İşsizlik maaşı nedir, ne kadardır? İşsizlik maaşı alanların sağlıktan faydalanma şartları

İşsizlik maaşı nedir, ne kadardır? İşsizlik maaşı alanların sağlıktan faydalanma şartları

İşsizlik maaşı alan vatandaşlar internet üzerinden sağlıktan yararlanma ile ilgili araştırmalarına devam ediyor. Peki işsizlik maaşı alan vatandaşların sağlıktan yararlanma şartları nedir? Tüm detaylar haberimizde.

Devlet tarafından sağlanan işsizlik maaşından faydalanan vatandaşlar sağlık kurumlarından nasıl faydalanabileceklerini araştırıyor. Peki işsizlik maaşı alanların sağlıktan yararlanma şartları nedir? İşsizlik maaşı ve sağlıktan yararlanma şartları ile ilgili tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

İŞSİZLİK MAAŞI SAĞLIKTAN FAYDALANMA ŞARTLARI

İşsizlik maaşı alan vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de sağlıktan faydalanma haklarının olup olmayacağı. İşsizlik maaşı alan vatandaşlar maaşı aldıkları süreçte sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebilir. Eğer baktığınız bir aileniz varsa onlar da sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR

İşsizlik maaşı belli şartlar kapsamında vatandaşın işsiz kaldığı süreç boyunca sağlanan bir ödenektir. İşsizlik maaşı alma şartları şu şekilde belirlenmiştir; Kişi kendi isteği dışında ve kusuru yokken işsiz kaldıysa, hizmet akdi sonlandıktan önce son 120 gün hizmet akdine bağlıysa, hizmet akdi sonlandıktan önce son 3 sene içinde en az 600 gün işsizlik sigorta primi ödendiyse ve hizmet akdi sonlandıktan 30 gün içinde İŞKUR'a başvuru yaptıysa işsizlik ödeneğinden faydalanabilmektedir. İŞKUR üzerinden www.iskur.gov.tr adresinden başvuru yapılabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar ve Şartları Nedir

İŞSİZLİK MAAŞI ALANLAR HANGİ HİZMETLERDEN FAYDALANIR

İşsizlik maaşı alan vatandaşlar işsizlik maaşlarının yanında genel sağlık sigorta primlerinden, yeni iş bulma desteğinden, mesleki geliştirme ve yetiştirme eğitimlerinden faydalanabilmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI GENEL SAĞLIK SİGORTASI

5510 sayılı kanunda belirtildiği üzere genel sağlık sigortası vatandaşın sağlıklarının korunmasını ve harcamalarını düzenleyen bir sigorta olarak ortaya çıkmıştır. Genel sağlık sigortasının ilk hedefi sigortalı olan vatandaşın sağlıklı kalabilmelerini, hastalık geçirdikleri zaman sağlıklarına kavuşmalarını, iş kazaları ve meslek hastalıkları ve analık sonucunda tıbbi müdahale gerektiği durumlarda hizmetlerden faydalanmalarını, iş görememezlik durumlarının ortadan kaldırılması ya da kaldırılmıyorsa azaltılmasını sağlayabilmektir. Hastane, ilaç ve tedavi sağlık hizmetlerinden yararlanılabilmektedir.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI YALNIZCA İŞSİZLİK MAAŞI ALANLAR İÇİN MİDİR

Genel sağlık sigortası yalnızca işsizlik maaşı alan kişiler için düzenlenmemiştir. İşsizlik maaşı alan kişinin baktığı eşi, çocuğu, anne ya da babası için de genel sağlık sigortasının sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI EMEKLİLİĞE DAHİL EDİLİR Mİ

İşsizlik maaşının alındığı süreçte ödenen genel sağlık sigortası emeklilik için gerekli şart olan prim ödemelerine dahil edilmemektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AYDIR

İşsizlik maaşı son 3 sene içinde eğer vatandaş 600 gün sigorta süresi varsa 180 gün, 900 gün sigorta süresi varsa 240 gün, 1080 gün sigorta süresi varsa 300 gün verilmektedir. İşsizlik maaşının tutarı işsiz kalan kişinin son 4 ayı baz alınarak günlük kazancın yüzde 40'ı üzerinden hesaplanmaktadır.

İSTİFA DURUMUNDA İŞSİZLİK MAAŞI ALINIR MI

İstifa eden kişi işsizlik maaşından faydalanamaz. İşsizlik maaşının sağlanabilmesi için kişinin kusurlu olmadığı durumlarda işten çıkarılması gerekir. Ancak özel olarak 4857 sayılı kanunun 2. bölümünün 24. maddesinde işçi haklı durumla istifa etmesi durumunda işsizlik maaşı alabilir. Bu şartlar şu şekilde belirtilmiştir; Eğer kişi sağlık sebebi ile istifa ettiyse, ahlak ve iyi niyet kurallarına uyulmayan haller ve benzerleri ortaya çıktıysa, zorlayıcı etkenler bulunuyorsa ve kişi istifa ettiyse işsizlik maaşından faydalanabilmektedir. Haklı fesihlerin işsizlik maaşı durumunda sayılması için işlemlerin noter tarafından yapılması gerekmektedir. 

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN