Back To Top
AK Parti bir kez daha düşünmeli

AK Parti bir kez daha düşünmeli

 - Son Güncelleme: 27.12.2017 Çarşamba 00:09
- A +

Biliyorsunuz hükümetin çıkartmış olduğu 696 sayılı KHK’nın 121. Maddesi bir yandan kanunda olmayan “terör örgütü” gibi kavramların yer alması, anayasaya aykırılıklar içermesi gibi,  yani somut maddi hatalar taşıdığı gerekçeleriyle tartışılırken diğer yandan da ucunun açık bırakılması nedeniyle düzenlemenin kamuoyunda çok ciddi endişelere sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz.

Kimse “15 Temmuz kanlı darbesinde sokağa çıkan sivil vatandaşların” hukuklarının korunmasını içeren bir yasal düzenlemenin yapılmasına karşı değil. Haklı endişenin oluşması ise düzenlemede dokunulmazlığın kapsamının geniş sürelere yayılması ve herhangi bir zaman sınırının konulmamış olmasından. Yani kanunun geçmişi değil geleceği de kapsıyor olması.

Tuhaflıklar sadece 696 sayılı KHK’nın tartışılan 121. Maddesinin kapsamı ve üslubuyla sınırlı değil. Yapılan kanunlara ayrıca hükümetler tarafından “sözümüz senettir” şerhi konulmaz. Açıklama ile izah edilmez ancak bu kabilden ilk açıklamanın bile hükümet sözcüsünden değil AK Parti sözcüsünden geldiğini kayda geçelim.

Hükümet iki gün boyunca sessizliğe gömüldü.

Nihayet Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ dün ortaya çıktı ve “Düzenleme kesinlikle muğlak  değil nettir ve açıktır. Yanlışı yoktur. Yeni bir düzenlemeye ihtiyaç yoktur” dedi. 

Oysa, AK Parti hükümetinden beklenen “evet burada ciddi hatalar var, bir kanunda muğlak ifadeler olmaz, gözden kaçmış” diyerek maddenin revize edileceğini söyleyip kamuoyunun endişelerini gidermek iken maalesef tam tersi oldu. Böylesi vahim bir yasal düzenlemeye arka çıkıldı.

Daha da vahimi ise, AK Partinin, oldukça tehlikeli sonuçlara sebebiyet vereceği, maksadını aşacağı gün yüzü gibi ortada olan bu düzenlemeyi savunurken ortaya koyduğu argüman oldu. AK Parti farkında bilmem ama sarıldığı argüman, sığındığı referans adeta kendisini ve  bugüne kadar ortaya koyduğu iddiaları inkar anlamına geliyor.

İki gazeteci arkadaşımız Adalet Bakanlığı’nın ve diğer hükümet yetkililerinin “121. Maddeyi” savunma referanslarını ve tezlerini dün köşelerinde kamuoyu ile paylaştılar.

Hükümet kaynakları arkadaşlarımızın  köşeleri aracılığı ile, bir yandan 121. Maddeyi savunurken bir yandan da CHP’ye “Niye karşı çıkıyorsunuz bu düzenlemenin aynısını geçmişte sizin hükümetiniz de yapmıştı. Bu düzenleme hukuk sistemine ilk kez girmiyor” diyerek 1931’deki Erciş, Zilan, Ağrıdağ, Erzincan-Pülümür ile Dersim harekatıyla ilgili CHP’nin tek parti döneminde yaptığı yasal düzenlemeyi hatırlatmışlar.

Biliyorsunuz sağduyu sahibi herkes bu maddenin revize edilmesi, hukuka uygun hale getirilmesi konusunda hükümete ciddi uyarılarda bulunup, toplumsal bilincin oluşması için çaba sarf ediyor. Hakkını yemeyelim CHP’de bu konuda oldukça sağduyulu davranıyor ve yerinde bir muhalefet yürütüyor.

Adalet Bakanlığı da “arşivleri karıştırarak” marifetmiş gibi CHP’ye neye karşı çıkıyorsun siz de aynısını yaptınız demiş!

Hükümet yetkililerinin verdiği örneğe, ortaya koyduğu argümana, sarıldıkları referansa bakar mısınız?

Tek parti döneminin travmatik uygulamaları... Cumhuriyet döneminin barbarlıkları, bu ülkenin başına Kürt sorunu saran katliamlar... Milletin devletine mesafe koymasına, devletinden uzaklaşmasına, devletine küsmesine sebep olan uygulamalar.

Unutmak istediğimiz, ancak hala bu milletin kabusu olan ceberrut devlet anlayışının politikaları.

Üzerinden neredeyse yüz yıl geçecek ancak CHP’nin peşini bir türlü bırakmayan bagajında bütün ağırlığı ile duran günahları...

Şimdi CHP diyor ki, bu madde hukuka uygun değil.

Hükümetin bazı yetkili isimleri de diyor ki, siz de yaptınız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin oylarının düşmesine sebep olduğunu ve seçmenin partisine mesafe koymasının nedeni olarak gördüğü teşkilatlarında revizyona gidiyor. Ancak görünen o ki, asıl elzem husus, ‘savunuyorum’ derken, yaptıkları açıklamalar, ortaya koydukları referanslarla AK Parti’nin ayağına sıkan, kabinesi dahil milletvekillerine yönelik ciddi bir uyarıda bulunması gerekiyor.

17-12/27/bati.png

ABDULLAH GÜL NEYE KAYGILANIYOR, BÜLENT TURAN NEYE!!!

Bize ne oldu? Kendimize bu soruyu sorup “adalet, hukuk, hakkaniyet, sıratı müstakim” diye başlayıp devamında onlarca şey sıralayabiliriz “bize ne olduğunun” muhasebesini yaptıracak...

Biz hangi ara bu kadar “devletçi” olduk, biz hangi ara bu kadar devlet kutsayıcısı olduk, biz hangi ara statükoyu bu kadar sever olduk. Biz hangi ara, bir hadiseyi “işimize geldiğinde ” sahiplenip, işimize yaramadığında anında o hadiseyi aleyhte kullanabilen işlevsel hale geldik. Bizi bu hale ne getirdi?

Bize ne oldu sahiden!

Bunları neden yazdım, neden aklıma geldi.

Şundan...

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül. AK Parti’nin kurucularından, bu davanın gadrini çekmiş ve bu partide ciddi emekleri bulunan bir isim. Ve bir devlet adamı. Günübirlik siyaset adamı değil. Gül, “darbe girişimi ve terör eylemlerinin bastırılması için hareket eden sivilleri koruduğu” öne sürülen yasal düzenleme için çok haklı bir uyarıda bulundu. Dedi ki; “bu madde hukuk diliyle bağdaşmıyor, muğlaklıklar var, ve hukuk devleti anlayışı açısından da kaygı vericidir. İleride hepimizi üzecek olaylara fırsat vermemek için gözden geçirilmelidir.”

***

Kendisi  de hukukçu olan AK Parti Genel Başkan Yardımcılarından Bülent Turan, bir hukukçu gibi davranmak ve yasal düzenlemede var olan maddi hatalara kafa yormak yerine Abdullah Gül’e cevap yetiştirmeyi tercih etti.

Abdullah Gül diyor ki:

“Bu maddenin hukuk diliyle bağdaşmaması, muğlaklıların olması hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir”

Kaygısı, üzüntüsü bu...

Bülent Turan’da diyor ki:

“Abdullah Gül’ün durumu kaygı vericidir. Ben onun durumuna üzülüyorum.”

Kaygısı, üzüntüsü bu...

Hasbinallah!!!

17-12/27/1.jpg

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
GİRESİNLİ 28 Aralık 2017 00:57
Çok yerinde yapılmış bir tesbit.Hükümet derhal aklını başına alıp bu maddeyi netleştirmeli.Öte beri laf yetiştirmeyi bırakıp hukuk devletine uygun yasa yapmalı.
Güç yozlaştırır, mutlak güç mutlaka yozlaştırır...
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 18:46
Hakan Albayrak ve Elif Hanım, hatta Ocaktan acınacak haldeler. Sanıyorlar ki ortalıktaki garabetler Reis'ten habersiz, Reis'e rağmen yapılan şeyler. Reis kulaklarını çekerse düzelecek. Yahu, o zevat Reis'ten habersiz abdest bile bozamaz !
halil 27 Aralık 2017 15:38
Ne zamandan beri CHP nin fikirleririni savurur oldun.CHP bu ülkenin hayrına bir adım atmaz. Bu ne aymazlık Elif hanım. Sana yakışmıyor.YAZIK YAZIK...
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 14:28
Yillarca bütün siyasi söylemini tek parti dönemi uygulamalarini eleştirmek üzerine bina et sonra da çık yaptığın kanuna referans olarak o tek parti iktidarının uygulamasını göster. Şaşkınlık içindeyim.
Karar Okuru 27 Aralık 2017 13:44
Düşünmek mi. Bir daha düşünmek mi. Türkiye bir düşünce kuruluşumu. Sn yazar daha dün tuzlada çevre felaketi yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı o ara düşünüyor muydu acaba. Askerlere at eti yedirilmiş. Savunma Bakanlığı , Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı o ara düşünüyor muydu acaba. Bakın 15 yıldır düşün taşın nedir işin diye sorarlar adama. Bu sadece iki örnekti zamanında düşünülmesi için verilen. Bilmiyoruz düşünülmeyen daha neler var acaba. Dere kenarına yapılan evlermi maden ocaklarında canlarını verenlermi daha neler ne
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 12:40
Birkaç gün sonra Cumhurbaşkanı KHK'nın düzeltilmesini söyler. Hükümet de hatasını yalar yutar, döner. Hep böyle olmuyor mu? Cam filmi gibi sıradan bir konuda bile cumhurbaşkanı açıklama yapmadı mı? Cumhurbaşkanı hele bir yurda dönsün, hükümet de yanlışından döne döne döner.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 11:32
çok doğru şeyler yazıyorsunuz iyi ki karar ve sizler varsınız ...Lakin seçmen bilinci bu işte ...Merak edip KHK nedir, anayasa KHK nın nasıl çkartılacağına dair hükmü nedir...AK parti kemlsit rejime ne uğrunma kafa tutmuştu türü soruları sormaz
cihan yalçıntürk 27 Aralık 2017 11:26
Sayın Yazar ''1931’deki Erciş, Zilan, Ağrıdağ, Erzincan-Pülümür ile Dersim harekatıyla ilgili CHP’nin tek parti döneminde yaptığı yasal düzenlemeyi hatırlatmışlar.'' diye makalesinin bir paragrafında belirttiği hususu ben şöyle izah ediyorum vede anlıyorum verilen örnek sizde bu uygulamayı yapmıştınız demek 80 yıl önce yapılan uygulamanın arkasına sığınmak yapılanın aslın da boş lakırtı tarafıdır diye düşünüyorum, yanlış bir uygulamanın diğer bir yanlış uygulamaya örnek gösterilemeyeceği yani içtihat oluşturmayacağı o zaman si
konuk1 27 Aralık 2017 11:23
bu ülkenin c.başkanınin yanlız kaldığı iddiaları ortada iken gerçek fetö mağdurlar sindirilmiş,mağdur edebiyatı yaparak kahraman olanlar meydanda ise darbecileri canları pahasına durduran vatan evlatlarını koruyamayan milletin oyları ile iktidar olup lakin muktedir olamayan hükumet kanun gücüyle muhafaza altına almayı amaçlıyorda kanunlar hükumet eliyle işletilmektedir diye düşünüyorum
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 11:21
Ümmet diyorduk ama bu gidişle ulusta karar kılacağız.Artık arap alemıde karşımızda yüksek sesle yorumlar yapıyorlar.
VATANDAS 27 Aralık 2017 10:13
AK Parti değil siz KARAR yazarları bir kez değil belki bin kez daha düşünmelisiniz.Ak partili seçmenin gazını muhalif,demokrat gibi görünerek gazını almak için yazmış olduğunuz yazılar yazdığınız ve algı ortamı yarattığınız için. Biliyorum yayınlamayacaksınız.Ama yine de yazıyorum.KARAR çıktığı andan itibaren kararlı bir şekilde okuduğum ilk gazeteydi.Artık okumuyorum.Yazılarınizı okumadan düşüncelerimi yazıyorum.Çünkü bende büyük bir hayal kırıklığının oluşmasına sebep oldunuz.Ben bazılarının zannettiği gibi ne FETÖcüyüm ne
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 09:15
bana bu khk seçim sonrasını hedefliyor gibi geliyor. bu açıdan bakınca da gayet iyi düşünülmüş khk.
Süleyman CADET 27 Aralık 2017 09:14
Sayın Elif hanım! Yazınız makul ve mantıklı. Ancak "Tekparti dönemiminin travmatik uygulamaları...Cumhuriyet döneminin barbarlıkları" diyorsunuz. Tek partiyi anladıkda ,şimdi sultanlık dönemindemi yaşıyoruz.Cumhuriyet dönemi yaşandı bittimi?Siz hangi rejimde yaşıyorsunuz.Yoksa bizmi yanlış ülkede yaşıyoruz da farkında değiliz.Bu hatanızı düzeltmenizi temenni ediyorum.
HACI CAVCAV 27 Aralık 2017 08:57
Sayın yazar,"AK Parti’nin kurucularından, bu davanın gadrini çekmiş..." şeklinde bir cümle kurmuş.Bu cümledeki 'gadrini' kelimesi yerine 'kahrını' kelimesi kullansak nasıl olur acaba?Türkçe açısından daha isabetli olmaz mı?İsabetli olur kanaatindeyim.Ancak şunu da ilave etmeliyim:Partinin kahrını çekmiş ama Dışişleri Bakanlığı,Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı makamlarına da getirilmiştir.Yani partiye yaptığı hizmetin karşılığını da görmüştür. Cumhurbaşkanlığından yüksek makam var mıdır bir fani için?
KARAGÖZ 27 Aralık 2017 18:52
1
Var HACI CAVCAV ! Başkanlık makamı. Gül'ü inşallah orada da görürüz.
Ak troller 27 Aralık 2017 08:50
ak troller KHK 'ya "vahiy" muamelesi yapıyor.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 09:08
71
Sen kara trol oluyorsun herhalde.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 09:44
5
Ak troller ne yapıyor bilmem ama bu KHK kriptoları vahiyden çok korkuttuğu kesin...
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 09:56
2
Haha süper yorum.
Son Fetö Bükücü 27 Aralık 2017 11:00
6
Fetö/Feto talimatlarına vahiy muamelesi yapan mankurtlarınkinden daha ileri derecede bir akidevi sapma değildir.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 08:33
28 Şubat 1000 yıl sürecek denilmişti. Ardından Ak Parti iktidara geldi ve bu söylemi çok değil üç beş yılda çöpe attı derken meğer adamların bir bildiği varmış evet Ak Parti gerçekten AKP olmuş ve 28 Şubatçıların dediğine gelmiş. Zaten Perinçek boşuna göbek atmıyor AKP bizim çizgimize geldi diye Cenabı Allah alemi İslama akıl fikir versin hakkımızda hayırlısını murat etsin.
K Soylu 27 Aralık 2017 08:19
Tamam, düşünecek.
cevat karakalem 27 Aralık 2017 04:50
Bu KHK aslinda hukumet icin "akli basinda yapilan elestirilere acigiz ve uzerinde tartisip gerekirse degisiklikler yapariz" seklinde degerlendirilse toplumdaki gerilimin azaltilmasi ve iktidarin usul, yol, yordam konusunda makule dogru donmeye basladiginin isaretini vermesi acisindan cok olumlu olur. Ama son aciklamalar bu firsatin da tepilecegi yonunde.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 03:17
Yazınızın başlığını şöyle güncelleseniz: AKP bir kez olsun düşünmeli!
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 03:15
Bir eski CB kalkmış kendi özel hesabından fikrini beyan etmiş, bir bağlayıcılığı yok sonuçta. Sonra bir partili de nezaketsizce yanıt vermiş, ki 'kendi fikridir vs' deyip geçiştirebilirdi. Bir eski CB'ye böyle davranabiliyorlarsa, muhalif bir fikir beyan edecek gazeteci veya normal vatandaşın vay haline!!!
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 08:28
11
Gül çıkartılan yasayı eleştirince fikrini beyan etmiş oluyor. Gül eleştirlince “nasıl davranılmış” oluyor... Niye ki?
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 10:00
1
Ilk yapilan khk elestirisi iken 2. neyi amacladigi muglak sanane tadinda cevap . Seviye öyle düstüki ...
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 13:18
2
10:00, Ne görmek istiyorsan, onu görüyorsun.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 02:58
Ne kadar hazin bir durum, sırf kendi eylemlerine dayanak bulmak için ne taklalar atıyorlar. Referandum döneminde 'tek adam' eleştirileri gelince İnönü'ye sığınmışlardı. Tek tip kıyafet meselesinde Guantanamo'yu referans aldılar. Şimdi de başka bir tek parti uygulamasını. Ya bir tane ilkeli adam kalmadı mı?
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 08:32
62
Bir darbe kalkışması esnasında millete yetki verenlere tek adam deniyor.. Evet doğru diyorsunuz, milletin tek adamı...
Hersoy 27 Aralık 2017 02:50
Sonunda geldigimiz yer bu iste, meclis bypas edilmis, devlet tek agizdan cikan fermanlarla yönetiliyor, kimsenin itiraz hakki kalmamis, bide utanmadan 90 yil öncesiyle kiyaslayip önümüze sürüyorlar, nasil olsa aziz milletimiz yiyor. Padisahim cok yasa.
HACI CAVCAV 27 Aralık 2017 02:41
Bu KHK'nin tartışılan maddesinin ileride ne gibi bir sakınca doğuracağına dair somut bir şey söyleyebilmiş değilsiniz.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 03:20
3
Gelecekten somut bir örnek nasıl verilir? Yazarı geleceğe mi ışınlasak?
HACI CAVCAV 27 Aralık 2017 08:28
5
"İleride şöyle şöyle olumsuz sonuçlar doğabilir"diyemeyenler bu KHK'ye niçin karşı olduklarını açıklayamamış olurlar.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 08:38
1
Gelecekten somut endişeler taşıyanlar geleceğe mi ışınlanmışlar...
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 12:26
0
Cavcav bey, boşverin KHK'nın içeriğini. Size bir önerim var, Anayasanın 121. maddesini okuyuverin, sonra da Meclis İçtüzüğünün 128. maddesini... İnanın 5 dakikanızı bile almaz. Sonra da kendinize sorun: "Bu KHK'lar geçerli mi, değil mi?"
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 13:20
0
10:26, Anaysanın hangi maddesinde darbe yapmak serbesttir yazıyor.
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 14:43
1
13:20... Senin derdini anladım, yaygara yapmak istiyorsun ama sana ekmek çıkmaz benden. Ha illa da yaygara yapacaksan, sümüklü vaizle birlikte yürüyenlere yapacaksın. Yoksa cesaretin, başka kapıya.
Bence bu maddeden sonra, Ak Parti değil darbe yapacak olanlar düşünmeli...
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 02:25
Ammaaan, takıldığınız şeye bak. AKP=devlet değil mi?
F can 27 Aralık 2017 01:29
Sayın yazar AKP yaklaşık on yıldır doğru dürüst düşünmüyor ki. Aldığı oy oranı ile sorgulanamaz ve eleştirilemez bir iktidarı kullanıyor. Bunca yıldan sonra düşünerek hareket edeceğine ihtimal vermiyorum . Çünkü ben ne yapar isem doğrudur mantığı ile hareket ediyor. Partide düşünen kimse pek kalmadı zaten olanlar ise konusamıyor . Sayın Gül ün ufak bir uyarısına tahammül kalmamış. Hem 2002 AKP sine hem bu ülkeye hem bu millete yazık oluyor.
Ben 27 Aralık 2017 00:35
Ak Parti'nin kurumsal olarak düşünmeye pek takati kalmamış sanki. Bir kişi düşünme hakkına sahip, diğerleri de onu ölümüne savunma ve şakşakları eksik etmeme görevine...
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 00:16
Sayin elif Çakır :Ak Parti 2007 den sora muhalefette iken ne yi tenkit etti ise aynısını katmer i yapmaya başladı. Örenk mi; milli güvenlik siyaset belgesi,yök hatta Cumhurbaşkanın yetkilerinin fazlalığı dan söz ettiler .Konuları üst başlik halinde sunuyorum ne dediğimi anliyacaginizi biliyorum.Gücü ele geçirin ce yetkileri kullanmak hoşla ri na gitti Adaleti iskaladilar
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 01:31
2
Ak Parti ne zaman muhalefet oldu?..
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 09:49
0
@01:31 2001-2007 arası
KARAR OKURU 27 Aralık 2017 13:23
0
@ 9:49, İçmeden sarhoş muhabbeti yapıyorsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN