Back To Top
Çare, ‘din boyası’ ile boyanmış yönetim modeli mi?

Çare, ‘din boyası’ ile boyanmış yönetim modeli mi?

- A +

Öncelikle İslam toplumlarının geri kalmışlığının temelinde İslam değil, Müslümanların evrensel mesajı doğru anlayarak siyasi bir model oluşturamamalarının önemli bir payı olduğunu kaydetmek gerekiyor. Oysa gerek Kur’an, gerekse Hz. Peygamber bir yönetim modeli öngörmeyerek, her dönemin şartlarına, kültürel ve sosyolojik özelliklerine göre gerekli devlet yapılanmasını, kurumları inşa etme sorumluluğunu Müslümanlara yüklemiştir.

Ancak şunu da kabul etmek gerekiyor ki Hz. Peygamberden sonra başgösteren iktidar mücadelesi, sosyal, ekonomik ve kişisel sebeplerden dolayı ortaya çıkmasına rağmen, bütün olup bitenler ‘din boyası ile boyanarak’ sağlam bir siyasi model oluşturma fırsatı heba edilmiştir.

***

Mesela Muaviye’nin güç kullanarak iktidarı ele geçirmesi karşısında Ehl-i Sünnet alimleri, meselenin meşruluğunu tartışmak yerine, bu yönetime meşruiyet kazandırma çabası içinde olmuşlardır. Ve maalesef bu zihniyet kayması, siyaset anlayışının gelişmesine değil, dondurulmasına yol açmıştır. Daha da vahim olanı, halkın kayıtsız şartsız itaati esas alınarak yöneticilerin sorumluluğu somut hukuki ilkelere bağlanamamıştır.

Prof. Dr. Ahmet Akbulut “Sahabe Dönemi İktidar Kavgası” adlı eserinde, Müslüman alimlerin sorumluluğu konusunda çok önemli bir tespitte bulunuyor: “Müslüman alimlerin çoğunluğu, sahabe döneminde meydana gelen korkunç olayların sorumlularını kurtarmak için ‘bu savaşlarda her ne kadar Hz. Ali haklıysa da, karşısında bulunanlar ictihad hatası yaptıkları için onlar da sevap kazanmışlardır’ demişlerdir. Halbuki Müslümanın Müslümanı öldürmesi Allah’ın koyduğu kesin bir haramdır...

Müslüman alimlerin görevi ise hata kimin tarafından yapılırsa yapılsın, onu meşrulaştırmak olmamalıdır. Hata yapmak başka şey, hatayı meşrulaştırmak başka şeydir.”

Kuşkusuz bu süreçte en dramatik olan, Müslümanlar arasındaki yürek yakıcı kanlı kavgaların, iktidar mücadelelerinin Hz. Peygambere isnat edilmesidir. Mesela buna delil olarak Hz. Peygamberin gelecekte Müslümanlar arasında meydana gelecek olayları önceden haber verdiğine dair rivayetler vardır. Oysa peygamber bir kahin değildir, dolayısıyla gelecekten haber vermez.

Maalesef İslam alimleri kendi görüşlerini temellendirmek için çoğu zaman Hz. Peygamberin gölgesine sığınarak zalim yöneticileri bile meşrulaştırma yolunu seçmişlerdir. İşte peygambere isnat edilerek geliştirilen bu anlayış, tarihsel süreç içinde Müslümanların temel dini anlayışı haline gelmiştir.

Bugün İslam toplumlarının yaşadığı problemlerin temelinde geçmiş kültürümüzün derin izleri bulunmaktadır. Hatasıyla sevabıyla geçmiş kültürümüzü incelemeden, modern zamanlarda yaşadığımız problemlere çözüm üretmek mümkün değildir.

Gerçek şu ki; İslam tarihinin çeşitli evrelerinde ortaya çıkan farklı siyasi kanaatler ‘din boyası ile boyanarak’ adata bir kutsallık oluşturulmuş ve her türlü eleştirinin önü kesilmiştir.

En acı olanı da kutsiyet atfedilen yöneticileri eleştirmek, dini eleştirmekle eş tutulmuştur. Bu yüzden de İslam toplumlarında hukuku, adaleti esas alan bir yönetim modeli oluşturulamamıştır.

Aslında bütün bunlar özü itibariyle politik bir baskı olmakla birlikte, yöneticilerin kutsanması teolojik-ideolojik bir temele dayandırılarak teslimiyetin ve itaatin yüceltilmesi sonucunu doğurmuştur. Oysa kategorik olarak kişilere itaat akıl dışıdır, hukuka, adalete ve hakkaniyete dayalı toplumlarda sadece yasalara ve ilkelere uyulur. Yöneticilerin hukuk içinde sorgulanmadığı, itaat kültürüyle bireylerin kişiliksizleştirildiği bir toplumda çürüme ve yozlaşma kaçınılmazdır.

 

18-12/07/mehmet-ocaktan.jpg

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 08 Aralık 2018 16:29
Yorumlara bakinca bu bölünmüşlüğün ne kadar derin olduğunu anladım....
Denizci Alperen 08 Aralık 2018 10:57
Sahabe dönemi iktidar kavgası kitabını okudum, dehşete düştüm Cemel Harbinde beşbin müslüman, Hz. Ali muaviye arasındaki savaşta yetmişbin müslüman hayatını kaybediyor. Birbirleriyle savaş edenlerin kaygısı dini yüceltmek mi idi? yoksa sen ben kavgası mı ; hepsi müslüman olduğuna göre malesef sen ben kavgası.Kitapta bugünkü Daeş in ataları Haricilerden de işleri mecusiler,yahudiler,hristiyanlar değildi tek düşmanları kendileri gibi düşünmeyen Müslümanlardı diyor ve ekliyor " Öldürülünceye kadar Öldürüyorlardı" işte işin özeti. Yönetim
ocak tarikatı 08 Aralık 2018 00:29
Ocaktan hocam.Bir site açsanız da dini sorularımızı cevaplasanız..Mustafa Öztürk gibi bir mürşidiniz varken bu fırsatı kaçırmayın.
KARAR OKURU 08 Aralık 2018 16:22
1
Keşke vicdanlı bir okuma yapabilseydiniz....
Sakir 07 Aralık 2018 22:29
Hüküm Allahındir... Bunu algilayinca mevzuu tamamdir Allahin izniyle
Cumhuriyet 07 Aralık 2018 19:48
Yeter yahu gına geldi din odaklı yazılardan.
D 07 Aralık 2018 19:28
Peygamberimiz gelecek ile ilgili kahinligi yok ama Allah ın bildirdiği olayları kesinlikle aktardığı hadisleri.var.Yani peygamberler Allah ın izniyle yani.vahiyle konuşur.Her söylediği çıkmıştır peygamberimizin Allah ın izniyle.Emevi yaşantının sebebi kuran ve sünnetten uzaklasmamizdandir.Devlet adaletle ayakta durur.En iyi örneği avrupa
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 19:17
Urettiklerimiz evrensel değerlere uyuyormu??? Bunu anlamak için ne İTHAL ediyoruz ne İHRAÇ ediyoruz bakarsak anlarız. Ülke olarak her alanda seferberlik ilan etmemiz gerekiyor. Ülkemize uygulanacak bir ambargo esnasinda ince Tekstil sektörü batar. İlaç Hammaddeleri gelmezse Saglkk sektörü ne olur.Bu konularda sanki heran ambargo uygulanacakmis gibi senaryolar yazmamiz lazım. 80 milyon kişinin rehavetten uyanmasi gerekiyor. Tüm kurumlar özeleştiri yapmali.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 16:43
Ocaktan "dik oyna"... Yamulma...
Hasan Keskin. 07 Aralık 2018 16:37
Yazınızı Okudu. Gerçekten günümüz müslümanlarının davranış biçimlerinin çelişkilerinnin derinliklerine azda olsa değinmişsiniz.
Ali 07 Aralık 2018 16:16
"Hz. Peygamber geleceği bilmez"miş!..Peki, Rabbimiz bildirince de mi bilmez?..Yazar K.Kerim'de geçen "itâat" ifadelerini nasıl anlıyor acaba? Bazılarında ne kadar itaat düşmanlığı var!
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 16:55
2
Evet, Peygamberler BİLE geleceği bilmez, Ali. Allah'ın, gaipten bazı şeylere, DİLEDİĞİ PEYGAMBERLERİNİ muttali kılması (3/179), Allah'la Peygamberleri arasındadır. Peygamber onu söylerse, SIRRI İFŞA ETMİŞ, Allah'a ihanet etmiş olur. Emevi zorbaları, Peygamber, “Halifelik benden sonra otuz yıldır, sonrası melikliktir.” dedi, diye, bir RİVAYET ÜRETİP, saltanatı meşrulaştırdılar. İslam’ın genetiğini bozdular. Bu kafaya itaat değil, isyan vaciptir.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 18:41
2
Merakımdan soruyorum. Allah gaybı peygambere bildirirse bu vahiy mi olur hadis mi?
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 17:46
6
ne güzel element uyduruyonuz öyle. tutturmuşlar bir emevi dini diye. karışanmı var nasıl olsa salla gitsin
Sayın Ocaktan cuman mübarek olsun.Hulafai Raşidin dönemi, günümüze rehber olacak yeterli teorik ve pratiğe sahiptir.Hem mutezili zihin savrulmasına düşüp, şöyle olmasaydı böyle olmazdı demek bir düşünce değil, düşünce hezeyanıdır.Özellikle; Cemel ayrı Sıffin ayrı Nehravan ayrı Kerbela apayrı.Sorun günümüz aliminin algı sorunu kalupçılğıdır.Yine söylemek zorundayım; başta alim ve sizin gibi düşünen gazeteciler 4.Lema ile 26.Sözü karşılıkı ve tahkikli okumadan bu konuyu anlayamaz ve kafa karışıklığı devam edip gider.Selam ve sevgilerimle
.......... 07 Aralık 2018 20:47
3
Allah aşkına bi durun ya..her gün bıkmadan nurculuk propagandası yapıyor ve insanı bıktırıyorsunuz.Said Nursi yi anlayınca her şey halloluyor öyle mi? Gördük onu anlayanların bir kısmını.misyonerliğe tepkilidir bu millet boşuna uğraşmayın
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 13:25
Biz ne söylersek soyliyelim, evrensel gerçekler değişmiyor. Biz daha 1000 yıl ayni şeyleri söyler dururuz. Türkiyede bir fabrika gezdim.Paketlemede sadece 2 robot ve ve 3 isçi çalışıyor. İsviçre üretimi .Daha önce 45 kişi calisiyormus.Noldu işten çıkarılan 43 kişi. O fsbrika için Gereksiz kişi oldu.
İlbeyhan 07 Aralık 2018 12:33
Sayın Ocaktan ; LAİKLİĞİ bi daha inceleseniz...Laiklik adına yapılan ahlaksızlıkları ayrı tutarak ,gerçek LAİKLİĞİ ..Haa birde zahmet olmazsa Gerçek İSLAMI..Kayınbabam emekli MÜFTÜ , ÖNCEKİLER ÇALMADIMI dedi...Senin farkın ne o zaman...Ümeyyenin oğullarının uydurulmuş ,Arab ve arabca sosuna bandırılmış ahlaksızlıkları ,zalimlikleri İndirilmiş din olabilirmi? olsa olsa UYDURULMUŞ DİN olur..
adnan 07 Aralık 2018 12:11
zulüm bizdense ben bizden değilim... islam tarihinde sergilenen birçok hatayı hasıraltı etmek kime ne kazandırır. hatalarımızla yüzleşip ibret almalıyız
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 10:50
islam dünyasının geri kalmışlığında FIKIH denen disiplinin yeri büyüktür.KURAN -MUSHAF ve MEAL nedir, SORUSU NUN CEVAPLANMAYIŞI çok önemli rol oynamıştır.KURAN ile MUSHAF ulema tarafından özdeş hale getirilince , beşeri bir çalışma ile oluşmuş /KİTAP ile ilahi (hitap)KİTAP özdeş olmuştur.Ve literal okuyuş ( okuyucu ile METİN(yazı) ALLAHIN HİTABI muamelesi görmüştür.Böyle olunca muhayyile ve imgesel tasavvur İlahi hitabın çelişkilerle dolu olduğu mesajın vermiştir.Mübin olan Hitap , neden tefsire ihtiyaç duysun? ÇÜNKÜ metinin olduğu ye
HACI MURAT 07 Aralık 2018 10:21
Yönetim modellerinin insan evladına ne kadar hayrının dokunduğu ortaya koyduğu insan ve toplum yapısına bakılarak anlaşılır kanaatindeyim.Bugün yönetim biçimleri ve toplumsal yapıları idealize edilen Batı toplumlarında doğan çocukların yarıdan fazlası evlilik dışı ilişkiden meydana geliyor.Sadece bu durum bile bizim Batı toplumlarına öykünmememiz için yeterlidir.En azından ben böyle düşünüyorum.Bir başkadır benim memleketim türküsünü çağırmaya devam ediyorum.Başka türküler çağıranlara da karışmam.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 12:20
7
Batidaki esler evlilik icin belediyeye gidip imza atmazlar, resmen evlenmedikleri icin de evli sayilmazlar, ama gercekte resmen evli eslerden daha uyumlu olarak yasarlar, cocuklarina da sizden cook iyi bakarlar. En mutlu cocuklarin orada yasamasi bosuna degil. sallamadan once biraz arastirin lutfen neyin nasil oldugunu...
HACI MURAT 07 Aralık 2018 14:25
4
A.U.Kurucu eşini Almanya'da tedavi ettirmiş.Aynı odada kalan Alman kadının ziyaretine gelen kocasına söyledikleri:"Şu kız(Kurucu'nun kızı),günde üç defa hastaneye geliyor.Sabah kahvaltı, öğlen üzeri öğle yemeği,gece akşam yemeği getiriyor.Senin ve benim kızımız,ben altı haftadır bu hastanede yatıyorum; aynı şehirde oturuyorken,bir defa ziyaretime gelmedi.Ben ağlamayayım da kimler ağlasın!?"(A.U.Kurucu,Hatıralar-4,s.261)
HACI MURAT 07 Aralık 2018 14:31
8
@12.20 Siz "düzeyli birliktelikten" bahsediyorsunuz.Allah cümle müselman evladını "düzeyli birlikteliğin" şerrinden korusun!Geçenlerde sosyal medyada, düzeyli birliktelik yaşayan bir şarkıcının başına gelenler bir hayli konuşulmuştu.
Mk 07 Aralık 2018 14:48
5
Çok eşli islam toplumlarında resmi olmayan imam nikahından doğanlar ne ola o zaman. Arap türküleri kivraktir.. Devam et hacım
İnsiyator. .. 07 Aralık 2018 14:53
4
12:20 o methettigin batının imzasız, yaptirimsiz Evliliğini yakınlarında olmasını istermisin. .!!..??.ben ASLAA istemem. ...Sende istemezsin hiç zannetmiyorum bizden isen eğer. !. Mahallemizde SALYANGOZA müşteri çık -maz. .!!
Ne kadar "demokrat" bir çocuk (Öylesine dedim. Yaşlı mı, genç mi, kadın mı, erkek mi, "en azından" beni ilgilendirmiyor.) HACI MURAT. Kendisinin çağırdığı/çığırdığı türküden başka türkü çağıranlara/çığıranlara karışmaması, gerçekten öykünmeye değer bir hal. :)
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 19:49
0
16:33, Bu işler türkücülüğe benzemez...
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 10:19
Sayın yazar çok değerli bir şey yapıyor.Bu coğrafyanın muhafazakarları dikkatle kulak kesilin belki akledersiniz...
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 10:07
Bir yorumda arkadaşın dediği gibi kararı insani ve hakkaniyetli tutumundan dolayı okuyorum Ancak görüyorumki birçok yazar haddini aşarak dinde rüsuh bulmuş bir alim gibi birçok hususta ahkam kesiyor. Peygamber efendimizin kahin olmadığını ve geleceği bilemeyeceği şeklinde bir mantık ve anlayış düpedüz cehalettir. Kahin olmadığı doğru ayetle sabit ancak bundan kıyas kurarak cennetten cehennemden ahir zamandan vs hayli fazla sayıda hususlar alakalı Allahın haber vermesiyle bilip bizlere aktardığı ve sonrasında tahakkuk eden mucizeleri var. Lütfen haddinizi bi
.......... 07 Aralık 2018 20:52
1
Doğru bildiklerinizin aksini söyleyen neden haddini bilememiş oluyor..siz de haddinizi bilin..bu konulara yazar kadar vukufiyetiniz olmadığı çok açık..eleştirmeye çalışırken haksızlık etmeyin
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 09:31
“Oysa peygamber bir kahin değildir, dolayısıyla gelecekten haber vermez.” Rabbimiz dilediği kuluna dilediğini verir. Aleyhissalü vesselam efendimizin yanındamıydınız ki böyle bir şey söylüyorsunuz. Bence iman mevzuunda fazla uç noktalarda oynuyorsunuz.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 09:21
Bu yaznını tam neresine itiraz ediyorsunuz. Bir söyleyin ne olur.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 09:36
6
bu ve son zamanlardaki tüm yazılarında itiraz ettiğimiz şey islamı hayattan soyutlaması. Allahın kanunu insanın koyduğu kanuna tercih etmesi ve asla emsal olmayacak kendine göre örneklerle bunu ispatlamya çalışması. ve tüm bunları yaparkende mevcut iktidara (daha doğrusu tek adama) tek bir laf etmemesi
METİN P. 07 Aralık 2018 09:09
ONLAR GELİP GEÇTİLER.ONLARIN AMELİ ONLARA BİZİM AMELİMİZ BİZLERE.KİM BİLİR BELKİ DE ONLARIN HATALARI BİZİM İBRET ALMAMIZ,ONLARIN YANLIŞINI TEKRAR ETMEMEMİZ İÇİNDİR.ALLAHIN KİTABINI YENİDEN AMA AKLI SELİMLE OKUYARAK DÜNDEN DERS ALIP BUGÜNÜMÜZÜ İNŞA EDEREK GELECEĞE YÖNELMEMİZ LAZIM.ALLAHA VE ONUN İRADESİNE RAĞMEN KARAR VERMEMEK,BAŞAKA VADİLERE SAVRULMAMAK LAZIM.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 08:25
ashabı eleştirmek ılımanlara, güncellere şeriat düşmanlarınamı kaldı. haddinizi bilin haddiniz.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 09:23
3
yazarın bahsettiği kitabı okuyunuz lütfen...
B.K. 07 Aralık 2018 16:23
1
Yok sayınca temiz kalıyoruz yani öyle mi?Kardeşim ulema dediklerimiz bu olaylardan fetva çıkararak haksız olanı haklı kılmaya çalışmışsa ne yapalım.O da haklı,öbürü de haklı eeee kim haksız? Soran haksız diyorsunuz siz de maşallah.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 17:50
3
sanane diyoruz sanane. o günün şartlarını bilmeden konuya vakıf olmadan ve hiç kimseye fayda sağlamayacak bir mevzuyu konuşmanın alemi ne. ders çıkar ibret al kritiğini yapmak sanamı düştü. daha başındaki adama laf edemiyorsun. 1000 yılın hesabını gütmeye çalışıyorsun. fıkıh öğren akaid öğren tefsir öğren. yok illa magazin öğrenicez.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 09:39
2
ben konuya vakıfım. mevzu o değil. Ömer bin Abdülazizie sıffinde kim haklıydı diye soruyorlar. o da: Allah bizim ellerimiz o fitneye bulaştırmadı biz niye dilimiz bulaştıralım diye cevap veriyor. geçmişten her zaman ders çıkarılır.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 06:27
Sayin yazar, bence 1400 yildir gercek islami uyguluyorlar. Okudukca, bu ulkelerin neden boyke oldugu anlasiliyor.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 04:14
Pek bilgim yok ama muavuyenin hilesi yezidin yaptigi zulumleri" olmuş bitmiş seyler olarak hasir alti etmek pek adil durmuyor
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 02:46
sayenizde türkiye geri kalmış arap müslüman ülkeler ligine girdi
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 10:22
0
zaten o ligdeydi. alsancaktan farkedilmiyor herhalde. kahirede de var oyle mahalleler.
Takipteki okur 07 Aralık 2018 01:17
Sayın Ocak’tan dalı silkele silkeleye meyve bırakmayacaksın bu gidişiyle. Altında da bir karar alın diyon. Alacam ama sen dedin diye değil. İki sıra sonraki Hakan Albayrak dedi diye alacam. Bi de il tane alacam. Yine sen dedin diye değil bu yan komşun Mustafa Karaalioğlu ayıbımızı yüzümüze vurdu diye alacam. Söz sen de eskiye dön biraz senşn için de alacam. Hem de 3 tane
KARAR OKURUYUM 07 Aralık 2018 08:20
2
Adam neyi yanlış demiş. Böyle karar almaya kalksam Albayrak ve Doğan yazıyor diye almaya kalkmamak lazım. Karar gazetesi bahsettiğim yazarları hariç ahlaki bakımdan siyasete eleştirel yaklaşıyor. Yazdığı gibi... Problem nerede?
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 01:10
'Din boyası ile boyanmış' siyasetçiler yüzünden 40 yılın İHL'lisi olarak laikliğin en ideal yönetim şekli olduğuna kanaat getirdim.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 01:01
sayın yazar çok güzel selfi çekiyorsunuz. ilgiyle okuyoruz efendim.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 03:26
3
Siz bizden önce iflas ettiğiniz için bu noktaya geldik. Aynı nedenden dolayı da İslamcıların iflası sekülerlere de yaramıyor bu ülkede zira sizin de söyleyecek bir çift sözünüz yok bu topluma ama buna rağmen selfie de çekmiyorsunuz. Huzur İslam'dayla olmuyor da huzur sosyalizmde veya huzur kemalizmdeyle oluyor sanki. Sizinkide diğerlerininki gibi bağnaz bir inanç sistemi.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 00:22
Bayiden bir karar alalım arkadaşlar. İslami düşünce geleneğinin son kalesi bu gazete. O da giderse geçmiş olsun.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 06:22
0
Ben Karari Islami degil, insani dusunce icin okuyorum.
karar okuru ben 07 Aralık 2018 08:58
0
07 Aralık 2018 06:22 size katılıyorum. İnsani düşünüyorlar ama İslam da adaletli ve hakkaniyetli olmayı emrediyor zaten. Yazarlar için alınır karar...
KARARLI 07 Aralık 2018 11:42
1
BİRAZ FAZLA GOYGOYCULUK OLMUŞ.
Cumhuriyet 08 Aralık 2018 12:28
0
İslami?
Mutlu Yücel 07 Aralık 2018 00:20
Her yanlışa "büyük dava uğruna" meşruluk kazandırmayı hüner sanıp "Hayrettiğini" sananlar, arkaya baktıklarında Karaman'ın Koyunu nun çıkan oyununu gördüklerinde ne derler acep?
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 09:12
8
İslami ile İnsani arasına fark yoktur.
KARAR OKURU 07 Aralık 2018 10:23
4
vardir
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN