Back To Top
Her devrilen demokrat değildir

Her devrilen demokrat değildir

 - Son Güncelleme: 12.11.2019 Salı 10:31
- A +

Bolivya Devlet Başkanı Morales, sokak protestolarına polis ve askerin de arka çıkmasıyla devrildi.

Seçim hırsızlığıyla itham ediliyordu. Ve direnemeyecek noktaya gelmişti zaten.

20 Ekim'de, birinci turda sayım tamamlanmadan zaferini ilan edip ikinci tura gerek kalmadığını söylemişti. Sokağa çıkan muhalefeti de dış destekli bir darbe tezgahlamakla suçlamıştı.

Sonunda geri adım attı, bastıramadığı taleplere kulak verdi, tartışmalı sonuçları iptal ve seçimi yenilemeyi kabul etti. Ama geç kalmıştı.

Genelkurmay başkanının istifasını istemesi üzerine, koltuğu bıraktı, ayrılmak zorunda kaldı.

Bizdeki 'büyük oyunu görün' korosu durur mu, başladılar ardından ağıtlar yakmaya.

Şöyle demokrasi şampiyonuydu, böyle halk kahramanıydı, Amerikan karşıtlığının önde giden bayraktarıydı, emperyalizmle savaşın son mücahidiydi, Washington'un canını sıkıyordu, CIA darbesiyle devirdiler sonunda, antidemokdatik müdahaleyle önce halkı sokağa döktüler, sonra işbirlikçi generallerinin ihanetine uğradı ve operasyon tamamlandı diye, hariçten ne gazeller okuyorlar ne gazeller...

Sokakları dolduran üvey evlatlar özbeöz Bolivya halkından değilmiş, gerçek Bolivyalılar bizim anti-emperyalistlermiş gibi.

Bu sonu belki de kendisinin hazırlamış, bu darbeyi dış güçlerden çok belki de kendisinin davet etmiş olabileceğinden bahseden yok.

Halkın iradesine bağlı, sandığa yüzde yüz sadık, su katılmamış bir demokrat sanıyorlar Morales'i.

Oysa sabıka kaydı pek öyle demiyor, sicili o kadar da pirüpak değil.

Dönem sınırlaması kuralını değiştirerek dördüncü kez girmişti seçimlere. Hem de değişikliği referandumda geçiremediği, halktan onay alamadığı halde.

Artık istemmediğini anlamadı, anlamamakta diretti. Halk oylamasıyla yapamadığını yargı kararıyla yaptı. Begenmediği sandık sonuçlarını yüksek mahkeme kararıyla ortadan kaldırdı.

Halka rağmen başkanlığının önünü açtı, bürokratik oligarşiye yaslanarak  iktidarını uzatmaya kalktı.

Venezuela'nın başına musallat olan Chavista biraderi Maduro'yla aynı yola girdi.

Sandığa yargı darbesinden, kurallarla oynamaktan çekinmedi.

Taraftarlarını militanlaştırdı.

Tribün dalkavukluklarına, ucuz hamaset popülizmine sarılan her otoriter şovmen, şarlatanlaşarak gülünçleşir. Maduro kadar maskaralaşmadı Morales, yine de fanatiklerini boş sloganlarla eğlendirmekten geri durmadı.

Emanetçi olduğunu, anasından devlet başkanı doğmadığını, Bolivya'nın onsuz da yapabileceğini, o yönetmezse ülkesinin batmayacağını unutttu.

Belki de Bolivya bir Almanya olmadığı için, Merkel gibi başından ayrılırsa ayakta kalamayacağına, ancak o varsa var olabileceğine, yokluğunu idare edemeyeceğine kendini inandırdı.

Fakat hayır, şartları zorlayarak oturduğu koltuğa kalkmamacasına yapışmadı sanki!

Amerikan karşıtı olması, Chavez'in izinden gitmesi, darbe mağduru olması demokrasiye karşı işlediği günahları affettiriyor mu?

Ne darbe ne Morales, ne emperyalizm ne otoriterlik deme seçeneği de mi yok?

İlla iki kötüden biri seçilecek, ya darbeden ya Morales'ten yana mı olunacak? İkisini birden reddetmenin canı mı çıktı?

Her darbe, karşı durulasıdır. Ama her devrilen de demokrat değil...

Terör gibi askeri cuntaların da haklı gerekçesi, mazereti, meşru nedeni olamaz. Fakat terör ya da cuntaların varlığı da baskıcı ve zorba rejimleri haklılaştırmaz, meşru ve mazur göstermez.

Devrileni allayıp pullamadan, karşıtının kötülükleri üzerinden onunkileri örtüp aklamadan da darbelere cephe almak mümkün.

19-11/11/ekran-resmi-2019-11-11-232151.png

Zazacadan korkmayın efendiler!

Müge Anlı’nın ATV’deki programına bağlanıp Zazaca konuşan bir izleyici, yayından alınmıştı. O gün bugündür gündemden düşmüyor Zazaca.

En son geçen hafta, HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, tepki amacıyla Meclis’te Zazaca konuştu. 

Diğer parti gruplarında neden rahatsızlığa yol açtığı anlaşılır şey değil gerçi. Ülke vatandaşlarının en yaygın üçüncü ana dili sonuçta. Amacın sahip çıkmakla sınırlı olduğu da belli. Tolere edilemez miydi bu korsan eylem?

Türkçenin resmi dil oluşuna halel getirmez ki. Hangisi olursa olsun dilden korkulur mu yahu. Üniversitelerde okutuluyor artık, ne var iki dakika konuşulsa?

Her neyse...

Böyle sansasyonel bir eyleme konu olması bile Müge Anlı sayesinde.

Bingöl Üniversitesi Zaza Dili ve Edebiyatı hocaları, VİR adıyla bir dergi çıkarıyor. Zazaca edebiyat ve folklor dergisi. Vir, hatırlamak ve hafıza/bellek anlamlarına geliyor.

Editörü Murat Varol Hoca, 8 sayısını topluca gönderdi bana, sağ olsun.

Çok beğendim; eli yüzü düzgün, muhtevalı ve değerli bir çalışma. İlgilenlere kesinlikle tavsiye ederim.

İlk Zazaca gramer kitabını amcam Prof. Abdülaziz Beki’nin hazırladığını da yazmıştım.

Zazacayı yaşatmaya büyük hizmet hepsi.

Fakat kabul edelim ki Anlı’nın Zazacaya çektiği dikkat de hatırı sayılır bir katkı yerine geçti. Hakkını yemeyelim. Kızmasın Zazalar, teşekkür etsinler bence.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 12 Kasım 2019 22:00
Kesinlik zazalardan korkmasinlar
KARAR OKURU 12 Kasım 2019 21:37
Demokrasi, demokrat ve birçok izm'leri yeniden tanımlama, yeni- den anlamlandırma, yeniden tanımlama getirmemiz gerekiyor. Toplumumuzun; algılarla, yalan yanlı haberlerle düşünce denizinde sağa sola savruluyor, konumlana- mıyor, onurlu bir duruş alamıyor. Batı düşünce tarihi, özellikle 'ikin- ci yıkım, ikinci talandan sonra 'ken- di toplumlarına' demokrasi heykel- cikleri yontturmayı başardı. Ne ki; okuduklarımızla yaşananlar örtüşmedi.Yanlışlık; ya okutulanlar da, ya da yaşananlarda ortaya çık- tı.Batı düşüncesi alabora oldu.'Sa- vaş pilotu' Exupery'nin demokratla- rı Exupery
KARAR OKURU 13 Kasım 2019 13:58
0
Karar demokrat kalmayi unuttu da Bizim mi haberimiz yok. Yazinin devami yayinlanmadi. Siyasi tutumunuza helal getirdiysem Ozur dilerim. Yazi baglamindan kopmus. Ya devamini da verin, ya da yaziyi Kaldirin. 2019 lu yillardayiz.Bu sansur de neyin nesi.
Süheyl CALISKANOGLU 12 Kasım 2019 15:35
Marmariste'ki yazlik sarayi icin 30 bin agac katledilmis,bu kimsenin dikkatini cekmiyor,algi operasyonu yapiliyor,fidanlar dikiliyor,yaninda "laf salatasi'.mevsimidir degilmidir,uzmanlar bu ayda fidan dikilmeyecegini idaa ediyorlar,yarin bu fidanlar kurur, paralar cöpe atilirsa yazik olur,algi operasyonu olsun da,ne olursa olsun,fark etmez..
KARAR OKURU 12 Kasım 2019 14:49
Her adı demokrat olanın demokrat olamayabileceği gibi.
Süheyl CALISKANOGLU 12 Kasım 2019 14:34
Bolivya'li bir tanidigim,senelerdir Evo Morales'ten sikayet ediyordu.ilk sözü "nihayet Bolivya'kurtuldu,bu capsiz yari deli Evo Morales'ten.. Sira N.Maduro'da o da gidici..Ömer-el-Besir,E.Morales,digerleride er veya gec,teker teker gi-de-cek.ler,kurtulus yok..
KARAR OKURU 12 Kasım 2019 13:44
Komplo teorilerine inananlar kadar hicbir komplo teorisine inanmayanlar da onyargilidir. ikinci dunya savasindan sonra ABDnin bircok ulkede askeri ve sivil darbelerle secimle basa gelmis hukumetleri devirdigini biliyoruz. Orneklerden birkaci : Iran, Sili, Arjantin, Venezuela, Paraguay, Peru, El Salvador, Nikaragua, Honduras, vs. Bunlar komplo teorisi ama ayni zamanda gercek. Bizdeki 15 Temmuz darbe girisiminin de ABDnin onayi ile yapildigi suphesi var.
KARAR OKURU 12 Kasım 2019 13:16
Muge Hanim, Beyaz'in basina gelenleri hatirlayip korktu. Kabahat Muge Hanimda mi yoksa bu korku iklimini yaratan iktidarda mi?
İsimsiz 12 Kasım 2019 10:33
Bizim politikamız, "düşmanımın düşmanı dostumdur" mantığıdır.
Emrah Günay 12 Kasım 2019 10:14
Zazaca icin yazidiginiz yaziya Müge Hanliya tessekür etmek disinda yürekten katiliyorum. Halkimizi yok sayip küfre es deger davranisi icin kimseye tesekkür etmeyi aklimdan dahi gecirmem söz konusu olamaz. Zazaca duyarliliginiz icin tesekkür ederim. Sevgi ve Saygilar.
bir okur 12 Kasım 2019 09:12
Bir milletvekili bir TV programında zazaca konuşmanın kesilmesini protesto etmek için mecliste zazaca konuşuyor. Meclisteki vekiller ise gereksiz yere abartılı bir tepki veriyor. Sanki bazı milletvekilleri mecliste kendini göstermek istiyor, şov yapıyor. Bu konuşmayı yapan iktidar partili bir milletvekili yapsa aynı tepki gösterilir miydi yoksa anlayışla mı karşılanırdı?
KARAR OKURU 12 Kasım 2019 07:12
Darbeci her yerde darbeci diyelim pekala bu iktidar sapikligina ne diyeceksiniz Halk istemediği halde hileyi seriy e yapıp halkın aklı ile alay etmek ne demektir darbeci ile bu halka rağmen halka zulmeden aynı değil midir mazlum halk mazlum değil midir
KARAR OKURU 12 Kasım 2019 05:51
Morales anti demokratik yontemlerle iktidari birakmak istemedi ve ordu tehdit edince istifa etmek zorunda kaldi. Buraya kadar tamam, hemfikirim. Ama ozellikle Latin Amerika ulkelerinde yasayanlarin bu olayin arkasinda ABDnin olduguna inanmasi komplo teorisine inaniyorlar diyerek aciklanamaz. Gecmiste Bolivya'nin ABD tarafindan nasil somuruldugunu biliyor musunuz? ABD o ulkeye kukla bir iktidar koyarak su kaynaklarini satin aldi ve halka verdigi suyun fiatini 5 misli yukseltti. Odemeyenlerin suyu kesildi, susuz kalan ciftciler herseylerini kaybettiler. ABD bu ulkelerin 100 sene kanini emmistir.
KARAR OKURU 12 Kasım 2019 00:46
Bolivya yazınızla umarım bir şeyler ima etmeye çalışmıyorsunuzdur. Reisimize Anıtkabir’e girişte stratejik yerde toplanmış vatandaşlarımızın gösterdiği sevgi ve tezahüratı görmediniz mi?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN