmayı ve Türkiye halk sağlığını geliştirip yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır. İşte detaylar...

Türk Tabipleri Birliği nedir, ne yapar? TTB kapatılacak mı? Devlet Bahçeli ne dedi?

'TTB nedir, ne iş yapar?', 'Türk Tabipleri Birliği kapatılacak mı?', 'Devlet Bahçeli ne dedi?' sorularının yanıtları internette araştırılıyor. Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli'nin, corona virüsü (koronavirüs) salgın hastalığına karşı uygulanan tedbirlerin yetersiz kalınmasına dikkat çekmek için 'siyah kurdele' eylemi düzenleyen Türk Tabipleri Birliği'ne yönelik sözleri tartışma konusu oldu. Türkiye'deki hekimlerin yaklaşık yüzde 90'ının üye olduğu TTB'yi 'ihanet oluşumu' olarak nitelendiren ve birliğin kapatılmasını isteyen Bahçeli'ye tepki yağıyor. TTB, "Bu topraklarda binlerce yıldır iyi hekimlik yaptık, yapıyoruz, yapacağız!" açıklaması yaptı. Detaylar haberimizde...

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ KAPATILACAK MI?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, koronavirüsle mücadelenin yönetilişine eleştiri olarak "Yönetemiyorsunuz Tükeniyoruz" eylemi başlatan Türk Tabipleri Birliği'ni (TTB) hedef alarak, TTB'nin derhal kapatılması gerektiğini savundu.

Bahçeli'nin sözlerine sağlıkçılar, meslek örgütleri ve muhalefetten tepki geldi.

MHP liderinin sözleri sonrası "İyi ki TTB var" ve "MHPKapatılsın" Twitter'da en çok kullanılan etiketlerden oldu.

TTB de bir açıklama yaparak, "Türk Tabipleri Birliği'nin salgına yönelik bilimsel verilere dayanan uyarı ve önerileri toplumun sağlık ve yaşam hakkı için kamuoyu ile paylaşması evrensel, yasal ve etik sorumluluğudur" dedi ve sözlerinin arkasında olduklarını ifade etti.

TTB Covid-19 salgınından dolayı artan vaka sayısına dikkat çekmek ve yaşamını yitiren meslektaşlarını anmak için #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz Haftası ilan etmiş ve hayatını kaybedenlerin anısına sağlık çalışanlarını 1 hafta boyunca siyah kurdele takmaya davet etmişti.

DEVLET BAHÇELİ NE DEDİ?

Bahçeli attığı bir dizi tweette;

"Türk Tabipler Birliği isimli ihanet oluşumu sözde artan vakalara, hayatını kaybeden insanlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza dikkat çekmek maksadıyla tüm sağlık kurumlarında siyah kurdele takacakmış! Bu teşebbüs zehirli ve zillet bir komplodur.

"Türk Tabipler Birliği Korona kadar tehlikelidir, tehdit saçmaktadır. Üstelik, hükümete yönelik 'Yönetemiyorsunuz, ölüyor, tükeniyoruz' eylemi haince bir tertiptir."

Bahçeli ayrıca koronavirüsle mücadele için bilim insanlarının yeni bir heyet oluşturması gerektiğini de savundu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN VE MUHALEFETTEN BAHÇELİ'YE TEPKİ

MHP liderinin sözlerine sağlıkçılar, meslek örgütleri ve muhalefetten tepki gelirken, "Bahçeli" ve "İyi ki TTB var" Twitter'da en çok konuşulan konular oldu.

Türk Tabipleri Birliği "İyi ki bu ülkede iyi hekimlik değerlerinin, halkın sağlık hakkının ve mesleki - etik dayanışmanın önemini bilen milyonlar var..." mesajını paylaştı.

TTB, "Salgına Karşı Bilgilendirme ve Uyarı Türk Tabipleri Birliği'nin Yasal ve Etik Yükümlülüğü; Yaşama ve Yaşatma Mücadelemiz Tarihsel Hekimlik Sorumluluğunun Gereğidir" başlığıyla bir açıklama yayımladı:

"Türk Tabipleri Birliği tarihin süzgecinden günümüze ulaşan iyi hekimlik değerlerinin vazgeçilmez temsilcisidir. Giderek şiddetlenen ve binlerce insanımızın, onlarca hekim ile sağlık çalışanının ölümüne neden olan COVID-19 salgınının her aşamasında Türk Tabipleri Birliği bütün enerjisini insanlarımızın sağlık ve yaşam hakkını savunmak için harcamıştır.

"Türk Tabipleri Birliği'nin salgına yönelik bilimsel verilere dayanan uyarı ve önerileri toplumun sağlık ve yaşam hakkı için kamuoyu ile paylaşması evrensel, yasal ve etik sorumluluğudur. COVID-19 salgınında kaybettiğimiz meslektaşlarımızı siyah kurdele ile anmak ve başka kayıplar olmasın diye çabalamak ise kaybettiklerimize ve yakınlarına karşı vefa borcumuzdur.

"Türk Tabipleri Birliği ve hekimler dün olduğu gibi bugün de ve yarın da bu sorumluluğun gereğini yerine getirmeye devam edeceklerdir. TTB Merkez Konsey üyeleri olarak sözlerimizin arkasında, görevimizin başındayız."

Ülkedeki hekimlerin yüzde 88'ini (100.000 üye) temsil eden TTB, gelirinin ana kaynağının üye aidatları olduğunu ve hükümetten hiçbir yardım almadığını kaydediyor.

Ankara Tabip Odası da Bahçeli'ye tepki olarak 'Hekimlik Andı'nı paylaştı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu TTB'ye "İyi ki varsınız" tweeti attı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Bahçeli'yi sorumsuzlukla suçlayarak "Türk Tabipleri Birliği'nin yanındayız" yazdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) de Twitter'dan "TTB'ye saldırı halk sağlığına saldırıdır! Başta düşünce ve ifade özgürlüğü olmak üzere, temel hak ve özgürlüklere yönelik saldırılara karşı emek, demokrasi ve halk sağlığı için mücadele veren Türk Tabipleri Birliği'nin yanındayız!!!" açıklamasını yaptı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği de "İyi hekimlik ve yüreğimizdeki insan sevgisi kazanacak" mesajı paylaştı.

Bazı hekimler ve bilim insanları da Bahçeli'ye tepki gösterdi.

TTB'nin bir haftalık eylemine ABD'deki Türk hekimlerden de destek gelmişti.

Türk Amerikan Hekimler Birliği (Turkish American Medical Association-TAMA) "Türkiye'de sağlık çalışanlarının tükendiğini açıkça görüyoruz. O nedenle, Türk Tabipler Birliğinin bu farkındalık eylemini yürekten destekliyoruz ve Amerika'daki Türk hekimler olarak her zaman yanlarında olduğumuzu bildirmek istiyoruz" açıklamasını yapmıştı.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ NEDİR VE NE YAPAR?

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Türkiye'deki hekimlerin örgütlü sesidir. Anayasal güvence altında, 6023 sayılı yasa ile kurulmuş kamu kurumu niteliğinde ve ülkedeki hekimlerin yüzde 80'inin (70 bin) üye olduğu bu örgütün ana gelir kaynağı üye aidatları olup hükümetten hiçbir yardım almaz.

Türk Tabipleri Birliği;

* Türkiye halkının sağlığını korumak, geliştirmek ve herkesin kolay ulaşabileceği kali teli ve uygun maliyetli sağlık hizmeti için çalışmak,

 * Meslek ahlakını en iyi şekilde korumak,

 * Tıp eğitiminin her alanında söz söylemek,

 * Hekimlik mesleğinin çıkarını her platformda dile getirmek,

 * Mesleğin, üyelerinin maddi, manevi haklarını korumak için kurulmuştur.

 Türk Tabipleri Birliği meslek disiplinini sağlamak, hasta yakınmalarını araştırmak, hekimlerin özel çalışma ücretlerini belirlemek gibi konularda çalışmaktadır.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ TARİHÇESİ

1953 yılında İstanbul’da kurulan TTB Merkez Konseyi 1983 yılından sonra Ankara'ya taşınmıştır.

Hekim sayısının 200’ü aştığı 54 il'de yerel örgütlenmesi vardır. Türk Tabipleri Birliği’ne üye olmak bu odalardan birine başvurmak ile mümkündür. Bu odaların yönetim kurulları üyeler tarafından doğrudan seçilmekte, üye sayısı ile orantılı olarak 5-7 kişilik yönetim kurulları belirlenmektedir. Yönetim Kurulu yanısıra disiplin konuları ile ilgili Onur Kurulları, özellikle mali denetimi yapan Denetim Kurulları ve merkez organları seçen 'delegeler' yerel örgütlenmenin parçalarıdır.

İki yılda bir haziran ayında yinelenen seçimlerle göreve gelen yerel kurullardan delegeler; yine 2 yılda bir 7 kişilik Merkez Konseyi, Onur Kurulu ve Denetleme Kurulu üyelerini seçerler. Merkez Konseyi'nin temel görevi; Büyük Kongre'nin (delegeler) belirlediği örgüt politikalarına işlerlik kazandırmak, örgüt çalışmalarının koordinasyonunu sağlamak, merkezi yayınlar çıkarmak, kurslar düzenlemek, mesleki sorunlarla ilgili olarak diğer kurumlarla görüşmeler yapmaktır. Merkez Konseyi'nin teknik çalışmaları 'kol'lar ve komisyonlar tarafından yapılmaktadır.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ MESLEK İÇİN NE YAPAR?

TTB hekimlerin mesleki yeterliliğinin devamı ve eğitimlerini çeşitli şekilde izler. Türk Tabipleri Birliği, mezuniyet öncesi tıp eğitiminin meslek uygulamasındaki önemini gözönüne alarak yıllardan beri her platformda, tıp eğitimini nitelik ve nicelik yönünden irdeleyip görüşünü dile getirmekte, daha iyiye gitmesi için kamuoyu yaratmaya çalışmaktadır.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN