Back To Top
Cehaletin ne Dede Efendisi ne de Mozart’ı olur

Cehaletin ne Dede Efendisi ne de Mozart’ı olur

 - Son Güncelleme: 13.01.2019 Pazar 01:53
- A +

Lise yıllarımdan bu yana sanat-edebiyat ve müziği günlük hayati ihtiyaçlarımdan biri olarak gördüğüme inanıyorum. Bir insanın fizyolojik olarak ekmek ve suya ne kadar ihtiyacı varsa, bilgiye, kültüre ve müziğe de o kadar ihtiyacı vardır diye düşünüyorum. Elbette bu konularda herkesin aynı ihtiyacı hissetmesi gerekmeyebilir, ayrıca zorunda da değildir.

Açıkçası zaman zaman müziğe olan ilgim dolayısıyla farklı eleştirilere muhatap olduğumu belirtmem gerekiyor. Bu bağlamda anlamakta zorlandığım eleştiri, “Sen hafız adamsın, ne işin var cazla, rockla, klasik Batı müziği ile, otur Kur’an’ını oku yeter” olmuştur. Ne tuhaf değil mi, eğer hafızsanız bu dünya ile ilişkilerinizi kesmelisiniz ve yavaş yavaş öbür dünyaya doğru gidişe hazırlanmalısınız. Bu anlayışın, insanoğlunun yaratılış hikmetiyle örtüşmediği kanaatindeyim. Zira Allah insanı bu dünyaya bir imtihan için göndermiş, doğruları ya da yanlışları seçme imkanı sunmuştur. Dolayısıyla insan özgür iradesiyle bir takım seçimler yapacak ve bunun karşılığını da alacaktır. Eğer insanın dünya ile hiçbir alışverişi olmayacaksa neden bu dünyaya gönderilmiş olabilir ki... Herhalde ceza olsun diye değil...

Müzik dinlemenin önemini anlamayanları anlıyorum, zira insanın bilmediği konularda yabancılık çekmesi son derece doğaldır, buna hiçbir itirazım yok. Ancak; müzikle, edebiyatla uzaktan yakından ilgisi olmayan insanların, sanat-edebiyat, felsefe, müzik, sinema denilince ellerine satırı alıp cennet ve cehennemin yeryüzündeki temsilcileri edasıyla bilet kesmeye başlamalarını anlamakta güçlük çekiyorum.

Bugüne kadar hayatımın hiçbir döneminde kültürel ve sanatsal ilgilerim konusunda kimseye hesap verme ihtiyacı hissetmedim. Eğer sigaya çekmek isteyen Molla Kasımlar varsa, anlaşılır bir dille ifade edeyim; Klasik Batı müziğinin dehaları olan Mozart’ı, Beethoven’i, Vivaldi’yi Mahler’i, Johann Sebastian Bach’ı, Ravel’i, Frederic Chopin’i, Çaykovski’yi dinlemeyi çok seviyorum. Aynı şekilde Klasik Türk musikisinin büyük bestekarlarından Itri’nin, Dede Efendi’nin, Hacı Arif Bey’in, Hafız Port’un, Hasan Ferit Alnar’ın, Necil Kazım Akses’in, Lemi Atlı’nın, Refik Fersan’ın eserleriyle ruhum aydınlanıyor.

Dahası cazın efsane isimleri Louis Armstrong, Duke Ellington, Charles Mingus, Dizzy Gillespie, John Coltrane, Charlie Parker ve Miles Davis’i dinlemekten büyük keyif alıyorum. Rock müziğinin baba isimleri Led Zeppelin, The Rolling Stone, The Beatles, Jimi Hendrix, John Lennon, Paul Mccartney ve Dire Straits favori isimlerimdir.

Biliyorum birileri bu isimleri görünce, “İşte yine Batılılar...” diye itiraz edecektir. İtiraza hiç gerek yok, zira müzik evrenseldir yerlisi, yabancısı olmaz. Mesela Fazıl Say, dünyada Türkiye’nin yüzünü ağartan önemli bir müzik insanıdır. Benim için Türk halk müziğinin büyük ustası Aşık Veysel de bozkırın tezenesi Neşet Ertaş da, türkülere ömrünü vermiş Ruhi Su da müziğimizin abide şahsiyetleridir. Aynı şekilde Zülfü Livaneli’nin, Ahmet Kaya’nın, Müslüm Gürses’in eserleri de bu coğrafyanın renkleri, tınıları ve yürek esintileridir.

Elbette bu kadarla sınırlı değil, Türk sanat müziğinin öylesine değerli yorumcuları var ki doğrusu onların isimlerini saymak bile sayfalar alacaktır.

Müziğin, edebiyatın böylesine geniş ve evrensel dünyası karşısında, her müzik yazısı karşısında hala “Senfoni-menfoni bunlar bizim kültürümüzde yok. Osmanlı müziği dinleyin sizin ne isiniz var senfoniyle?” diyerek hamaset yapanlara doğrusu söylenebilecek pek bir şey yok. Ama şuna inanıyorum ki cehaletin Mozart’ı da, Dede Efendisi de olmaz. Çünkü onların yüreğinde sanatın-edebiyatın değil, ideolojinin rüzgarları esiyor.

Müzik beğenilerim dolayısıyla yargılamanın şehvetine kapılan Molla Kasım’lara tavsiyem; boş işlerle uğraşmayın, oturun hiç değilse ilahi okumayı öğrenin. Mesela Hacı Bayram Veli’nin şu ilahisi ne muhteşemdir:

/Noldu bu gönlüm noldu bu gönlüm 
Derd-ü gamla doldu bu gönlüm 
Yandı bu gönlüm yandı bu gönlüm 
Yanmada derman buldu bu gönlüm/ 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 14 Ocak 2019 04:23
Sayın Cumhur Başkanımızın geçenlerdeki beyanı: "Demokrasinin tam anlamıyla uygulandığı az sayıda ülkeden biriyiz”. Yani bizi kıskanan batı medyasına mı inanacağız?
Ocaktan, her pazar hafızlığı ile Batı Müziği hayranlığını birlikte zikrederek diyor ki: "Hafız olmayan Batı müziğinden ne anlar"
XYZ 13 Ocak 2019 23:03
Usta,mutluluğun sırrı nedir? -Cahillerle tartışmamaktır, evladım. -Usta, mutluluğun sırrı bu olmamalı! -Haklısın, evladım! ( Şemseddin Sivasi ) MEHMET BEY KALEMİNİZE SAĞLIK. HERKESİN SİZİ ANLAMASINI BEKLEMEYİN DERİM...
HACI MURAT 13 Ocak 2019 22:19
"Derd-ü gamla doldu bu gönlüm" değil,"Derd ü gamınla doldu bu gönlüm" olacak.Hece saysını azaltmış oluyorsunuz.İlahinin akışı,ritmi bozulur o zaman.Öte yandan sayın Ocaktan'ın neyi dinleyip dinlemeyeceği umurumuzda da olmaz.
İnsiyator. .. 13 Ocak 2019 22:04
Müsikiye sadece kulak olarak asinalagim var ve severim musikiyi Klasik Türk musiki, Tekke musikisi vd severek dinlerim Batı musikisinide kulaga hoş geleni severim. Fakat YouTube'de Şizofren psikopat dolu Arkasina Kitap doldurmuş. ! Onları BEDENEN ve AKLEN tasiyamayan isid'in bir tık altında olan İslamin sadece Ceza hukukunu ve sarf,,nahif bilgisi ile yorumlayan Sizofrenler sözüm ona Dinimizi anlatıyor. Bu psiko-patolojik vakalar. Dehşete kapılıyorum. ! Allah Şerlerinden Muhafaza Etsin Bu milleti ve İslam Ümmetini. !.
Evet, evet, neam, neam. Sivrisinek tantanasını kesse, balarısı demdemesini bozsa, sizin şevkiniz hiç bozulmasın, hiç teessüf etmeyiniz. Zira, kâinatı nağamatıyla raksa getiren hakaikin esrarını ihtizaza veren musika-i İlâhiye hiç durmuyor; mütemadiyen güm güm eder. Padişahların padişahı olan Sultan-ı Ezelî, -Kur’ân denilen musika-i İlâhiyesi ile umum âlemi doldurarak kubbe-i âsumanda şiddetli ses getirmekle, -sadef-i kefh-misâl olan ulema ve meşâyih ve hutebânın dimağ, kalb ve femlerine vurarak, -aks-i sadâsı onların lisanlarında
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 16:56
Elinize sağlık
ayıp oluyor... 13 Ocak 2019 15:23
Karar her yorumu yayınlamıyor. Kendilerine çelme atan üç beş yoruma bakarak kanmayın. onu da "bak ayyyy ne temokratik bi ortam olmuş! yıkılıyooo! süpersss!" densin deyü yapıyorlar. okkalı bir hakikati gözlerinin önüne indirirsen... tırrssss... Allah'ı da kandırmışlar diyor, haşa, bir densizin en önde gideni... Karar onu yayınlıyor. Sıkıntı yok! Siz itiraz ediyorsunuz, yayınlamıyor!.. Karar'ın yüksek kararına kalmış tabi(!) İsmi de trajikomik olmuş. Ne olduklarına karar verememişliklerini böyle bir isimle örtbas etmeye çalışmışlar ama... Olmamı
Ses bir büyük nimet ve mübah.Müzik kişinin algısına göre anlam kazanır.Aynı müzik birine haram birine helal birine mübah olabilir.Kainat içiçe geçmiş orkestralar gibi çınlayıp durmuyor mu?9.Senfoniyi dinlemeyen müslümanın ses kültüründe eksiklik olabilir.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 20:47
3
Kendini, Müslümanın ses kültürü jürisi mi sanıyorsun?..
ÖZGÜR SARIKAYA 13 Ocak 2019 14:10
Yetiş Hayrettin Karaman Hocaaaa! Din elden gidiyor.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 21:43
0
Hayrettin hoca iktidara yol göstermeyle o kadar meşgul ki seni-beni duyacağı yok gibi... Ama bu ' Din elden gidiyor.' deyimi dini bir 'alet' seviyesine düşürmüyor mu? Merak işte, elde ne olur?
TRT Müzik Viyana Filarmoni Orkestrasının Yeni Yıl Konserini tekraren yayınlıyor. Fonda sürekli tarhi kiliseler verliyor. Hıristiyan olan için müthiş bir değer... Bunu anlayabiliyorum. Ama senfoniye hariçten "gazel" okuyan Müslümanı anlayamıyorum.
Ben 13 Ocak 2019 13:14
Önce insanım diyen kişinin müziğin evrenselliği ile bir sorunu olmaz. Mesele önce insanım diyebilmekte...
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 20:09
0
Sanat, muzik, bilim, felsefe, tarihi eserler hangi ulkeden, kulturden olursa olsun evrenseldir kardesim. Onyargilarla yasamaksa ahmakliktir. Hele bu cagda.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 21:46
1
Kemençenin ne kadar evrensel olduğundan haberin yok mu, KO 'Ben'? Cahil kalmış olabilirsin bu konuda.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 14:59
17
kemençe niye evrensel olmuyor da hep bu emperyalistlerin adetleri evrensel oluyor.. Neticede ikisi de müzik değil mi? Emperyalist olmadan emperyalistlerin adetlerini evrensel kabul edeceksin... Bunun adına da özgür birey diyeceksin.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 13:09
Ne güzel izah ettiniz teşekkürler
Okuyucu 13 Ocak 2019 12:58
Çok zavallı ve yüzeysel bir yaklaşım olmuş. O kadar isim sıralamanıza gerek yok, kimse kör cahil değil, şu ilkokul öğretmeni tavrınız artık gına getirdi.
Halktan Biri ! 13 Ocak 2019 19:50
0
Bizimde dinlemekten gina olduğumuz şeyler var beyfendi !! siz yazari okumazsiniz olur biter! ama biz bu kafamizi şişiren artik gerçekten dinlemek görmek ten gina geleni napacaz!!!!!!
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 12:47
Biz müzikle koyunları güderiz. Bizim camilerimizde müzik yoktur. Batı müzikle insanları güder. Kiliselerinde müzik vardır. Batıya koyun olmak isteyen istediğini dinlesin.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 19:21
0
Sizin camilerde ne var? Hangi camiler sizin?
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 20:16
1
Batiya koyun olmak ne demek? Kullandigin butun arac, gerceler, hasta oldugun zaman aldigin butun ilaclar batinin icadi. Bilgisayar kullanirken, ilac alip iyilesirken koyun olmuyorsun da, bati muzigi dinlerken mi koyun oluyorsun?
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 23:29
1
Koyunlar denince kendinizden bahseder gibisiniz. Ve bizlerde sizin gibi beyinsiz koyunlarla yaşamak zorunda değiliz
Ateistler cemaati... 14 Ocak 2019 00:54
0
19.21, Bütün camiler bizim.
KARAR OKURU 14 Ocak 2019 00:56
0
20.16, Söylefiğimde haksız değilim. Batı müziği sizi araç gereçle, kültürün aynı şey oldmadığını bile unutturmuş...
size muhalif 13 Ocak 2019 12:22
Kimisi bombus arısı gibi her çiçekten hoşlanır.Kimisi bal arısı gibi bazı çiçeklerden hoşlanır.Ben ney'i sabahtan akşama kadar dinleyebilirim,güzel yapılmış ilahiyi üst üste tekrar tekrar dinleye bilirim.Bazı türküler hoşuma gider bazı Türk sanat müziği eserleri hoşuma gider.Mesela davul tulum yanımda çalındığın da kulağımı tırmalar.Batı müziğinin enstrümanları da benim için öyledir hoşlanmam.Bunun cehaletle ne ilgisi var
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 21:05
0
Hoslanmayabilirsiniz tabii, ama hoslanana etiket yapistirisaniz cahil olursunuz.
musto 13 Ocak 2019 12:04
Bir bade dolu içersen daha da anlamlı oluyor.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 11:56
Müzığın evrensel esintisini bile onun müziği bunun müzigi diye ayırabilen kafalardan Allah muhafaza eylesin.
ÖTÜKENLİKURT 13 Ocak 2019 11:51
Batı müziğini zevkle dinlediğimi söyleyemem ama zevk alanları anlarım. Ben Türk Sanat Müziği, Klasik Türk Musikisi, Türk Halk Musikisini günlük hayatımın bir parçası olarak görürüm... Hafızlık müzik zevkinin gelişmesine katkı yapar, zevklere yön vermek zordur. Müzik zevkinize saygı duyuyorum, keşke bazı şahıslar da, her tür müziği sevmeseler ve dinlemeseler de dinleyenlerin zevkine saygı duyabilselerdi..
Evet makalenin başlığı çok doğru. Cehaletin müzikle alaksı yok. Cahilseniz Mozart veya Dede Efendi dinleseniz de cahilsiniz.
Klasik Bat Müziği her bünyede aynı tesiri göstermiyor. Mesela Abdülhamid'i Batı düşmanı, Ocaktan'ı Batı hayranı yapmış. İneklerin de sütünü artırmış. En çok ineklerin işine yaramış.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 11:00
Sayın Ocaktan’a “mebusken de John Lennon dinliyor muydunuz” diye soran arkadaş ideolojik gözlüklerinden kurtulamadığı için dünyanın sadece siyah ve beyazdan ibaret olduğunu sanıyor. Ayrıca Ocaktan’ın yazılarını okumuş olsaydı lise yıllarında Mozart dinlediğini, üniversite yıllarında ise caz ve rock dinlediğini bilirdi. Galiba dünyanın en gerici ideolojisi cehalet.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 20:37
0
Dinlemiş olabilir. Ama anlamış mı? Cahillerin söyledikleri ile yaptıkları uyuşmaz. Bir düşünün lütfen kim cahil diye?
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 08:55
İslami cenahı kastederek "onların yüreginde sanatın-edebiyatın degil ideolojinin ruzgarları esiyor" deyip de yıllardır Klasık müzigi belli bir ideolojinin sopası olarak kullananlara bir şey dememek hangi psikolojinin eseri acaba? Bu gün cumhurun başina "eşek" imasında bulunanlar ideolojik davranmiyorlar mı? Yukaridaki yazi ideolojik degil mi? Birazcik firaset... B. Ayvazoglu' nun yazisini okumanizi tavsiye ederim.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 12:10
0
diyelim: klasık müzigi belli bir ideolojinin sopası olarak kullanmak yanlıştır. iimdi sen de bunu de bakalım: klasik müzik batı kültürüdür dinlemeyin demek yanlıştır. ne o diyemiyorsun galiba? ağzından çıkamıyor. çünkü sizin derdiniz ahlak , hak, din değil. saf şehirli düşmanlığı. hem allah herkesi kucaklar, evrenseldir deyip hem de öbür kabileyi reddedeceksin diyen kabile totemi muamelesi yapmak hiç mi canınızı sıkmıyor.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 12:15
0
dede efendi'yi dinlediler de klasik müzik sopasından dolayı mozart'tan uzaklaştılar sanki. ömer hayyam'ı, şeyh galib'i hatmettiler de 'gâvur' şairler kaldı. klasik müzik sopasıymış. sopa olmayan alanlar da seviyesi nedir dediğiniz kesimin? hayran oldukları osmanlı'nın vakanüvislerini okusalar vakanüvise düşman olurlar. kof ideolojik pencereden başkasını tanımazlar.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 15:16
6
Ya hu neden anlamak istemiyorsun, Cumhuriyetin ilk yıllarında bu millete ait bütün değerler aşağılandı yasaklandı. Yerine Batının değerleri mecbur edildi. Yapan kim olursa oksun, yapılan yanlıştı...
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 08:45
Muhteşem bir yazı....Neredeyse sizi aforoz edeceklere aldırmadan müzikle ilgili yazıları sık sık yazın, keyifle okuyoruz.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 07:38
Ocaktan gene ortaya karışık bir yazı olmuş
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 07:36
Kalemine sağlık. Sanat karanlıkta kaybolmuş bütün ruhlara iyi gelir. Onları kamilleştirir.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 06:39
Benim bildigim muzik, resim, heykel gibi sanatlarla ugrasmak gunahtir Islam'da. Bu yuzden Osmanli'da heykeltras, muzisyen, ressam yoktu 19uncu yuzyilin ortalarina kadar (gerci Padisahlar Italya'dan ressam getirir kendi resimlerini cizdirirlerdi). Yani 19uncu yuzyilin ortalarinda Islam guncellesmeye basladi. Bugun gavur icadi haramdir sozu eskisi kadar cok kullanilmiyor ama Bati muzigine, heykel sanatina karsi onyargili olanlarin sayisi hic de az degil. Buna karsilik her turlu gavur icadi kullaniliyor. Aspirin, antibiotik alirken kimse onyargili degil.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 11:56
2
Osmanlı asla bir miyar değildir. Bir şeyin onda olup olmaması, o şeyi değerli ya da değersiz yapmaz. Ama koleksiyonlar dolusu minyatürü olan bir toplumda, resim yoktu, demek; ruh hastalıklarını, hastanın tanısına uygun makamlardaki musiki ile tedavi eden hastanelere sahip bir toplumda müzisyen yoktu, demek, cehaletten başka nedir ki?
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 06:11
Müzik ile sorunu olanları müzikle tedavi edeceksin.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 23:21
0
611, Ben sana iyi gelecek bir müzik tavsiye ediyorum ama herhalde koyunlar gücenir diye yayınlamıyorlar...
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 04:42
Hay dillerine saglik.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 04:31
Siz John Lennon'un "Imagine" şarkısını dinlerken onun hayal ettiği dünyayı hayal edebiliyor musunuz? Veya Paul McCarthy'nin "Let it be" sini dinlerken mesela mebus iken öyle diyebiliyor muydunuz? Veya Z. Livaneli bin şarkılarını dinlerken sözlerini duyunca ne düşünüyordunuz? Veya Bethoven 9 Senfoni dinlerken hiç evrensel kavramlar gelirmiydi aklınıza? Izmir Zeybekçilik yapmayin lütfen.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 12:18
0
Al sana bir kronik vaka iflah olmaz bir saplantılı tip. Yok öyle olsaydı böyle olurmuydu falan filan laf kalabalığı elinin körü olurdu
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 04:20
Klasik Turk Muziginden soz ederken Tatyos Efendiyi, Nigogos Efendiyi, Kemani Sebuh Efendiyi es gecmissiniz. "Gamzedeyim Deva Bulmam", "Kurdili Hicazkar Longa" gibi bugun de cok dinlenen eserler birakmislardit. Kurdili Hicazkar Longa Avrupa'da bugun bile calinmaktadir...Ermenilerin Osmanliya yaptiklari katkilar anlatilmazdi Kemalist iktidarlar doneminde. Bu kotu aliskanlik hala devam ediyor nedense.
Itri 13 Ocak 2019 11:43
6
Klasik Türk Müziği diye bir müzik yok. Osmanlı Saray Müziği var. Eski Bizans Saray Müziği'nin devamı. O da Bizans Kilise Müziği'nin bir türevi. Youtube'a girin. Byzantium music diye arama yapın.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 18:37
0
Bizans muziginin devami olsun olmasin, ne fark eder? Kulturler birbirinden birseyler alir. Klasik Turk Muzigi senin iddia ettigin gibi "Osmanli Saray Muzigi" degildir. Bu bestecilerin buyuk cogunlugu Saraydan maas alan insanlar degildi. Cogu yoksulluk icinde yasamistir. Bizansa neden bu kadar nefret duyarsiniz onu da anlamamisimdir. Eski Yunan ve Roma uygarliginin devamidir Bizans. Bati uygarligina karsi onyargili olmak genlerinize islemis sanki.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 03:58
Ya o mahalle ya bu mahalle. Bunun arası yok.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 03:36
Dinlerken siz o rock müzikteki sözleri anladınızmı? Mesela Leonard Cohen dinlerdiniz. Bu size yakışmaz. Bizler onu çok severiz o başka. Çünkü biz onun hümanizmini paylaşırız.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 13:23
1
Demek müzik sadece müzik değilmiş. Aynı zamanda bir değerler paylaşımı... Herkesin değeri kendine. Faşistliği lüzumu yok.
sultan aksüt 13 Ocak 2019 02:30
Müziğin tek rengi yoktur, yelpazesi geniş rengi melezdir.Herkes kendini bulur.Her ses kulağa ve ruha dokunur, dermana dönüşür.Güzel olan Cihanşümul olsa da güzel Mahalli olsa da güzel.Medeniyet hakiki güzelliklerin terkibi değil mi?Birçok damardan beslenen daha kucaklayıcı olur daha şefkatli olur. Gürbüz olmasını da saymayalım. Güzelliklerin harcı, temeli, sütunları, kubbesi, kapısı, ışığı, hazzı-neşesi, bestesi,güftesi,tınısı,rengi,teması,terapisi...müziktir,edebiyattır.Ruhun haz alacak ki, çevrene de eleğimsağma tebessümleri damla damla damıt
Berivan Tutdere 13 Ocak 2019 02:08
İlkçağ filozofu:"Her insan sanat,müzik,felsefeyle iştigal etmeli.."Üç şey İç Yolculuğa sevk eder;ferahlatır,hikmeti kavratır,fıtratı hatırlatır.Bu seyir rafine ve saydamdır.Benlik oluşumunu irfanla yoğurup dış yolculuğa'fayda-güven,derinlik-temsil,zarafet-örneklik'harmanından güzellik,esenlik damıtır.Sanat,müzik hamlığı,kabalığı alır,gaddarlığı törpüler.Sanat,Musıki,felsefe bilgeliğe götürür.Bilgi,renk,ahenkten beslenen engin sevgi/merhamet pınarına dönüşür.Kalbin küresel ısınmasına mani olur.Edebiyat,müzik,felsefe barışın rengi huz
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 01:54
Biz Abdülhamit’in batı müziği sevdiğini zaten biliyorduk da, zeka kıtlığı çekenlerin anlaması biraz zaman aldı.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 01:44
Simdi bu insanlar batinin icat edip urettigi butun maddi mallari kullaniyorlar (araba, ucak, taksi, televizyon, bilgisayar, telefoon, lamba, camasir/bulasik makinesi vb.vb.). Ama baska ulkelerin muzigini dinleyince, kitaplarini okuyunca onlar bizim kulturumuze yabanci deyip sizi kulturumuze yabancilasmakla, bati hayranligi ile vb. sucluyorlar.Bu kadar dar kafalilik ve aptallik nasil olabilir?
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 01:59
2
Bu kadar sptallar dediğiniz insanların oyuyla iktidarı ele geçirdi siz hala geçmiştesiniz
Mercedes, Apple Iphone, Samsung araba telefon ve tv kullanmak prestij meselesi bunlardan vaz gecmezler ama müzik denince yok canim o bize gelmez bati hayranligi olur. Kravat takmak bati hayranligi degil sanki. Dünya liderimizde Kravat takiyor apple kullaniyor ve mercedesle yolculuk ediyor hatta bir kactane ucaklari var ama bunlar bati hayranligi degil.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 20:25
0
"Ciktik bir alamete" ilaclari unuttun. Hasta olunca gavur icadi ilaclari almayan Musluman gormedim ben. Muslumanlar da herkes gibi cennete mumkun oldugu kadar gec gitmeye calisiyor.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 23:25
0
20.55, Desene gavurlar da cehenneme geç gitmek için ilaç sektörüne bayağı emek veriyorlar...
KARAR OKURU 14 Ocak 2019 00:50
0
Bakis acilarimiz degisik. Bence "gavur"lar insanlarin hayatini kurtaran ilaclar icad ederek sevaba giriyorlar... Cehenneme gec gitmek isteyeni anlarim da cennete gitmek icin acele edeni gormedim.
A Haber error 404 13 Ocak 2019 01:40
Ahmet Abi bu okuyucular a haber izlemekten beyinleri error yapiyor böyle yazilari okuyunca, sayin abim bunlarin sizden beklentisi ver mehteri osmanli evladiyiz, dünya bizi kiskaniyor de üzerine iki dini kelime ekle esarpli bacima yapilan gibi duygu sömürüsü hepsi bu. Bunlar sanattan sanatcidan yazardan demokrasi ve demokrattan anlamazlar a haber seyretmekten beyin ucmus isyan etmis terk etmis haberleri yok. Ama siz degerli bir insansiniz saygilar
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 01:01
Ulu Hakan Abdülhamit Han hazretleri de Türk musikisini değil, klasik Batı müziğini severdi. Peki ne yapacağız şimdi... yüreği Şanlı tarih için çarpan arkadaşlara geçmiş olsun.
Berlin duvarı 13 Ocak 2019 01:44
2
Ey büyük Allah'ım... Abdülhamit'in klasik batı müziği dibledipini öğrenen kızıl sultancılar, birden bire ulu hakan demeye başladılar...
vatikan tanri yada Tengri? 13 Ocak 2019 01:56
0
01:01 Ulu,luk rütbesini kim verdi Allahmi vatikanmi? ulu demesen ne oluyor bütün sahtakar hocalara hoca efendi dendigi gibi
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 21:16
2
Bu gün Abdülhamidi sevenleri aşağılamak için "Abdülhamid Klasik Batı Müziği severdi" diyen eblehler... Klasik Batı Müziği seven Abdülhamit Batılıları ve Batıcıları hiç sevmedi... Batlılar ile Batıcılar da onu sevmedi...
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 00:50
Sorun kimin ne dinlediği değil, cumhurbaşkanına zorla Beethoven dinletmeyen isteyenler... Işıklar içinde yatsın Kemal Paşa en çok Vardar Ovası ve Yanık Ömer türkülerini severmiş. Bu güruh o dönemde yaşasaydı M. Kemal Paşa'ya, "bırak bu gerici türküleri Beethoven dinle" diyebilir miydi? Ben şahsen senfonik doom metal severim. Ben de çıkıp hiç birşey anlamadığı halde senfonik konsere gelen Kemalist tayfaya "bunların yerine metal dinleyin desem" olur mu?
çıplak kral 13 Ocak 2019 01:37
5
yok öyle değil. sorun, "klasik müzik batınındır, dinlemeyin" diyenler. çarptırmayalım. ayrıca kimse cbye zorla klasik müzik dinlesin demedi. tavsiyede bulundu sadece. klasik müzik faşistlerin dinlediği müziktir cevabına girmiyorum bile. her zamanki köylü ahlaksızlığı: klasik müzik batı kültürüdür dinlemeyin diyenler, tepki görünce hoop mağdur oluverdiler yine. 10 yıldır kımıldamayan kişi başı geliri konuşamadığımıza göre yine böyle teyyare hikayeler lazım tabi.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 11:23
6
çıplak kral, 200 senedir gardrop modernleşmesi yapıp bir arpa boyu yol alamayanlar klasik müzik dinleyin dayatmasını yaptığında sorun yok ama karşıdan dinlemeyin dendiğinde köylü ahlaksızlığı... Güzel mantık, aferin. Madem yoruma cevap verdin tatavayı bırak yorumdaki iki basit soruya cevap ver. Basit sorulardı halbuki, böyle ağlayacaksanız oynamayalım...
çıplak kral 13 Ocak 2019 15:52
0
1. soruya cevap: diyemezdi. ben kemalist değilim. 2. soruya cevap: olmaz. sen de şuna cevap ver: türkü dinleme beethoven dinle demekle, beethoven dinleme türkü dinle demek arasında ne fark var? köylü kurnazı seni.
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 19:15
0
çıplak kral, ilk yorumunda şöyle demişsin "sorun, "klasik müzik batınındır, dinlemeyin" diyenler." Eğer türkü dinlemeyin Beethoven diyen ile tersini söyleyen arasında fark yoksa, kendi kendinle çelişiyorsun demektir. Sorun olan bunlardan hangisi? Yoksa ikisi de mi? Bir de köylü kurnazlığı ya da şark kurnazlığı bir işi zamana yayarak, nemelazımcılıkla uzun vadede karşı taraftan istediğini alma durumu için kullanılır (TDK). Anlamını bilmediğin deyimleri neden kullanıyorsun?
çıplak kral 13 Ocak 2019 23:49
0
diyorum kemalistlerin en büyük başarısızlığı eğitim. 100 yılda türkçe metin okumayı öğretemediler. köylü kurnazı kardeşim, okuduğunu anlasana: beethoveni dinleme türkü dinle diyenle türkü dinleme beethoven dinle diyen arasında fark yok. ikisi de sorunlu ilke olarak. bugünkü konu ise ocaktana niye beethoven dinliyorsun diyenler. türkü dinleme bethoven diyen var mı bugün? 30larda kaldı onlar. seçim öncesi elinizde bundan başka malzeme kalmadı farkındayım da artık mantık sınırlarını zorlamayın.
metalci 13 Ocak 2019 00:43
Bunlar Alman bestekarı dinleyeni kınarlar ama Alman futbolcuları hayran hayran izlemekten de geri durmazlar. 7 24 bir İngiliz oyunu olan futbolu izleyen ilahiyatçı babam, gitar almak istediğimde ben gavur çalgısı aldırmam diye karşı çıkmıştı
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 00:35
Dede efendi ve Mozart’tan vazgeçtik, ilahi öğrenmeye bile tahammül edemeyen yobazlara ne söylenebilir ki... örümcekli ideolojik kafalarıyla Allah’ı kandırabileceklerini zannediyorlar.
ve allahi,da kandirdilar sanirim bakiniz ne diyor yönetmen Allah bizimle onlarin dolari varsa bizimde Allahimiz var diyor yani Allahlahla gizli bir anlasmalari oldugunu ima ediyor ve yüzde 50 buna inaniyor. Demekki bunlar allahida kandirmis cünkü allah bunlara daima yardim ediyor her konuda
Bu dünya ile ilişkilerinizin; rocktan, cazdan, klasik batı müziğinden ibaret olduğunu bilmiyorduk. Müslüman, öbür dünya için yavaş, yavaş değil bayağı hızlı hazırlanır. Ve bu dünya ile ilişkinin kralı, öbür dünya için hazırlanmaktır. Öbür dünyaya hazırlanmayı eziyet olarak gören hafız, bir daha hafızlığınızı bu konulara meze etmeyin... Allah'ın gücüne gider...
MK 13 Ocak 2019 00:46
1
"Allah'ın gücüne gider" cümlesi bile aşağılıktır. Niye Allah'ın gücüne gitsin. Dil noksan, gönül de çölleşmişse orada bilgi yeşermez. Sizinki o misal. Keşke hiçbir şey yazmasanız da cehliniz bilinmese...
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 01:50
7
00.46, Müzik zevk işidir, zevklerini başkalarına üstünlük olarak dayatmak faşist bir komedidir...
Haci Efendi yani sen diyorsunki mal geldim mal gidecegim benim sorum su neden hala yasiyorsun aldigin oksijene günah, evde kaliyorsan koyun ve ineklerin yasadigi ahirda yasa günah islemez ve insallah bir an önce dünya sizin gibi ileri bir zekalidan kurtulur
1.52, Klasik Batı Müziği dinleyen inekler daha çok süt veriyor...
size muhalif 13 Ocak 2019 13:42
1
Dede efendilerle,Itrilerle Mozarlar la iç dünyanızı güzelleştirdiğinizde;Öğrene öğrene insana, koyun ot ahır ileri zekalı dünya sizden kurtulur.Bunları mıdır sizin güzelliğiniz. Kalsın kardeş durakta inecek var!
KARAR OKURU 13 Ocak 2019 22:04
0
'Klasik Batı Müziği dinleyen inekler daha çok süt veriyor...' u nereden veya kimden öğrendin, KO 01:59? Denedin mi? Yoksa bir batılıdan aşırdın mı?
Kasım Özdemir 13 Ocak 2019 00:20
Yüreklerinde ideoloji rüzgarları çivili top değdiğini yaralıyor
peyami 13 Ocak 2019 00:12
Cemaat toplumu bireyi sevmez, düşman olarak görür. Farklılığa tahammülü yoktur, işkillenir, huysuzlanır, alerjisi azar; dolayısıyla birey, cemaat toplumlarında alerjik vak'adır.
Bireycilik cemaatı... 13 Ocak 2019 13:45
5
İslam'a göre, cemaat ve birey birbirinin alternatifi deği, birbirinin tamamlayıcısıdır. Futbolcu ile futbol takımı gibi. İslam toplumunun bir parçası olan ama Müslümanlıktan soğtulmuş olan kimseler, birey fikrini bir liman olarak kullanırlar. Halbuki bireyciliği savunan bu kesim de kuvvetli bir cemaat bağı içindedir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN