Back To Top
Bu siyasette bir yanlışlık var

Bu siyasette bir yanlışlık var

 - Son Güncelleme: 15.04.2019 Pazartesi 08:46
- A +

Son dönemde Türk siyasetinin geldiği noktayı dikkatle incelediğimizde bir şeylerin yanlış gittiğini, olup bitenlerin siyasetin doğasına da, rasyonel siyasete de pek uymadığını görmek mümkün.

Özellikle çok partili hayata geçtikten sonra oluşan siyasetin şablonları genel olarak bellidir. Doğal olarak iktidar-muhalefet ekseninde yürüyen mücadelede iktidar özellikle kendi güç alanını tahkim etmeyi önemserken, muhalefet de kendine göre argümanlar geliştirerek iktidarı demokratik yöntemlerle alt etmeyi amaçlar. Zaten bütün demokratik dünyada da üç aşağı beş yukarı iktidar mücadelesi bu eksende yürütülmektedir.

Hemen belirtmek gerekiyor ki bugün geldiğimiz noktada, artık böyle bir siyasi mücadeleden ve de yarıştan söz etmek ne yazık ki pek mümkün gözükmüyor. Bir kere muhalefetin hareket alanı neredeyse tümden ortadan kalkmış durumda. Normal demokratik toplumlarda bir bakıma denge unsuru özelliği taşıyan medyadan iş dünyasına ve sivil toplum oluşumlarına kadar farklı bileşenler Türkiye’de artık eski konumlarında değiller.

Bilmek gerekiyor ki, şu anda işleyen bir siyasi mekanizmadan ve atmosferden söz edemeyiz. Yani siyaset normal seyrinde akmıyor. Meseleye muhalefet açısından baktığımızda ortada umutsuz bir tablo var, ama umutsuzluk sadece muhalefetle sınırlı değil ki... Esas önemli olan, iktidarın bir umut merkezi olmaktan çıkmış olmasıdır.

Bu yeni durumu anlamak için 31 Mart seçimleri öncesi ve sonrasında yaşadıklarımızı dikkatle incelediğimizde, eminim nasıl bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu daha iyi anlaşılacaktır. Mesela iktidar bloğu bütün seçim kampanyasını neredeyse “beka” söylemi üzerine bina etti. Peki “beka”nın anlamı nedir? İktidarın söylemlerinin bize anlattığı, “Ey millet memleket tehlike altında, düşmanlar kapımıza dayandı, aman seçimleri muhalefet kazanmasın.”

Peki bu söylemde iktidar açısından bir yanlışlık yok mu? Evet burada bir yanlışlık var; biliyoruz ki AK Parti iktidarı terör problemini ortadan kaldırmıştır. Belki tümden terör bitti diyemeyiz ama, minimum düzeye indiği bir gerçek. Aklı selimle değerlendirdiğimizde, AK Parti’nin meydanlarda gümbür gümbür terörü bitirdiğini söylemesi gerekirdi. Böyle bir tavır hem toplumun moralini yükseltir, hem de AK Parti’ye olan teveccühü arttırırdı. Ama bunu yapmadı, tam aksine “düşmanlar geliyor” diye toplumu korkuttu.

İşte bu siyaset anlayışında bir yanlışlık var derken, tam da bu kafa karışıklığına işaret etmek istiyoruz. Eskiden bu tür söylemleri muhalefet dillendirir ve iktidarı zor durumda bırakmayı amaçlardı. Oysa şimdi iktidar şikayetçi ve terörden dolayı muhalefeti suçluyor. Aslında iktidar böyle bir söylemle bir bakıma terörün bu ülkede bitirilemediğini söylemiş oluyor. İyi güzel de terörü önlemenin sorumluluğu iktidarda mıdır, yoksa muhalefette mi? Galiba iktidarla muhalefet yer değiştirmiş...

Aynı şekilde seçim sonrasındaki tablo da bundan farklı değil. Mesela bir AK Parti Genel Başkan İstanbul seçimleriyle ilgili itirazlarını dillendirirken, seçimlerde bugüne kadar görülmemiş bir ’şaibe’ olduğunu söylemişti.

Açıkçası bu mantığı nasıl değerlendirmek gerekir bilemiyorum. Bildiğimiz kadarıyla nüfusa dayalı seçmen listelerinin oluşmasından sandığın güvenliğine kadar her türlü işlemi yürütmek, denetlemek iktidarın kontrolü altında. Ama iktidar bu işlerin düzgün yapılmadığından şikayet ediyor, yani kendisinin bu işleri düzgün yapamadığını bir bakıma millete ilan ediyor. Hiç böyle bir şey olabilir mi, bir iktidar kendisini bütün dünyaya ilan edebilir mi?

Şu bir gerçek ki normal siyasette işler böyle yürümez, işte bu yüzden bu işte bir yanlışlık var.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 16 Nisan 2019 22:01
Giriş,gelişme, sonuç ve sebeb sonuç ilşkisinde mantık silsilesi takip edilmiş bir şekilde saçmalamaya söz veriyorum . Yani bir gün" köşem" olursa.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 19:33
Teror bitti diyorsunuz oyle mi? Savas disarda yasaniyor uyuyun siz. Suriye de kurdistan kurma mucadelesinde pkk ypgsi hala siz hicbiseyi okuyamiyorsunuz. Illa bi Akp guzellemesi yapacaksiniz. Ama teror cozulmedi. Pyd ypg nin elinde bugun hayal edemeyecekleri silajlar var. Akp hic biseyi cozmedi. Butun krizler derinlesiyor ellerinde olan bu. Kendi sandigimiza sahip cikmadik demevi uzerine mizikcilik yapan Akp teroru cozebilir saniyorsunuz hala. O kadrolar Akp den kopali cok oldu. Yerine reis icin oluruz diyen bir kitle kaldi.
Zeki Altın 15 Nisan 2019 18:58
Haklısınız. beka söylemi Ak Parti seçmenine bir şey söylememiş olmalı ki, 31 mart seçimi MHP ye daha fazla artı getirdi. Eskiden, "ben sizin babanızım, ben ne dersem o" diye bir tekerleme vardı. Bunu "ben sizin liderinizim, ben ne dersem o" şekline getirdik.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 16:13
Yazınızdaki belirttiğiniz gibi tüm medya, yüksek yargı, güvenlik güçleri, seçim güvenliği ellerindeyken sonuçlara ikide bir itiraz edip işleri arap saçına çeviren kendileri değilmiş gibi, Binali Yıldırım'ın çıkıp, bu seçim mundar oldu yenilenmeli, demesi tuz biber ekti. Onun aklı selim sahibi olduğunu düşünenler düş kırıklığına uğradı. İktidar sık sık 'Yavuz hırsız ev sahibini bastırır' deyimini hatırlatıyor yaptıkları ve söylemleri yle.
Mustafa Soylutürk 15 Nisan 2019 14:55
Gerçek anlamda Türkiye Cumhuriyeti Devlet'inin beka sorunu olduğu gibi bütün devletlerin gelecekte beka sorunu vardır...Bunu hafife almak hatta dalga geçmek geçmiş de dünya da ki milletler tarihinde olan bitenden ders çıkaramamaktır . Elbette eleştiri yapılacak lakin bu beka sorunun dışında olmalı...Bu vatan hepimizin..Bilirim üflediğin ocak su istemez...
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 14:40
Yanlislik olmayan bir alan kaldi mi Mehmet bey? Turkiye’ de hicbir sey uluslararasi standartlarda kaliteli degildi ama AKP doneminde tamamen coktu. Universiteler dokuluyor (bu gelecekten umut yok demek). Kaliteli yonetimin zorunlu kosulu olan Kurumsal yapi ve Kuvvetler ayriligi hic oldu, tek kuvvet kaldi (CB). Az-cok hukuki-rasyonel temelde calisan kurumlar yok oldular, CBnin sekretaryasi halini aldilar. Yargi iktidara bagimli. Medya iktidarin denetiminde. Dis politika camura saplandi. AKP iktidara geldiginde Turkiye dunyanin 17inci ekonomisiydi, bugun 20inci ekonomisi; daha da kotusu dusus
Abdulah 15 Nisan 2019 14:25
Bilindiği üzere Ak Parti mağduriyetler üzerine güçlenmiş, erken iktidar dönemlerinde hep meşrutiyetini savunmak zorunda kalmış ve bu savunmacı siyasetin partilerine çok yaradığını görmüşlerdir.Tam anlamıyla muktedir olduktan sonra da gerek cumhuriyetin kuruluşundaki hataları gerekse daha sonraki hükümetleri sorumlu tutmuşlardır. Bu söylemin vadesinin geçtiğini fark ettiklerinde bu sefer suçlayacak yeni bir oluşumu bularak , bütün yanlışların bunlar tarafından yapıldığını dile getirmeye başlamışlardır.
E.K 15 Nisan 2019 12:32
Akp'nin iktidara yuruyusunun ana etkenlerinden biri, belkide en onemlisi, mağduriyet idi. Insanlar Akp'nin haksizliga ugradigini dusunerek arkasinda durdular. Ancak, Akp bunu aliskanlik haline getirdi. Secimlerin hukuka uygun olarak hilesiz yapilmasi, guvenligin saglanmasi vs. devletin, dolayisiyla iktidarin gorevi. Ortada bir usulsuzluk varsa bunu ilk uzerine alinmasi gereken iktidar. Ama hayir, bize haksizlik yapildi diyerek, magduriyet algisi olurturmak, ihtimalen secimi yenileyerek Ist.'u almak. Ancak insanlarin bu sark kurnazligini goruyor. Bu sefer geri teper...
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 11:45
Troll saldırısı var yine. Hem başkalarını algı yapmakla itham et hem de trollerinle cılız muhalefeti bastirmaya çalış. Bunu yapan zihniyet bu sekilde işlerin düzeleceğini zannediyorlar olmalı.
Ak Troll 15 Nisan 2019 13:26
1
İşimiz bu be ya!Geçim işi!Ne yapalım. Yatcez kalkcez sayacez.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 22:54
0
abi ben de trol olmak istiyom. guzel meslek valla. birkac tik at, gul gibi gecin git. kime muracaat etsem...
musto 15 Nisan 2019 10:25
Durum birazcık anlaşılır hale geldi sn cumhurbaşkanının yakını olduğu nüfus müdürün olduğu bir ilçede şaibe oluyor yakınını olduğu bir ilçede oluyorsa tüm ülkede olmuştur demekki seçimler böyle kazanılıyordu tüm ülke seçimlerinin yenilenmesi gerekiyor millet okkalı bir Osmanlı tokadı atacak ama yanakları ve egoları şişmiş olanlara.
ÖTÜKENLİKURT 15 Nisan 2019 10:18
Yanlışlık söylemden önce ülkeyi yönetenlerin kapasitesinde! Hırdavatçı iyi musluk satar da, devleti idare edemez... AKP'de devlet yonetecek kadro yok kadro... Hayvanat bahcesinden TÜBİTAK 'a yapılan atama bu sorunun bir isaret fişeğiydi ama biz gülmeyi seçtik... Şimdi ise aglamaya başladık... Hadise budur...
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 14:20
1
Vasifli kadro olmayinca aranan vasiflari "degistiriyorlar": Universitelere bilimin ne oldugunu bilmeyen yandaslarini ogretim uyesi yaptilar. Mesela bugun yurtdisina gidecek musavirlerin dil bilme zorunlulugunu kaldirdilar! Yatti balik yan gider...
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 16:19
0
Maalesef YSK ataması da doğru yapılmamış. Bu kadar çelişkili karar vermesi, ikide bir karar değiştirmesi bize pahalıya mal oluyor.
MUHASEBE 15 Nisan 2019 10:14
Sayın Ocaktan;yazılarınızı önemseyerek okuyorum.Fakat beka meselesi sadece içerideki terörmüdür?Dış mihrakların Erdoğan ve zihniyeti üzerine de topyekün kuşatma çabaları yokmudur?İslam karşıtlarının dışarıdan ve içeriden kendilerine uygun yönetimler tesis ettirme çabaları uydurmamıdır?
KARAR OKURU 17 Nisan 2019 00:14
1
Tabi beyefendiler olaylara geniş pencereden bakıyorlarya daha iyi görüyorlar beka sorunu yokmuş abd nin hergün tırlar dolusu silah yığdığını görmüyorlar ,sanki 2 yıl önce darbeden dönen bu ülke değil ,yok muhalefet edemiyorlarmış peki muhalefetin ülke adına faydalı hangi çalışmasını görmüşte bu kanaate varmış bu arkadaş kardeşim ülke yeni bir sisteme geçmiş sistem daha tam oturmamış zamanla oturacak öyle gazete köşelerinden takoz olacağınıza sizde olumlu destekler verinki süreç çabuk tamamlansın yoksa iş eleştiriye kaldımı çook şey
??? 15 Nisan 2019 10:12
Hiç bir yanlışlık yok. Deflasyonu yaşayan bir ülkede,işsizlik,alım güçün de azalma varken seçime gidiyoruz.her türlü hile ye rağmen az bir hasarla bu iş atlatılıyorsa buda liderin başarısıdır.15 temmuz ve arkasından gelen baskıları yaşamasaydık bütün bu olumsuzluklar yaşanmayabilirdi.Bu darbe Türkiyenin en az 5 yılını çaldı.Yangın varsa kurtardığın kardır.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 08:40
İstanbul'da bir dövüş müsabakası... Bir tarafta unvan sahibi diğer tarafta rakibi. Müsabakadan önce unvan sahibi kuralları koyuyor. Kendine silah, sopa ve bıçak kullanma hakkı tanıyor. Rakibi buna itiraz ediyor ama derdini kimseye anlatamıyor. Rakip kazanmak için tek çare: sabah akşam antrenman yapıyor. Unvan sahibi bütün şartlar lehine olduğu için çalışmaya gerek duymuyor. Müsabaka başlıyor. Rakip dövüşçü bir anda nakavt ediyor. Hakemler sonucu açıklayamıyor. Kaybeden taraf başlıyor yaygara rakip hile yaptı silah kullandı maç tekrarlansın...
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 13:33
23
8.40, Geçersiz diye iç edilen AKP'nin 16.000 oyu iade edildi. Yani CHP 16 bin oy çaldığını kabul ediyor. Sen hala vıdı, vdı yapıyorsun.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 16:32
1
8.40' Sen böyle hesap yapmayı Bahçeliden mi öğrendin? 16 bin rakamını güze sallamışsın. YSK'nın ilk sonuçlarına göre fark 24 binin az üzerindeydi. Her seçimde yapıldığı gibi maddi hatalar düzeltildi ve fark 20400'e düştü. Şimdi ise 14000 yani baştan sona değişen fark 6400 oy.
Vatandaş Adem 15 Nisan 2019 20:01
0
Sayın 13.33 arkadaş,her sandıkta 1 Akpartili,bir MHP sandık üyesi var ayrıca her sandıkta kesin Akpartili ve MHPli müsahit var.Secim sayıma geçtiğinde gelen Akparti ve MHP taraftarlarida çabası ALLAH aşkına bu kadar insan arasında Akparti oyları nasıl iç ediliyor anlatırsan bir vatandaş olarak sevinecegim.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 22:42
0
16.31, Çalınan oy 16.00 değil 6400 adettir diyorsunuz... 20.01, Bu savunmanın aynısını geçen seçimlerde CHP hırsızlık var deyince AKP yapıyordu. Yeni bir sözün varsa onu söyle...
!!! 15 Nisan 2019 22:52
1
Arkadaşın verdiği resmi rakam bu bir,ikinci konu şu Ak partinin girdiği yerde MHP seçime girmedi,Mhp nin girdiği yerde Ak parti seçime girmedi.Dolayısıyla ikisi aynı anda sandıkta görevli değil,üçüncü olarak sandıklar dört er kişi belirlenmiş ikisi memur olması gerekiyor diğer ikisi partilerden,Vatan, Saadet,BBP, CHP gibi iki partinin yer aldığı sandıklardan Ak parti veya MHP üyesi yok.Anladın mı kardeş
Karar Okuru 15 Nisan 2019 08:21
Hindistan dunyanin en kalabalik demokrasisi. Bugunlerde secim yapiyorlar. Butun dunyaya bilgisayar uzmani ihrac ettikleri halde secimlerinde parmak boyamayi hala kullaniyorlar. Nedeni bilgisayar basinda secim kazanilmasini onlemek. Biz de bir an once secsis'i iptal etmeli ve parmak boyama ile secim guvenligini temin altina almaliyiz. Yoksa secsis ve YSK'nin sapkasindan hep ayni tavsan cikacak.
Karrarsız karar 15 Nisan 2019 08:20
Eski bir Başbakan dürüstlük yasası getiriyordu meclise. Cumhurreisinin çek, demesiyle geri çekti. Bir daha hiç çıkmasa daha iyi olur...
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 08:06
Türkiye de belki de ilk defa bir sivil iktidar bu kadar güç sahibi oldu. İronik ama bir o kadar da yavan oldu.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 08:01
Muhalefet partileri seçimle iktidara gelemeyecekse millet özgür iradesiyle iktidar değişikliğini nasıl yapacak? Her parti seçim kampanyasında millete söyleyeceğini söyleyip millet te sandıkta bir seçim iradesi ortaya koymuşsa bu iradeye herkesin saygı göstermesi gerekir. Meşru ve yasal Muhalefetin "terörist" olarak görüldüğü bir ülke ye demokratik bir ülke denemez! T.C. anayasası. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Diye kendini tanımlar. Medyası, stk'sı, partiler ve kişiler herkesin anayasaya uyma zorunluluğu vardır.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 07:54
Mehmet hocam , şu an 40 yıl geri gitmiş islam ülkelerine bakın. Sebep başa getirilmiş proje İhvan İslamcılığı kafasının hukuk ,adalet, demokrasi kurum ,kural ve zihniyetini ortadan kaldırmalarıdir. Ömer Lekesiz Islamcı!Bahçeli bir milliyetçi ikiside C.Başkanı Belediye Başkanlarını atasın diyor. Utanmada yok.Velayet Sistemi öneriyorlar.A .Necdet SEZER'in Rektör atamalarına karşı çıkıyorduk.N oldu bu islamcı tarifeye.Despot,dayatmacı tavırdan hoşlanıyorlar. Halkın fikir değiştirmesinden korkuyorlar.
KARAR OKURU fransa 15 Nisan 2019 07:03
Slm duygularima tercuman olan bi yazi olmus yaa aynn o kadar gereksiz ki hicmi akil etmezler bunlar dusunsenize onlar a yani bize oy vermeyenle neler olur resmn hakeret dili kullandilar pek iticiydi otekilestiriciydi bi tatli dil guler yuz yeterdi kazanmalarina ne diyelim allah izan vere hurmetler
evin 15 Nisan 2019 07:05
en son 2016 yılında afrikada gambiya devlet başkanı kaybettiği seçimi tanımadığını açıklamıştı. şimdi de aynısı istanbulda olacak galiba...gambiyayı örnek almasak iyiydi...
Olması gereken. 15 Nisan 2019 10:53
16
Ecevit döneminde,bir kişinin 14 yerde oy kullandığını,bu hileyi önlemek için Hindistandan boya ithal edildiğini bu ithalattan sonra on yıllar boyu seçmen sayısının artmadığını biliyormusun?Bugünde bu hilelerin farklı versiyonu yaşanıyor açığa çıktı.Birleştirme tutanaklarıyla oylar nasıl çalınmış sandık başkanı olmamaması gerekenler nasıl başkan olmuş,kimlerin seçmen kayıtları silinmiş kimler yazılmış ibretlik.Her şerde hayır vardır bir daha ki seçimler böyle olmayacak bunu biliyoruz.
N.Öztürk 15 Nisan 2019 07:05
" ben güzele güzel demem / güzel benim olmayınca " türküsü galiba şöyle olmuş : "ben demokrasiye demokrasi demem / seçimi ben kazanmayınca. "
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 06:16
Bizcede yanlışlık var dün gece Ysk Maltepe de sayımı durdurmuş...ne yapılmaya çalışılıyor amaç ne...millet iradesi var ya sizin için artık sorun
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 07:17
16
Kesinlikle katiliyorum
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 01:14
Olayın özeti; iktidar ne dediğini ne yaptığını bilmiyor. Her konuda ölçüyü kaçırdı, şimdi de kendi dengeleri şaştı. Muhalefete ihtiyaç olmadan da kendi kredilerini bitirebiliyorlar. Hep derdim, bu adamlar susmayı denese ülkeye daha faydalı olurlar diye, şimdi sıra kendilerine geldi.
KARAR OKURU 15 Nisan 2019 00:20
Sn Ocaktan,AKP ve yöneticileri iktidarın vermiş olduğu güç zehirlenmesinden dolayı savrulmuş durumda.AKP nin inandiriciligi kalmadığı gün gibi ortada dır.CB.vakti zamanında ey abd ey Trump diyordu bugün damat Berat ABD turunda para aramaya çıkmış vaziyette,çarşı pazar yangın yerine dönmüş Yine aynı CB nı 120 miting yaptım diyor işçi emekli EYT liler ve 3600 ek gösterge isteyenler hakkını isterken ekonomiye maliyetinden bahsediyor.İktidar için neresinden tutulursa ellerinde kalıyor.2023 hedefinde olan iktidar 2023 ü zor görecek bugünden yazıyorum.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN