Kandil günleri ne zaman? Üç aylarda nasıl ibadet edilir?

Kandil günleri ne zaman? Üç aylarda nasıl ibadet edilir?

Diyanet 2021 dini günler listesini paylaştı. Hicri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan mübarek üç aylar, 13 Şubat 2021 Cumartesi günü başlayacak. İlk kandil olan Regaib Kandili ise 18 Şubat 2021 Perşembe günü idrak edilecek. İşte, 3 aylarda yapılacak ibadetler...

İslam dininde kutsal kabul edilen üç aylar, 2021 yılı için geldi çattı. Recep ayıyla başlayacak mübarek üç aylar, Şaban ayıyla devam edecek ve Ramazan ayıyla sona erecek. İslam'ın beş şartından biri olan oruç ibadeti, Ramazan ayı içerisinde eda edilecek. Ayrıca Ramazan ayı içerisinde İslam dininin kutsal kitabı Kuran-ı Kerim'in indirildiği Kadir Gecesi de yer alıyor.

3 AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR? 2021 ÜÇ AYLAR BAŞLANGICI

Diyanet 2021 dini günler takvimi içerisinde yer alan bilgilere göre, bu yıl üç aylar 13 Şubat 2021 Cumartesi günü başlayacak.

Recep ayının ilk perşembesini cumasına bağlayan gün ise Regaib Kandili kutlanacak. Bu sene Regaib Kandili 18 Şubat 2021 Perşembe gününe denk gelecek.

Miraç Kandili 10 Mart 2021, Berat Kandili ise 27 Mart 2021 günü idrak edilecek.

Ramazan ayı ise 13 Nisan 2021'de başlayacak.

2021 KANDİL GÜNLERİ

Bu yıl idrak edilecek kandil tarihleri şu şekilde:

18 Şubat 2021 Regaib Kandili

10 Mart 2021 Miraç Kandili

27 Mart 2021 Berat Kandili

17 Ekim 2021 Mevlit Kandili

DİNİ GÜNLER TAKVİMİ 2021

13 Şubat 2021 Cumartesi / Üç Ayların Başlangıcı

18 Şubat 2021 Perşembe / Regaib Kandili

10 Mart 2021 Çarşamba / Miraç Kandili

27 Mart 2021 Cumartesi / Berat Kandili

13 Nisan 2021 Salı / Ramazan Ayı 1. Gün

8 Mayıs 2021 Cumartesi / Kadir Gecesi

12 Mayıs 2021 Çarşamba / Ramazan Bayramı Arife Günü
13 Mayıs 2021 Perşembe / Ramazan Bayramı 1. gün
14 Mayıs 2021 Cuma / Ramazan Bayramı 2. Gün
15 Mayıs 2021 Cumartesi / Ramazan Bayramı 3. Gün

19 Temmuz 2021 Pazartesi / Kurban Bayramı Arife Günü
20 Temmuz 2021 Salı / Kurban Bayramı 1. Gün
21 Temmuz 2021 Çarşamba / Kurban Bayramı 2. Gün
22 Temmuz 2021 Perşembe / Kurban Bayramı 3. Gün
23 Temmuz 2021 Cuma / Kurban Bayramı 4. Gün

9 Ağustos 2021 Pazartesi / Hicri Yılbaşı

18 Ağustos 2021 Çarşamba / Aşure Günü

17 Ekim 2021 Pazar / Mevlit Kandili

ÜÇ AYLARDA YAPILACAK İBADETLER NELER?

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Zeki Sayar, Recep ayında ayrıca dini hayatta önemli yeri olan iki mübarek gece bulunduğunu, bunlardan birinin Recep ayının ilk cuma gecesine denk gelen Regaip, diğerinin de yine bu ayın 27. gecesine denk gelen Miraç Kandili olduğunu aktardı.

Bir gelenek olarak öteden beri bu gecelerin ihya edildiğini, gündüzleri oruç tutulduğunu dile getiren Sayar, kandil gecelerinde özel bir ibadet şekli bulunmadığını anlattı.

KAZA VE NAFİLE NAMAZLARI KILIN, TÖVBE EDİN

Sayar, bu gecelerde kaza namazları kılınabileceğini, Kur'an okunabileceğini, tövbe edilebileceğini vurgulayarak Kadir Gecesi'nin ise bu aylardan ayrı olarak Kur'an-ı Kerim'de bildirildiğine işaret etti. Sayar, "Bir insan Kadir Gecesi'ni hakiki manada ihya ederse sanki içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin ayı ihya etmiş, değerlendirmiş gibi umulur ki Allah katında sevap kazanmış olur" dedi.

Üç ayların ikincisinin ise şaban olduğuna dikkati çeken Sayar, "Hz. Peygamber, 'Ümmetimin ayı' olarak ifade etmiştir. Hz. Ayşe validemiz 'Peygamberimiz şaban ayında bazen o kadar oruç tutarlardı ki biz Peygamber şaban ayının tamamını oruçlu geçirecek zannederdik. Bazen de bu kadar tutmazlardı' derdi" değerlendirmesini yaptı.

PAZARTESİ VE PERŞEMBE GÜNLERİ ORUÇ TUTUN

"Elimizden geldiği kadar bu aylarda daha çok oruç ibadetini yerine getirmeliyiz." diyen Sayar, Hz. Peygamber'in pazartesi-perşembe günleri oruç tuttuğunu bildirdi. Sayar, şöyle devam etti:

"Bu aylarda, her ayın 13, 14, 15'i, ayın dolunay şekliyle olduğu günlerde oruç tutmak da Peygamberimizin sünnetleri arasındadır. Nafile ibadet olduğu için gücü yetenler oruç tutabilirler, Kur'an-ı Kerim'i daha çok okuyabilirler, çevrelerine, fakir fukarayı daha çok gözeterek yardımda bulunabilirler. Ramazan ayı zaten Kur'an ayıdır."

KUR'AN'I ANLAYARAK OKUYUN

Sayar, Kur'an-ı Kerim'i okumanın önemli olduğunu ancak manasını, anlamını kavramaya çalışmayı da tavsiye ettiklerini vurgulayarak insanların Kur'an meali okumaları gerektiğine işaret etti.

İnsanın buluğ çağına erdikten sonra ibadetle mükellef olduğuna dikkati çeken Sayar, "Belli zamanlara, belli günlere, belli kandillere ibadetin tahsis edilmesi söz konusu değil. Ama özellikle Cenabı Hakk'ın, bu aylarda yapılan ibadetlere daha çok sevap vereceğini Peygamberimizden öğreniyoruz ve Peygamberimiz bu davranışlarıyla bize gösteriyor. Bu aylar gelince daha fazla oruç tutuyor mesela" dedi.

ÜÇ AYLARIN ÖNEMİ NEDİR?

İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in, üç aylar hakkında birçok hadisi bulunmasıdır. Üç aylar hakkında "Recep Allah'ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır" diyerek bu ayların önemini işaret etti.

Üç ayların kutsal sayılmasının bir diğer nedeni de, İslam dinindeki 5 kandil gecesinden dördünün bu aylar içerisinde ifa edilmesidir. Bu gecelerde de bol bol ibadet edilmeli ve geçmiş günahlardan dolayı tövbe edilmelidir.

ÜÇ AYLARDA YAPILACAK İBADETLER

* Ramazan ayının dışındaki üç aylarda oruç tutulmalıdır, fakat tamamı oruçlu geçirilmelidir diye bir hadis-i şerife rastlanmamıştır.

* Üç aylar Müslümanların kendilerini temizleme, toparlama ve iyileştirme ayı olduğundan dolayı yapılan ibadetler de bu yöndedir. Bu ayda bol bol okumalar yapılmalıdır.

* Kişi zekatını, Kur'an'a, sünnete ve fıkha uygun bir şekilde ihtiyacı olan kişilere vermelidir. İhtiyacı olan kişilere yardım etmek de bir çeşit ibadet yerine geçmektedir.

* Üç aylar içerisinde iyi insan olunmalı ve israftan kaçınılmalıdır. Küsler varsa barıştırılmalı ve araları yapılmalıdır.

* Üç aylar boyunca bol bol Kur'an-ı Kerim okunmalı ve mümkünse okuyan kişiler dinlenmelidir. Allah'a olan bağlılık duyguları yenilenmeli ve kuvvetlendirilmelidir. Bu ay boyunca Hz. Muhammed' salat ve selamlar getirilmeli ve onun şefaati ümit edilmelidir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN