Back To Top
Bu depremden inşallah ders alırız

Bu depremden inşallah ders alırız

- A +

1999 depreminden sonra ilk kez bu kadar ciddi bir şekilde uyarıldık. 17 Ağustos depremini bugün bile hala ürpererek hatırlıyoruz. O gün bu şehrin ciddi bir deprem riski altında olduğunu en acı şekilde öğrenmiştik. Şehirlerimiz birbiri ardına yıkılmış ve 17 bin 500 insanımız o yıkıntıların altında kalarak hayatlarını kaybetmişlerdi. Felaketten kurtulanlar sadece kayıplarının acısını değil, her an başlarına yıkılma tehlikesi bulunan binalarıyla da baş başa kaldılar.

O gün büyük bir acı yaşadık ama yeni acıların kapımızı çalması gerçeğinin gereğini hiçbir şekilde yapamadık. Dün yaşadığımız deprem bir kez daha gösterdi ki, yüksek bir felaket ihtimali önümüzde duruyor.

Aslında 20 yıl önce yaşadığımız büyük felaket, bizim için önemli bir uyarıydı ve o günden başlayarak İstanbul için gelmesi muhtemel büyük bir depreme hazırlık yapmalıydık. Çünkü İstanbul’un ciddi bir deprem riski altında olduğunu en acı şekilde öğrenmiştik.

Ama ne yazık ki 20 yıl boyunca depreme hazırlık anlamında en küçük bir adım bile atmadık. Her vesileyle “kentsel dönüşüm” hikayeleri yazdık, ancak bu sadece bir hikaye olarak kaldı ve kentsel dönüşümü gerçekleştiremedik.

İstanbul için büyük paralar harcayarak köprüler, yollar, hava alanları yaptık. Elbette bunlar önemli ve İstanbul’a yakışan yatırımlardı. Keşke bu kadar önem verdiğimiz bu şehirde muhtemel bir depremde evleri enkaza dönüşecek insanların hayatları için de yatırımlar yapabilseydik.

Son yıllarda en çok konuştuğumuz, tartıştığımız, hatta meydanlarda nutuklar attığımız konu ülkenin “beka” meselesi oldu. Beka üzerinden milletin önemli bir bölümünü “hain”, “terör destekçisi” bile ilan ettik. Kuşkusuz “beka” meselesi hepimiz için hayati bir öneme sahiptir. Ama talihsizliğe bakın ki bir gün olsun bu ülkenin en önemli beka meselesinin deprem gerçeği olduğunu hatırlamadık, hatırlamak istemedik.

Eğer devlet olarak “Vatan-millet-Sakarya” edebiyatına harcadığımız mesainin üçte birini bile deprem gerçeğine ayırabilseydik, 20 yıl içinde bu şehri yeniden imar edip milletin bekasını teminat altına alabilirdik.

İşte son kez uyarıldık ve deniz bitti, artık bugünden itibaren hamasi nutuklar atarak bu şehirde enkaz altında kalmaktan kurtulamayız. Başta iktidar olmak üzere siyasi partiler ve yerel yönetimler popülizmi bir tarafa bırakarak elini taşın altına koymalı, deprem için yapılması gerekenler hiç vakit kaybedilmeden yapılmalıdır.

Evet İstanbul için risk çok büyük, ama deprem için hazırlıklarımız hala kağıt üzerindedir. Oysa depreme hazırlıklı olmak demek, öncelikle içinde yaşadığımız binaların gücünü ve dayanıklılığını temin etmektir. Eğer mevcut binalarda dayanıklılık temin edilemiyorsa, kentsel dönüşümü hızlandırıp acilen yeni binalar yapmaktır, gerisi boştur.

Şimdi hepimiz için acil soru şudur; deprem dehşetini bilen bir toplum olarak hala gereğini yapmayan bir ülke olmaya devam mı edeceğiz, yoksa kapımıza dayanan bu tehlikeyi önlemek için hiçbir siyasi ve ideolojik bahanelerin arkasına saklanmadan gereğini mi yapacağız?

Unutmayalım ki büyük devlet olabilmek, tehlikelere karşı tedbir alabilmeyi başarmakla mümkündür.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 15:37
Ah Mehmet bey ah...1999 depreminin üzerinden 20 yıl geçmiş ders alınmamış da,şimdi mı ders alınacak? 99'dan sonra bir de Yapı Denetim kurumu oluşturuldu. O dönemden sonra yapılan çürük yapılara ruhsat verenlerden hesap sorulabilecek mı? Heyhat bu ülkede yolsuzluk ve usulsüzlük vaka-i adiyeden olmuş. Hırsıza beyler borçlu.
ali rendeci 28 Eylül 2019 06:02
Hayatımda fanatiklere hep mesafeli durmuşumdur.Zira hem hakikati tersyüz ederler hem de kavga çıkararak huzur bozarlar.Bu sebeple fanatik yobazlara cemiyet mesafe koymalı. Deprem konusunda fikir sorulacak kimse bulunamadı da bir ideoloji yobazı ve müfterisi olan Ahmet Ercan denilen zatın değerlerine mi kaldı karar gazetesi.Rahmetli yavuz Bülent Bakileri,herkesin içinde çağdışılıkla itham eden ve bununla da yetinmeyip asılsız iddialarla mahkemeye çıkartan bu fanatik yobazı KARAR gazetesi nasıl bu kadar öne çıkarabilir? Fikri ne olursa olsun insanlara saygım vardır.Fanatik yobazlara asla
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 15:51
0
Çok bilmiş yorumcu ne zaman öldü Y.B.Bakiler?
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 22:05
0
Basında öldüğune dair yanliş haberleri baz aldim galiba.Çok bilmişlik kismını anlayamadım.
İmamoğlu İstanbul'u yönetmek için değil, AKP'ye muhalefet etmek için başkan seçildiğini sanıyor... İmamoğlu ne için seçildi?.. İstanbul'a hizmet etmek için mi, vıdı, vıdı yapmak için mi?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 19:29
Bizimkisi deve misali, neresinden başlayacaksın ki ? Göçebe halklar Asya bozkırlarından kopup, Grek, Roma vb yerleşik medeniyetlerden arta kalanların üstüne oturdular ama göçebe kültürünü atamadılar. Sonuç, Aspendos, Efes, Didim harabelerinden para kazanmak isteyen göçebe çocukları, turist gezdirip akşam olunca izbe gecekondularına dönüp, bir köşeye kıvrılıp uyuyorlar.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 18:51
Ders mi ? Biz alacağız ha ? Hangi fiziki bilimlere inandık ki ? Deprem gibi korunulması eğitim silsilesi isteyen bir konuda ders alalım.17 bin canımızı alan deprem de almamışız ki dersi.Saygılarımla.
Muhtefi. . 27 Eylül 2019 16:06
Deprem bu ŞAKASI yoktur. !.Proflar bildiği ile orası, burası şimdi fay oraya kaydı, yakın zamanda olabilir.olmayabilir vb Bazıları biliyor yine Tutturdu. :)). Kim me zaman nasıl tutturdu. ?..panik, şaşkınlık vb Toplumda. Bu iyi değil. !.Aslında En güzeli Yapilari Adam gibi yapmak ve bol,bol Acik (parklar vb) alanlar birakmak,Toplumda Birlik, Sevgi, Saygı, Ahlak, Edep, Adalet ile Sırt,Sirtta vermek EN ÖNEMLİSİ bu. İnsanlar Güven ,Destek arar. Ailede,Toplumda bu çok önemli .insan bilirse YALNIZ DEĞİLİM panik vb azalır. !.
E.K 27 Eylül 2019 12:36
Minarelerdeke haporlelerin desileri sonuna kadar acik, bos alan gorduk mu camii yapmak aklimiza geliyor, her taraf kuran kursu adi altinda ne idu belirsiz dini egitim veren denetimsiz yerlerle dolmus, son 15 yilda 80 tane ilahiyat fakultesi acilmis, diyanetin butcesi Ic isleri bakanligi, Bilim ve Teknoloji bakanligi dahil bir cok bakanliktan daha fazla, onlarca din pazarlamasi yapan tv kanali, sayisiz radyo vs..Deprem ne ki...En fazla oluruz..Oteki dunya icin bu kadar yatirimimiz olduguna gore ...fazla endiselenmeye gerek yok...
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 15:59
7
12.36, Caminin minareleri sana batıyor. gerisi vıdı vıdı...
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 18:53
1
Minare, müezzinin ezanı yüksekçe bir yerden okuyarak daha geniş bir çevreye duyurması için icat edildi. Gerçi Erdoğan onları süngü falan sanıyor ama değil, onlar sadece minare. Minareler şimdilerde hoparlör direği olarak kullanılıyor. Geçtim depremi bazıları rüzgarda bile yıkılıyor; insan hayatı için tehlike arz ediyor. Minareyi hayatımızdan çıkartırsak dinden falan çıkmayız. Bugünkü işlevi itibariyle, bu direkler israf. Şimden geru hiç gimesne secdegahlara minare gomaya, diyecek bir yiğit aranıyor. Not: Bu yorumu yazan CHP’li değildir. :))
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 19:17
2
Yahu bu CHP kırk yılda bir bir seçim kazandı, yüzyıllardır olmayan deprem oluverdi ! Bu işte bir iş mi var ?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:50
Yasananlardan dersi akiĺli insanlar alir, aptallar almaz, Allaha havale ederler...
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 16:09
3
10.50, Akıllı ol, Allah'a havale olma. Aklın gider...
Şahin 27 Eylül 2019 10:37
AKP zihniyeti şöyle düşünüyor şimdi: en son deprem 1999, 2001 de Erdoğan iktidara geldi ve hiç deprem olmadı. 2019 CHP İstanbulu kazandı hemen deprem oldu. İlahi uyarıymış
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:02
4
Bak AKPliler öyle bir şey demedi, sen dedin...
Efedamat 27 Eylül 2019 09:48
Onbinlerce toplanma alanından bahsediliyor. Toplanma alanı ne demek fiziki şartları nasıl olmalı.ihtiyaç karşılama durumu. Ulaşım şartları. Depremin merkez üssü silivri b.çekmece avcılar hattında yukarıda saydığım şartları taşıyan üç tane bile toplanma alanı gösterin de görelim. Ha boş tarlaları toplanma alanı olarak düşünülüyorsa oralar insanlar için değildir
Köroğlu 27 Eylül 2019 09:52
Tek çözüm İstanbul'un nüfusunu Roma seviyesine, 2-3 milyona indirmek. Zaten kötü bir lokasyon. Nüfus; suyun, arazinin, ulaşımın, pazarın, hammaddenin bol olduğu Ankara-Kayseri- Antep hattına kaymalı. Bunun için Kayseri, Antep gibi şehirlere süper teşvik gelmeli. İstanbul'da yaşayanlara ve faaliyet gösteren firmalara ekstra İstanbul vergisi konulmalı. İstanbul'da toplu ulaşım fiyatları iki-üç katına çıkmalı. İstanbul'daki devlet üniversiteleri başka şehirlere taşınmalı. Özel üniversiteye izin verilmemeli. Alternatifi milyonlarca insanın ölmesi. Ekonominin çökmesi.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:03
2
Vay be... Dersin allame mübarek...
Efedamat 27 Eylül 2019 11:13
0
Birader olabilecek şeylerden bahset. Ülke nüfusunun üçte birinin yaşadığı bir şehir istanbul.
Bir Not: 27 Eylül 2019 12:24
0
Koroglu fikrini soylemis...Katil, katilma. Bu bir gorus. Varsa sizde soyleyin..Adam ben allameyim demiyorum...Varsa sozun soyle dinlesinler, yoksa sus .
Köroğlu 27 Eylül 2019 14:03
0
Efedamat, mesele de o zaten. Olmayacak olan şey ne yazdıklarımda?
BU KIYAĞI MI UNUTMAYIN :) 27 Eylül 2019 15:10
1
AKP'lilerin aklına gelmemiş olabilir bu fikir? Şimdi duydular ya, balıklama atlarlar. Zaten İstanbul'da rant alanı kalmadı. Yeni yerler lazım yandaş müteahhitlere. Parası olanlar, Köroğlu'nun işaret ettiği bölgelerde arsa kapatsınlar. İçim gidiyor ama, ben çulsuzun biriyim. :)
Ilk işimiz depreme dayanıksız okul ve hastane binalarını yapan müteahhit ve bu yapıları teslim alan kamu görevlilerinin kim olduğunu tespit etmektir
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 09:50
6
Evet bu yapıldı. Ama bu binaların hepsi AKP'den önceki döneme ait. AKP'den sonra gecekondu, denetimsiz, ruhsatsız binalar yapılamadı...
ERKAN DOĞAN 27 Eylül 2019 08:00
Sayın Yazar İktidarın Karadenizli ve Güneydoğulu müteahhitlerinden sıra gelirse ders alırsınız. Bütün bunlar hep CHP yüzünden oluyor. Ah şu CHP olmasa memleketimizde deprem bile olmayacak. Bu memlekette binaya bakıp adam ne bina yapmış be kardeşim deyip oy verenler var.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 09:59
6
İstanbul'daki depreme dayanıksız bütün binalar AKP döneminden önce yapılan binalardır.
karar okuru 27 Eylül 2019 11:04
0
müteahhitlerin yanında ve daha çok ülkeyi yönetenler başta olmak üzere belediyeler yapı denetim kuruluşları,mimar ve mühendisler başta olmalı.bu ülkede bütün denetimler kağıt üzerinde ve sorumlusunun ceremesini çekmediği işlerdir.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 12:02
0
11.04, Mevzuyu bilmeden konuşuyorsun. Yıkılan ve yıkılma risk olan binaların tamamı Yapı Denetimi yasasından önce yapılan binalardır. Yapı Denetimi Koray Aydın'ın Bayındırlık Bakanlığı zamanında yasalaştırılmış, AKP tarafından uygulanmıştır. Bu konuda Koray Beye de AKP 'ye de teşekkür etmek lazım. Meseleleri biraz araştırın. Siyaseten muhalif olmak, kör olmayı gerektirmez. Bakın İmamoğlu bile hasarlı binalar için kimseyi suçlayamıyor, çünkü biliyor ki bu binalar AKP'den önce yapıldı. AKP zamanında binlerce binaya tahkimat yani güçlendirme uygulandı.
ERKAN DOĞAN 27 Eylül 2019 12:13
0
Lütfen birisi 09:59 arkadaşa sorunun çürük bina değil şehrin hareket kabiliyetinin sıfır olduğunu bir yangında dahi sokaklara girilemediğini anlatsın. Her semte 100 bina yıkılsa İstanbul ve dolayısı ile Türkiye felç olur.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 16:00
0
12.13, Depreme karşı sorun çürük bina değil, diyorsun. Sana biri değil, cümle alem bir şey anlatamaz...
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 07:56
Asla !ders almak geri vitestir bizde geri vites yok .Racona ters ...Önce Şu imar affını tartışsın şu ülke ...
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:00
7
İmar affı yapılmadı. Önce yapılan şeyin ne llduğunu öğren.
Harika bir düşünce! İmar affını tartışmak. Kim tartışacak? Mahalle aralarında projesine aykırı olarak çıkma balkon yapanlar, ilave kat dikenler ve bunu denetleyemeyen belediye memuru mu tartışacak? İnşaat denetim firmasını masasından ayağa kaldıramayan, onu sahada çalışmaya zorlayamayan bina sahibi, belediye, bakanlık mı tartışacak? Geçmişte vatandaş devlete (belediyeciye, tapucuya) rüşvet verirdi. İmar affı ise devletin vatandaşına verdiği en büyük rüşvettir. Bu rüşvetin fetvası bile verilmiştir.
Önemlidir... 27 Eylül 2019 11:15
0
İmar barışına giren kaçak binaların tamamı AKP'den önce yapıldı, elektriği, suyu, doğal gazı bağlandı. İmar barışı ile bu binalardan hasar riski olmayanlara kat mülkiyeti verilmiştir. Ancak imar barışına giren bir yapı sahipleri tarafından yıkılıp yenisi yapılmak istense, kaçak bölümler tekrar yapılamaz, geçerli imara uygun yapılmak zorundadır. Mesela 3 kat imarlı bir arsada kaçak olarak 5 katlı bir bina yapılmış ve imar barışı ile bu katlar kat mülkiyeti almış olsa bile, bu yapı yıkılıp yeniden yapılmak istendiğinde ancak 3 kat olarak yapılabilir. İşin siyasi boyutu bu kaçak yapılaşmanın tama
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 06:41
Bize bişey olmaz der sallarız ama en ufak sallantıda kapıdan dışarı nasıl çıkarız hesabı yaparız kurtulmak için,bizede bişey olacakki sallantıda kaçıyoruz kaçmak bir yere kadar ama depreme dayanıklı binada oturmak riski çok aşağılara çekecektir ama İstanbul’da ne kadar bu binadan var en iyi mütahhitler bilir inşallah yapılar sağlamdır Japonya değiliz yüzde yüz emin olmak için
KARAR OKURUx 27 Eylül 2019 05:09
Bunlar delrem olsa Haarp amarika yaptı diyip işin içinden cikarlar.
Karar Okuru 27 Eylül 2019 00:48
Ders falan alinmaz. Sakat kaliriz veya canimizi kaybederiz. Olu veya diri ustumuzu kepceyle ortmeye gelirler. Sonra olu ve yarali sayisi Tuik rakamlari gercekliginde yayinlanir. Olen oldugu ile kalir. Kalanlar ders alinmamis bir duzen icinde yeniden yasama tutunmaya calisirlar. Duzen devam eder. Kader deyip konuyu kapatirlar.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 00:19
Ders almak bizim kulturumuzde olmadigi icin fitratimizda da yok Sayin yazar. Bilakis gecmisteki hatalari tekrar etme gelenegimiz var. Zaten buyuk bir depremin sebep olacagi bir felaketi onlemek icin cok gec. istanbulda son 60-70 senedir insa edilen binalarin %90inda cimento ve demir miktari kanunda belirtilen miktarlardan cok daha az. Muteahhitlik onun icin cok karli bir is bu ulkede. Ver rusveti, maliyeti az olsun, birkac misli kazan, koseyi don. Ne yapacaksiniz bu binalari? Hepsini yikip yenisini mi yapacaksiniz? Mumkun degil. O zaman kaderimize razi olacagiz.
Karar Okuru 27 Eylül 2019 00:11
Ders almak icin vicdan ve ahlak lazim. Ders alinmaz. Simdiye kadar neyden ders aldikta bir dahaki seferine hazirlik yaptik? Millete hizmet iddiasiyla secilenler Japon ahlaki tasisaydi toplanma alanlari avm olur muydu?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:18
3
00.11,Özel mülkiyet toplanlanma alanı olamaz. Yani şahıs arazisi depremde toplanma alanı olsun diye gadp edilemez. Japon ahlaklı palavracı, AVM yapılan bir tane toplanma alanı göster.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 20:31
0
11:18...devlet toplanma alani yapmak isterse ozel mulku satin alir ve toplanma alani yapar. Yol yaparken guzergahin ustundeki ozel mulkleri satin almiyor mu? Ama devletin umurunda degil. 17 milyon insanin yasadigi istanbul'da 77 toplanma alani var onlarin cogu da kucuk. Uyan bu gaflet uykusundan.
KARAR OKURU 28 Eylül 2019 00:36
0
Sen 77 yalanına sazan gibi atlamışsın. Ne desk boş. Lafa ziyan olur...
musto 27 Eylül 2019 00:01
Depremden sonra İstanbul'un her yerine yardım konteynerleri konulmuş toplanma alanları belirlendi 20 senedir ne alan kaldı ne konteyner. Cumhur başkanı depreme uçakta yakalanmış sosyal medyaya ders veriyor köprülerimiz sağlam.Toplanma alanları vatandaşın mülküydü bina yaptılar şaka gibi yahu elinde istimlak yetkin var sağın solun yüksek katlı binalar cami alanları toplanma alanı gösteriliyor caminin kendisine faydası yok minaresi başına düşüyor.Bu Allah'ım affetsin'le affedilecek bir mesele değil.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 08:29
0
Erdoğan, İstanbul'da on binlerce toplanma alanı var, diyor. Topu topu YETMİŞ YEDİ alan kalmış. Aşkı İstanbul'u bu kadar tanıyan adam, Hakkari'yi ne kadar tanır, musto?
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 10:02
4
8.29, Bu CHP o kadar hızlı yalan konuşur ki doğruyu öyle söyleyemez ama işin garibi seçmeni de aynı hızla yalana inanır, doğruya inanmaz.
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 11:32
0
10:02, İstanbul'da on binlerce boş alan olacak, Erdoğan uyku uyuyamaz. İçinde "kupon" olanı var, rantı yüksek olanı var, İstanbul burası.
KARAR OKURU 26 Eylül 2019 23:45
Makaleye ek olarak diyebiliriz ki, demokrasi, kuvvetler ayrılı dikkate alınmazsa çok daha depremler olur...
KARAR OKURU 27 Eylül 2019 16:17
0
Ben Ocaktan'ın üslubuna uygun olsun diye ironi yaptım. Beğenenler bunu anlayıp beğendiyse saygı duyarım, değilse evlere şenlik.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN