2022 özel sektör ve kamu personeli için evlilik izni kaç gündür? Evlilik izni kullanma tarihleri

2022 özel sektör ve kamu personeli için evlilik izni kaç gündür? Evlilik izni kullanma tarihleri

Kamu personelleri ve özel sektör çalışanları evlilik izninin kaç gün olduğunu araştırıyor. Peki 2022 evlilik izni kaç gündür? Tüm detaylar haberimizde.

Vatandaşlar evlilik izni ile ilgili merak ettiklerini internet üzerinden araştırmaya devam ediyor. Peki özel sektör çalışanları ve kamu personelleri için evlilik izni kaç gündür? Evlilik izni hangi tarihlerde kullanılır? Evlilik izni ile ilgili tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

EVLİLİK İZNİ KAÇ GÜNDÜR

Özel sektör çalışanlarına verilen evlilik izni süresi 3 gün olarak belirlenmiştir. Evlilik izni kullanım tarihi düğün veya nikah tarihinin olduğu gün itibariyle başlatılır. Resmi tatile veya hafta sonuna nikah gününün gelmesi tarihte bir değişiklik yaptırmaz. Cumartesi günü evlenen bir çalışanın evlilik izni Pazartesi günü sona erer ve Salı günü işe dönmek gerekir. Kamu personellerinin ve devlet kurumlarında sözleşmeli çalışan kamu personellerinin evlilik izin süresi 7 gündür. Özel sektörde olduğu gibi evlilik izni düğün veya nikahın olduğu gün başlatılır ve resmi tatiller ya da hafta sonu izin günlerini değiştirmez.

Kamuda işçi olarak çalışan vatandaşlar için evlilik izni süreleri kamuya göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin 4D işçilerin evlilik izin sürelerini çalıştıkları kurumdan öğrenmeleri daha sağlıklı olacaktır.

ÖZEL SEKTÖR EVLİLİK İZİN SÜRESİ

Özel sektörde SSK'lı olarak çalışan bir personele tanınan evlilik izni hakkı 3 gündür. Bu süre 4857 sayılı İş Kanunu ek 2. maddesinde belirtilmiştir.

ÖZEL SEKTÖR EVLİLİK İZNİ KULLANMA TARİHLERİ

Özel sektörde çalışan personeller evlilik izinlerini nikah veya düğün günlerinde kullanabilirler. Eğer düğün ve nikah tarihi farklıysa ikisinden biri seçilerek evlilik izni kullanılır. Evlilik izin süreleri özel sektör çalışanlarında iş günü üzerinden hesaplanmamaktadır. Evlenilen gün resmi tatile veya hafta sonuna gelmesi süreyi değiştirmez. Örneğin özel sektörde çalışan bir vatandaşın düğün veya nikahının bayrama denk gelmesi ve tüm 3 günün resmi tatil olması evlilik izninin yanması anlamına gelmektedir.

EVLİLİK İZNİ BELGELERİ

Evlilik izni için yazılacak olan dilekçe kurumun insan kaynaklarına verilir. Çalışan personellerin yazdıkları dilekçeyi nikah tarihlerinden önce vermeleri gerekmektedir, eğer kurum talep ederse nikah günü ile ilgili bir belgenin de teslim edilmesi gerekir.

Özel Sektör ve Kamu Personeli Evlilik İzni Hakkı

İŞÇİLERİN ÇOCUK İÇİN EVLİLİK İZNİ

İşçi olarak çalışan vatandaşların çocukları için tanınan bir evlilik izin hakkı bulunmamaktadır.

KAMU PERSONELİ EVLİLİK İZNİ

Kamu personellerinin evlilik izni 657 DMK 104. maddesinde belirtildiği üzere 7 gündür. Kamu personelleri çocuklarının evlenmeleri durumunda da 7 gün evlilik izni kullanabilmektedir. 4B ve 45A sözleşmeli kamu personellerinin evlilik izinleri de 7 gün olarak belirlenmiştir.

KAMU PERSONELİ EVLİLİK İZNİ KULLANMA TARİHLERİ

Kamu personelleri evlilik izin haklarını düğün veya nikahlarında kullanabilmektedir. Eğer nikah günü ve düğün gününüz farklı ise birini seçerek evlilik izninizi kullanabilirsiniz.

KAMU PERSONELİ ÇOCUKLARI İÇİN EVLİLİK İZNİ

Kamu personelleri evlilik izinlerini sadece kendileri ve çocukları için kullanabilmektedir. Diğer yakınlar için evlilik izni hakkı tanınmamaktadır.

KAMU PERSONELİ DÜĞÜN VE NİKAH TARİHİNİN FARKLI OLMASI

Eğer düğün ve nikah tarihiniz farklı ise kamu personeli birini seçerek evlilik iznini o şekilde kullanabilmektedir.

4B SÖZLEŞMELİ KAMU PERSONELİ EVLİLİK İZNİ

4B sözleşmeli kamu personellerinin evlilik izinleri de kamu personelleri ile aynıdır. 7 gün evlilik izni hakkı tanınmıştır. Düğün ve nikah gününün farklı olması halinde ikisinden biri seçilerek evlilik izni kullanılır.

İŞÇİ EVLİLİK İZNİ SÜRESİ UZATMA

İşçilere tanınan 3 gün evlilik izni hakkı 3 günden az kullandırılmaz ancak bireysel olarak veya toplu iş sözleşmeleri kapsamında artırılabilir.

EVLİLİK İZNİ HANGİ TARİH ÖNEMLİDİR

Evlilik izninin kullanılmasında nikahın kıyıldığı gün dikkate alınır ancak eğer çalışan kişi iznini düğün gününde kullanmak isterse iznini düğün gününe saklayabilir.

BİRDEN FAZLA EVLENENLERİN EVLİLİK İZİNLERİ

Birden fazla evlilik yapan çalışan vatandaşlar ayrı ayrı evlilik iznini kullanabilmektedir ve maaşlarından kesinti yapılmaması gerekir.

EVLİLİK İZNİNİ YILLIK İZİNLE BİRLEŞTİRMEK

Evlilik iznini senelik izniyle birleştirmek isteyen çalışanların bunu yapmaları gerekmektedir ancak bunu çalışılan kuruma bildirmek gerekiyor ve çalışılan kurumun prosedürlerine dikkat etmek gerekiyor.

4D KAMU İŞÇİSİ EVLİLİK İZNİ

4D kapsamında görev alan kamu işçilerinin evlilik izinleri özel sektöre uygulandığı gibidir. Sendikalar vasıtasıyla bu süreler değişkenlik gösterebilmektedir. Tüm kamu kurumlarının işçi sendikası bulunmaktadır. Evlilik izni en az 3 gün olmak şartıyla değişkenlik gösterebilmektedir. 

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN