Back To Top
Diyelim ki ‘demokrasi masalı’nın sonu geldi...

Diyelim ki ‘demokrasi masalı’nın sonu geldi...

- A +

Demokrasiye yapılan itirazların temelinde; “Demokrasi Batı düşünce sisteminin bir ürünüdür, dolayısıyla İslam düşüncesiyle uzlaşması mümkün değildir” tezi yatıyor. Bu itirazlardan çıkarak diyelim ki ‘demokrasi masalı’nın sonu geldi ve “İslam dünyası, demokrasi masalı ile sömürüye açık hale getirildi.”

İyi güzel de bu demokrasi taşlama işi, İslam toplumlarının şu anda içine düştüğü zilletten kurtulması için çare olabilir mi? Eğer gerçekten böyle olsaydı, Müslüman dünya kendi kaynaklarına dönerek adaleti ve ahlakı esas alan yepyeni bir yönetim modeli oluşturabilir ve bütün dünyaya da örnek olarak sunabilirdi. Maalesef şu ana kadar Müslüman dünyada böyle bir model oluşturulabilmiş değil.

Kuşkusuz bu konuda somut örnekler üzerinden gitmekte yarar var; Türkiye dahil bütün İslam ülkelerinde demokratik dünyanın bir kötülük simgesi ve de demokrasinin matah bir sistem olmadığı yönünde sayısız eleştiri yapılıyor, nutuklar atılıyor. Ama ne hazindir ki, demokrasi reddiyeciliği yapanların hemen hepsi Batı demokrasilerinin ürettiği lüks arabalara ve uçaklara biniyor, onların ürettiği makineleri kullanıyor. Hatta öyle ki ‘yerli’ olarak tanımlanan araçların, makinelerin önemli parçalarını, inovasyonunu bile aynı ülkelerden tedarik ediyorlar. Madem demokrasi bir kötülük simgesidir, o zaman bu kötülüğe bulaşmayalım ve her şeyi kendimiz üretelim.

Kabul edelim ki, gerçek dünya bizim kafamızdaki masallarla pek uyuşmuyor. Ne yazık ki ‘şanlı tarih’ hikayelerine yaslanarak yeni teknolojiler üretemiyoruz, dünya ile yarışacak bilim insanları yetiştiremiyoruz.

***

Çünkü dünya çapında bilim, sanat ve fikir insanları yetiştirebilmek için öncelikle ‘hukukun üstünlüğü’ne dayalı, ifade özgürlüğünün teminat altına alındığı ve de eleştirel düşüncenin hakim olduğu bir yönetim modeline ihtiyaç bulunmaktadır. Bunun adının illa demokrasi olması gerekmiyor, yeter ki biz Kur’an’ın ve Hz. Peygamberin bize bıraktığı evrensel mesajı yaşadığımız dünyanın diline tercüme ederek hukuku-adaleti, hakkaniyeti ve ahlakı esas alan bir sistem kurabilelim. Unutmayalım, demokrasi dediğimiz sistem insanlığın uzun tecrübeler sonunda bulduğu en ehven sistemdir.

Ama ne hikmetse biz kendi meselelerimize eğilip çözüm üretmek yerine demokrasi goygoyculuğu yapmayı pek seviyoruz. Oysa bizim en temel problemimiz, kamil manada bir dindarlık bilinci oluşturamamış olmamızdır. Biliyoruz ki İslam’da insan haklarının korunması, kul hakkının gözetilmesi en temel vecibelerden birisidir.

Ancak üzülerek ifade etmek gerekiyor ki, bugün İslam dünyası insan hakları ihlalleriyle malul durumdadır, ehliyet ve liyakatin esamesi bile okunmamaktadır, hukuksuzluk dizboyudur. Böyle bir tabloda yeterli dindarlık bilincinin oluştuğunu söylemek ne yazık ki mümkün değildir.

Hal böyleyken her gün oturup sabahtan akşama demokrasi taşlamak marifet değildir. Marifet, Allah’ın tıpkı demokratik dünyadaki insanlar gibi bize de akıl, zeka ve irade verdiğini ama buna rağmen, neden hakka- hukuka riayet eden adil ve özgür bir sistem inşa edemediğimizi sorgulayabilmektir.

Zira Allah insanlara yeryüzünü musahhar kılmıştır, bu konuda Lokman Suresi’nin 20. Ayetini dikkatle okumak gerekiyor: “Allah göklerdeki ve yerdeki her şeyi hizmetinize sunduğunu, sizi görünen ve görünmeyen onca nimetin içinde yüzdürdüğünü görmez misiniz?”

***

Ayette de açıkça ifade edildiği gibi Allah nimetlerini hiçbir ayrım yapmadan bütün insanlara bahşediyor. Aklını, iradesini kullanarak rasyonel bir sistem inşa edebilenler Allah’ın nimetleriyle teknoloji üretiyorlar, modern anlamda mimari şehirler kuruyorlar ve herkesin gıpta ile bakacağı özgür bir refah toplumu oluşturuyorlar.

Çok yürek burkucu bir durum ama Müslüman dünyanın böyle bir derdi yok, onlar eleştirel bakışların fitne ve fesat üretmekle eşdeğer olduğunu düşünerek, özgürlüklerin nasıl sınırlandırılacağı ile meşgul durumdalar. Böyle bir zihniyet yapısıyla ancak buraya kadar..

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 16:07
Kur'an insana hem dünya da hem de ahirette iyilik ver demeyi öğretirken Kur'an'ı sadece ahirete yönelik bir kitap mış gibi sunmak Kur'an ı yeterince okuyup anlayamamaktan başka bir şey değil. İslam dünyevi bir dindir. Okuyup anlamasını beceren dünya ve ahireti için çalışıp üretir.
engineer 11 Ağustos 2018 09:22
0
haklısınız, elhak dediğiniz doğrudur, teyit ederim, Hz. Karan'a haşa haksızlık edemem, tekbaşına kuran değil kainat kitabını yani Allah cc'nün yaratmış olduğu alemlerdeki ayetlerle beraber okumalı diyorum, misal olarak; bir icat yapmak için polonyalı fizikçi bayan curie'nin nasıl incelemeler yaptıklarına bakabiliriz, bayan curie radyoaktiviteyi ve radyoloji bilimini bulmuştur, Kuran'ı tek başına okuyarak değil,Allah'ın yarattığı alemlerdeki ayetleri okudu ve buldu.
engineer 10 Ağustos 2018 14:27
Allah cc nün kitaplarından birini okuyup diğerini okumayanlar ve Ahkam-ı ilahiyeye sırt çevirenler, kainat kitabını Kuran'ın ışığında okumadan sadece Kuran'a göre hayatı düzenleyebileceklerini zannedenler, yada Kuran'sız olarak dünya ve ahiretini mamur edebileceklerini zannedenlerin vay hallerine,
engineer 10 Ağustos 2018 14:24
Allah cc bir değil 2 kitap gönderdi, biri Hz.Kuran, diğeri ise kainat kitabıdır, kainat kitabını iyi okuyan dünyadaki üstünlüğü, Kuran'ı kerimi okuyan ahretteki üstünlüğü elde edr, her ikisini okuyan dünya ahretini mamur eder,sadece kainat kitabını okuyan Kurana sırt çeviren belki dünyasını mamur eder ama ahiretini yıkar, tersi ise sadece Kuran okuyan, Kuan'ın ışığında kainat kitabını okumayan ise belki ahiretini kazanır ama dünyasını mamur edemez ve yarışta geri kalır, Allah cc nün bir kitabını okuyup diğerini okumayanları helak olmumuşlardı
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 14:15
Demokrasi tu kaka tamam. Cübbelinin mi, Nurcuların mı, Süleymancıların mı yoksa Menzilcilerin mi hangisinin dini anlayışı ile yönetilelim. O zaman bilim ve teknolojide bizi uçururlar mı. Doları yenermiyiz. İslami bir yönetim modeli ortaya koyabilirler mi? İslami ekonomik model geliştirebilirler mi? Yoksa sadaka ekonomisi ile bunları Allah rızası için doyurmaya mı çalışırız.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 19:34
2
Saydığın isimler, seküler devletin merdiven altı cemaatleridir. Kusurlarını İslan’a mal etmek eblehliktir.
metin p. 10 Ağustos 2018 13:38
Sayın karar okuru;benim derdim bütün insanları zorla müslüman yapmak değil ve islam da bunu öngörmez.Bizim anlatmak istediğimiz mesele demokrasi ve islam arasında bir şirket kurmayı kendine gaye edinmiş bir yazarın yazdıklarına cevap niteliğini taşıyan düşüncelerimizi serdetmektir.lgbt örneği sadece örneklerden bir örnek idi.bizim bir şeyi kafaya taktığımız yok,müsterih olun.Bizim derdimiz dinimizi kültürümüzü namus anlayışımızı yok etmeye çalışanları susturmaktır.bu anlamda kafaya takmışız bu böyle biline.
EMG 10 Ağustos 2018 13:37
"Aklını, iradesini kullanarak rasyonel bir sistem inşa edebilenler Allah’ın nimetleriyle teknoloji üretiyorlar, modern anlamda mimari şehirler kuruyorlar ve herkesin gıpta ile bakacağı özgür bir refah toplumu oluşturuyorlar." diyorsunuz. İngilizler kızılderilileri yok ettikten ve Afrika'dan köleleri getirip bir kıtanın efendisi olurken de bu yazdıklarınızı mı uyguluyorlardı? Hayır, onlar artık dünyanın efendisi olduktan sonra güya modern ülkeler yarattıklarını sanıyorlar. Siz de. Bu barbarlar (tüm Avrupa dahil) sadece kendi refah cennetlerini oluşturdular.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 14:26
3
İngilizler şunu yapmış, Amerikalılar bunu yapmış. Peki Osmanlı 16-17 yüzyılında ne yaptı? Osmanlıda sanki kölelik yoktu!?
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 21:18
1
14:26, Sen ne diyorsun kafan yerinde mi? Senin ceddin haçlılar mı?... Yoksa öyle mi sanıyorsun?...
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 22:22
2
Yeniçerileri ne için kurdun.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 13:17
Senin derdin ne arkadaşım vatanımızı işgal tesebbusune girmiş gavur sen demokrasi diyorsun git işine ve ocaktan sanki ALLAH in seriatina gore yonetiliyoruz da ayetikerime okuyorsun
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 14:31
3
Nedense hep İslam ülkelerden kacanlar hep batıya, hiç birisi "Allahın şeriatı" ile yönetilen ülkelere kaçmıyor. Mesela Suudi Arabistan da kaç Suriyeli mültice var? Türkiye ve Avrupada kaç?
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 21:19
0
Suudaları ABD’nin şeriatı yönetiyor...
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 12:52
"Ama ne hazindir ki, demokrasi reddiyeciliği yapanların hemen hepsi Batı demokrasilerinin ürettiği lüks arabalara ve uçaklara biniyor, onların ürettiği makineleri kullanıyor." "Hatta Madem demokrasi bir kötülük simgesidir, o zaman bu kötülüğe bulaşmayalım ve her şeyi kendimiz üretelim." Bu kafadan bende istiyorum (!)
İnsiyator. . 10 Ağustos 2018 12:50
Demokrasi muhabbetinden bişey anlamıyorum. Butün konu mutfak, Wc ve örtünme,güvenlik barınma endişesi. Oysa Ruh Huzura ermeden toplumlar huzura ermez. .geçici bedeni ihtiyaçların giderilmesi (demokrasi). Ne kadar götürür ehl ı irfana arz olunur. .maddi ve manevi başarı lazım bize. Laf, kavram karmaşası ile sonuç gelmedi. Gelmez. !!!
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 12:44
Tam kendi çal kendi oyna türünden bir yazı olmuş. Kötü senaryo ortaya koyup sıtmaya razı edecek aklınca. Çözüm: Kendi değerlerinden referansla ;hak, adalet, hürriyet, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı gibi değerleri yerleştirmek bir türlü aklına gelmez. Gördünmü ? bu değerleri seslendirirken demokrasiyi referans almama gerek kalmıyormuş. Bir şirket kendi ürettiği ürünü başka bir markayla piyasaya sürmüyorsa.sende "kendin" olacaksın efendi !
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 11:36
Son paragrafınızdan hareketle, akıl mantık düşünce ve muhakeme yetisini şeytan olarak gormekten vazgeçmedikce bu coğrafyadan güç, dirlik, düzen çıkmaz.
Güven 10 Ağustos 2018 10:53
Demokrasi ile islamı kıyaslamak saçma. İslam krallıklar zamanında da vardı, demokrasiler zamanında da var daha iyi bir sistem ortaya çıkarsa o zaman da var olacak.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 10:42
Bati toplumlarınin bizden tabi çok farkları var ama bunların en başında allahın kendilerine verdiği en kiymetli hediye olan akıllarıni kendileri kullanıyorlar, kayyuma devretmemisler ...
Dolar demokrasisi 10 Ağustos 2018 10:40
Anldık... Dolar da demokrasiden yanaymış...
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 10:35
Mehmet bey, su cümleniz herseyi o kadar güzel özetliyor ki .. " Kabul edelim ki, gerçek dünya bizim kafamızdaki masallarla pek uyuşmuyor. Ne yazık ki ‘şanlı tarih’hikayelerine yaslanarak yeni teknolojiler üretemiyoruz "
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 10:13
Bir insanda dūrüstlük önemlidir. İnsan dürüst olamıyorsa devletin sistemi onu dürüstlüğe zorlar. Bu memlekette yaya geçidinde yaya geçemiiyorsa yada yaya araçlar arasına gelişigüzel dalıyorsa o memleketde işler bozuk demektir. Tipik bir üçüncü dünya ülkesi durumu ortaya çıkar. Ülkemde siyasetçi halkın bu durumunu bırakın terbiye etmeyi bu durumundan oy devşirmeyi düşünüyor.Yolsuzluğu sorgulamasın istiyor. Böylece islam ülkeleri yolsuzlukda,yoksulluğa birinci. Kuvvetler ayrılığı demokrasinin gereği
metin p. 10 Ağustos 2018 10:07
Mehmet abi;insanın bulduğu en ileri(sözüm ona)sistem demokrasi olabilir.Bize ne insanların bulduğu en iyi sistemden.Bana Allahın ve resulünün tarif ettiği(isminde ihtilaf da olsa)sistem gereklidir.Beni dünya ve ahirette mutlu edecek sistem ve nizam odur.Demokrasi ve islam eninde sonunda kesişme ayrılık noktaları da olsa birbirine benzemez.Çünkü insanların istediği her zaman Allahın taleplerine uymaz.bazı misaller:minare yasaklansın mı yasaklanmasın mı?Lgbt dernekleri,kürtaj vs.İslamın bu konulardaki prensipleri bellidir.Kullar en iyi sistemi hiç bir zaman zaman il
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 11:09
2
Beklentilerini anlıyor ve saygı duyuyorum. Bizim meselemiz, başkalarının yaşam ve düşünce tarzına müdahale etmeyi kendimize hak görmek, ama başkaları aynı şeyi bize yaptığında tepki göstermek. Ben Kuran'ı esas alırım, bir başkası İncil'i, diğer bir başkası Anayasayı veya her neyse. Şeriat isteyeni de, komünizm isteyeni de dövdüler bu ülkede. Alınma ama "Lgbt'den sana ne" diyebilirler mesela. Lgbt seni cennetten mahrum bırakamaz di mi? Takma bu kadar bence.
metin p. 10 Ağustos 2018 09:58
Demokrasi ile ilerleme ve teknolojik,bilimsel ve sanatsal gelişme arasında bir doğru orantı sözkonusu değil.Eğer öyle olsaydı çin ve kuzey kore dünyanın en ileri demokrasilerine sahip olurlardı.Baksanıza adamlar nötnon bombası mı hidrojen bombası mı ne ürettiler.
Uyarıcı vatandaş 10 Ağustos 2018 23:05
0
Maksat mutlu olmak mutlulugu surdurebilmek yoksa salt ilerliyorum ama nereye ... mi olmalı
Peri masalı.... 10 Ağustos 2018 07:27
15 Temmuz’da engellenen bir darbe girişimi var. Bu darbeyi aleni destekleyen ABD, gelişmiş demokrasileri sayesinde kalkınmış oluyor. Ama darbeyi engelleyen biz, gelişmemiş demokrasimiz yüzünden geri kalıyoruz. Siz de bu demokrasi masalına inanmamızı istiyorsunuz... Buna masal denmez, bu bildiğin peri masalı...
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 11:29
1
Kendinize bazı sorular sorun. Örneğin ABD bugüne kadar hangi ülkelerde darbe yaptırdı veya yaptırabildi? İnternette yığınla bilgi var bununla ilgili. Sonra, örneğin Almanya, Fransa veya Japonya'da darbe yaptırabilir mi? Peki herhangi bir Arap ülkesinde veya Afrika'daki bir ülkede yarın öbür gün de darbe yaptırabilir mi? Yaptırabilirse nasıl ve neden? Son soru: Bunları engellemek için ben ne yaptım? Neden "Rabbim bizi affetsin" demek zorunda kalıyoruz? Bir hata var demek ki.
M.Duman 10 Ağustos 2018 13:15
0
Ailenin, ekonomisi,ahlakı,eğitimi baba ve anne sorumludur.Evdeki haylaz evladın yarattığı sorunlar komşuyu veya bir başkasını sorumlu tutamayız.bir evlat ne kadar haylaz olursa olsun evlattır.Bedevi ve cahil bir toplumuyuzki.diri,diri betona gömelim,kendi kendimize veya birilerinin uydurduğu şekilde inanmamızı istiyorlar ama..ve lakin bu vatanın üzerinden puslu hava hiç ama hiç eksik olmadı.Hep kaybedenler bu vatanın gerçek sahipleri.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 19:37
0
11:29, Emperyalizm hükmettiği ülkelerde darbe yapacak kadar ebleh değildir.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 07:20
İnsanın ve insan haklarının önemi olmadığı ülkelerdir, İslami rejimle yönetilen ülkeler. İslamcılık ayrı, Müslüman olmak ayrı. Bunun uygulamadaki adı da Lâiklik.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 06:50
Trump gücünü demokrasiden alıyorsa “Katil” kim?... Amerika mı, demokrasi mi?...
Apti 10 Ağustos 2018 06:23
Olayın püf noktası şu demokrasi, hukuken eşit, adalet, özgür, vatandaşlık paydasında bir sistem olması halinde maddi manevi menfaatleri zarar gören kimse demokrasi ve hukuka karşı çıkar. Ancak bunu saflara söylettirler! Galile'nin Dünya Dönüyor tezine karşı çıkan papazlar her konuda insanlar için sahip oldukları söz ve hüküm koyma hak ve yetkilerine tecavüz gördükleri için adamı afaroz ettiler.Eksik,hatalı uygulamaya maruz kalmış demokrasi de,DÖNEN DÜNYA gibi gerçekliğidir,insanlığın. Demokrasi mükellef değil,cennet veya cehenneme girmeyecek!
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 03:51
Bu nasil bir kafa? Turkiyeye 150 yildir motor urettirmeyen senin o "demokrasi" haydutlarin degil mi? "İslam ulkeleri" dedigin kac tanesini o "demokrasi" haydutlari kurdular? Hepsini! Bugun o islam ulkelerini yoneteleri, o "demokrasi" haydutlari atamiyir mi? Misir'da demokrasiyle secilen Morsi'yi kim devirtti? El insaf! Azcik vicdan, azcik durustluk!
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 10:12
3
Cok yanlis bir yaklasim. Kimse sana urettirmemezlik yapmiyor. Bizim padisahimiz harem ile ugrasirken, halkimiz sadece fetih guzellemelri yaparken, Adam sanayi devrimini, brjuva devrimini gerceklestirmis. Mustafa Kemal'den sonra ancak aydinlanma devrimi yasanmis. Kurulan halkevleri, köy enstituleri de kapatilmis. Kim tarafindan? Ben Isvec'te yasayan bir muhendisim. 2 yil önce terk ettim ulkemi. Solcuyum. Özluyorum ama birakin isi yasam alani tanimiyorsunuz. Evet, ne yazik ki Islamcilar yasam alani tanimiyor. Bu sekliyle de bir gelisme yasanmasi mumkun degil.
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 03:42
Demokrasi masali" Ve her masalin bir sonu var elbet.
Mutlu Yücel 10 Ağustos 2018 01:13
(3). Soyma, da üretime aktar, niçin gücümüz buna yetmiyor. Yetemez! Çünkü demokrasisi kel olan hiçbir ülke bu çemberi kıramamıştır, kıramaz da ondan. Sonra demokrasi demek zenginlik demek te değildir”nimeti ve külfeti adil paylaşımın kişiye verdiği yaşama sevincidir. Bu nu biz dinle de sağlarız derseniz, dini de kirletirsiniz. Dini Fetö ,Vahabilik vs çok çizgiye çekersiniz ki sonra da ipin ucunu kaçırır da ilk kaçan da sen olursun.
Tabi Tabi 10 Ağustos 2018 05:45
6
Demokrasiyi din edinmişsiniz gibi bir izlenim oluştu. Kel demokrasi nedir üstadın? İyi demokrasi? Nerede satılır?
Mutlu Yücel 10 Ağustos 2018 01:12
(2) Biz Viyana kapılarına çiçek toplamaya gitmemişiz. Ama sömürdüğümüzü üretime değil saraylarda bitirmişiz. Derler ki batı bu refahı soygun sonunda edindiği zenginlik üzerine kurmuş. O zenginlikleri yok olduğu anda demokrasi de yel olur uçar. Derim ki, eğer demokrasi için illa ki başkalarını soyma sonucunda oluşan zenginlik gerekirse, merak etmesin biz de en az onlar kadar soyuyoruz. Başkalarının soyduğundan kat ve kat birbirlerimizi soyuyoruz ama yine de bir yere varamıyoruz.
Mutlu Yücel 10 Ağustos 2018 01:11
(1)Saygıdeğer yazarım, eline, diline yüreğine sağlık. Kula kul olmayan, doğruyu yazmayı namus borcu kabul etmiş tüm yazarların kalemlerinin ellerinden alınmadığı bir düzenin inşası için verdiğiniz gayrete sağlık. Batının ikiyüzlülüğüne defalarca şahit olmuş ve “batı kötüdür” sonucuna şartlanmış beyinlerde ve bu beyinlerde “Batıdan bize akan her ırmak Ergene nehri gibi bizi kirletir” algısı oluşmuş. Evet, batı mazlum ülkeler sömürmüş, ama sorarım elinde güç olan hangi ülke bir diğerini sömürme sevdasına düşmemiş?
EMG 10 Ağustos 2018 05:39
7
Yuh bir yorum. Yani bile bile lades mi diyorsun
Musto 10 Ağustos 2018 00:54
Aklını kiraya vermiş insanlarla buraya kadar yorumlara bakıyor ve görüyorumki insanlar umudu kesmiş demokrasi dışında başka çareler arar olmuşlar ilimden bilimden bihaber kapıkulu olmaya aday milyonlar sırada bekliyor allah sonumuzu hayreylesin.
EMG 10 Ağustos 2018 05:37
9
Demokrasi ümidinizle size hayatta başarılar dileriz. Bol şanslar
EMG 10 Ağustos 2018 00:48
Demokrasi vaazları devam
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 00:24
Lüks arabaları, uçakları Batı demokrasisi üretmiyor. Kapitalizm üretiyor. Kapitalizm de bunları demokrasi hayrına bedava dağıtmıyor. Parasını ödeyen herkese veriyor.
Demokrasi üzerine çokça yazıyorsunuz ama bir mevzuya ısrarla değinmek istemiyorsunuz. Demokrasi İslam’ı kabul ediyor mu?
Apti 10 Ağustos 2018 06:24
2
Soralım Demokrasiye ne diyecek !
KARAR OKURU 10 Ağustos 2018 08:19
2
6:24, Hayırdır neden lolo yapıyorsun. Her konuda demokrasi şöyle diyor diye ahkam kesenler bu soru karşısında dut yemiş bülbüle dönüyor...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN