Back To Top
Bayrağı alıp ‘hainler’i kovalım mı?

Bayrağı alıp ‘hainler’i kovalım mı?

 - Son Güncelleme: 24.07.2019 Çarşamba 08:59
- A +

Başlıkta neden bu kadar coştuğumu merak edenler olabilir. Hemen belirteyim, Akif Beki’nin geçen cumartesi günkü yazısında yer verdiği Arif Nihat Asya’nın o meşhur “Bayrak” şiirini yeniden okuyunca aşka geldim ve içinde bulunduğumuz hale biraz olsun yakından bakma ihtiyacı hissettim.

Malum, özellikle son beş yılda toplumun önemli bir kesiminde aşırı milliyetçiliğin tavan yaptığı bir hali yaşıyoruz. Başta AK Parti olmak üzere neredeyse bütün siyasi partilerin dili bu yeni konjonktüre uyum sağlamış durumda. “Beka” meselesi üzerinden köpürtülen aşırı milliyetçi duygular, toplumun farklı kesimlerini “hain”, “terör destekçisi” parantezine alarak ülkedeki barış ve kardeşlik iklimini zehirlemeye devam ediyor.

Bu sert kutuplaşma ikliminin nasıl oluştuğunu anlamak için özellikle siyasetin hangi argümanlar üzerinden yapıldığına daha dikkatli bakmak gerekiyor galiba. Meseleyi şöyle bir somut örnek üzerinden izah etmek sanırım daha açıklayıcı olacaktır. Afrin harekatının devam ettiği ve biraz da yapay bir duygu köpürtmesiyle oluşturulan duygusal rüzgarların estiği günlerdi, AK Parti Bursa il kongresine katılmıştım. Salona girdiğimde, AK Parti kongrelerinde o güne hiç kadar tanık olmadığım bir atmosferle karşılaştım. Salonda çalınan müzikler, marşlar, yapılan konuşmalar, adeta herkesi cenge çağıran bir nitelik taşıyordu sanki. Bir ara yanımdaki arkadaşa “Bir yanlışlık olmasın, MHP kongresine filan gelmiş olmayalım” mealinde bir espri yapma gereği duydum.

Hemen belirtelim, elbette AK Parti de bu vatanı seven, milli duyguları sağlam bir partidir. Ama hiçbir zaman şoven duygular üzerinden siyaset yapan bir parti olmamıştır.

Çünkü bu parti yola çıkarken “Toplumumuzda kısır çekişmelere yol açan, din, mezhep, cinsiyet, etnik ayırımcılık konularındaki tartışmalı uygulamaların temelinde, hak ve özgürlükler konusundaki eksiklikler yatmaktadır Demokrasimizi evrensel düzeye taşıyacak ‘insan haklarına dayanan’ devlet anlayışının yerleşmesiyle bu kısır çekişmeler sona erecektir” diyerek evrensel ilkelere özellikle vurgu yapmış ve Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisi olan Kürt meselesi konusunda cesur adımlar atmıştır.

Ama ne yazık ki aynı AK Parti bugün başka bir dünyanın şarkısını söylüyor. Düşünün ki Kürt meselesinin çözümü konusunda cesur adımlar atan AK Parti iktidarının yönettiği Türkiye’de, bazı holigan gruplar Kuzey Irak’tan gelen Kürt turistlere karşı, Türk misafirperverliği ile asla bağdaşmayacak ırkçı tavırlar sergileyebiliyorlar. Daha vahim olanı, devletin valisi bile aynı koroya katılabiliyor olmasıdır.

Şundan eminim ki, Kürt turistlerin kaşkolunu görünce “vatan-bayrak” aşkıyla ön safa koşanların önemli bir bölümü ‘bedelli askerlik’ çıkınca koşarak gidip ilk sırada yerlerini almaktan çekinmeyeceklerdir. Nitekim geçmişte “Reis bizi Afrin’e götür” şarkısıyla fiyakalı poz verenler, sabah erken kalkıp bedelliye koştular...

***

Maalesef siyasilerin de yardımıyla son yıllarda oluşan bu tehlikeli iklim, toplumdaki makuliyet anlayışını zedelemiş, en önemlisi de hepimiz için hayati bir öneme sahip olan has “vatanseverlik” duygularını zaafa uğratmıştır.

Korkarım, bu gidişle düşüncelerine, renklerine katılmadığımız herkesi “Türklük testi”ne tabi tutup Arif Nihat Asya’nın “Sana benim gözümle bakmayanın/ Mezarını kazacağım/ Seni selamlamadan uçan kuşun/ Yuvasını bozacağım/ şiiri eşliğinde hain ilan edeceğiz.

İyi güzel de Kuzey Irak Kürt bölgesinden gelen Kürtlerin boynundaki kaşkolun renginden dolayı onlara nefretle bakarsak, kendilerini sol ya da hoşlanmadığımız bir başka düşünceyle tarif edenleri bölücü ilan edersek, Avrupa’dan gelenleri ‘Türk düşmanı’ diye kuşkuyla karşılarsak vatanseverliğimizin derecesi yükselir, ülkemizin refah seviyesi artar mı?

Biliyoruz ki kendisiyle aynı düşüncede olmayanları ötekileştiren, onların yaşam tarzına tahammül edemeyen ve her gün birbirine parmak sallayan insanlardan oluşan hiçbir ülkede barışın hakim olması, refah düzeyinin artması mümkün değildir. Ve böyle bir ülkede gerçek anlamda bir vatanseverliğin içselleştirilmesi de hayaldir...

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 19:49
O yüce ufuklu elçi hz. Muhammed ( s.a.v) şöyle buyurdu: " Din, senden olmayana nasıl davrandıģındır." Evet öteki olarak gördüğûne yaptıģın muamele senin inancının ve insanlığının aynadaki yansımasıdır.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 18:08
Sana benim gözümle bakmayanın/ Mezarını kazacağım/ Seni selamlamadan uçan kuşun/ Yuvasını bozacağım... Şiir ama zehir!
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 22:06
1
Şiiri şiir olarak anlamazsan sana zehir gibi gelebilir. Birazcık izan...
KARAR OKURU 25 Temmuz 2019 13:05
1
18.08, Atam, sen kal da ben yatam!.. Nasıl şiir ama?..
A.Nihat Asya'ya Allah rahmet etsin.O'nun muradı bu olamaz.Çocuklara bayrak sevgisi aşılayan duygulu bir şiir sadece.Büyüklerin yazarların çocuk algısına tedenni edeceğini bilememiş.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 16:01
Üstadım sonuna kadar fikirlerinize katılıyorum
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 13:31
Seçimlerde MHP'nin peşine takılıp "Beka, hainler, teröristler" gibi ağır ithamlarda bulunanlar, bir de baktık ki bebek katilinden medet umuyorlar. Kırmızı bültenle aranan katili devletin TRT'sinde yayına çıkarıp mesaj verdiriyorlar. "Beka, hain, terörist" diyenlere millet: "dinime söven de bari müslüman olsa" mesajını gayet açık ve net olarak verdi.Ancak, üzülerek belirtmek gerekir ki, rüzgar eken fırtına biçer. Hukuk, demokrasi, insan hakları, ifade özgürlüğü diyerek iktadara gelenler, ifadenin önündeki en büyük engel oldular.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 12:15
Bahçelinin kan kokan kırmızısı AKP nin Ak'ına karıştı, lekelendi . Artık temizlemek imkansız. Irkçılık virüsü kapan AKP artık iyileşmez. Geçmiş olsun...
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 11:03
O kaşkol çok mu gerekliymiş diye sormadan edemiyorum. Bir provokasyon seziliyor.
Mustafa 24 Temmuz 2019 10:43
Güzel bir yazı olmuş. Umarım ilgililer de okuyordur bunları.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 10:15
Devlet Bahçeli'yi acilen karantinaya almak, toplumdan yalıtmak lazım. Yoksa ortalığı daha çok ateşe verecek.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 09:48
Daima hakliyiz....ve magduruz.....Komsular, azinliklar, demokratlar, dusunenler, kotudur....haindir...Irkcilar, dinciler, ulusalcilar, militaristler bas tacimizdir !! Belediye secimlerinin beka sorunu !! oldugu bir ulkeden hayirli ve iyi bir sey cikmaz ..Hamaset, milliyetcilik, sahte destanlar...futbol, iktidarlarin medya vasitasiyla en gerekli gordugu uyutma gunluk ajitasyon uygulamalaridir ..Hayat pahaliligi, issizlik , betonlasma, egitim,sanat, ekoloji gibi konularla ilgilenmek, dusunmek gereksizdir!! Adalet ve hukuk ise dunyanin kiskandigi...bir seviyededir...AYM ,YSK en tipik orneklerdir
Mustafa Soylutürk 24 Temmuz 2019 08:25
Bayrak şiirinden hareketle bu ülkenin yazarları kürt Türk düşmanlığı üreterek olayı köpürtüyor ya .....başka düşmana ne hacet...Bu kötülüğü ne bayrak şiiri nede Arif Nihat Asya hak ediyor..Şair hayatta olsaydı ne derdi acaba? Biraz insaf ..
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 07:46
Hani Aynı yoldan geçmiştik aynı Sudan içmiştik biz?
Yavuzcan 24 Temmuz 2019 07:38
Harika bir tespit, tebrik ediyorum. Maalesef bu güzel im ülke, bu güzel millet e en büyük zararı! Slogan milliyet çiler, “ ben şöyle Türküm diyenler vermiştir ve veriyorlar. Üstüne basa basa sormak istiyorum! Yahu siz bu kadar Türk çüsünüz, bu kadar milliyetçi sinizde milletin çakini senedi ni neden ödemiyorsunuz? Trafikte insan gibi kurala ra uymayarak neden canavarlaşıyorsunuz? Sen şu sun sen busun deyip neden milletimi zi ötekileştiriyorsunuz? Çevreyi neden kirletiyorsunuz? Denizleri neden kirletiyorsunuz? İnsanımıza neden hakaret ediyorsunuz? Gençlerimizi, çocukları neden zehirliyor sun
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 07:24
Emin olun bayrağı kutsallaştırıp sadece bunu propagandasını yapanlar bu ülkeye en büyük zararı verenlerdir.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 07:14
Bu mantık ve zihniyet ile bu ırkçılık ve faşizm ile bir arpa boyu yol alınamaz.gelen turistlere saldırı bir barbarlık olarak nitelendiriyorum
....... 24 Temmuz 2019 06:51
Baş nereye giderse ayaklar da oraya gider.ak partiye oy vermeyenlerin zillet illet vb yakistirilmalarla hain ilan edilmesi üzerinden daha çok zaman geçmedi.. kitle psikolojisi işte..farklı bir şey mi bekliyordunuz ?
? 24 Temmuz 2019 06:53
Kimseyi kovduğumuz yok.Biz değilmiydik onları Saddam ın bombalarından korumak için Türkiye de misafir eden. Pkk dan dolayı bu ülkede binlerce masum insan öldü. Bunu Irak Kürt yönetimi bilmeli,hassasiyetleri kaşımamalı.Bugün tek çıkış kapıları Türkiye.
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 16:19
3
Amerika'ya yalvar, Kürdlere kabadayilik yap. Aferin. Durmak yok, yola devam: Mars, mars!
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 05:14
Sa hocam güzel ilerlemiş siniz. Ama olayı refah seviyesi ile ilişkilendirerek ekonomi merkezli bir tahlil yapmış oldunuz. İndirgemeci bir bakış açısından kurutulup değerleri değer olduğu için,fitrattan olduğu için vede en önemlisi Rabimizin emri olduğu için"Müminler ancak kardeştir" kardeş olalım inşallah
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 02:34
benim vergimle suriyeliler maaş alamaaz.. nokta. hakkımı helal etmem, ne yazarsanız yazın boş
bizim apdi 24 Temmuz 2019 01:53
sayin yazar. trabzonda bayrak acanlar icin. verdiginiz bu mücadele. turist olduklari icinmi? yoksa kürtcü olduklari icinmi? yok onlar turist ise bayrak acma geregini neden duymuslar. avrupa futbol sampiyonasinami gelmislerde takimlarini destekliyor desek. uzungölde stadda yok. akp kongresine geldilerse. o zaman Türkiye sizinle gurur duyuyor diye tezahürat yapilmaliydi tipki barzani.de oldugu gibi. sahi sayin yazar bursa kongresini hatirlattiniz sagolun birde barzani-li kongreyide hatirlatsaniz
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 01:43
sayin yazar Allah sizden razi olsun iyiki sizin gibi vicdan sahipleri var ummetten bahsetip ummeti yozlastiran ve hizla kutuplastiran baska gumlek giyenler dini kendilerine alet etmesinler
KARAR OKURU 24 Temmuz 2019 01:34
Bugün bu millet bu haldeyse büyük sorumluluk sizin gibi aydın gecinenlerdedir. Kullandığınız dil ayristiricidir. Millete sevgi saygı dilini ogretemediniz. Yetiştirdiğiniz insanlar yönetime gelince de olanlar oluyormuş degilmi. Kaç yıllık bayrak şiirini eleştirmek bu güne mi gelmiş. Zamanlamaniz harika. Sayın beki baksın işine aykırılık adına iyice saçmalıyor bazen tarihimiz böyle şiirlerle dolu. Hepsini okuduk ezberledik kimseye de düşman olmadık. Beki bir şiir yazsin helede şu millet bir birlesiversin. Micotakis bile barış çağrısı yapıyor ama sizler ayrıştırma peşindesiniz. Ya siz neredesiniz
Musto 24 Temmuz 2019 01:07
Merak etme yedisi neyse yetmişide odur okadarda akp abartma satmaktan başka ne yaptı ve yerine ne koydu bugün döver yarın över rüzgar ne taraftan eserse o tarafa döner. Artik eskisi gibi havayı iyi koklayamıyorlar avcı kadar avlananda akıllandı izini belli etmiyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN