Back To Top
Belki de siyaset bu tartışmalarla normalleşecek

Belki de siyaset bu tartışmalarla normalleşecek

 - Son Güncelleme: 09.12.2019 Pazartesi 07:28
- A +

Türkiye’de yeni dönemin bir bakıma miladı olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte siyasetin genlerinde derin bir tahribat yaşanıyor. Yeni sistemin ürettiği yapısal sorunlar yüzünden, ülkede olup biten hiçbir şey gereği gibi tartışılamıyor ve her sorun halının altına süpürülerek erteleniyor. Çünkü yönetim mekanizmaları tek elde toplandığı için doğal olarak siyaset de devre dışı kalmış durumda.

Açıkçası son günlerde Şehir Üniversitesi üzerinden başlayan tartışmaların, siyasetin normalleşmesi açısından yeni bir başlangıç olacağı kanaatini taşıyorum. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün AK Parti İstanbul İl Danışma toplantısında yaptığı konuşmada eski başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dönemin başbakan yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i hedef alarak “Bunlar Halk Bank’ı dolandırmaya çalışıyor” diyerek çok ağır bir ithamda bulundu. Eğer gerçekten böyle bir şüphenin zerresi bile varsa bunun polemiği değil yargısal boyutu olmalıdır. Çünkü hukuk devletinde işler sadece siyasi beyanlarla değil, hukuki zeminde yürütülür.

Nitekim dönemin Başbakanı Davutoğlu sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı cevabi açıklamada ”Oğluma, damadıma, kızıma bırakmayacağım. Tüm Cumhurbaşkanları, Başbakan, Özelleştirme İdaresi ve kamu bankaları yöneticileri ile bunların akrabalarının mal varlıklarının artışının araştırılması için de Meclis komisyonu kuralım” çağrısında bulundu.

Baştan söyleyelim... Bu tartışmalar esas itibariyle AK Parti’ye zarar verecektir. Çünkü suçlayan ve suçlananlar 17 yıl ülkeyi birlikte yönettiler. Özü itibariyle bu ağır üslup siyaseten rakiplerine zarar vermeyi amaçlamış olsa da, 17 yıl boyunca ülkeyi birlikte yönettikleri gerçeğini değişmeyecektir.

Ayrıca unutmayalım ki AK Parti ilk kez kendi içinde böylesine ağır tartışmalara sahne olmaktadır. Dolayısıyla teşkilatlardan bugüne kadar AK Parti’ye oy vermiş milyonlara kadar herkesin zihninde yeni soru işaretlerinin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Her ne kadar ilk elde “Halk Bankası’nı dolandırıyorlar” suçlaması sansasyonel görünse de insanlar bu yönünden ziyade gelişmeleri içten içe daha derinden sorgulamaya başlayacaklardır. Kısacası AK Parti Erdoğan’ın bu sözleriyle, milyonlar nezdinde kendisini sorgulamaya açmıştır ve doğal olarak bunun siyasal sonuçları olacaktır.

Bu tartışmaların rüzgarı dinip insanlar salim kafayla düşünmeye başladıklarında göreceklerdir ki, bu tartışmalar esas itibariyle AK Parti’nin millet nezdindeki görüntüsüne zarar vermektedir. Çünkü dar bir çevre hariç, bu partiye gönül veren milyonlar ülkede gerçekleşen başarılı işlerin altında Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan gibi isimlerin birlikte imzası bulunduğunu bilmektedirler.

Maalesef bu tartışma AK Parti adına talihsiz bir sürecin başlangıcı olmuştur. Ama artık ok yaydan çıkmıştır, bundan sonra AK Parti istese de bu süreci geri döndürmesi pek mümkün olmayacaktır.

Ama her şeye rağmen bu tartışmaların, Türkiye siyasetinin geleceği açısından hayırlı sonuçları da olabilir. Muhtemelen AK Parti bütün cumhurbaşkanlarının, başbakanların, bakanların mal varlıklarındaki artışın araştırılması talebini pek fazla ciddiye almayacaktır, ama bu talep bundan sonra Demokles’in kılıcı gibi hep yukarıda duracaktır. Yani bütün Türkiye bu meseleyi tartışmaya devam edecektir.

İşte tam da bu yüzden, Türkiye’de siyasetin normalleşme süreci başlayabilir. Zira bundan sonra, denetlenebilir, şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim anlayışı toplumda giderek daha da güçlü bir şekilde dillendirilmeye başlanacaktır.

Umarım bu, ülke için hayırlı sonuçlara vesile olur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
İbrahim kahraman 10 Aralık 2019 23:20
Ak parti kuruluş ilkelerini bozmayıp kurallarını çiğnemeseydi hizmetleri ile birlikte Türk demokrasisini yükselten parti olurdu...Ama maalesef fabrika ayarları bozulup geride döndülmeyince,döndürülme seslerine kulaklar tıkanınca buralara gelindi.haklısınız,yeni hareketler demokrasimizi geliştirecek ve daha gelişmiş,güvenli ve adaletli bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti olacağız.
Tiyatro 09 Aralık 2019 21:34
Gizlenmeyecek kötülük, örtülemeyecek yolsuzluk var mı? William Shakespeare 17 yıldır bu tiyatroyu izledik..
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 21:23
Dışlanınca düşman olmak... Ne yazık! Zavallılık
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 20:01
Maddi menfaat ve beleş beklemeyen hiç kimse akp ye oy vermiyor, maddi menfaat olmayan hiç kimse ama hiç kimse akp de vazife almıyor.
sorgulayan 09 Aralık 2019 19:20
18 yıl az bir zaman değil bir genarasionun zamanını eş değer. Ben ülke başına geçsem, önce vergi dairesini devletin temel yasalarının en sıkı olduğu bir sistemle donatırdım. Başkan başbakan cumhur başkanı dahil her kim olursa mal varlığı ile ilgili bütün bilgilerini isterim , banka kontor numaraları ve kaç bankada hesabı var son 10 yıldaki banka giriş çıkış nereye para göndermiş nerden gelmiş, üzerinde kayıtlı ne varsa kayda geçirme şartı ile elekrionik sisteme kayderdim. özellikle örtülü ödenek hesabını sorarım, bu halkın parasını nereye verdin diye vallahi ipe götürürüm yok öyle.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 19:28
0
Sizin gibileri kimse desteklemez. Emin olun. Ancak düşüncelerinizi etrafınızdakilere anlatır, buralardan yazabilirsiniz. Hayyam kaç yüzyıl öncesinde yazmış, bu coğrafyada menfaati olmayan yerinden bir mm bile kıpırdamıyor. İpe de kimseyi götüremezsiniz. Götüreceğinizi sanırken kendiniz gitmeyin yeter.
hamza akyol 09 Aralık 2019 18:14
bunların hırsızlıklarının peşine düşerse oyumu kesinlikle davutoğluna vereceğim.
KARAR OKURU 11 Aralık 2019 19:38
0
Davutoğlu o zaman başbakandı, yapılan her işte sorumluluğu var deniliyor. Ali Babacan içinse sosyal medyada proje, AKP’nin yavrusu iddiaları dolanıyor. İyi niyetle ve dürüstçe yeniden siyasete dönmüş olsa bile işi zor. Allah’ın yardımına ve siyasete dönenlerin vicdanına kaldık yine. Geçmişte, akademisyenlere ve aydınlara güvenip de oy verenler avucunu yaladı. Bize akıl vermiş ama o akılı nasıl kullanacağız? Sorun da o!
Mehmet 09 Aralık 2019 17:01
En büyük problemimiz devletin malını deniz gibi görmek.Davutoglu yolsuzluk ve hırsızlık için daha önce konuşmuştu ama reis bunu yaparsak ilçe başkanı bulamayız demişti.Bosverin milletvekillerini ilçe başkanları incelensin hepsi hapse girer.Omerler arayacaklarını dindarım diyenler ömer olsunlar.Beytul mali yiyenler 81 milyon insanın hakkını yiyorlar peki nasıl helallasacaklar.Davutoglu ve babacan umut oldu
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 16:45
Mehmet bey, normal bir ülkede C.bsk ve Davutoğlu nun sözleri yer yerinden oynamasına sebep olur degil mi? Ama bakın t.v kanallarında tartışma programlarında hiç gündeme geliyor mu? % 50nin bundan haberi bile yok.Bunun için uyanış zor.uyusunda büyüsün.Gercekten adam "Tarihin Sonu" derken tespiti doğru yapmış.Akif in şiirlerinde tasvir ettiği, meskenetle malul toplumsal tablo aynen devam ediyor.Ve burdan bir medeniyet falan çıkmaz. ..
Bir Türk 09 Aralık 2019 16:15
Şu iktidar koltuğu ne menem şey ki ne kardeş bırakıyor, ne dost bırakıyor her şeyi yıkıp geçiyor. Gerektiğinde bebek katili dediği kişiden bile yardım istetiyor. Allah ülkemizi iktidar hırsı ile hareket eden kişilerin yanlışlıklarından ve ihtiraslarından korusun...
cumhur 09 Aralık 2019 16:14
Mehmet bey çok iyimser yazmış! Keşke sizin dediğiniz gibi olsa.Kötü huy ve alışkanlıkları terketmek hiç kolay değildir! Allah yardımcımız olsun.Ben bu kadar iyimser değilim.Gidişat hiç iyi görünmüyor...
N.E. 09 Aralık 2019 15:25
Konuşanların adaleti, sesi yüksek çıkanın haklılığı ile sonuçlanıyor. Adaletin sesi zaman içinde konuşanların hangisinin doğru ya da haklı olduğunu ortaya çıkarıyor. Tencere dibin kara, senin ki benden kara. Tepedekilerin hali ortada... Kendi sözleriyle evlatlarına yedirmedikleri helal lokma....Zamana da gerek yok aslında...
Sabır! 09 Aralık 2019 14:49
Erdoğan' a Halk Bankasının parasını ödemiyorlar dolandırmaya çalışıyorlar söylemine karşı hukuku gösteriyorsun.Peki bakan ,Başbakan,Cumhurbaşkanının mal varlıklarıyla ilgili niye aynı şeyi söylemiyorsun.Bunların yakınlarının şirketleri ile ilgili muhasebe kayıtları yok mu?Yada bu kişilerin mal beyanı yok mu ?Var mı maaş ve kazanç dışında gelirleri çamura yatmayın.Evet bir kredi çekilmiş para ödenmiyor.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 14:23
Enfes bir yazı. Yüreğine, kalemine sağlık yazarım.
karar okuru 09 Aralık 2019 12:54
Bazı ülkeler ,belli süre sonra arşivini açıyor.Dersini çıkarıyor.Bizde de bir çıtlatıyorlar,gerisi gelmiyor.Herkes ülke için çalışıyorum,insanlarımız için çalışıyorum diyor.Gelişme yok,sıkıntı çok,iş yok,hava çok...
Takipci 09 Aralık 2019 11:59
Ulkemizin bir numarali sorunu 'Yolsuzluk'tur, issizlik felaketi bile bunun yaninda ikinci planda kalir.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 11:52
Erdoğan’ın yurt dışında ne kadar parası merak ediyorum bunu zaten ABD tespit etmişti keşke tüm dünyaya açıklasaydı
e.k 09 Aralık 2019 11:44
Akp nın tepesınde bulunmus veya halen bulunan sahıslar arasındakı polemıkten sn yazar bır fazla ıyımserlıkle ıyı sonuclar cıkacagını umıd edıyor. Umarız oyle olur. Bızler aynı kanaatte degılız. Bız bıldıgımız su: askerıyede koskoca cephanelık patlar. Onlarca ınsan olur. Olan nobetcı cavusuna olur. Sıyasette kımsenın adını duymadıgı bır ılce beledıye baskan yardımcısı ısınden olur. Ama kuyrukta olan yanlısların aslında tepeden basladıgını merak edıp sorgulayamayız. Tepedıkelerın mal varlıkları falan acıklanmaz. Bayagı polemıklerden de seffaf sıyaset cıkmaz. Bız bu fılmlerı defalarca gorduk.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 11:31
Mal varlığını araştirtmaz ki, mertse arastırtsın.
Erzincanli 09 Aralık 2019 11:09
Sabah Sabah beni aci aci guldurdunuz.Artik utanacak yuz de kalmamis.Ama Ben insanligimdan ve bu ulke vatandasi oldugumdan utanir oldum. Vay benim zavalli Ulkem !!!
EMEKLİ BİR VATANDAŞ 09 Aralık 2019 10:49
HEM YENİ SİSTEM SİYASETİN GENLERİNDE TAHRİBAT YARATMIŞ HEM DE AKP' ZARAR GÖRMESİNE ÜZÜLMEK? PEK ANLAYMADIM SAYIN OCAKTAN BU ÇELİŞKİNİZİ.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 10:07
Gerçektende siyaset fokur fokur kaynıyor Umarım bundan hayır cikar Ötekileştirme dilinden vazgeçilmeli halkın birbiriyle bi sorunu yok saolsun siyasiler kavka edelim diye uğraşıyorlar kendileride en ufak bi eleştiriye tahammülleri yok hemen vatan haini sin Yeni bi anlayış gelsin tatlı çekişmeler olacak elbet toplumu bu kadar germesinler yeterince sıkıntımız var yenisine hiç gerek yok
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 10:02
Adamlar Halkbank'ı dolandırmış işte. RTE ne yapabilir ki tüm yetkiler yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi ile elinden alındı. Halkını, memleketini düşünüyor aman bunlar parti kurduklarında bizi daha çok dolandırırlar diye şimdiden uyarıyor. Allah razı olsun kendisinden.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 09:23
Davutoğlu genel başkan ve başbakan olduğunda "yolsuzluk yapan kolumuz olsa keseriz." demiş, şeffaflık yasası çıkartmak istemişti. Ama Erdoğan ne yaptı? Bir tane ilçe başkanı bile bulamazsın, dedi ve Davutoğlu'nu engelledi.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 09:14
çok kirli oyunlar var ve biz farkında bile değiliz
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 08:33
AK parti bu ulkeyi yirmi yil daha yonetebilirdi, ancak liderini degistirmesi gerekiyordu. AK partiyi yukarilara cikaran lider simdi onu hizlica asagiya indiriyor
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 12:06
0
Her konjonktürün farklı bir lider profiline ihtiyacı oluyor. Erdoğan geçiş döneminde iyi idi. Şimdi değil.
evin 09 Aralık 2019 08:31
demokrasiye ve laikliğe dönülmeden normalleşme olmaz...akp sayesinde 3. sınıf bir ortadoğu ülkesine dönüştük...
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 08:13
İnsan bir kere şaşırmaya görsün. Ne ilke tanır nede kural. Dolandırıcı dediklerine daha düne gitme kal diyen Erdoğanın kendisi değil mi? İzzet-i ikbal için by kadar seviye düşüklüğüne gerek var mı? Millete hizmet hikaye, koltuğum gitmesinde ne olursa olsun mantığıdır bu
ferhat 09 Aralık 2019 09:24
25
kemalist nakaratlar baydı artık.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 14:29
0
Yeşil kemalizm de baydı artık.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 20:03
0
İkinizde baydı!.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 06:40
"iste bu yuzden, Turkiye'de siyasetin normallesme sureci baslayabilir" demissiniz. Benim milli piyangoda buyuk ikramiyeyi kazanmam daha buyuk ihtimal Sayin yazar.
Kaptan Kusto 09 Aralık 2019 05:53
"Bu tartışmaların rüzgarı dinip insanlar salim kafayla düşünmeye başladıklarında göreceklerdir ki, bu tartışmalar esas itibariyle AK Parti’nin millet nezdindeki görüntüsüne zarar vermektedir." Sizi üzen bu mu? Yazınızın arka planı böyle bir intiba doğuruyor. Tartışmanın her iki tarafı da hırslarının kurbanı olacak ilk defa ve açıkçası bu hiç kötü değil bence, çünkü bugüne dek ihtiraslarına bu ülkeyi kurban etmekten çekinmediler.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 03:40
Eski meclis bşk. Şimdinin çok gerekli YİK üyesi; O zamanın memur maaslarına %4 mü yoksa 4 buçuk mu zam yapalım diye nisan ayına kadar sürüncemede bırakıp ve bir gece ansızin kendi maaşlarına % 40 veya 45 güncelleme yaparlar."İnsanlar bunu hoş karşılamaz arkamızdan konuşurlar" mealinde tepki gösterene de "3 gün konuşurlar 4. Gün unuturlar" demişti. Bu konu da çok olsa 5. gün unutulur ve herkes bildik yoluna devam eder. (Rakamları tam hatırlayamadım ama yaklaşıktırlar) saygı ile....
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 02:58
ABD Erdoğan’ın serveti araştırılsın, çevresine yaptırım koyalım deyince hem Suriye harekatı durduruldu, hem NATO daki taleplerden vaz geçildi. İktidar mal varlıkları kendilerinden sonra araştırılır diye seçimle gitmez ise kimseye sürpriz olmamalı. Kimlerin nasıl zenginleştiğini bilenler geçmişine bakılmaksızın neden kolayca Avrupa ya Büyükelçi atanabiliyor acaba?
Muhsin Atılgan 09 Aralık 2019 02:09
Vazo patlamış, tuzla buz olmuş siz hala yerdeki minik parçaları toplayıp yapıştırarak vazoyu kurtarma derdinseniz. Konu eski kırık vazonun atılıp yerine yenisinin konmasına gelince de gözlerinizi göğe dikip ıslık çalarak ortamdan kaçıyorsunuz.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 01:39
Bir ülkeyi yoneten insanin bu kadar yalanı,yanlişı talan ve soygunu görmemesi imkansiz,sarimsak 40 lira,bugün gordüm antepfistigı 120 lira,enflasyon yüzde on,bu yalanlarla nereye kadar devam edecek bunlar,birde kanal istanbul yapmaya kararlilar,sanirim bunlar ülkeyi tamamen batirmaya calisiyorlar,bunuda bilincli yapiyorlar,halkı tl. Kullan diye telkin et,yandaş mutahitlere dolar euro odemeye devam,şehirlere 40-50 milyara bahce ihalesi yapiyorlar,bunuda yandasa veriyolar,sahi bunlar neyapmaya çalişiyorlar anliyan varsa banada yazsınn
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 01:00
Dönülmez akşamın ufkundayız iyi gider. Siz sanatı seversiniz. Cumartesi yazın güzel gider
karar 09 Aralık 2019 00:55
"Bu tartışmaların rüzgarı dinip insanlar salim kafayla düşünmeye başladıklarında göreceklerdir ki, bu tartışmalar esas itibariyle AK Parti’nin millet nezdindeki görüntüsüne zarar vermektedir."akp kurulmadan önceki temaslarıyla ve 17 yıllık yönetimiyle narkozladığı halk kesimini artık çantada keklik göremez.milletin nezdinde değil seçmeninin nezdindeki görüntüsüne zarar verecek ve bu hayırlı olacak.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 20:07
0
Bu ülkede insancıklar(%70+) düşünmez güne ve geçmişe bir de cebine bakar.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 00:52
BUMERANG DÖNÜP DOLAŞIP YİNE AK PARTIYI VURACAKTIR. MİLLETİMİZ ARTIK MEHMET CENGİZ LERİ BİLİYOR. KIMIN AK KİMİN KARA OLDUĞUNUN DA FARKINDA. ERDOĞANIN BU İTHAMI HEPİMİZİ YARALADI. ARTIK DAVUTOĞLU BEY MAZLUM OLDU. MİLLETİMİZ HER ZAMAN MAZLUMLARIN YANINDA OLMUŞTUR BU BÖYLE BİLİNE.
musto 09 Aralık 2019 00:46
Pandoranın kutusu açıldı açılmasına da adaletin eli kolu bağlanmış, yıllardır kamu malları parsel,parsel satıldı peşkeş çekildi yağmalandı belediye başkanları görevlerinden istifa ettirildi,netice kendileri çalıp kendileri oynuyor.Bizlere de dinlemek seyretmek düşüyor haklarımızı savunacak temiz eller diyerek soruşturma açacak vatanperver savcılar çıkmıyor.Savcılar mahkemeler bunları eleştirenleri sanki tazminat ödetmekle susturmakla görevlendirilmişler.Seçimler yaklaştıkça akıl almaz şeyler göreceğiz yaşayacağız,vicdanımızla baş,başa kalıp kararımızı vereceğiz.
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 00:35
Binkere amin
KARAR OKURU 09 Aralık 2019 00:30
olabilir ha...siz mi safsınız biz mi aptal..yemez artık..olmayacağını hepimiz biliyoruz hiç ama hiç bir zaman.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN