GSS borcu nasıl, nereden öğrenilir? GSS borç sorgulama yöntemleri

GSS borcu nasıl, nereden öğrenilir? GSS borç sorgulama yöntemleri

GSS (Genel Sağlık Sigortası) borç sorgula işlemi hakkında merak edilenler araştırılıyor. GSS sorgusu hakkında merak edilen tüm detayları sizlerle paylaşıyoruz. İşte GSS sorgulama yöntemleri…

GSS sorgusu yapmak isteyen kişiler e-devlet üzerinden ya da telefonla sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. GSS sorgulama işlemleri hakkında merak edilen Tüm detayları sizlerle paylaştık. İşte GSS sorgulama yöntemleri…

TELEFONLA GSS PRİM BORCU SORGULAMA

Genel sağlık sigortası prim borcunu öğrenmek isteyen kişiler ALO 170 hattı ile sorgulama işlemi yapabilirler. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi ile GSS borçlarımız hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

E-DEVLET GSS PRİM BORCU SORGULAMA

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra kurumlar sekmesine tıklayınız.

Buradan Sosyal Güvenlik Kurumunun seçmeniz gerekmektedir.

Sigortacılık uygulamaları bölümüne gelerek “Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” yazısına tıklayınız.

Karşınıza gelen sayfada ise kişisel bilgilerinizle birlikte genel sağlık sigortası da süreniz, başlangıç ve bitiş tarihleri ile birlikte devam edip etmediği ve prim borcunuzu da görüntüleyebilirsiniz.

Ekranda gelir seviyesi testi yaptırmamız durumunda primlerinizin hangi seviyede hesaplandığını da görüntüleyebilirsiniz.

Aynı yere, e-Devlet’in ana sayfasında (turkiye.gov.tr) iken arama çubuğuna “GSS borç” yazarak ya da https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu bağlantı adresine tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

E-devlet üzerinden sorgulama yapan kişiler borçları hakkındaki tüm detayları öğrenebilmektedir. Borç ödeme dönemleri, gün sayısı, son ödeme tarihi gibi pek çok bilgi sistemi üzerinden görüntülenebilmektedir.

GSS sorgulama yöntemleri

GSS BORÇ ONLİNE TAHSİLAT NASIL YAPILIR?

Genel sağlık sigortası Borcunu ödemek isteyen kişiler bankaların internet şubelerinden, ATM’lerden veya şubelerden ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca bankalarla iletişime geçerek taksitlendirme seçeneklerini de öğrenebilirler.

GSS BORCU NEDİR?

Kişilerin sağlık durumlarını korumak için yapılan sağlık sigortası GSS olarak ifade edilir. 2012 yılından beri uygulanan bu sistem ile kişilerin sağlık sorunları nedeni ile ortaya çıkan masrafların karşılanması sağlanır. Geçmiş dönemde SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kuruluşlarının sağlık hizmetlerinden yararlanma olmaktaydı. Fakat genel sağlık sigortası uygulaması ile herkes eşit sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başladı. GSS ile birlikte tüm vatandaşlar eşit sistemde sağlık hizmeti almaktadır. Çalışan kişilerin sigorta primleri işveren tarafından ödenirken çalışmayan kişilerin sigorta primleri ise bireylerin kendisi tarafından ödenmektedir.

KİMLERE GSS BORCU ÇIKMAKTADIR?

Çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı bulunmayan kişilerin,

Bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin (anne, baba, eş ya da çocuklar)üzerinde sağlık güvencesi yoksa,

SSK'dan emekli maaşı almayan kişilerin,

Genel sağlık sigortası yapılması zorunlu olan bir sigorta türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda belirtilen şartları sağlamayan kişiler gelir testi yaptırarak ödemesi gereken aylık miktarı öğrenmelidir. Ödeme için aylık en fazla 486.96 TL istenmektedir.

Genel sağlık sigortası

GENEL SAĞLIK SİGORTASI’NDAN NASIL YARARLANILIR?

Aylık gelirim brüt asgari ücretin üçte birinden az olan kişiler GSS primi ödemeden sağlık hizmeti alabilmektedir.

Aylık gelirim 675 lira ile 2029 TL arasında bulunan kişiler Asgari ücretin üçte birinin %12si kadar prim ödemesi gerekir. Bu tutar ise aylık 81 TL olarak görülmektedir.

Aylık geliri 2029 TL ve Asgari ücretin iki katı arasında yer alıyorsa her ay 243 TL ödemeniz gerekmektedir.

GSS BORCUNU SİLDİRMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

GSS borçlarının silinmesi mümkün değildir. 18 Mayıs 2018’de 7143 sayılı Torba Kanununun yedinci maddesi gerecinde Resmi Gazate’de yayınlanan karar ile birlikte 31 Aralık 2018’e kadar ödenen borçlardan faiz alınmadı.

Genel Sağlık Sigortası borcu silinemezken her ay ödenmeyen borçlar için de gecikme zammı eklenmektedir. Bu borcu sildirmek için SGK ya da herhangi bir kuruma başvuruda bulunamazsınız.

GSS tescil bilgilerinizle prim borçlarınızı hakkında detaylı bir döküman alarak kredi kartı ile ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN