Back To Top
Yargı herkesin derdi ama...

Yargı herkesin derdi ama...

- A +

Adalet bir gün herkese lâzım olabilir” diye bitiriyor yazısını Aydın Ünal, Yeni Şafak’ta. (6 aralık 2018)

Türkiye’den Fuat Uğur’un “Yargıyı küçümseyen siyaset çuvallar” başlıklı yazısının son bölümü ise şöyle:

“Türkiye’de 18 bin hâkim ve savcı var.

Onlar hakkında gelen şikâyet sayısı ne kadar biliyor musunuz? Tam 20 bin.

Adalet Bakanlığı ve HSK bünyesinde ise yalnızca 250 müfettiş var. O müfettişler ne yapsın? Denetime kalksa yıllar sürer. O yüzden herkes koyver rahvan gitsin modunda.

Oysa hâkim ve savcılar kamu gücü kullanan kişiler. Hızlı ve doğru kararlar verilebilmesi için güçlü bir teftiş sisteminin kurulması gerekir. Bir önemli söz var adliyelerde:

“Hâkim ve savcılar teftiş görmezlerse mesleğin kokusunu alamazlar.”

Eğitim, iş yeri eğitimi desen keza hiç yok.

Bir yanda küstürülmüş yargı mensupları, diğer yanda kripto FETÖ’cüler, öte yanda da hiçbir deneyimden, eğitimden geçmeden kura ile hâkim ve savcı yapılmış çoluk çocuk.

Bu nedenle Beykoz’daki değnekçiyle ilgili karara da, karısını sakat bırakan adama verilen bir ay cezaya da, Ahmet Küçükbay, Ömer Faruk Kavurmacı, Abdülhakim Coşkun, Zindaşti gibi onlarca FETÖ’cünün serbest bırakılmasına da şaşırmamalı.

Erzurum’a göndermek ceza mı ödül mü?

Adliyelerdeki yolsuzlukların bahsini bile açmadım farkındaysanız.

O ayrı bir fasıl...” (6 Aralık 2018)

***

Ne anlıyoruz bunlardan?

Aydın Ünal “Adalet bir gün herkese lâzım olabilir” derken, bize, hepimize adeta “Siz bugün adaletteki problemleri, adaletsizlikleri önemsemeyebilirsiniz, ama yarın sizin için de adalet gerekebilir” diyerek, normalde bizim çıkar duygumuza hitap ediyor ve “Bari bu kaygıyla ilgilenin adaletin sorunlarıyla” demek istiyor. Yazar belli ki, bugünün getirdiği adalet sorunlarından yola çıkarak değerlendirme yapıyor.

Fuat Uğur da  açık açık yargıda yaşanan çarpıklıklara işaret ediyor ve bu çerçevede “hakim yapılmış çoluk çocuk” diye bir olguyu gündeme getiriyor. Yazının başlığına baktığınızda siyasetin yargıda olan biteni küçümsediği gibi bir değerlendirmesi bulunduğunu anlıyorsunuz.

Bir de Habertürk’te Doğu Perincek’in söylediği “Hukuk siyasetin köpeğidir” cinayeti var.

Hukuk deyince nerelerden nerelere gidiyoruz.

Elif Çakır’ın dün Karar’da çıkan “Yargıya güven” başlıklı yazısını okuyunca Ankara’da yapılan Yargı Reformu Stratejisi toplantısını takip edemediğime hayıflandım. Toplantıdan kamuoyuna daha önce Adalet Bakanı Abdülhamid Gül’ün “Yargı sık sık ‘Pardon’ dememeli ” sözü yansımıştı ve ben onu Karar’daki “Pardon, çok pardon” başlıklı yazımla değerlendirmiştim. Toplantıya Oltan Sungurlu’dan’dan Sadullah Ergin’e, Cemil Çiçek’e,  geçmiş dönemlerin Adalet Bakanları da katılmışlar ve birer değerlendirme konuşması yapmışlar.

Konuşmalara yansıyan problem başlıklarını Elif Çakır şöyle sıralıyor:

-Yargıya güven sorunu varn.

-Yargıda kalite sorunu var.

-Yargının tarafsızlık ve bağımsızlık sorunu var.

-Son dönemde iyice artan adalet sorunları var.

-Çok kolay tutuklamalar yapılıyor ve bu ülkenin hukuk devleti ilkesine zarar veriyor.

Cemil Çiçek toplantıda “Meteoroloji hata yapar ama yargı hata yapamaz. Devlet adalet konusunda hata yapamaz. Bizim yargımızın en büyük sorunu ideolojik bağnazlıktır. Yargı siyasallaşmamalıdır. Yargının ideolojik bağnazlıktan kurtulması lazım” demiş.

Anlaşılıyor ki dünkü bakanlar, bugünkü bakanlar.... yazarlar çizerler.... herkes her şeyi görüyor, biliyor.

Ama yine Cemil Çiçek’e atfen söyleyelim, “yargı sorunu 30 yıllık değil 400 yıllık bir sorun. Koçibey’in, Katip Çelebi’nin siyasetnamelerine yansıdığı gibi...”

Ve “Adalet mülkün temelidir” özdeyişini bizim kültürümüzün dünya kültürüne armağan ettiğini bile bile “Türkiye’nin adalet düzeninin kestiği parmak acıyor.”

 

18-12/06/ahmet-tasgetiren-1544129988.jpg

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 22:03
Yani demek istiyorsunuzki yargıdaki adaletsizliklerin sebebi kripto fetoculer.
ÖTÜKENLİKURT 07 Aralık 2018 21:03
"Balık baştan kokar bunu bilmemek, Seyrani gafilin ahmaklığından" demiş değerli ozan Seyrani! Bendeniz de bir beyitle konuya gireyim; GELİŞMİŞ MEMLEKETLER, YILDIZA AYA GİDER / BİZDE YÜKSEK YARGIÇLAR, REİZLE ÇAYA GİDER! O yargıçlardan tarafsız karar beklemek, saflıkla bile izah edilemez! Devam edelim, yargılama devam ederken, tavırları beğenilmeyen hakim anında uçuyor, yerine hükümeti mest eden kararlar veren hakim geliyor, Örnek; Deniz Feneri! Demokrasi anlayışı sıfır olanlardan, bağımsız yargı kurmasını beklemek, Cüppeli'nin yanmaz kefeninden fayda b
Behiç 07 Aralık 2018 19:22
Bir ilimiz 20 li yaşlarda üyelerden oluşmuş Ağır Ceza Mahkemesi, üyelerin biri birleri ile konuşarak sürekli gülüşerek sürdürdükleri , tutuklunun hangi cezaevinde olduğunu bile bilmedikleri bir duruşma, diğer ayrıntılar bu tablodan da daha vahim, böyle bir yargı güven verir mi?
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 19:02
Ahmet Bey, siz bir şeyleri vurgulamaya çalışıyorsunuz ama sesinizi duyan olmalı. Adalet sistemimizin uygulamaları tutukla ve hapset şeklinde. Özellikle fikir ve mensubiyet açısından. Her HDPli PKKlı gibi muamele görüyor. Her cemaatçi terörist gibi muamele görüyor. İnsanlara pişman olma ve tekrar değerlendirme fırsatı dâhi verilmiyor. Acaba bu durum kime yarıyor?
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 20:26
2
Karar alıyor musun? Bayiden
karar okuru 07 Aralık 2018 18:26
Osmanlıda padişahın kolunun kesilmesine karar veren hakimler(kadı) vardı.Kadıya "adaletle hükmetmeseydin şu kılıcımla boynunu vuracaktım" diyen padişahlar vardı"Eğer padişahım diyerek adaletin ve şeriatın hükmünü kabullenmeseydin ben seni öldürecektim" diyen kadılar vardı.Yüce Mevlanın isimlerinden birisi de olan adalet bugünkü şekliyle güvenilirliğini kaybetmiştir...
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 20:06
2
Bildiklerimiz: Padişahın kolu kesilmediği Bilmediklerimiz: Hakimin başına sonradan neler geldiği?
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 22:03
1
Kadının/hakimin biri, Fatih'e, Yavuz'a, IV. Murad'a ceza verecek de, kellesi yerinde duracak, he mi ?
Vatandaş 07 Aralık 2018 18:21
Adalet Bakanlığı şu duruşma salonlarına Adalet Müfettişi göndersin, HSK şu duruşmaları bir izlesin, bakalım nasıl bir intiba edinecekler, kura ile gönderdikleri gençleri birde sahada görsünler
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 17:47
Maalesef yargı sistemimiz adalet dağıtmıyor. Burada körler sağırlar birbirini ağırlar nevinden vakit geçiriyoruz. At izi, it izine karışmış. Gerçek suçlular tası tarağı toplayıp yurtdışına kaçmış. Tuttuklarını gerçekte suç olamayacak şeylerden hapislere atmışlar. Ne zaman bitecek bu iş bilmiyorum. Diğerleri hayatlarından memnun. Onlara değmeyen bin yaşasın. Artık siyasiler bu konuda bir şeyler yapmalıdır.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 16:35
Arkadaşlar reklamlara tıklıyor muyuz? Hergün enaz 10 reklama tıklayalım. Site kapanırsa kim bizim sesimizi duyuracak?
avk 07 Aralık 2018 16:34
28 Şubat yargısıyla bu dönemdeki yargı arasında bir fark göremiyorum.Tak-Şak ...Hem de 28 Şubatta hor görülen İHL mezunu,eşi başörtülü bir hukukçu olarak.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 20:26
1
Karar alıyor musun? Bayiden
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 16:28
Yazar burada ne demek istemiş?
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 16:15
Anayasacı İzzet Özgenç der ki : "Kişi ya fiili olarak silahlı terör faaliyetini gerçekleştirmeli ya da örgütün terör eylemi gerçekleştireceğini en başından beri bildiğinin somut delili olmalı. " 15 Temmuzda elinde silahla sokağa çıkmamış, darbecilere destek çıkmamış, yasalarda tanımlanmış somut suçlarlarla delillendirilmemiş insanlar, devletin denetimi ve sorumluluğu altındaki okula çocuk gönderme, bankaya para yatırma , sendikaya üye olma, işyerinde çalışma gibi saçmalıklarla mağdur edilmekte....Travma ile verilen devlet refleksi artık normale
T.durak 07 Aralık 2018 15:33
Cuma namazında binlerce ibret verici bir manzaralardan biriyle karşılaştım. Esnaf komşusu tarafından fetö cü diye şikayet edip hapiste 14 ay yatmış ve tüm düzeni bozulmuş biri vardı.Onu şikayet edende iki saf ötede namaz kılıyordu. İmam hutbede,mümin, kâinattaki her varlıkla selâm ve güven ilişkisi kurar; her işinde selâm ve barış dili kullanır. Allah’ın selâmını veren Müslüman, adeta bulunduğu yerde sözleriyle ve davranışlarıyla huzurun teminatı olur. Can yakmaz, gönül yıkmaz, kimseyi hakir görmez, kimsenin onur ve haysiyetini zedelemez, kab
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 17:02
0
Karaktersizin namazlısı, namazsızı olmaz.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 17:51
5
maalesef müslüman zannettiklerimizin, cemaat maskeli olanlarda çıkmadı mı bu abd casusluk ve darbecilik örgütü
imanlı nesil 07 Aralık 2018 15:12
Hiç kimsenin yargıdan şikayeti falan yok. Boş kuruntu içerisindesiniz. Yargı gayet güzel işine bakıyor. Talimat falanda aldığı yok. Ayrıca Reisin attığı her adım doğrudur. Bugüne kadar yaptığı her işten alnının akıyla çıkmıştır. Buda seçimlere yansıyor. En zor durumlardan ülkemizi düzlüğe çıkarmıştır. Beğenmiyorsanız güle güle. Ya sev ya terket git. Kimseyi tutan yok......
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 16:59
2
Size Bahçeli ve Perinçekle mutluluklar dileriz..
T.durak 07 Aralık 2018 17:54
1
Memleketimizi sizin gibi adalet bilmezler, hukuk tanımazlar, hak bilmezler,insan hakları bilmezler, eğitim bilmezler,sevgi nedir bilmezlere mi bırakacağız.Meşhur Erbakan Hocamızın meşhur lafı aklıma geldi, hadi ordan
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 20:08
0
Sen kimi kimin ülkesinden kovuyorsun! Hadi oradan!
kenan durmuş 07 Aralık 2018 15:01
Kurunun arasında yaş da yanar! mı?
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 15:00
400 yıldır yargı sorunu varlığını koruyorsa, bu iş bizim boyumuzu aşıyor demektir...o zaman dışardan yargıç getirtelim, olmaz mı?
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 14:24
Fuat Uğur dan başka yazısını referans alacağınız başka biri yok muydu Allah aşkına..
1Cezalar şari hakiki adına olmalı kalp ürpermeli.Mahkemeyi Kübra'dan korkmayan adliyeciden kork. 2- Darbeler ihtilaller yargının anasını ağlattı.Darbelerden emin olmayan adalet beklemesin. 3- Toplumumuz hala kabile ve yörüklük dönemi yaşıyor.Hemşeri ve akrabacılık zirvede.Bu sosyalden adalet çıkmaz. 4- Herşeyini aldığımız Batının adalet mantığını ülkemiz sosyalinde türetmek zorundayız.AB'a ancak böyle yaparsak ihtiyacımız kalmaz.28 Şubattan beri kadın haklarını kopyalayıp aileyi bitirdik.Demokrat muhafazakarların en büyük zaferi(!)..
Akif 07 Aralık 2018 13:23
5
Başlangıçta hayret etmiştim; nasıl olur da, Nurslu Said'in talebesi olan birinden, hayata/güncele yönelik bu çapta doğru tespit ve öneri çıkar diye. Şu cümlenin hem içeriğine hem kurgusuna vuruldum mesela : "Bu sosyalden adalet çıkmaz." Keşke “28 Şubat...” diye başlayan cümleyi hiç kurmasaydın; sevincimi kursağımda bıraktın, yaren.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 13:50
1
Batı’dan Adalet bekliyorsunuz öyle mi? Çözüm sunma gayreti ve derinliği olmayınca sonuç bu oluyor. “Adile boyun eğmek” ne demek?
musto 07 Aralık 2018 12:25
Ankara İstanbul velhasıl ülkemizde adalete ihtiyacımız olduğunda Hakimlerimiz var diyebiliyormuyuz.
kritik 07 Aralık 2018 12:04
YARGI ve EĞİTİM Türkiyenin Mazide,Halde ve Atide sorunlarla dolu olan-olacak iki alanıdır.İkiside en yakıcı alandır zira ikiside doğrudan İNSANI ilgilendiriyor.Ne varki her iki alanda birer OLGU-BİLİM-KURUM olarak anlaşılmıyor,her ikiside İdeolojik saplantıların ispatlanma,uygulanma alanı haline getiriliyor.Cemil ÇİÇEK çok doğru tespit yapmış teşekkür ediyoruz.
Hocam yapmayın nolur " yargı son 50 yılın altın çağını yaşıyormuş"... sahibine göre değişiyor mu acaba...
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 11:11
Dindarim ama vallahi billahi dinden de dindarlar da soğudum. Mahkeme serbest birakmissa suçsuz olamaz mı? İlle de ceza mı vermesi gerekir? Suçsuz yere insanın hayatiyetini ekmeğini çalanlar dan, amalarla fakatlarla tevilcilerden tiksindim. Önerim: devlet kime yetki vermişse o sorumlu olsun. Hakimin yanlış kararından doğan tazminatı hakim ödesin. Bak o zaman yargıç kimi dinler. Ama bizim insanımız adaleti işine gelecekse sever.
HACI MURAT 07 Aralık 2018 11:01
Halkın Kurtuluşu Partisi,askeriyede çalışan bayanların başörtüsü takmasının yasaklanmasını talep ediyor.Ve ilgili Danıştay dairesi talebi 4'e karşı 1 oyla kabul ediyor.Yani başörtüsü yasak olsun diyor.İşte ideolojik tavır budur.Öte yandan F.Uğur'un yargıda yeni göreve başlayanları çoluk çocuk olarak nitelemesi haksızlıktır.Yeni göreve başlayanlar her zaman ve her yerde genç olur.Bunun başka yolu yok.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 13:10
1
Genc bir cocuk hakim olamaz! Önce yıllar avukatlık, sonra savcılık yapıp mesleği öğrenmesi lazım! FETÖ ile mücadeli diye deneyimli hakimleri attılar, sonra AKP avukatları hakim olarak oralara getirdiler.
avk 07 Aralık 2018 13:23
1
Okuduğunu anlamamışsın,bir daha oku! Talep 1 e karşı 4 oyla reddedildi.Bir de yolunun hiç adliyelere düşmediği belli.Ben ise işim gereği her gün adliyelerdeyim ve F.uğur az bile söylemiş.Canınız yanmadığı için anlamanız mümkün değil.Tek bir şey söyleyeyim:Bizden olsun diye,Hukuk Felsefesinden bihaber hakim-savcılarla iş iyi gidiyor.
HACI MURAT 07 Aralık 2018 15:08
3
Danıştay'ın başörtüsü serbestliğini kaldırma yönünde karar vermemiş olmasına sevindim.Ancak savcının başörtüsünün yasaklanması konusunda görüş beyan ettiği anlaşılıyor.Dolayısı ile ideolojik hareket işte budur.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 17:35
1
Baştan söyleyeyim.. Kimse oraya buraya çekmesin... Başörtüsü tartışmaları bu ülkenin en büyük girdabı olmuştur. Halende olmaya devam ediyor..Hıristiyanların Meleklerin cinsiyetini tartışması gibi bir sendrom...Her tartışılan ve muhalefet edilen problemin karşısına ama başörtülülere de şöyle yapıldı vs..... Yeter ya yeter..Savunuyomuş gibi istismar edenlerden de, karşı çıkanlardan da sıtkımız sıyrıldı..
HACI MURAT'A CEVAP 07 Aralık 2018 12:56
3
Yav hacı, sen nerenle okur ya da nerenle anlarsın ? Danıştay savcısı, HKP'nin müracaatını uygun gördü; askeriyede başörtüsünün yasaklanmasını ve karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulmasını, yani başörtü serbestisinin kaldırılmasını istedi. Danıştay ise bire karşı dört oyla savcının yürütmenin durdurulması talebini REDDETTİ. Konuya ilişkin karar verilmedi; "başörtüsü yasak olsun" denilmedi henüz.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 10:39
Kalıcı Çözüm önerisi(3): Aklını,kalbini ve vicdanını hiç bir partiye, cemaate, tarikate, stk ya , örgüte, ideolojiye kiralamayan, kendi hak ve özgürlüklerinden taviz vermeyen ama başkalarının hak ve özgürlüklerini de en az kendisi kadar savunan, SORAN, SORGULAYAN, ITAAT ETMEYEN, BIREY ler yetiştiren, İDEOLOJİDEN ARINDIRILMIŞ bir EGITIM SISTEMI dir….
kararlı okur 07 Aralık 2018 10:38
ama sorun 30 yıllık değil 400 yıllık değil son 16 yılda çöktü.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 10:26
Somut öneri (2): İdarenin (İdare, parti , bürokratik vb...) yargı üzerindeki açık yada gizli tüm talimat,yönlendirme ve korkutma içeren beyan ve baskıları anayasanın değişmez maddeleri arasında zaman aşımı olmayan ağır cezalık suç olarak tanımlanmalı...
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 10:23
Hiç bir cümle size ait değil her paragrafı alıntılamışsınız sahi sizin hukuk için düşünceleriniz nedir? Sizde Merak ettiğim budur, hem bir akil ve hem de ehli tarik bir vicdan olarak? Doğru veya yanlış ama olan bitenden konuşmak cesaret istiyor.
karar okuyucusu 07 Aralık 2018 11:59
5
Sayın Taşgetiren yazılanlara katılıyor daha ne desin...Bu zamanda bu kadar...
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 10:07
Kamu ceza davalarındaki kararlar için Somut çözüm önerileri: 1.Bu davalara bakan Tüm hakim ve savcıların verdikleri kararlardan ceza ile sonuçlananların %5-10 unu rastgele seçip AIHM benzeri bir mahkemede kararlarını savunması ve kararın hata oranına göre sicil puanı düşürmekten mesleki ehliyetini iptale kadar cezalandırma yada isabete göre mükafatlandırma sistemi kurulmalı... Ve bu tüm kademe mahkemeler ve savcılar için geçerli olmalı... Alınan kararların sorumluluğu maddi manevi karar sahiplerine ait olmalı... 2.AIHM den gelen cezalar kamuya değil ren
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 10:06
30 yıllık bir müfettiş ve denetim yöneticisi olarak söylüyorum, Sadece Adalet Bakanlığı'nda değil tüm kamuda teftiş de yok iç denetimde yok. Kimse kendini kandırmasın, yönetim bu şekilde yürümez. Bu uçak fazla gitmez, havada infilak eder...
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 13:53
0
Sadece kamu mu? Özel sektör de aynı. Sağlık malzemeleri üreten bir firma sadece denetimde göstermelik olsun diye eleman işe alıyor, denetim geçince eleman kapı dışarı. Firmanın önceden haberdar olduğu bir denetim nasıl olabilir...Devletiyle halkıyla neresinden tutsan elinde kalır. Kaybetmiş bir toplumuz.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 09:51
"Bir gün herkese lazım olabilir" korkusu ve menfaatçi yaklaşımı ile değil, gerçekten vicdan ve yazılı yasalara ve hukukun evrensel prensiplerine göre kararlar verilmesini talep edinceye kadar bu ahlaksızlık sona ermez...
Menderes Fırat 07 Aralık 2018 09:49
Bir ev inşa edilirken önce temelden başlanır. Bir ülkenin temeli de eğitimdir. İşe eğitim sistemini reforme ederek başlamalıyız. Yargı evin duvarlarıdır. Çok önemlidir ama bir sonraki iştir. Daha sonra evin mutfağı olan ekonomiyi, çatısı olan savunmayı düşünürüz.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 09:48
400 yıl falan diyerek meseleyi sulandırıp sıvamayın.. Bugün tetikçiler tarafından hayatlar karartılıyor. Yasada tanımlanmamış,geçmişte suç olmayan fiillerden geriye yönelik suç ihdas ediliyor, üstelikte bunlar adamına göre uygulanıyor.. Diyet borcu olandan, korkaktan, siyasetin köpeğinden, çoluk çocuktan, kifayetsiz muhteristen,ideolojik bağnazdan, bir mahallenin kulundan ADALET beklenmez...Siyasetçisi ve yargı camiası elbirliğe ile mındar ettiler koca ülkeyi..
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 09:43
şu mehmet ocaktana cevap verecek bir tane müslüman evladı yokmu şu gazetede. adam uçtu koptu gidiyor
ati 07 Aralık 2018 09:36
sırrı süreyya'ya özgürlük!
karar okuru ben 07 Aralık 2018 08:52
ee ne olacak peki, bi çözüm olur mu sizce, dikkate alınır mı? madem eski bakanlar ya da yetkililer de biliyor, ne gibi bir çözüm gelir ?
Mehmet 07 Aralık 2018 08:45
Vela tezirü veziretun vizra uhra...Adil olunuz..Zalime en küçük bir meyil dahi göstermeyin zira cehennem ateşi sizede dokunur...Yargıyı yargıya bırakınız ve yargısız infaz yapmayınız elbette bir gün burada veya ötede size de lazım olur....
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 08:43
referansınız olan yazıyı okudum. iyiniyetle yazılmış gibi görünse ve final cümlesi bunu ifade etse de "toplumdaki genel formatlanmış vesayetçi adalet zihniyetle" malül sn.yazar. Sn.Ünalın "Hukuk sistemimizin daha fazla heybetli ve hikmetli hâkime ihtiyacı var." cümlesi bana istiklal mahkemesi ve yassıada hakimlerini hatırlattı! "MEMUR" ZİHNİYETLİ HAKİM OLMAZ!
karar okuru 07 Aralık 2018 08:31
denetim ve teftişin iyi yapılmadığı, hata/yanlış/kast/tetikçilik yapan kamu görevlilerinin görevlerini yapmaya devam etmesi ve "cezalandırılmaması/bedel ödememesi" teşvik-taltif-takdir anlamına gelir... gerçekten de ADALETİN DAHA ÜZERİNDE OLDUĞUNA İNANDIRILAN hakim zihniyet/ideoloji/sözde devletin alî menfaatleri maskesi bu kötülüğün/zulmün sebebidir..imza: en fazla 5 duruşmada bitecek konjonktürel bir hukuk davası 55. duruşmada ve 15. senesinde bitmemiş olan bir hukukçu:)
23 07 Aralık 2018 05:13
Allah kimseyi yargının eline düşürmesin
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 15:41
0
Amin
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 03:07
Savcilar ve yargiclar iktidarin hosuna gitmeyen bir karar verirse tutuklanmaktan korkuyor. Bu korku bosuna degil. "Hakli cikmak istedi" diyerek avukati tutuklayan bir ulkede yasiyoruz...Tabi sadece savcilar ve yargiclar degil, gazeteciler de korkudan ne yazacaklarini sasiriyorlar. Goruslerini acik secik yazan birkac kose yazari var. Gerisi hep kizim sana soyluyorum gelinim sen anla modunda kem kumlu makaleler yaziyor.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 10:50
1
Korkan Savcı Yargıç cübbesini çıkaracak. Rızkı veren Allah'tır. İnanmadığı kararın altına imza atmayacak. Namuslular namussuzlar kadar cesur olmalı.. Gücünü yasadan v, haktan ve doğrudan almalı. Perinçeki haklı çıkarmamalı. Siyasetin köpeği olmamalı..
Yeni turkiye 07 Aralık 2018 01:23
aihm kararlari bizi baglamaz, karsiligini verir isi bitiririz. Gerekirse yargi seyini yapar. Sucluysa tabiki tutuklu yargilanacak. Twitter mwitter hepsini kapatacagiz. Anayasa mahkemesi kararina uymuyorum, saygi da duymuyorum.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 00:51
''Anlaşılıyor ki dünkü bakanlar, bugünkü bakanlar.... yazarlar çizerler.... herkes her şeyi görüyor, biliyor.'' ama kimse DÜZELTMİYOR.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 12:34
1
bu düzeltme, sihirli bir değnek ile mi oluyor?
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 13:41
1
@12:34, Koca bir 16 yıl yeterdi bir yerlerden başlamaya, sihirli değneğe lüzum yok.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 00:49
Şu şunu demiş, bu bunu demiş...Hepiniz oradaydınız! Kimse başına gelmeden meselenin ciddiyetini anlamıyor (baba evladının uğradığı zulmü görüyor ama hala devlet yanlış yapmaz mantığını koruyor), o nedenle anlamak istemeyenlerin de adalete ihtiyaçları olur da bir ortak payda bulunur inşallah.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 00:45
Elif Hanım da siz de şaka gibi yazmaya başladınız. O toplantıda dile getirilen önerilerin hiç biri yargının şu anki haliyle alakalı değil, mesele ne dil, ne bilgi eksikliği. O pozisyonlara getirilen insanlar homojen olarak seçilmemiş, bilakis belli bir partinin destekçileri, birinci sorun bu. 2. sorun bu insanların başında KHK kılıcı sallanıyor, sıkıysa baştan verilmiş hükme zıt bir iddianame hazırla/hüküm ver.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 07:59
0
Aynen! Zaten bahsettikleri isimler zamanında yapılan hukuksuzluklar bugünü hazırladı, ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorlar
KARAR İÇİN 07 Aralık 2018 00:41
sırf Ahmet abi dedi diye karar alınır. Bu damar yaşamalı. Kimseye zarar gelmez. Muhalif takılsalarda böyle rakibe can kurban derim
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 00:47
1
Haklısın Konuşmakla kalmayalım. Bu gazeteyi yaşatalım.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 00:40
Perinçek vaziyeti tasvir etmiş, kızmayın adama.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 00:39
Fuat Uğur kaş yapayım derken göz çıkarmış. Bahsettiği kişiler salıverildiğine göre haklarında kesin yargı kararı yok demektir, peki bu insanları yaftalama gücünü kendinde nasıl buluyor?
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 00:26
Bu tempo düşmesin. Hergün Bayiden bir karar alalım arkadaşlar. İslami düşünce geleneğinin son kalesi bu gazete. O da giderse geçmiş olsun. Çok ararız.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 12:49
0
İslami düşünce geleneği mi! Varmı ki öyle bi gelenek!? Vardı ise de geriye bişey kaldı mı?
Krr 07 Aralık 2018 00:24
Mahsunoğulları kabilesinden bir kadın hırsızlık yapmıştı. Cezanın tatbik edilmemesi için Üsame bin Zeyd aracı kılınmış. Üsame durumu Peygamberimize söyleyince Peygamberimizin yüzü renkten renge girmiş ve şöyle buyurmuştu: “Ey Üsame, sizden evvelkilerin helak olmalarının sebebi: zengin ve soylu birisi hırsızlık yaptığında, bir suç işlediğinde onu bırakırlar, zayıf ve gariban birisi suç işlediğinde ise ona ceza verirlerdi. Allah’a yemin ederim ki eğer Muhammed’in kızı Fatıma da suç işlese aynı cezayı verirdim.“
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 07:32
9
Ne yapmislar peki? Kadinin elini bileginde kesmisler sonra da kanama dursun diye kizgin yaga mi batirmislar?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN