Araç sahipleri bu gruba dahil olursa yandı! Sadece paranız değil ehliyetiniz de elden gider! Az önce açıklandı

Araç sahipleri bu gruba dahil olursa yandı! Sadece paranız değil ehliyetiniz de elden gider! Az önce açıklandı

SEDDK'dan arabası olan herkesi etkileyen açıklamalar yapıldı. Yakın zamanda yapılan risk sigortası kapsamında, poliçe bedeli kararının ardından yeni yaptırımlar kapıda. Risk sigortası kendi kategorisine girerken, çok fazla kaza nedeniyle para cezası ve sürücü belgesinin iptali ön plana çıkıyor. Ayrıca sürücülerin trafik geçmişlerini şirketlere göndermeleri istenecek. Daha fazla detaya haberimizden göz atabilirsiniz…

Sigorta ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, arabası olan herkesi ilgilendiren bir karar açıklamıştı. Bu kapsamda, trafik sigortası primleri iyi sürücüler için %50 indirimli, kötü sürücüler için ise %200 oranında artırılmaktadır. Kazalara neden olan ve kusurlu olan sürücüler 13.000 liraya kadar trafik sigortası primi ödeyebilir.

“HEPİMİZİN MESAİSİNİ ÇALIYOR”

Tüm sürücüleri etkileyen kritik sorunlarla ilgili değerlendirme yapan SEDDK Başkanı Eroğlu, şunları söyledi: “Çünkü hepimizin her gününü meşgul eden bir trafik (sigortası) sıkıntısı var. Bu hepimizin enerjisini alıyor, dağıtım kanallarından şirket yöneticilerine ve otoriteye kadar hepimizin mesaisini çalıyor. Bizim burada geleceği tasarlamayı konuşmamız gerekirken trafiği konuşuyoruz”

TRAFİKTE RİSKLİ SİGORTALARA CİDDİ YAPTIRIM

“Şu anda trafik alanında netliği sağlayacak düzenlemeler yapmamız lazım. Nitekim bu kapsamda kanun maddeleri genel şart değişikliği çıktı. Sadece şu anda trafikte ihtiyacımız olan şey kültür değişikliği yapabilmek, riskli sigortalı ile risksiz sürücü arasında ayrım yapabilmek, trafik sigortasını insanları iyi arabaya sevk etmek üzere bir kaldıraç gibi kullanabilmek. Buna ihtiyacımız var. Bu yönde trafik sigortasında bir iş planı, bir yol haritası ortaya koyduk. Amacımız, trafikte serbest tarifeyi geçirerek öngörülebilir bir piyasa sağlamaya yönelik adımlar atmak. Bu konuda ben çok umutluyum. Önemli bir yol haritası tatbik edersek kişi temelli poliçe, doğrudan tazmin, bunları konuşuyoruz. Bunları tatbik ettiğimizde ve uyguladığımızda trafik sorununu kökten yasal olarak çözeceğiz. Ben buna çok inanıyorum.”

trafik sigortası

“GEREKİRSE EHLİYETLERİ ASKIYA ALINMALI”

SEDDK Başkanı Eroğlu, trafikte kaza yapan ve yapmayan sürücüler ile ilgili farklı değerlendirme yapmanın önemine işaret ederek, “Çünkü riskli sigortaları tamamen apayrı kategoriye alıyoruz. Onlara da ciddi yaptırımlar getireceğiz. Sadece tarifeyi konuşmuyorum. Psikoteknik testler, psikolojik takviyeler, eğitim... Bir yılda minimum 3 defa kaza yapan 6 bin kişi var. Bunların bazısı 8 defa kaza yapmış. Bunlara ben 'şoför' demiyorum, başka bir şey... Kamuoyu 'trafik canavarı' diyor. Bizim bunları rehabilite etmemiz lazım. 'Kazaya karışmak' demiyorum. Kusurlu bir şekilde kazaya karışıyor. Herkes kazaya karışabilir. Trafik kurallarına uyduğunuzda kazaya neden, niye karışacaksınız? Burada başka bir şey var. Bu kişilerin gerekirse ehliyetlerinin askıya alınması gerektiğini düşünüyorum. Nasıl alkollü kişi yakalandığında 6 ay ehliyeti askıya alınıyorsa bir kişi yılda 5 defa kaza yaparsa farklı bir şeydir bu..."

TRAFİK GEÇMİŞİ İŞVERENE SUNULACAK

"Şoförlerin trafik geçmişini işletmelere sunma zorunluluğu ya da imkânı getireceğiz. Trafik geçmişi şu anda sunulmuyor ama bu imkân getirildikten sonra kişi kendi geçmişini görebilecek. Dolayısıyla bir kazadan dolayı repütasyonunun olumsuz etkileneceğini düşünen otobüs işletmesi, şoförlerden bu belgeyi istediği zaman trafik canavarları iş bulamayacak"

ZORUNLU POLİÇEYİ YAPTIRACAK FİRMA YOK

Ayrıca zorunlu trafik sigortası primleri iki katına çıktı. Yılbaşı ile birlikte bu fiyatlar artacaktır. Artan araç fiyatları, yükselen döviz kurları, yükselen yedek parça fiyatları ve yükselen asgari ücret nedeniyle trafik sigortası primlerinin 2023'te %70'e ulaşması bekleniyor. Araç değeri hasar maliyeti arttıkça, son zamanlarda bazı şirketlerin zorunlu araç sigortası yaptırmadığına veya yüksek teklif verdiğine dair şikayetler birikmiştir. Zorunlu trafik sigortası sunan firmalardan teklif alamadıklarını söyleyen vatandaşlar, memnuniyetsizliklerini dile getirdi. Sigortacılara yönelik bu şikayetlerin artması nedeniyle SEDDK, konuyla ilgili gerekli soruşturmanın yapıldığını açıklayarak, "Sorumlular hakkında ilgili yasal hükümler uygulanır" demişti

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN