Back To Top
Bırakın da camilerimizde özgür olalım

Bırakın da camilerimizde özgür olalım

 - Son Güncelleme: 24.04.2019 Çarşamba 08:45
- A +

Organize ruh hastası bir çete mensubu Ankara Çubuk’taki şehidimizin cenaze namazını kılmak üzere camiye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırıda bulundu. Talihsizliğe bakın ki 2016 yılında PKK’nın suikast girişiminin hedefi olan Kılıçdaroğlu, bu kez de gözü dönmüş şovenist kalabalığın saldırısına maruz kalıyor. En acı olanı da adeta bir akıl tutulması yaşayan bu kalabalığın, CHP genel başkanının sığındığı evi yakma tehdidinde bulunması...

Bu haberi duyar duymaz şovenizmin camilerimizin kapılarına kadar dayandığını, kimlerin ibadet yapıp yapamayacağını, kimlerin cenaze namazına katılıp katılmayacağını denetlemeye cüret edebilecek kadar azgınlaştığını gördüm ve gerçekten endişeye kapıldım.

Oysa bu ülkede kendimizi en özgür hissetmemiz gereken yerler camilerimizdir, ibadet mekanlarımızdır. Ve bu ülke için hayatını feda eden şehitlerimize yapabileceğimiz en güzel görev, onların namazını kılarak dualarla ebediyete uğurlamaktır.

Şimdi görüyoruz ki, meğer camilerimizde de özgür değilmişiz. Meğer kutuplaşma ve gerilimden beslenen bazı şovenist gruplar cami önlerinde pusuya yatıp şehit cenazesi pazarlamacılığına heveslenmişler.

***

Aslında bu şiddet mangaları geçtiğimiz yıllarda da şehit cenazelerinden oy devşirmek için benzer saldırganlıkları sergilemişlerdi. Peş peşe şehitlerin geldiği o günlerde cenazelere katılan bakanlara “Bu Türk milletinin yumruğu” denilerek yumruklar atılmış, başbakan Tayyip Erdoğan’ın çelengi parçalanmıştı. Buna benzer sayısız saldırılar yapılarak ülkedeki barış ve kardeşlik iklimi zehirlenmeye çalışılmıştı.

Ama sonra baktılar ki bu ahlaksız ticaretten ekmek çıkmıyor, vazgeçmişlerdi. Öyle anlaşılıyor ki şehit tacirlerinin eski hastalıkları depreşmiş ve camilerde yeniden oy ticaretine başlamışlar...

Evet, Ankara Çubuk’ta gerçekleşen vahim saldırının benzerlerini bu ülke geçmişte de yaşadı ve bu tür cinnet hallerinin kardeşliğimizi zedelemekten başka bir işe yaramadığını, bu yolun sonunun hüsran olduğunu hepimiz gördük.

Şimdi tekrar dönüp dolaşıp vicdanlarımızı yaralayan bir noktaya gelmemiz gerçekten büyük talihsizlik. Maalesef epey bir süredir hamasete ve şiddet diline savrulan siyasi mücadele tarzı, Türkiye’yi böylesine bir utanç fotoğrafıyla karşı karşıya bırakmıştır.

Şimdi geldiğimiz noktaya baktığımızda, doğrusu insan ister istemez AK Parti adına hayıflanmadan edemiyor. Zira AK Parti iktidarı geçmişin o mahcubiyet dönemleriyle yüzleşerek siyasette yeni bir sayfa açmış, şehitlik gibi kutsal değerleri siyaset malzemesi olmaktan kurtararak daha yaşanabilir bir toplumsal iklimin önünü açmıştı. Ama talihsizliğe bakın ki iktidarının ilk iki döneminde pek çok başarı hikayesinin altına imza atan AK Parti, sonunda bütün siyasi müktesebatını MHP’nin aşırı milliyetçi rüzgarlarına kilitlemiştir.

Yürek burkucu bir durum ama, aslında bugün yaşadıklarımız biraz da bu milliyetçi fırtınaların tesiri ile oluşan hamaset ikliminin bir ürünüdür.

Eğer bu ülkeyi geçmişin o kabus dolu günlerine, hele de kardeşin kardeşe pusu kurduğu ‘70’li yılların acılarına döndürmek istemiyorsak, bu saldırıdan ders alıp en kısa yoldan ve de vakit geçirmeden makuliyet diline geri dönmeliyiz.

Hiçbir şey kardeşliğimizden ve birlikte yaşama irademizden daha değerli değildir. Küçük siyasi hesaplar ve üç beş oy uğruna camilerimizi, sokaklarımızı şiddet heveslilerine teslim etmeyelim.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
süleyman d. 24 Nisan 2019 22:17
AKP nin aktif(Peli Kan) kadrolarının bilek bükerek zorla güzellik peşinde koşan yanlış Politikalarına dikkat çekmek isterim. İş politik menfaate gelince: Sadece kendine oy vermemekle suçladığı kuran hizmeti veregelen bir cemaatin kendi bahçelerine kurdukları hayır kermeslerini yıkmaya kalkışacak kadar gözü dönebildiğini bilin ve ona göre hareket edin derim!!!
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 21:26
Mustafa Doğan adlı yorumcu Çubuk’ta saldırıyı “halkın feraseti” olarak değerlendirmiş. Çok haklı, saldırgan davar hırsızlığından içeride yatmış, çok ferasetliymiş.
Mustafa Doğan 25 Nisan 2019 11:30
1
Keşke sizde adınızı yazacak samimi olsaydınız. Kaldı ki, koskoca cevabın içinden tek kelimeyi seçmeniz takdire şayan bir durum.
Umut Emiroğlu 24 Nisan 2019 18:12
1-Siyasetteki kutuplaştırıcı dil, herkesi öncelikle kendi mahallesine sahip çıkma duygusuna iten bir yöntem. Zira, muhafazakar mahalle daha geniş olduğundan, bu dil sayesinde Erdoğan bu mahallenin oyunu alıp iktidar oluyordu. Ama Erdoğan bununla yetinmedi ve ülke "Türk Usulü" başkanlık sistemine geçti. Bu sistemde iktidar için gereken %50'ye muhafazakar mahalle yetmiyor. Destek gerekli ve o destek milliyetçi mahalleden geliyor. Peki ne pahasına? AKP'nin de MHP'leşmesi ve ülkenin kargaşaya sürüklenmesi pahasına.
Mustafa Doğan 24 Nisan 2019 18:05
Özellikle ilk iki paragrafta kendini ne kadar da zorlamış sayın yazarımız. Lütfen birazda kendinizi halkın yerine koyun. Siz ne kadar üstünü örtörtseniz de bu millet hdp'nin, pkk 'ya bağlı siyasi bir parti olduğunu biliyor. Ve o askere kurşun sıkanların yol arkadaşlarını orada görmek istemiyor. Bu bir şovenizm değil halkın feraseti.
karar okuru 24 Nisan 2019 19:27
1
Halkın yerine kendilerini eskiden koyarlardı.Şimdi bir davaları var. Onun adına her hakikate hangi açıdan bakacaklarını hesaplıyorlar.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 16:10
0
Yorum ciddiyse çok vahim. Yok değil, şakaysa hiç komik değil. Şiddetin, yumruğun, yakmanın feraseti olur mu? Bu ülkede ana muhalefetin liderine şiddet uygulanabiliyorsa sıradan vatandaşın başına ne gelmez? Yazık. Buraya insanlar isimlerini yazmıyorlarsa oturup bir düşünün bakalım neden yazmıyorlar diye. Öyle boş beleş cesaret gösterisine karnımız tok.
Şakir 24 Nisan 2019 14:49
Devlet suçlama siyaseti yapmaz, suç unsuru varsa dava açar, yargı gereğini yapar. Meydanlarda Hdp yi terör örgütüyle işbirliği yapmakla suçlamak yerine, kapatma davası açarak kapatılmasını talep etmelidir.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 13:31
Malzeme kotu
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 20:47
0
Malzemenin kotu kaç? Zıfır altı mı? Batık mı? Gömük mü? Uçuk mu? Bir kelimenin harflerini doğru yazsaydın ben de annamak için 'dokuz doğurmaz' dım.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 12:45
Ben camide siyaset yapıldığını görmüyorum.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 14:26
13
"Allah büyüktür" demek, Fatiha suresinde bahsedilen Allah'ın yolundan gitmek, seküler beyinlere göre siyaset yapmaktır. "Gavur olmadıkça siz onları memnun edemezsiniz."
Vicdan 25 Nisan 2019 00:11
0
Görebilmeni çok isterdim. Çok üzgünüm. Yakında kitabımızı mızrakların ucunda görünce ....
karar okuru 24 Nisan 2019 12:21
Osman amca adli kontrol ile serbest bırakılmış.Çıkışta bir takım insanlar osman amcanın elini öpüvermişler.Osman amcaya birde üstün liyakat madalyası takalım olsun bitsin.Ve hattaki osman amcayı Türkiye Boks Federasyonu Başkanı yapalım.Bravo size türk hukuku hakikaten alkışlanacak haldesiniz.Adalet terazisini taşıyan heykel yerine adli binalara osman amcanın heykelini dikin isterseniz.Bu sizin için daha adil olur.
Enver 24 Nisan 2019 11:50
Tabii sadece AkParti karşıtlığı ve iktidar hırsıyla önüne gelen herkesle ittifak yapan muhalefetin toplumsal gerilimde hiç bir suçu yok. PKK cenazelerine giden muhalefet vekillerinin, milleti sokağa dökerek katliam yaptıran Demirtaş'ın ve onu öven ana muhalefet mensuplarının hiç bir suçu yok. Onlar ak kaşık... Size göre tüm suçlu sizi gözden düşüren iktidar partisi camiası ve Sayın Cumhurbaşkanımız. Ayıptır. Bu kadar tek taraflı bakmayın.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 18:45
0
sizler gerçekten körsünüz
Vicdan 25 Nisan 2019 00:14
0
Cenazeye/taziyeye gelen birine saldırmak bir müslümana yakışır mı? Müslümanın cevaplaması gereken soru budur. Atmayı fakatı bırakalım. Herşeyi savunmak zorunda değiliz
Sermet Ilgaz 24 Nisan 2019 11:45
Hz. Muhammed, dünyevi kaygılara düşüp sefere gelmeyen sahabeyle uzun süre konuşmamıştı. Ta ki af dileyip tövbe edene kadar. - E canım yumruk da atılır mı? Peygamber olmak da öyle bişey işte.
Karar Okuru 24 Nisan 2019 11:28
Camilerdeki ozgurlugun garantisi de laikliktir. Dinin kullanilmasini, kirletilmesini onleyen de laikliktir.
Sermet Ilgaz 24 Nisan 2019 11:19
Ama hem "şehitler ölmez vatan bölünmez" lafından tiksinenlerle, "zulüm 1453'te başladı" cılarla, terörist cenazesi kaldıranlarla bir olacaksın, hem şehit cenazesinde bulunacaksın. Nasıl bir midedir bu? Tarafını belli etmişsin. O halde oraya gitmek provokasyonun daniskası değil de nedir?
Bir Not: 24 Nisan 2019 14:05
1
Bir ulkede ana muhalefet partisi lideri saldiriya ugruyorsa, sebebi ne olursa olsun, o ulke guvenli gorulmez. Guvensiz ulkenin parasi deger kaybeder, bu olunca fiatlar artar, doviz girdisi azalir. Yatirimci, gelmez, turizm etkilenir. Siyasi gerilim olur, ic huzur bozulur. Ulkenin imaji yara alir. Aslinda pkk'lilarin da tam istedikleri bu. Demem o ki Sn Ilgaz, orada atilan yumruk ile pkk'linin kursunu ayni hedefe hizmet etmektedir. Sapla samani bir birine karsimasin. "Gonca gul olsa, alip koklama cahili" demis buyuk ozan Asik Veysel.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 14:53
3
İşin özeti budur.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 11:07
Ülkemizde beka sorunu inşa etmeye çalışıyorlar,ne yazık ki bunu eski siyasi kırıntıların Ak Partiye ilişmeleri ve yanaşma siyasetçilerin yuvalanmalarıyla yapıyorlar.Ak Parti aslında Türkiye ittifakının kendisidir.Kirlenmiş siyasi söylemler gayrıdır.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 10:19
mhp ile ittifak ak partiyi zehirliyor. bahçeli tuttuğu dalı kurutan biri.
Sabahattin 24 Nisan 2019 10:12
DİB kapatılmalı. Camiler cemaatlere devredilmeli.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 10:04
Allah cami cemaatine de akıl vermiş. Aklını kullansın . Gaza gelmesin . Dinini kulandirtmasin. Duygularını somurtmesin
İmam diyor ki "Allah'ın emirlerine uyun" Cami cemaati aklını kullanıyor, bunu yapmaya çalışıyor. Ama bunu anlayacak akıl sende yok. Millet camiye gitsin ama Allah'ın emirlerine (şeriata) uymasın... Bunu mu istiyorsun?..
karar okuru 24 Nisan 2019 17:45
0
Zaten uymuyorlarki arkadaş.Sen hala Türkiyedeki müslümanlığın ne halde olduğunu görmüyormusun.Rüşvet bizde Vergi kaçırma bizde Adam kayırma bizde ısraf bizde kadın dövmek bizde Kibir ve şatafat bizde.Camiler cuma hariç zaten boş.Neyse yeter bu kadar.
X MEN 24 Nisan 2019 09:51
Çok güzel bir söz var, "Halk yığınları asla savaş düşkünü değillerdir, yeter ki propoganda zehiri ile zehirlenmesinler" diye, bu sözü her duruma göre uyarlayabiliriz. Nerede kaldı gerçekler, hak, hukuk, liyakat, adalet, farklılıklarımız zenginliğimizdir söylemleri.Devleti ele geçirenler, Hemde Müslüman olduğu iddiasında olanlar, elinden ve dilinden emin olunan insanlar tarafından yapılıyor bunlar.Yazıklar olsun onlara. Rabbimin de elbet bir hesabı var. Allah yardımcımız olsun, birlik beraberliğimizi kendi siyasi hesapları uğruna bozmak isteyenlere fı
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 09:22
Erdogan onceleri secim mitinglerinde:Yaratilani yaratandan dolayi severiz: diyordu ve bu dusunce Miller tarafindan benimseniyordu. Zamanla Erdogan degisti ve soyle demeye basladi: Yolumuz Kizilelma.: En sonunda korkunc bir cumle sarfetti ve soyle dedi: Millet bana biberin salataligin fiyatini soruyor ama bir merminin kaca maloldugunu sormuyor.: Bu deyislerin, bu dusuncelerin arka arkaya konulmasi bile Erdogan in nereden nereye geldigini gosteriyor.
Kartal Vakur 24 Nisan 2019 08:57
Camilerde insanlar zaten özgür değildi. Uzun zamandır AKP ve C.başkanı R.Tayyip Erdoğan'ın propagansı yapılıyordu. Hatta bir çok insan ben dahil uzun zamandır Cuma namazına gitmiyor. İçini ideolojiyle doldurduğunuz Camileriniz sizin olsun, biz namazımızı evimizde kılarız.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 04:35
Ne Cumhurbaskanindan, ne de Devlet Bahceli'den "gecmis olsun" sozunu duymadik. Buna karsilik yandas medyada saldirgana buyuk sempati var. "Siddete karsiyiz amma..." ile baslayan cumlelerle Kilicdaroglu'nu suclayan suclayana. Oyle goruluyor ki 17 yildir butun secimleri kazanan iktidar, Istanbul ve Ankara belediye secimlerini kaybetmeye tahammul edemiyor. Muhalefete karsi korkunc bir nefret kampanyasi var ve bunun devam edecegi de besbelli.
"PKK terör örgütü değil, silahlı bir Halk hareketidir" diyen müptezel Seloya özgürlük isteyen Kılıçtaroğlu, aynı PKK'nın şehit ettiği Yener Kırıkçı'nın cenazesine gidiyor... Ve yaşananların sorumlusu acılı şehit yakınları oluyor... Ey Allah'ım, sen ne kadar sabırlısın?...
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 13:39
1
megri megriyi unutmadık osloyu haburu unutmadık barzaninin ayagına seerrilen kırmızı halıyı unutmadık
CHP li değilim,akıl ve vicdan sahibi bir insan bunu asla savunmaz,ama lar , gerekçeler üreten insanlar geçmişte de herşeye bir bahane buldular. AK Parti ye de geldiği bu noktadan sonra oy veremem. Göz göre göre bu haksızlığa hukuksuzluğa göz yumamam Ben Allahtan korkar kuldan utanırım..
Apo'nun heykeli dikecek adama özgürlük isteyen CHP... Milleti tahrik eden AKP ve MHP... Kimilerinin vicdanı bir işe yaramıyor...
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 11:49
0
Haburda PKK çoşkuyla karşılanırken neredeydiniz? PYD'ye yardıma giden peşmergeye lahmacun ikram edilirken neredeydiniz? Diyarbakırda Aponun mesajı okunurken neredeydiniz? O zaman bu ülkede yaşamıyor muydunuz?
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 14:35
5
11.49, Bu ülkede yaşıyordum ve bunlardan dolayı Ak Partiyi eleştiriyordum. Benim particiliğim yok, doğrularım var. Doğrularım değişmedi. Doğrularımı savunanlar değişti. Habur yanlışsa, sen de bu gün Erdoğan'ın yanında olman lazım. O gün Habur'a yanlış deyip bu gün HDP ile ittifak olmaz...
karar okuru 24 Nisan 2019 16:03
0
Peki be arkadaş hendekte savaşıp şehit olan 780 kahraman askerimizin durumu sizin hiçmi vicdanınızı sızlatmıyor.Yokmudur bunun bir sorumlusu.15 Temmuzda şehit olan 250 vatandaşımızın ölümü hiçmi vicdanınızı sızlatmıyor.Yokmudur bunun bir sorumlusu.Akıl Vicdan neredesin yarabbim.
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 01:19
Beni bu saldırganlardan ziyade cumhur ittifakının bileşenlerinin yaptığı açıklamalar korkutuyor. Sanki devlet adamı terbiyesi hiç almamışlar, çok vahim şeyler bunlar.
KARAR OKURU 25 Nisan 2019 03:12
0
Efendim terbiye alan insanlar mı belediye seçimlerinden sonra ulu orta İstanbul gibi mübarek şehrin belediye bahçesinde biraları havaya kaldırıyor
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 00:58
Herkese yuksel, efelen sonra biz yaptık siz yapmayın de . Nolur paranızı bize yatırın diye kapılarında boncuk boncuk terle . Ordan git tekrar Putin senden domates alsın diye Rusyayla Akıl almayacak gafillikte ticari anlasmalar yap. Ingıltereden borc al sonra git secim öncesi dövizi dengeleyecegım diye butun guveni yıkacak hokkabazlıklar gir. Bugun o ruzgarda durulunca halka vergi bindir. Hocam Bunlar ekonomi dünya bilmiyor. İcerideki kalabalıkların algısıyla oynamayı biliyor. O yuzden kara gorundu.
Cami cemaati 24 Nisan 2019 00:43
Harika bir tesbit, aynen katılıyorum. Maalesef camilerimiz de siyasete kurban gidecek diye üzülüyorum neden mi camiye adamı cemaate davet ediyorsun, gelmek istemiyor niçin diyorsun çünkü orada siyasi görüşlerine katılmadığım insanlar var diyorlar...Yani anlayacağınız fitne her yere sokulmuş, Allah yanlış yapmaktan cümlemizi korusun.(amin)
KARAR OKURU 24 Nisan 2019 00:12
Kılıçdaroğluna karşı hiç bir sempatisi olmayan hatta sevmeyenler bile, vicdana geldi. Tüm bunlardan iktidarın söylemlerin ve tek elden yönetilen basının etkili olduğu kanaati her vicdan sahibi tarafından dile getirilmeye başlandı. Bu milletin vicdanı ezici bir çoğunluğu dini, dili rengi ne olursa olsun mazlumdan yanadır.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN