Back To Top
Dijital yasaklara geri mi dönüyoruz?

Dijital yasaklara geri mi dönüyoruz?

 - Son Güncelleme: 05.08.2019 Pazartesi 08:52
- A +

Haziran 2001 tarihli Yeni Şafak gazetesinde, internete yasaklar getirme hevesiyle hazırlanan RTÜK yasasıyla ilgili bir yazı yayınlamıştım. Dönemin başbakanı Bülent Ecevit ve hükümeti bütün dünyada iletişim özgürlüğü alabildiğine genişlerken, Türkiye’de yasaklarla örülü bir “RTÜK yasası” çıkarmıştı. O günlerde müthiş bir toplumsal tepki oluşmuş, ben de kelimelerin ucunu biraz sivrilterek vekilleri incitici de olsa böyle bir başlık kullanmıştım. Neyse ki Cumhurbaşkanı Necdet Sezer yasayı veto etmiş ve memleket rahatlamıştı.

Peki şimdi neden 18 yıl sonra böyle bir başlık kullandım?

Malum yeni yasayla Netflix gibi platformlar ve internetten yayın yapan televizyonlar RÜTÜK denetimine sokuldu. Uygulamanın nasıl olacağı henüz belirsiz ama, muhtemelen internet üzerinden yayın yapan televizyonları yasaklamak, sansürlemek için bir yöntem bulunmuş oldu.

Meğer ne öngörüsüz bir adammışım, 18 yıl öncesinden bugünleri görememişim!.. Ama nereden bilebilirdim ki, gün gelecek AK Parti gibi demokratikleşmenin ve özgürlüklerin öncüsü olan bir partinin iktidarında Türkiye yeniden iletişim yasaklarıyla tanışacak.

Ama oldu işte, AK Parti yola çıkarken demişti ki: “Demokratik rejimlerde, siyası iktidarların ve bürokratik yapıların temel hak v e özgürlüklerin kullanılmasına müdahale edemeyeceğini, uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan temel hak v e özgürlüklerin eksiksiz olarak hayata geçirilmesini savunan partimiz, temel hak ve özgürlükleri ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde, özellikle Kopenhag Kriterlerinde belirtilen seviyeye yükseltmek için Anayasa ve yasalarda gerekli değişikliği yapacaktır.” Ve bu taahhütlerini de büyük ölçüde hayata geçirdi.

Talihsizliğe bakın ki bugün aynı AK Parti, bizzat kendi iktidarında genişlettiği özgürlük alanlarını daraltmak gibi tehlikeli bir istikamete yönelmiş bulunuyor.

18 yıl önce AK Parti’nin, dönemin yasakçı iktidarlarına karşı yönelttiği keskin eleştiriler hepimizi umutlandırmış ve geleceğe daha güvenle bakar hale gelmiştik. Şimdi, o günlerde yazdığım yazıyı yeniden okuduğumda görüyorum ki, talihsiz bir şekilde dönüp dolaşıp yine aynı günlere geri dönmüşüz. Sanki hiçbir şey değişmemiş gibi... O günlerdeki yazımın bazı paragraflarını aynen alıyorum, taktir sizin...

20. Yüzyılın yasakçı zihniyeti Türkiye’’yi “tek parti dönemi”nin karanlığına gömmek için çatır çatır baskı yasaları çıkarıyor. Bu yasanın altına imza atanların demokratik bir zihniyet olduğunu kim iddia edebilir?

Demokratik dünyaya inat, baştan aşağı bir yasaklar manzumesi olan RTÜK yasası yetmiyormuş gibi, bir de içine “interneti denetleme” maddesi sokuşturuluyor. Şu akıllara zarar duruma bakın ki, bu parlamentoda bulunan vekiller, daha internetin denetlenemeyeceğinden bile habersiz.

Bunlar, “Bilgi Çağı” denilen şeyi liderlerine “kafa sallamak” gibi bir şey zannediyorlar herhalde. İnterneti yasaklayan bu yasayla, parti liderlerinin itaatkar kulları dünyada bir ilke daha imza atacaklar ve “Bilişim Çağı”na savaş açan biricik ülke olma şerefine nail olacağız. Galiba “bir Türk’ün dünyaya bedel” olması böyle bir şey oluyor...

Yasakçılığın böylesine trajik boyutlara ulaşması, doğrusu hepimizin içini acıtıyor. Yasakçı zihniyetin Türkiye’yi getirip bıraktığı acıklı ve acılı tablo böylesine açıkken, Ankara’daki yasakçı zihniyetin bilgi çağına karşı valiler ve muhtarlarla savaş açmasından utanç duyuyoruz. Yıllarca, “ayıplar” yüzünden başımız eğik ve yapayalnız yaşadık dünyada. Ancak böylesine bir gülünçlüğü, galiba ilk kez yaşıyoruz.

herhalde dünyanın hiçbir baskıcı rejiminde bile “interneti yasaklama” buluşu keşfedilemedi. Hele şu “muhtarlık ilmuhaberi” olmadan internet açamama işi, dünya çapında bir buluş... Böyle bir icat, olsa olsa ancak “dünyaya bedel bir Türk’ün eseri olabilir...

Ülkeyi “dahili ve harici bedhahlar”dan korumak için bundan daha müthiş bir buluş olamazdı herhalde. 21. yüzyılın yeni Talibanları’nın canı sıkılacak ama, onlara kötü bir haberimiz var; “siber-uzayda” muhtarlık ilmuhaberi geçerli değil.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 20:36
Asıl mü'min, hakkıyla hürdür. Sâni'-i Âlem'e abd ve hizmetkâr olan, halka tezellüle tenezzül etmemek gerektir. Demek ne kadar imana kuvvet verilse, hürriyet de o kadar kuvvet bulur. Amma hürriyet-i mutlak ise, vahşet-i mutlakadır, belki hayvanlıktır. Tahdid-i hürriyet dahi insaniyet nokta-i nazarından zarurîdir. RN-Hutbe-i Şamiye/97
Ortodoks demokrasi anlayışına sahipsiniz. Ortodoks demokrasilerde de Türklere yer yok...
Kararlı okur 05 Ağustos 2019 15:27
Sayın Yazar ibretlik bir yazı yazmışsınız. Dijital denetimin olmasının temel hak ve özgürlüklerin engellenmesi ile ne alakası var? Hiç bir sınır olmayacak mı? Netflix'in yayınlarını yüzünüz kızarmadan ailenizle izleyebilir misiniz? İzleyenlerin topluma vereceği zarar ne olacak? Hükümet geç kaldığı konuda bir adım attı. Ak Parti'nin yaptığı her şeye karşı olmak zorunda değilsiniz, değiliz.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 15:42
6
Toplumu koruyanlardan bizi koru yarabbi...
Sedat 05 Ağustos 2019 16:16
5
Netflix yayınlarını yüzün kızarmadan izleyemiyorsan, aboneliğini iptal eder ve izlemezsin. Ama başkalarının izlemesine de mani olursan orada iş değişir işte.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 17:06
5
Kardeşim netflix paralı kanal. Alma izleme, ailenle beraber yüzün kızarmasın. Seyredenler de topluma bir zarar vermiyor merak etme.
Karar Okuru 05 Ağustos 2019 17:31
7
@17:06 'ya cevap: Paranla aldığın otomobil ile 300 ile git bakalım ne oluyor.
Muhtefi. . 05 Ağustos 2019 18:21
1
Partizanlık :)) Kansere çare bulunabilir ama Partizanliga hayır. Yaradana sığınırım bu halden. Daha görmedim bir partizan bir partizani ikna etsin ortak nokta bulsunlar. :))..mesela dünyada Milli Bayraklarını Don, Kilot yapiyorlar gururla dolaşıyorlar .dön, kilot. :)).Biz,bize benzeriz benim param var, sadece beni bağlar benim karakterim, edebim yok öyle bir dünya burası TÜRK MİLLETİ VATANI örfune , adetine, geleneklerine uymak zorundayim,/yiz, siniz. !.saygı mecburidir herkese.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 22:55
1
17.31, Farzet Netflix'te bir program var, programda sabah akşam Atatürk'e hakaret ediyor. Devlet, paralı kanal alma diyebilir mi?
Muhtefi. . 05 Ağustos 2019 15:17
Adamlar kendileri hakkında olumsuz bir tek cümle bile duymak istemiyorlar. İstiyorlar ki herkes alkışlasın, hep övsünler. Ellerinden gelse insanların boğazına sarılacaklar. Kuzey Kore'ye dönmemize az kaldı. İnsanlar arasındaki iletişimi keserek rezilliklerinin ortaya çıkmasını engellemek istiyorlar. Basını ele geçirme sebebi de bunun içindi. Yaşasın sansür!!!
Muhtefi. . 05 Ağustos 2019 18:09
0
:)))..sanırım otomatik atıyor. Kontrol etmeden yazıyorsun. Kontrol her zaman güzeldir. Kontrolsüz Güç. .güç değildir. **Kontrolsüz Muhtefi**. .kimse bugun tam kontrol edilemez, yeter ki iste ,,ne yapmak istiyorsan yapabilirsin ..Döktürmüşsun bak Bir tek TUY dikmek kalmis.sana.:))...Politik Demogojiye gerek yok. Geç bunlari sen ..eğer kuyruk dolanik değilse. !..mesela fetosgillerden vb..:)))..
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 12:54
"AK Parti, bizzat kendi iktidarında genişlettiği özgürlük alanlarını daraltmak gibi tehlikeli bir istikamete yönelmiş bulunuyor..." "Gençleri korumaya yönelik" özgürlük alanın daraltılmasında sorun görmüyorum ama "özgürlük daraltmasının genişletilme tehlikesini" sorunlu buluyorum..Bu problem "Temel hak ve özgürlüklere güvence verilerek" aşılabilir...
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 12:34
Nereden nereye.... Ak partiden Kapkara partiye...Kuruluş beyannamesine bak, bugünkü hale bak, çürümeyi görürsün. Takiye yapıyorlar diyenler, ne kadar da haklıymış! "Ertuğrul" uydurma tarih dizisiyle millete gaz vermeye devam. Bilime, İnternete ne hacet!
Muhtefi. . 05 Ağustos 2019 12:32
:)))..YASAKLARI hic sevmem.!.Yasaklamayı da sevmem. Çimlere basmak YASAKTIR.HAKARET gibi geliyor.Sarı çizgiyi geçmek tehlikeli ve yasaktır mesela. !.yasaktır, yasaktir..şunu niye denemiyoruz .*Çimler güzeldir.Yeşil kalsın. *..vb daha yumuşak daha Akılcı İrade kullanmaya teşvik gibi.Sanal ortam da öyle Kendi Çocuğumuza,/na,Torunumuza/na,Yeğenimize/ne, Bebelere, Gençlere nasıl,ne şekilde olmasını istiyorsak.Benim,Onun vd Yakınlarınada aynı şeyi, şeyleri dileyelim ve isteyelim. !.Heryerde,Her ortamda, !.varım ben buna. !...
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 11:34
Nejdet Sezer mi bu millet onu hiç sevmedi sevmedi sevmedi.
Erdoğan Yılmaz 05 Ağustos 2019 10:55
Az çok ahlaki hassasiyetiniz olduğunu düşünüyorduk. Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler. Toplumun değerleri umrumda değil, 90’lı yılların kim kime dum duma başıboşluğu sizi memnun edecekse kapatalım RTÜK’ falan sizin engelsiz kurallarınız yürürlülük kazansın Mehmetçiğim! Ne dersin?
Avrupada yasak yok ve sorun yok hatta o kadar sorunsuzlarki sorunlu insanlar olan Erdoğan Yılmaz gibiler bile yok. Senin sorunun kendinsin sanırım
külyutmaz 05 Ağustos 2019 10:26
Galiba bu işin sonunda RTÜK ( Ak Parti iktidarı) yasaklanıp kapatılacak :)
ŞÜKRÜ ŞAHİN 05 Ağustos 2019 08:23
DİJİTAL YASAKLAR HALEN DEVAM EDİYOR.ÖRNEĞİN VİKİPEDİALAR'A SİZ ULAŞABİLİYORMUSUNUZ.
Biraz bilgisayar bilgisi olan herkes DNS numarasını değiştirerek istediği sayfaya girebiliyor zaten. Google’ın sayfasında DNS free diye ara ilk numarası 8 dört rakamlı
YOU TUBE WİKİPEDİA TİVITIR MİVITIR YASSAH HEMŞERİM YASSAH
Hangi parti lider ve kim gelirse gelsin Türkiye’ye bir süre sonra baskıcı dikta devletçi ve yasakçı zihniyete bürünüyor dünya demokrasiye doğru giderken Rusya Putin ABD Trump Türkiye Erdoğan la bu üç lider yasakçı korku ve baskı rejimi yerleştiriyorlar ülkelerine. Yıllarca baskıcı Kemalist rejimden kurtulmak isterken yağmurdan kaçarken doluya tutulduk ve çıkış yolu göremiyorum
Hasan Akseki 05 Ağustos 2019 03:01
18 yıl önce internete yasaklar getirmeye çalışan Ecevit hükümetine karşı, oldukça sert ancak yerinde eleştiriler getirmişsiniz. İyi ama, bügün neden aynı sertlikte eleştiriler yazmak yerine, 18 yıl önceki yazımızda alıntı yapıyorsunuz? Eski yazınızdan alıntı yapmak yerine, benzer sertlikte ve benzer üslupta bir yazı yazabilirdiniz pekala. Yoksa kaleminizi tutan birileri mi var?
Takipci 05 Ağustos 2019 08:22
4
Olay basit, eskiden yazilabiliyordu, simdi yazilamiyor.
KARAR OKURU 05 Ağustos 2019 10:43
1
Vay be, peh peh peh...
kaan 05 Ağustos 2019 16:47
1
18 yıl önceki yazıyla cevap veriyormuş da şuymuş buymuş.. eleştiriye bak eleştiriye .. hiçbir şey yazmasaydınız sayın yazar. 18 yıl sonra bile yok ecevit yasakladıydı diye adamı eleştiriyorsunuz . bugün kü iktidara tek kelime laf yok.. maaşallah
Has Parti 05 Ağustos 2019 01:07
Sayın yazar aşğıdaki tweet sizce Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanı tweeti mi, yoksa cumhurbaşkanına hayran bir ortaokul öğrencisi tweeti mi olabilir? Fahrettin Altun @fahrettinaltun Cumhurbaşkanımız @RTErdogan İstanbul-İzmir Otoyolu'nda ilk sürüşü gerçekleştirdi. Çok şükür direksiyon emin ellerde!
Bilgiye hukmeden 05 Ağustos 2019 01:03
Muhafazakar bir dusunce kurulusunun slogani suydu: "bilgiye hukmeden dunyaya hukmeder". Buradaki bilgiye hukmetmekten kasit su: bilgi uretiminde dunya ile yarisabilmek ve baskalarini gecmek. Bu ise ancak dusunce ve ifade ozgurlugu ile, elestirel dusunce ile mumkun. Erdogan iktidari ise bunu bilgi uretimini kontrol etmek, denetime almak, bastirarak, susturarak bilgiye hukmetmek olarak anladi ve uyguluyor. Bilgi uretimini ve dagitimini bastirip iktidarin denetimine almaya calisirsaniz, bu dunyada Turkiye' yi cahil birakirsiniz, batirirsiniz...
musto 05 Ağustos 2019 00:46
Araki Ahmet Necdet Sezeri bulasın o gittikten sonra ipin ucu kaçtı saraylara sığmaz oldular. Görevini layıkıyla yaptığı için söylenmedik laf kalmadı yolsuzluğa hukuksuzluğa geçit vermedi. Anayasal haklarını kamuoyunda linç edilmesine rağmen taviz vermedi sonuna kadar kullandı.
cemil 05 Ağustos 2019 16:52
2
katılıyorum, bankada bile sıra beklerdi, çocuğunun düğününü kendi cebinden yaptı .. ahlaklı bir insandı mala tenezzül etmedi.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN