Back To Top
23 Haziran demokrasinin itibar sınavıdır

23 Haziran demokrasinin itibar sınavıdır

 - Son Güncelleme: 26.06.2019 Çarşamba 08:24
- A +

23 Haziran’da İstanbul seçmeninin ortaya koyduğu irade, Türk demokrasisi açısından altın değerinde bir kıymet ifade etmektedir. Sandıktan çıkan bu iradenin gerçekte ne anlam ifade ettiğini en yalın haliyle kavrayabilmek için, öncelikle çok partili hayata geçildiği günden bu yana yaşanan tecrübelerin doğru okunması gerektiği muhakkak.

Biliyoruz ki Türk demokrasisi zaman zaman darbelerle, ara rejimlerle kesintiye uğramış ama bütün bunlara rağmen sandık, toplum nezdindeki güvenilirliğini hep muhafaza etmiştir. Evet modern demokrasiler ölçeğinde değerlendirildiğinde kalite standardı yüksek bir demokratik sistemi inşa edemedik belki, ama sandığın toplum hafızasındaki karşılığı her zaman pozitif bir değer ifade etti.

İşte tam da bu yüzden 31 Mart gecesinde yaşananlar, zihinlerde demokrasinin geleceği konusunda ciddi bir endişeye yol açtı. Daha açık olarak ifade etmek gerekirse, Türk seçmeni bugüne kadar iradesinin teminatı olarak gördüğü sandığın telafisi mümkün olmayan bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu endişesine kapıldı. Dolayısıyla 23 Haziran’da yaşanan sandık depreminin en önemli motivasyon kaynağı 31 Mart gecesinde yaşananlardır.

Kısacası seçmen, 31 Mart gecesinde yaşananları iradesine karşı bir hamle olarak görmüş, bu yanlışın düzeltilmemesi durumunda sandığın büyük bir yara alacağını düşünerek 23 Haziran’da bütün hikayeyi yeniden yazmıştır.

İşte bu yüzden 23 Haziran seçimi, demokrasimizin geleceği açısından tarihi bir öneme sahiptir. Artık şu saatten sonra bu ülkede, seçmenin sandık hassasiyetini dikkate almadan politika üretmek mümkün değildir. Bunun en önemli göstergesi, 31 Mart-23 Haziran arasında yaşananlardır. Hatırlayalım, kampanya süresince gerek iktidar bloğu, gerekse muhalefet sayısız projeler açıkladı, vaatlerde bulundu. Özellikle iktidar cephesi muhalefetin adayını itibarsızlaştırmaya yönelik akıl ve mantık sınırlarını zorlayan ithamlarda bulundu. Hatta kendi söylemlerini değersizleştiren İmralı kartını bile kullanmaktan çekinmedi.

***

O günlerde trollerin hedefi haline gelmeyi göze alarak “Oylar çalındı” söylemini köpürtmenin yanlış olduğunu, muhalefet adayına “Pontus” demenin toplumda bir karşılığının bulunmadığını, aksine bu tür yaftalamaların geniş toplum kesimlerini rahatsız edeceğini, “Seçilse de İmamoğlu’na başkanlık yaptırmayız” argümanının sadece muhatabını efsaneleştireceğini dilimizin döndüğünce anlatmaya çalıştık, ama kimseye anlatamadık. Maalesef AK Parti’de rasyonel bir akıl çıkıp, uzun demokrasi tecrübesine sahip Türk toplumunun bu tür itibarsızlaştırma söylemlerine itibar etmeyeceğini göremedi ve de söyleyemedi. Sonunda 23 Haziran’da çıplak gerçekle yüzleştik ama geç oldu.

Bir gerçeği açıkça ifade etmek gerekiyor ki seçmen adayların dillendirdiği vaatlerin ve projelerin hiçbirisiyle ilgilenmedi. Çünkü İstanbul seçmeninin zihninde bir tek konu vardı, sandığın ve demokrasinin geleceği... Çünkü sandığın itibarının zedelenmesi durumunda, uzun vadede vaatlerin ve projelerin bir anlam ifade etmeyeceğini gördü ve hissetti. Ve bu seçim gösterdi ki bütün olumsuzluklara rağmen, Türk demokrasisinin bazı unsurları hala canlılığını korumaktadır, bu hepimiz için önemli bir kazanımdır.

Açıkçası ben, bu toplumun demokrasi hafızasına güvenmek gerektiği kanaatindeyim. Bunun için Türkiye toplumunun bütün kritik süreçlerde nasıl bir davranış sergilediğine bakmak sanırım yeterli olacaktır. Türk seçmeni özellikle kendi iradesinin ikinci plana itileceğini hissettiği bütün dönemlerde geriye çekilmiş, ortalarda gürültü yapmadan sırasının gelmesini beklemiştir.

Ve sandık önüne geldiğinde, sandığın itibarını zedeleyecek bütün seçenekleri çöpe atarak gereğini yapmıştır.

Dolayısıyla 23 Haziran sadece bir İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi değil, sandığın ve aynı zamanda Türk demokrasisinin itibar sınavıdır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
harun 01 Temmuz 2019 09:52
1-Emanetin ehline verilmemesi 2-Fetö ile mücadele altında bank asya önünden geçen gariban memurlar ihraç edilip açlığa mahkum edilirken açık oturumlarda cumhurbaşkanının halk beni afetsin hata ettik deyipte alay edercesine üst düzey fetöcüleri saraya alması ve önemli makamlara ataması. Atılan insanların akparti tabanı olması ve bu olayların tabanda memnuniyetsizliğe ve adalet duygusunun zedelenmesine (30 .000 kişinin suçsuzluğu kanıtlandığı halde göreve başlamaması)3-Tarım ve hayvancılıkta gübre ve yem gibi girdileri yüksek tutarak 25 ilde de patates ekimini yasaklayarak çiftçinin tarım ve h
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 22:17
Cok güzel bir yorum Sayin Ocaktan, ilk defa bir yazar Istanbulularin Belediye Baskan adaylarin Projeleriyle degilde genel bir degisim istedigin yazdi. Bunu halen anlamayan AKP nin fedaileri, bakalim ne yapacak icraaratlarin görelim diye hayiflayip duruyorlar.... onlara sunu söyleyim,,daha yapacak cok is var...hicbirsey unutulmadi...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 20:45
puf puf, çuf çuf.. demokrasim geldi, afedersiniz.
E.K 26 Haziran 2019 12:49
Guzel bir analiz. Tesekur ederiz. Türk demokrasisinin itibar sınavıdır, 23 Haziran. Bu dogru bir teshis..Ayni zamanda secmenin, kibire, karalamaya, itibarsizlastirmaya, sahtekarliga, jakobenlige, rant ekonomisine, tek adama, din odakli siyasete, devletin gucunu kullanarak secim iptal ettirenlere, YSKya, sark kurnazligina hakli isayanir bu secim...Seviyesiz siyasete bas kaldiridir. ..Ceyrek yuzyildir Istanbul'u beton yiginina cevirten rantcilara isyandir..Sn Erdogan'in kazansada olamaz turu tehditlerine cevaptir bu secim...Anlayana..
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:15
Millet, iradesine karşı yapılan müdahale ve anti demokratik uygulamalara karşı vicdanının sesini dinledi. Vatandaş, yalanı gördü, talanı gördü, geçen yıl 25 tl olan bir malın fiyatının bir yılda 50 tl olduğunu gördü. Vatandaş dinle aldatıldığını gördü. Yöneticilerin halktan koptuğunu,sırça köşklerde millet malını hoyratça talan edildiğini gördü. Millet ''devleti ele geçirdim, bu güçle her şeyi yaparım''diyen jakoben zihniyeti gördü.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:35
Seçimden önce sağduyu sahibi yazar çizer herkes yapmayın etmeyin demokrasi zarar görür diyor bunun karşılığında trol ve yandaş curcuna ekibi pontuslu PKK'lı it dedi sinirli gibi her gün milletin kafasına vuruyordu şimdi bazıları biz böyle yapmayın dedik gibi argümanlar kullanıyor inanın bu omurgasızlar akp seçimi kaybetsin hep birlikte Akp ye küfrederler bu adamların kumaşı bu ama bunu göremeyenlere ne demeli
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:23
Hocam şimdi bu mektup olayından sonra aponun sözü dinlenip ak parti 1 milyon fark atsaydı cephede savaşan Mehmetçik yada onun komutanı ne düşünürdü niye biz buradayız demez miydi yada şimdi apo posteri yasak ve suçu ağır bu gelen talimat mektubundan sonra seçim kazanılsaydı ve bir işgüzar poster falan alıp sevinç gösterisi yağsa o kişiye polis arasında nasıl bir diyalog olurdu yada harekete geçen savcı iki arada bir derede kalırmıydı sorular daha çok
ERKAN DOĞAN 26 Haziran 2019 08:39
Sayın Ocaktan epeyce uzun bir süredir iyi niyetli ve makul yazılar yazarak durumun iyi olmadığını izah etmeye çalıştınız. Binlerce insan da benzer duygularını her ortamda ifade etti.Fakat ne yaparsanız yapın ister saplantı ister nefret deyin ama Erdoğan değişmez.Bugün söylediğinin tam tersini yapamaya devam. Üstelik artık bu ülkeye yük olmaya başladı. O kahramanlık çağında kalmış bir hayal peşinde gezerken realite bizi ezip geçiyor. Ama insanlar ondan çok ama çok sıkılmış.
Musto 26 Haziran 2019 07:28
Demokrasinin kıymetini elimizden kaçırmaya başlayınca bazılarımız şişmanlayıp obezlikten bazılarımız açlık ışsizlik umutsuzluk kapımızı çalana kadar anlamadık.
HACI MURAT 26 Haziran 2019 06:20
31 Mart'ta tersi olsaydı,yani Yıldırım 29 bin önde olsaydı,oyların %10'nun yeniden sayılması ile fark 13 bine düşseydi ne olurdu?Şunlar olurdu:CHP yeri göğü inletirdi,Avrupa'dan bu seçimi acilen yenileyen talepleri gelirdi,trafoda kediler suç üstü yakalanırdı,çöplerde muhakkak oy pusulaları bulunurdu, şimdi seçimin yenilenmesini yanlış bulanların alayı bu lekenin ancak seçimin yenilenmesi ile temizleneceğine dair yazılar döşenirdi, bir heyet Türkiye'yi Avrupa'ya şikayet ederdi.Daha neler olurdu,neler...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:11
2
Rüyada mısınız geçersiz oylar delil olmadan sayılamaz derlerdi sen de uykudasın her halde
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:39
2
Ati alan Üsküdari gecerken iyi oluyor da...islerine gelmeyenci binbir komplo teorisi ve sacma sapan argümanlar ortaya koyuyorsunuz...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 08:42
3
bahsettiğin şey 2014'te Ankarada oldu. Hiç de dediklerini yaşamadık valla. Verdiler aynı gece mazbatayı sus. Yer gök inlemedi yani.
ben bir sevda kuşuyam 26 Haziran 2019 09:22
4
Hacı Murat, bu yorum artık sizin bu ötekileştirici dilinizin tarihe karıştığını kabul edememenin son çırpınışları mı oluyor? Millet sizin bu kibirli üslubunuzdan bıktı. Hatta tiksindi bile diyebiliriz. Oylarınızın nereye hapsolduğunu göremiyor musunuz? Partiniz bu dil yüzünden kaybetti. Hiç mi ders çıkarmak yok yahu?
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:12
2
Hacı murat bey; olana bakın ve gerçeği görün, hala en ufak bir eleştiriniz yok
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:14
4
Utanma duygusu kalmamış
Salih Göncü 26 Haziran 2019 10:27
1
Ama seçimler yenilenmezdi.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 10:36
2
Tekrar sayılmazdı sen serap görüyorsun
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 12:07
4
İşine gelince hayal gücün ne kadar geniş. CHP itiraz edecek de oyları yeniden saydırabilecek.
HACI MURAT 26 Haziran 2019 13:39
1
08.42 Ankara'da 2014'te seçim 30 Mart'ta yapıldı.Gökçek mazbatayı 5 Nisan'da aldı.Ayrıca geçmiş seçimlerde mesela 2014'te Yalova seçimi iptal edildi.İptalsiz seçim hiç olmadı desek abartmış olmayız. İstanbul iptal edildi de kötü mü oldu? Hiç kimsenin itiraz edemeyeceği bir durum ortaya çıktı.Bu en çok İmamoğlu'nun lehine oldu.Seçimin üzerindeki şaibe kalktı.İptal ile kıyamet kopmadı.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 14:16
1
hacım bunun tersi olamazdı çünkü chp hukuka uyan bir parti olduğu için kanuna uygun davranırdı ve sandıkta tutanağa bağlanmamış olaylara itiraz etmezdi, varsayalım ki etti bu sefer ysk daha önceki içtihatlarına uygun olarak davranır ve sandıkta tutanağa bağlanmamış konularda itiraz yapılamaz derdi ve itirazı reddederdi. yani 31 martta tersi olmazdı, oylar tekrar sayılmazdı.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 14:33
2
Seni git aktrollük yap diye burada özel olarak mı görevlendirdiler?
karar okuru 26 Haziran 2019 16:02
1
Bakın hacı nın yorumlarına karşı yorumlar yazdım çoğunda ters düşmüsüzdür.Herkesin görüşünü söyleme hakkı vardır.Görüşlerin hakaret ederek değiştirebileceğini zannetmek yanılgıdır.Hacıya trol demek bence haksızlık gibi geliyor.Dikkat edelim lütfen.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 21:18
0
8.39, Doğru diyorsun bu sefer at değilse de eşeği alan Üsküdar'ı geçti...
CHYPTER-X 26 Haziran 2019 05:34
İktidarin sikca her secimde AKpartililerin CHP'ye oy vermemesi için geçmiş donemi hatirlatip çöp yığınları, susuzluk, tüp kuyrukları, argümanlarıni Cumhuriyet Halk Partisi iyi degerlendirirse iktidarin kullandığı geçmiş dönem hatırlatması ileride işe yaramaz.
Okur 27 Haziran 2019 08:26
0
Yalnız unutulmasın, bu tip iddialar o kadar abartmalı ki, en azından yaşı yetenlerin inanmaması için yeterli neden. Evet, gecekondu bölgeleri, ki bunlar 1960´lı yılların ortasında yeni yeni oluşmaktaydılar, gerçekten zor durumdaydı; bunun da savunulacak tarafı yok. Ama öyle bir anlatılıyor ki, sanki tüm sokaklar çamur, çöp yığınıydı vs. gibi. Ayrıca da, onyıllarca sağ hükümetler olduğu unutulup, sanki hepsi CHP´nin siyaseti sonucuymuş gibi anlatılıyor. Gerçeklerden uzaklaştıkça da inandırıcılık azalıyor.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 01:22
Doğru yazmışsın ama yüzde 45 maalesef demokrasiye olan tehdidi ya anlamadı yada önemsemedi. Yüzde 45 endişe verici bir çoğunluk. Hemen de rahatlamamak lazım.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 09:59
2
Cumhur ittifakının son seçimletdeki oyu %52 dir. Sandıktan çıkan iradeyi demokrasi karşıtlığı görenler demokrasi düşmanlarıdır.
Karar Okuru 26 Haziran 2019 14:39
1
Korkudan sadece başkanlık seçimini yenilediler. Tüm seçim yenilense idi %52 nin filan kalmadığını görürdük. Güneşi balçıkla sıvayamayız, İmamoğlunun 6 mayıs seçim iptali günü ceketi çıkararak yaptığı konuşma ve 23 hazirandaki hezimet iktidar ve CB değişikliğinin gelişini gösteriyor. Son anda Apoya bile sığınacak kadar çaresiz olanlar daha fena işlere yönelebilir. Ama son engellenemez
Okur 27 Haziran 2019 08:37
0
09:59 Seçim öncesi propaganda imkanları genelde muhalefet için son derece sınırlı; medyada neredeyse sırf AKP& MHP. Üstüne yok muhalefetin afişleri toplatılıyor, yok seçim çadırı oraya değil, buraya, ya da bugün değil, belki yarın vs. Adil seçim, sandık güvenliği kadar, sandık öncesi dönemi de, sandık sonrası itirazların değerlendirilmesini vs de kapsıyor. Muhalefetin itirazlarının neden reddedildiği 31 Mart´ta da çoğu kez anlaşılmadı...
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:54
23 Haziran akşamı milletimiz sandıkta gücünü ortaya koymuş ve demokrasinin namusunu kurtarmıştır.Bence bu seçimin kaybedeni yok hepimiz kazandık.Türkiye kazandı.
KARAR OKURU 26 Haziran 2019 00:53
Sayın yazar saygılar.Bu seçim demokrasi tarihimizin en önemli seçimidir bence.İnşallah gelecek için hayırlara vesile olsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN