Tüm planlarınızı iptal edin! O illeri sağanak yağış vuracak: Tam 3 gün sürecek

Tüm planlarınızı iptal edin! O illeri sağanak yağış vuracak: Tam 3 gün sürecek

Meteoroloji, 19-21 Haziran tarihleri arasında ülkenin birçok bölgesinde yoğun sağanak yağışların beklenerek sel baskını, yıldırım, dolu ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı uyarılarda bulundu. İşte detaylar...

Türkiye'nin büyük bir bölümünde önümüzdeki 4 gün boyunca yoğun sağanak yağışlar bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son açıklamaya göre, bu yağışlar nedeniyle sel baskını, yıldırım, dolu ve fırtına gibi olumsuzluklar yaşanabileceği uyarısında bulunuldu. Vatandaşların bu duruma karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

O BÖLGELERDE SAĞANAK YAĞIŞ ETKİLİ OLACAK

hava durumu

Marmara Bölgesi'nin güneyi ve doğusu (Balıkesir, Bursa, Bilecik, Yalova, Kocaeli ve Sakarya çevreleri), yarın akşam saatlerine kadar kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlarla karşı karşıya kalabilir.

Karadeniz Bölgesi'nde ise Sinop, Ordu'nun iç kesimleri ve Samsun çevresinde yarın akşama kadar yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlar beklenmektedir. Çorum, Tokat ve Amasya çevrelerinde ise bu gece yarısına kadar yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanaklar tahmin edilmektedir.

hava durumu

Ege Bölgesi'nde ise yarın İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, Uşak, Kütahya çevreleri ve Afyonkarahisar'ın batısında gök gürültülü sağanak yağışlar etkili olacak.

Doğu Akdeniz Bölgesi'nde ise Hatay, Osmaniye çevreleri ve Pozantı, Aladağ, Saimbeyli, Feke, Tufanbeyli, Kozan, Göksun, Andırın, Onikişubat, Türkoğlu, Nurdağı ve İslahiye'de yarın aralıklı ve yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanaklar görülecektir.

hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bu bölgelerde yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmalarını önermektedir.

Hava sıcaklıklarının yağışlarla birlikte düşeceği tahmin edilmektedir. İç ve batı bölgelerde mevsim normallerinin altında, diğer bölgelerde ise mevsim normallerine yakın seyretmesi beklenmektedir. En yüksek hava sıcaklığı yarın Antalya'da 34 derece olacakken, en düşük hava sıcaklığı Erzurum'da 5 derece olarak öngörülmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son açıklamaya göre, önümüzdeki 4 gün boyunca Türkiye'nin büyük bir bölümünde yoğun sağanak yağışlar beklenmektedir. Bu durum, sel baskını, yıldırım, dolu ve fırtına gibi olumsuzluklara neden olabilir. Vatandaşların bu hava koşullarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları önem taşımaktadır.

Yoğun sağanak yağışlar, genellikle su birikintilerinin oluşmasına ve su seviyelerinin yükselmesine yol açabilir. Bu da sel baskınlarına sebep olabilir ve alçak bölgelerde yaşayan vatandaşları risk altında bırakabilir. Sel baskınlarına karşı özellikle dere yataklarında, derenin kenarlarında ve alçak noktalarda yaşayanların dikkatli olmaları ve yetkililerin uyarılarını takip etmeleri önemlidir.

Yıldırım da yoğun yağışlarla birlikte sıkça görülebilen bir doğal afet olarak öne çıkar. Açık alanlarda bulunan kişilerin ve piknikçilerin yıldırım düşme riskine karşı korunaklı yerlere geçmeleri, ağaç altlarında durmamaları ve metal cisimlerden uzak durmaları önemlidir. Aynı zamanda kapalı alanlarda da elektrik tesisatlarının düzenli olarak kontrol edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması büyük önem taşır.

Dolu, yoğun sağanak yağışlarla birlikte ortaya çıkabilen bir diğer olumsuzluktur. Dolu yağışı tarım arazilerine, araçlara ve evlere zarar verebilir. Bu nedenle tarım alanlarında çalışanların ve açık alanlarda bulunanların güvenli bir yere sığınmaları gerekmektedir. Araç sahiplerinin ise dolu yağışı sırasında açık alanda park etmemeleri ve araçlarını güvenli bir yere çekmeleri önemlidir.

Öne Çıkanlar
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN