Back To Top
Abdülhamid sevgisinin çoğu İttihatçı nefretindendir

Abdülhamid sevgisinin çoğu İttihatçı nefretindendir

 - Son Güncelleme: 13.02.2018 Salı 00:40
- A +

100. ölüm yıldönümü münasebetiyle alevlenen Abdülhamid romantizmi, keşke sarılmasa artık şu bayat saptırmalara...

Abdülhamid’le Mehmet Akif arasında kalıp tarafını seçmekte zorlananlara kötü haberi tekrar hatırlatmak isterim.

Aralarını bulmak ve aynı anda hem bilinçli bir Akifçi hem de sarsılmaz bir Abdülhamidçi olmak imkansız.

En yakın dostu ve kabir komşusu Süleyman Nazif, bu konuyu daha Akif’in sağlığında yazdığı kitapla açıklığa kavuşturmuştu.

Şairin, Abdülhamid karşıtlığından pişmanlık duyduğu, hatasını görüp itiraf ettiği gibi uydurma tezlerden medet ummak niye?

Akif’in sultana tavrı, ‘İstibdad’ şiirinde tasvir ettiği sahnelere tanıklığıyla başlar.

Abdülhamid’in kardeşi Reşat Efendi’nin kilercisine selam gönderdi diye, kilercinin uzaktan akrabası bir garibanın yaka paça sürüklenerek götürülüşünü anlattığı dehşet sahneleri...

İnfial içinde kahrederek hikaye ettiği o manzaradan sonra Akif artık tartışmasız bir Abdülhamid aleyhtarıdır. Vefatına kadar da bu his ve kanaati değişmemiştir.

Çünkü ‘zulmü sevecek, zalimi alkışlayacak’, ‘adam sen de’ deyip geçecek karakterde değildir milli şair.

‘Asım’ şiirinde de ‘Yıldız’daki baykuş, kadınlar gibi kafesler arkasına saklanan, cuma selamlığında bile halka karışmaktan korkan, ödlek, saraydan dışarı çıkamayan zalim’ gibi ağır nitelemelerle yermiyor mu Sultan ‘Hamid’i?

Fakat ikisinden de vazgeçemeyen tutkulu hayranları, diğer düşmanları gibi Akif’in de bin beter İttihat devri istibdadını gördükten sonra ‘cennetmekan ulu hakan’a rahmet okuduğuna inanmak istiyor.

Değerini sonradan anladığını ve ‘kadrini bilemedik’ mısrasıyla, ‘arar olduk eski semerciyi, rahmetlininki semer değil devletmiş’ göndermeleriyle kafasını duvarlara vurduğunu düşünerek teselli buluyorlar.

Oysa...

Süleyman Nazif, 1924 tarihli ‘Mehmed Akif’ kitabında, bu bahsi bir daha açılmamak üzere istismara kapatmıştı.

Akif de henüz hayatta olduğuna göre...Abdülhamid dönemindeki eski istibdadı arar oldukları’na dair bir cümlenin altına düşülmüş şu notu görüp onaylamadığı farz edilebilir mi?

“Bu satırlar Mütareke’nin karanlık günlerinde yazıldı. Düşman askerlerinin çizmesi, tabiatıyla bize Kızıl Sultan’ın tüfekçilerinden daha ağır, daha haysiyet kırıcı gelmişti. Hakikatte bu izmihlali, o istibdat hazırlamış ve doğurmuştu. Fakat biz o sıralar bunu (başa gelenlerde Abdülhamid’in payını) düşünemeyecek kadar perişan ve ümitsiz bir durumdaydık.”

Hakkında yanıldıklarını, çok haksızlık ettiklerini düşündükleri söylenebilir mi hala?

Günümüzdeki aşırı Abdülhamidçiliğin  büyük kısmı da o karanlık İttihat devri hatıralarından miras bize.

İttihatçılara tepki ve nefret, devirdikleri sultana sevgi tarzında kendini gösteriyor.

Bütün zorluğuna rağmen ikisinin birden sevilebilmesinin sırrı da bu sevginin nereden geldiğinin çoktan unutulması.

İkisini kendi şartlarında değerlendirip ayrı ayrı sevmek varken...Yüzyıl sonra, tutup çarpıtma ve uydurmalarla aralarını düzeltmeye çalışmak anlamsız yahu.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Halil Gezer 22 Şubat 2018 13:14
ABD Osmanlı Elçisi Oscar Salamon Staraus anılarındaki Abdülhamidin (ABD)nin isteği ile Filipinli müslümanlara hacda ABD ye direnmeyin içerikli telkinn yapılması ,Japonya yolunda Ertuğrulun Banda Aceh müslümanlarının ziyaret çağrısına sömürgeci Hollandalıları kızdırırız korkusuyla ziyaret edilmediğini .Hindisdan( Hindisdan Pakistan Miyammar,Bengaldeş dahil ) Müslümanlar İng işgalinde ve Ermeni Kürt isyanlarında batılı devletlerin misyonerlerinin yaptıkları ortadayken 1903 de Bismark hatırına Çin Müslümanlarına Boxer isyanı sırasında ba
Darbeci Abdulhamiti savunan aynı zamana 15 Temmuz Darbesini yapanlarla aynı noktadadır...Darbe yapan meclis kapatan Milletin İradesine silahla el koyan hiç bir irade tarih sahnesinde affedilmez...
Abdulhamit denince aklıma Sürgünler İşkenceler Faili Meçhuller Gayrı Nizami İllegal Çeteler Haraçlar yolsuzluklar vatan topraklarının Ruslara İngilizlere Almanlara peşkeş çekilmeleri İhbarrcılık Muhbircilik Hafiyecilik vel hasılı Adeta Dönemin Baas Rejimi geliyor...Rabbim bir daha o günleri yaşatmasın !!!!
Abdulhamit Rusyanın kucağına oturmuş ülkeyi adeta İngiltere ve Rusyanın yarı sömürgesine çevirmiş asla günahları silinmeyecek bir figürdür...Tarih onu asla AFFETMEYECEK !!!!!
Sakın Ha!! 14 Şubat 2018 23:57
Bu ülkede Ne ABdulhamitin Şizofren kokan korku imparatorluğuna nede İttihatçılara asla yer yok!! Bunu aklınızdan bile geçirmeyin...Bu vatanı sokakta bulmadık...İhanete yer yok!!!!
Bir Daha Asla !!! 14 Şubat 2018 23:51
Abdulhamit Dönemin 28 Şubatçıları Ergenekoncularıdı...Allah bir daha böyle bir zulmü bu millete yaşatmasın Kahrolsun İstibdat yaşasın Hürriyet !!!!
Bir Daha Asla !!! 14 Şubat 2018 23:51
Abdulhamit Dönemin 28 Şubatçıları Ergenekoncularıdı...Allah bir daha böyle bir zulmü bu millete yaşatmasın Kahrolsun İstibdat yaşasın Hürriyet !!!!
KARAR OKURU 14 Şubat 2018 08:45
İstibdad denen illeti kimin meydana getirdiği bellidir. İttihatçılar da bu illetin sebebidir.
ABDÜLHAMİD 14 Şubat 2018 02:25
Koskoca Abdülhamid parçalanma döneminde olan bir devletin başında 30 küsür sene dur, zekası hakkında dönemin düşman dediğimiz komutanları zekasına övgüler yazsın, gel sen Türk olacak geçmişini savunacak ciğeri 5 para etmez adamlar Abdülhamid e laf söylesin, yazık çok yazık
Ragıp Şentürk 13 Şubat 2018 23:31
O'na kızıl sultan,müstebit diyenler,devletin ve de milletin,asli tapu sahiplerinin düşmanlarıdır.O'nu devirenler 10 yılda devleti paramparça etmişler,neslimizi cephelerde perişanlık içinde yok etmişlerdir.Gönül isterdi ki onlara yazasınız.Siz de vurun abalıya yapıyorsunuz.Çok üzücü.M.Akif'te piyasaya uymuş.Zahiren haklı ama devletin bilgisine sahip değil.Azınlıkları sevindirmeyin lütfen!
Abdulhamit zulmü 14 Şubat 2018 23:49
0
Abdulhamit koskoca bir devleti çarçur edip lime lime edip darmadağın etti...Halk zulüm içinde feryat figan etti..Abdulhamit devrilince Anadolunun müslüman yoksul halkı kurbanlar kesti..Rabbim bir daha Abdulhamit zulmünü bu aziz millete yaşatmasın
Halil Gezer 20 Haziran 2018 17:44
0
Akif Beki bey haklı Bizim birisi için olan standart değerlendirmemiz sevmediğimiz için başka standartlara sahip ,cahil toplumların özelliğidir. Bir de bu işden rant devşirenlerin hataları vardır ,İyi yapmak istedikleri de vardır ancak çok zarraları olmuştur :İnsan yetiştirmemiş yalaka cehalet ,üretmiştir .Abdülhamide yazılmış Medreseler hakkındaki Lahiyayı okuyun ,Medreseleri düzeltmemiş ulema ile Softaları kaybederim diye kendi cahaletleri ile başbaşa bırakmıştır. Misyoner okullarının denetimsizliği ile öğrenci sayısı da akla zarardır. Mithat paş
Hesap Günü 13 Şubat 2018 23:28
Abdulhamit de İttihatçılarda devlete ihanet etti bedelini yoksul Anadolu halkı ödedi..Tarih bunları afetmeyecek !!!!!!
Ragıp Şentürk 13 Şubat 2018 23:26
Sizin adınızı kim,niye koydu sayın yazar? O zaman devleti siz mi,M.Akif mi yönetiyordu.Her şeye dışarıdan gördüğümüz gibi değerlendirme yaparsak,devlet olgusundan bir şey bilmiyoruz demektir.Unutma ki,görünenin gerçek yüzü göründüğü gibi değildir.O devir hain oğlu hainlerine söz edeceğinize,devleti,bütün azmiyle ayakta tutmaya çalışan ulu hakana dil uzatmanız hazmedilemez doğrusu.M.Akif de zahire bakıp değerlendirme yapmıştır.Kendince merhamet arzetmiş olabilir.Perde gerisindeki hainlikleri nereden bilebilir ki?.Hem pişmanlıklarını neden hazmedemi
Saraydaki Baykuş 13 Şubat 2018 23:26
Abdulhamit dönemi karanlık bir dönemdir...28 Şubattan 1000 misli daha ceberrut bir dönemdi..Allah bir daha o günleri yaşatmasın..
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 22:12
Benim babam ve annem boşandılar ikisi de birbirini hazetmez sevmez ben annem babamı sevmiyor nefret ediyor eleştiriyor hakaret ediyor diye ikisinden birini mi tercih etmek zorundayım ikisinin de bana ne yaptığına bakarım. Sırf milleti bölmek için yazılmış ayrılık çıkartmak için yazılmış son derece dar ve saçma bir yazı
Uzun 13 Şubat 2018 21:48
Geçmişimizden ders çıkaralım milleti birbirine düşürmek icin zemin olusturmasak.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 21:29
Giden semerciyi,derler,bulurmuyuz şimdi/ya böyle kalfa değil,basbayağı muallimdi/nasılda kadrini vaktiyle bilmedik tuhaf iş/semer değilmiş o rahmetlininki devletmiş
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 21:18
Akif Beki, sana bu tartışmadan ne ekmek çıkar, nede bir lokma. Biz Abdulhamidi de tanıyoruz, Akifide, senide. Abdulhamidi ittihatçılar olmasada sevecektik zaten. Zira sevmeler, nefret etmeler dahi frekansların uyuşmasından kaynaklanır. Abdulhamid hanın derdi de belli ona karşı olanların derdi de belli. Şimdi size Abdulhamidin icraatlarını anlatacak değilim,ittihatçıların verdikleri zararlarıda anlatmak boş. Sizin yolunuz size, bizim yolumuz bize. Akif en büyük zulmü cumhuriyet döneminde gördü. İstiklal şairi rağmen Mısırda sürgün yaşadı. Bu durum bile Aki
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 20:29
M. Akif ile 2. Abdülhamid: Akif, Balıkesir'de Kuvayı Milliyeyi destekledi diye veterinerlik işinden kovuldu. Mısır'dan davet aldığı halde Ankara'ya geçti. Atatürk'ün önerisiyleBurdur vekili oldu. Milli mücadelenin manevi fitilini ateşledi. İstiklal Marşı'mızın şairidir.Devrim yasalarıyla ters düştüğü için gözden düştü. İkinci meclise alınmadı. Takip ediliyordu; Mısır'a gitti; orada Türk Dili ve Edebiyatı kürsüsü kurdu. Kendisine Atatürk'ün isteğiyle Kuran meali görevi verildi. Arapça Kur'an yasaklanacak diye aklını çeldiler o da vaz geçti.
KARAR OKURU 14 Şubat 2018 01:12
0
Yani Akif'e önce Abdülhamid sonra Atatürk aynı muameleyi yapmış. Tuhaf bir durum.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 18:18
Bu toprakların mayasında şehit kanı var. Abdülhamid'in tahtan indirilişinin üzerinden bir asır geçmeden, bu topraklarda, Abdülhamid'in devamı, Siyonizme dur diye irade iktidar oldu.
d 13 Şubat 2018 17:31
Abdulhamit çökmek üzere olan bir evi tamir ederek ayakta kalmaya çalıştı.M.Akif ve said nursi ise temeli eğitime dayanan yeni bir ev inşa etmeye çalıştılar.Lakin Abdulhamit gibi dahi insanın çevresi ittihatçı ve batıcı insanlarla doluydu.Batının gelişmeleri takip edilemedi.Devlet ortak istişare,adalt ve liyakatla yönetilir
lokman 13 Şubat 2018 15:52
batının sanayi ve teknolojide çağ atladığı dönemde iktidarı uğruna ülkeyi yerinde saydıran adamdır Abdulhamit , bütün ülkeyi kendi istikbaline bağlayıp tahttan indiğinde ülkenin parçalanmasını sağlayan insandır kendileri
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 19:58
2
15:52, İttihatçılar ile Siyonistler de senin gibi düşünüyordu... Ama ulu hakanı tahttan indirenler, on yıl içinde koskoca devleti yok etti...
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 20:59
5
Sen aklını kiraya verdin galiba
ABDÜLHAMİD AKİF 13 Şubat 2018 15:21
İstiklal marşının milli manevi duygularla örülü olması sizi yıllardır rahatsız ediyor. Abdülhamid Hanın bu kadar sevilmesi de sizi rahatsız ediyor. İkisini de sevmemiz galiba sinirlerinizi bozmuş. Daha çoook sinirleneceksiniz. Çünkü biz ikisi de sevmeye devam edeceğiz.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 15:04
Cahilliki arttı. Sanayide ve olimde gwri kaldik.Böylece Dünya sahnesinde güç azaldı. Osmanlı böylece zayıfladı. Herkes ben daha iyi yaparimci oldu. OLAY BUDUR. .İngilterede (bazı avrupa ulkerinde) hala Krallık var (etkisiz olsa da)..yaşlı bir NİNE (kraliçe )..sürekli ne yer, ne içer, protokol kuralı falan, filan...iyi işleyen fabrikada, iyi giden ailede sorunlar vardır, olur fakat idaresi, çözümü basit ve kolaydır. .Toplumlarda böyledir. .O şunu demiş. Bu şunu söylemiş. Hikaye gerisi. .
Saraydaki Şizofren 13 Şubat 2018 15:02
Allah bir daha bu aziz Millete Abdulhamit İstibdatını yaşatmaz ..Amin !!!
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 21:20
9
Abdulhamid zamanını da mı yaşadın yoksa
Abdulhamit Vatana İhanet etti...Sırf o koltukta oturabilmek için kendi askerini bile Rus Sefiri için İdam etti..Bana sakın o Abdulhamitten bahsetmeyin aman ha !!!!
Ne Abdulhamit Zulmü neden İttihatçı zulmü tek istikamet demokrasi ve özgürlük...İki deli gömleğinden de Allah bu milleti korusun !!!
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 20:00
17
Boş boş konuşma... Batıcı kolpalar, bir asırdır Abdülhaid'mde küfretmekten başka bir iş yapmadılar...
Halil 13 Şubat 2018 14:39
İstibdatmış!..Bazı okuyucular demokrasiyi ne kadar da kutsuyor.Devleti yıktırmama gayreti güden bir padişahı otoriter diye tenkit etmek.Yapılan her yanlışı padişahtan bilmek! Ne kadar kolay hüküm veriyoruz.Akif de bu görüntüye kanmış birisi.Rıza Tevfik kadar hakperest olsak bari...
Kahrolsun İstibdat 13 Şubat 2018 15:01
0
Yetki ve güç kimdeyse başarıda rezillikte ondan sorulur...bu zaten eşyanın tabiatı gereğidir..
Karar Okuru 13 Şubat 2018 15:32
0
Halil kardeş demokrasiyi kutsamak değil bizim yaptığımız şu an dünyadaki insanca yaşabileceğin tek sistemi savunmaktır. Zaten teokratik düzenlerin hastalığıdır devletin her an beka sorunu. Ayrıca devletin beka sorunu olması iktidarları faşist yapmaz yapmamalı. Halkınla dürüstçe paylaştığın herşey sana dürüstçe geri dönecektir. Yani faşist veya teokrat olman gerekmez yani hitler veya musolini olman gerekmiyor. olursanda bak herkes arkandan gamatayı basıyor.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 16:08
2
Halil Bey, Mehmet Akif o görüntüye kanmamış, bizzat o günleri yaşayarak şahit olmuş biri. Bizzat yaşadıklarından, gördüklerinden dolayı Abdülhamit aleytarı olmuş.
16:08, Abdülhamid 1918'de vefat etti. Ama 1925 yılında İstiklal Marşı Şairi olarak, kimin zulmünden Mısır'a kaçtı ve 10 yıl dönmedi?.. Akif'in Cumhuriyetin ilk yıllarında bizzat yaşadıklarını bilsen miden bulanır. Rıza Tevfik gibi sen de, Abdülhamid'e rahmet okursun.. Akif de okumuştur...
downunder 13 Şubat 2018 14:02
Sayin Beki, simdiye kadar yazdiklariniz icinde en iyisi diyebilirim.Sakin yorumculara gucenmeyin.1 milyon kusur metre kare toprak kaybeden bir padisahi kahraman goren bu yobaz takimina aldiris etmeyin.
Karar Okuru 13 Şubat 2018 13:00
Abdülhamit iktidarında Osmanlı ne kadar toprak kaybetmiş isterseniz açın okuyun. Akif in ne pahasına olursa özgürlükçü bir şair olduğunu anlamamışsınız galiba. Birisi teokrat bir padişah diğeri vatan sevgisi dolu özgürlükçü bir şair. Neyini kıyaslıyorsunuzki bu iki şahsın. Birisi korkma sönmez bu şafaklarda yüzen Alsancak diyor diğeri sarayda sembolik bir padişah olarak oturuyor. Kim kimi severse sevsin ama ötekini akif ile kıyaslamasın. Birde bayrağı ve marşımızı değiştirelim diyen kadıncağıza ödül vermesinler. Yarın yine değişebilir çün
Target 13 Şubat 2018 21:23
1
Abdulhamid den sonra nereler gitti asıl sen dönde ona bir bak. Trablusgarp mağlubiyeti, balkan mağlubiyeti, ortadoğu bir bir kayıplar, ardından birinci dünya harbi. Aaaa ne kaldı ittihatçı başarısı Anadolu
M.Ç 13 Şubat 2018 12:40
Anneni mi babanı mı daha çok seviyorsun kadar yersiz ve saçma bir soru. İkisini de sevabıyla günahıyla seviyorum nokta.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 11:37
Okuyucu yorumlarına baktım; yazar maksadını anlatamamış besbelli! Yazık! Bu kafa karışıklığı bu ucuzculuk sonumuz olacak...
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 12:28
0
11:37, Okuyucu yorumlarını boş ver, önce yazarı bir anlasan iyi olur...
vay be 13 Şubat 2018 11:26
laf ola torba dola illa eleştiri yapacak güya bağımsız gazeteci, reis Abdülhamitin ölüm yıldönümünü kutladıya eleştirecek, yazık
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 11:23
İttihatçı tepkisi olmasa Abdülhamid sevilmez miydi diyorsun?... Siyonistler Akif’ de sevmez. Abdülhamid’i de. Müslümanlar her ikisini de sever.
Zevahiri 13 Şubat 2018 15:03
4
Kentli okumuş müslümalarda sevmez Abdulhamiti...
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 18:13
0
15:03, Müslümandan kasıt, Müslümanca düşünebilenler olsa gerek. Ben Müslümanca düşünüp, Abdülhamid'i sevmeyen kimseye rastlamadım.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 11:14
Beki, mesele senin anladığın gibi değil. Bu memlekette Akif’i seven herkes Abdülhamid’i de sever. Abdülhamid’e Kızıl Sultan diyen zihniyet, Akif’i de sevmez. Seninkisi öküzün altında buzağı aramak.
ilbeyhan 13 Şubat 2018 11:13
Arkadaslar. once karar verelim bizler yani Turk milleti meczupmuyuz? Yaradan butun insanlara bazen dogustan veya sonradan olan rahatsizliklar disinda ,hayatini idame edip karar alabilecek akil vermismidir. Yoksa insanlarin bir kayyuma ,vasiye hayati boyunca muhtacligi varmidir.Kuranda bir hukum varmidir ,varsa insanlar yaptigindan mesul olabilirmi?Bu hazretler. kurtaricilari yok etmeden ne insan ne musluman olamazsiniz Allah size yetmezmi?
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 15:23
0
tebrikler
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 21:15
0
11:13, Madem kendi kendine öğrenme kabiliyetin var, öğrenmek için neden okula gidiyorsun.
llll 13 Şubat 2018 10:37
Bu, yazımı mıdır?Sırf tepki toplamak için yazılmış...Aykırılıktan medet uman bir tarz..
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 09:04
Neden tarihimizi olduğu gibi kucaklayamıyorsunuz? Ya Bilgi eksikliği - ki çok muhtemel böyle - ya da, ve de, siz de “Self- hate” programına tabi tutulmuş okuryazar yığınına mensupsunuz.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 08:04
Ben de Fransızlarin bir gün mari antuanet le kavusacagini umuyorum. Zorlamayla dikiş tutmuyor entelektuel kesimde bir karşiligi yok.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 05:47
Biri mütefekkir, biri padişah. Hikayelerini bilmiyor olsak bile, ille de birini seçeceksek bu o kadar zor olmamalı.
cevat karakalem 13 Şubat 2018 04:56
Abdulhamid tutkusunun ana nedeni bir mit yaratmak ve onun propaganda malzemesi olarak kullanmaktir bence.Arkasinda gercek,tutarli bir ideolojik ya da entellektuel zemin yoktur.Abdulhamid olmasa baska biri ya da bir sey bulunurdu.Kisacasi Abdulhamid bir "slogandir" gunumuzde kullanildigi sekliyle.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 11:07
14
4:56, Mevzunun cahilisin. Öğrensen iyi olur.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 04:42
Abdülhamit malum dizisi çekilen şahıs ise ben tarafımı çoktan seçtim.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 04:24
ittihatci nefreti diye birsey kalmadi Sayin yazar. Cumhurbaskani dindar degil artik sadece. Atesli bir milliyetci ayni zamanda. Yani hem Abdulhamitci, hem ittihatci. Onun her yaptigini ve soyledigini ornek alanlar da oyle.
Ben 13 Şubat 2018 03:33
İttihatçılar bugünün MHP ve Vatan Partisi'nin fikren atalarıdır. O kadar beceriksiz ve başarısız bir yönetim göstermişlerdir ki zamanında hiçbir taraftarları kalmamıştır, çünkü koskoca Osmanlı'yı batırmışlardır. Padişah II. Abdülhamid'in de bu işte payı büyüktür çünkü istibdat politikaları ile İttihatçılara zemin hazırlamıştır. Abdülhamid'e kimlerin özendiği de ortadadır. Peki biz neden iyi yönetim gösteremedikleri açık olan bu insanlara özendiriliyoruz anlayan var mı?
Devlete teslim oldu Akp 13 Şubat 2018 15:06
0
Zaten o kadronun fikirleri İktidarda....
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 20:05
0
İttihatçılarla, Abdülhamidciler ittifak etti diyorsunuz... Galiba ne dediğinizi siz de bilmiyorsunuz...
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 03:07
Hay kalemine sağlık kardeşim. Taraf olmadan olmazmı yani! Bu günlerimiz gibi.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 02:22
Yazıklar olsun ki Abdülhamit gibi bir padişahı bir şair ile denk tutup yok efendim aralarını düzeltme yoluna gidiyorlarmış diyorsun oldu efendim Erdoğanın ılıcaklada arasını düzeltelim istersennn
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 02:21
Akif Beki, bu mevzu, İslamcı olmadan anlaşılması zor bir mevzudur. Günümüz İslamcı kuşağı son iki asrın İslamcı akımının en kamil, en ihata düşüncesine sahiptir. Günümüz İslamcıları yüzde ellibir müspet olanı normal kabul eder ve sahiplenirler. Başka etli, sütlü aramazlar. Bu açıdan Akif ile Abdülhamid arsındaki ihtilafla ilgilenmek yerine yüzde elliden çok fazla müspet yönlerine olan bu iki büyük şahsiyeti aynı derecede sahiplenirler. Hem Erbakan'ı hem Necip Fazıl'ı da aynı nedenle bağırlarına basmışlardır.
ibrahim DİRİ 13 Şubat 2018 01:06
Bu nasıl ittihatçı nefretidir'ki Süleyman ASKERİ'ye dizi çekiyorlar,kutsal beldeleri savunan diğer ittihatçı Fahrettin paşayı profil resmi yapıp Abdulhamit nesliyiz diye paylaşıyorlar.Kimi Karabekir paşa'yı,kimi Halil paşayı anlatıyor.her işimiz böyle iktidar mücadelesini din sanıyoruz,iktidar mücadelesini milliyetçilik,vatanseverlik sanıyoruz hepimizin beklediği bir PUTU,bekçiliğini yaptığımız tarih görüşümüz var.ya benim dediğim gibi benimsersin yada kara toprağın.son savaşımızda Abdulhamit üzerinden yok evliyaydı,değildi korkaktı,yok cennetmek
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 20:08
0
Çok karıştırmışsın. Az bilgi böyledir. Biraz daha öğren.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 00:56
Sayın beki bu kadar gündemin içinde yazacak yazı bunu yani. Ama ben Türkiye nin suriyede ki askeri hareketiyle ilgili düşüncelerinizi merak ediyorum.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN