Back To Top
Farkında mıyız maganda kültürü toplumu zehirliyor

Farkında mıyız maganda kültürü toplumu zehirliyor

 - Son Güncelleme: 02.10.2019 Çarşamba 08:05
- A +

Siyasi ve toplumsal hayatımızda son yıllarda sergilenen tavırlar, davranışlar ve söylemler hem birlikte yaşama irademizi zayıflatıyor, hem de ülkemizin geleceğine ilişkin umutlarımızı kırıyor.

Öylesine bir  gerilim atmosferinde yaşıyoruz ki siyasi partilerden toplumun değişik kesimlerine kadar herkes karşıdakini ötekileştirmek, hatta “hain” ilan etmek için adeta tetikte bekliyor. Son iki yılda kısa aralıklarla yapılan seçimler üzerinden üretilen çatışmacı siyaset dili, maalesef bütün bir toplumu gerilim atmosferine mahkum etmiş bulunuyor.

Eğer siyaset dilinde bir sükuneti, makuliyeti hakim kılamazsak, memleketin en acil meselelerini konuşmayı ve çözümler üretmeyi başaramayız. Mesela şu anda İstanbul’u bekleyen depremde büyük yıkımların olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Kısacası, bu şehirde yaşayan milyonlarca insan için kaçınılmaz akıbeti beklemekten öte yapmamız gereken işler var.

Devleti yönetenlerden bütün siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarından tek tek bireylere kadar hepimizin alışılmış hamasi söylemlerin dışında üzerimize düşen sorumlulukların idrakinde olmamız gerekiyor.

Ama talihsizliğe bakın ki biz hala tehlikenin farkında değiliz, her birimiz “En vatansever biziz” edasıyla bizim gibi düşünmeyenleri, memleketin meseleleriyle ilgili farklı çözümler dillendirenleri aşağılamak ve itibarsızlaştırmakla meşgulüz.

Daha iki gün önce, Sivas Konfederasyonu ve İstanbul Sivas Platformu tarafından Yenikapı Miting Alanı’nda Sivas Tanıtım Günleri etkinliğine katılan Saadet Partisi Genel Bakanı Temel Karamollaoğlu’na yapılanlar hepimiz adına utanç vericidir. Bilindiği gibi Ülkücü oldukları iddia edilen bir grup ıslıklarla Karamollaoğlu’nu protesto ederek konuşmasını engellemişler ve alanı terk etmek zorunda bırakmışlardır.

Maalesef bunlar iyi görüntüler değildir. Bugün Temel Karamollaoğlu’na karşı yapılan sözlü sataşmanın, daha dramatik bir hali altı ay önce CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişiminde yaşanmış, ama devlet aklı ortalarda gözükmemiştir. Hatırlayalım, Ankara’nın Çubuk ilçesinde şehit cenazesine katıldığı sırada linç girişimine maruz kalan ve “inek hızsızlığı” suçuyla cezaevine girdiği ortaya çıkan Osman Sarıgün tarafından yumruklu saldırıya uğrayan, sığındığı evde taşlanan Kılıçdaroğlu’na yönelik bu saldırı cezasız kalmıştır.

Üzülerek belirtmek gerekiyor ki bu halimizle bırakın memleketin problemlerini çözmeyi, birlikte yaşamayı bile başarmamız mümkün değildir.

Hemen belirtelim birbirimize tahammül etmeyi öğrenmeden her birimizin hayatını derinden etkileyen ekonomik krizden kurtulmayı başaramayız.

Kendimiz dışındaki insanların hakkına-hukukuna riayet etme erdemini göstermeden birlikte millet olma bilincini yükseltemeyiz.

Birlikte yaşama ve dayanışma kültürünü içselleştirmeden muhtemel bir felakette enkaz altında kalmaktan kurtulamayız.

Bu vatan coğrafyasında birlikte yaşamak zorunda olduğumuz farklı inançlara, farklı kimliklere ve farklı aidiyetlere mensup herkesin ifade özgürlüğünü kendi özgürlüğümüz kadar aziz bilmeden büyük devlet de, büyük millet de olamayız.

Hele hele son yıllarda topluma musallat olan “maganda kültürü”nden kurtulmadan merhametli ve şefkatli bir toplum asla olamayız.

Kuşkusuz toplumu ayakta tutacak olan ahlaki meziyetlerin işlevsel hale gelebilmesi için sağlam bir “devlet aklı”na ihtiyaç bulunmaktadır. Her önüne gelenin siyasetçilere, farklı toplum kesimlerine sözlü ya da fiili saldırılarda bulunanların korunup kollandığı, hatta zaman zaman sırtının sıvazlandığı bir ortamda huzurdan ve kardeşlikten söz edilemez.

Elbette bütün bunlar umutsuz olmamızı da gerektirmiyor, ancak başta devleti yönetenler olmak üzere her birimiz kendi içimizde esaslı bir muhasebe yaparak hakkaniyetli bir tutum sergileyemezsek geleceğimiz adına umutlu olmamız da mümkün değildir.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 17:20
Ak parti genel başkanı önceleri samimiydi.Ama şimdi samimiyetini kaybetti.Millet ittifakı daha samimi millete karşı.Ancak bence parti genel başkanlarını ve üst yönetimi o partinin üyeleri doğrudan kendisi seçmeli ve üç dönem kuralı getirilmelidir.İnşallah milletimiz o seviyeye gelir.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 23:31
Tesbitleriniz cok dogru velakin cozum oneriniz son paragraftaki devleti yonetenlerin ic muhasebe yapip titreyip kendilerine gelmesini dilemek ise coktan hapi yutmusuz. Bugune kadar yapmadilarsa simdi neden? Yonetebilmek icin hele ki ekomik krizin oldugu ortamda daha fazla guce ve baskiya ihtiyac var maalesef, yoksa toptan kontrolu kaybedip tepetaklak olunabilir, bir de sonrasinda hesap verme korkusu olursa maalesef ic muhasebe beklentisi cok naif bir dilek olarak kalmaya mahkum oluyor. Milletce aci cekmeden gozumuz acilmayacak maalesef. Yuce rabbim belalarin buyugunden korusun. Saygilar.
Tengri 02 Ekim 2019 20:07
Memleketin kaderi, gençlerin rol modelleri 10 tane dizi senaristinin keyfine teslim edilmiş. İktidardaki politikacılar külhanbeyi gibi davranmayı bir halt sanıyor. Cahil olan her şeyi bildiğini sanıyor. İnce zevkler terkedileli, kabalık ve nobranlık trend olmuş. Tanımadığınız kişiye, müşterinize, yaşı sizden büyük olana siz yerine "sen" demek normal karşılanır olmuş. Doktorlar, öğretmenler şiddet görmeye başlamış. Kadına şiddet zaten tavan yapmış. Emareler işaret ediyor ki, batıdan uzaklaşıp Orta Doğuya demir atmışız. Cümleten hayırlı olsun.
karar okuru 02 Ekim 2019 17:45
Aristo, güçlü sinekler örümcek ağını deler geçer,zayıf sinekler örümcek ağına takılır kalır. İnsanlarda,Güçlüler kanunlara takılmaz,deler geçer,zayıf,kimsesiz,garip sıradan insanlar,kanunlara takılır der.Kanunlar zayıf ve kimsesizler için yapılmış der.Adil acil adalet her şeyin ilacıdır.Doğru tartmak önemli,kimin tarttığı önemli değildir.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 17:44
Karamollaoğlu ve Nagehan Alçı'ya vb yapanlar ülkücü görünüyor.Ama 80 öncesi uğursuzluk başka şekilde geri dönüyor gibi.Allah korusun aman dikkat!.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 17:30
Öğretmenseniz bu değişimi içiniz kan ağlayarak eliniz kolunuz bağlı izliyorsunuz
cumhur 02 Ekim 2019 16:56
Yalanla iman bir arada bulunmaz!Yalan söylemek artık ne ayıp ne de günah!Değer yargıları o kadar değişti ki toplum yıkıma gidiyor kimse de ses yok! Geçmişi arıyorsak gelecek daha kötü olacak bunu herkes bilmeli...
Harun 02 Ekim 2019 15:44
ÇUKUR KURTLAR VADISI ESKIYA DÜNYAYA HÜKÜMDAR OLAMAZ DIZILERINI SEYREDEN SAHISLARDAN NE BEKLIYORSUNUZ.BILIM ADAMI OLMAYACAKLARI KESIN. GELECEGIN BIATCI HIRSIZ YANDAŞ KOLAY YOLDAN PARA KAZANACAK MAFYA YA ELEMAN YETISIYOR.HEPSI IYI TETIKCI OLACAK VE LIDERINI ASLA SORGULAMAYACAK
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 15:36
Kilicdaroglu'na saldiran inek hirsizi milli ve yerli kahraman Osman Dayi ceza aldi mi?
Kararli 02 Ekim 2019 14:27
ÜLKÜCÜLÜGÜ ayaga düsürdübu CAKALlar. Bizim zamanimizdaki Agir abilerimiz Muhsin Baskan,Ramiz Ongun vd. öyle herseye maydonoz olmazdi.Rahmetli Ozanimiz cikardi herkesin ortak görüsünü saziyla sözüyle anlatirdi. Magandalari Ülkücülükle özdeslestirmenize üzüldüm.
engineer 02 Ekim 2019 13:22
Millet olmak için gerekli olan özellikleri orta okulda yurttaşlık bilgisi diye bir dersimiz vardı orda öğretmişlerdi 1-Dil birliği, 2-Din birliği 3-Vatan birliği 4-Bayrak birliği 5-Ülkü birliği hatırlayabildiklerim bunlar, bakalım bunlardan hangisi kalmış ki Millet olabilelim, kimi yerlere pkk paçavraları apo resimleri asılır, mecliste pkk temsil edilir, Vatanı tarla niyetine bölmey çalışılır, ayrı dilde eğitim istenir, Din ahlak maneviyat ise istanbul sözleşmesine kurban edilmiş ve güncellenmeye kalkılır, nereye bu gidiş?
E.K 02 Ekim 2019 13:09
Maganda kulturu gecer akce olmus...Film ve dizi adi altinda maganda kulturu adeta ozendiriliyor..Tasradan asiri goc alan kentlerimizde sorun daha belirgin..Kentlesememis, ama tasra adate ve goreneklerini yitirmis, kultursuz, kaba, bir topluluk olusmus adeta..
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 11:54
"Büyük devlet,büyük millet olamayız".demişsiniz.Millet bilimsel bir olgudur.Ulus olma sürecini yaşayan genç cumhuriyete,Millet kavramına tereddütsüz saldıran ümmetci anlayışla nereye ulaşacağınızı zannediyordunuz.Siyasal islamla bilimsel Millet olgusunu bir arada hayal etmeye devam edin.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 15:40
6
Kemalistlerin millet olgusu da homojen bir milletir. Yani herkes ayni tornadan cikmis gibi Ataturk ilkelerine ( neyse onlar ) sadik kalacak. Fasist bir zihniyettir bu.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 11:27
Çukur diye bir dizi var. Ne çukuru olduğu gayet belli. Gencecik çocuklar mafyacilik oynuyor. Liseli gençler seyrediyor. Allah sonumuzu hayır etsin. Her şey reyting olmuş medyada.
Üstadım size katılıyorum hatta tespitleriniz iyimser zaviyeden. Bu ortamda arabanın hızla uçuruma doğru yol aldığını ifâde etmeliyim. Fakat maalesef siyasi körlük bu hazin durumu görüp okuyamıyor.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 10:46
Ülkücülerin kavgacı kabadayıcı hareketlerinin üzerine şimdi de dinci çatışamacı kavgacı bir tayfa çıktı karşımıza...
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 13:03
7
Solcular da Amerikancı oldu. Ne olacak bu Türkiye'nin hali...
Karar Okuru 02 Ekim 2019 09:52
Akp iktidari onsekiz yilda kendi halinde insani bir toplumu icindeki en ilkel kotulukleri ortaya dokmeyi marifet sanan bir lumpen topluma donusturdu. Simdi kimse emniyette degil, kimse huzurlu degil. Cocugunuzu bir ekmek almaya gonderemezsiniz.
okur 02 Ekim 2019 09:31
Yirmi bes yil önce otobüste yasliya kadina yer vermesek diger yolcular gözleriyle bizi haslarlardi. Her nekadar bizi taciz eden erkekleri yakalayip dövmeyi nadiren yapsalarda. Televizyonlara bakin halka ideolojik olarak ne dayatildigini göreceksiniz. Ask filmlerini seyretiginizde asik olasiniz geliyor , varsa karin kocan ne kadar yavan ve kaba diyorsun ve sanal allemlerdeki prense prensese gidiyor insanlar. Diger "mafya vari" filmleri seyretigindede al silahi kafasina daya kim sana birsey diyorsa!!! Bu sektör kredi borclariyla yaratilan yalanci refahi yasayanlari savuruyor!!! Ekonomipolitik bu
İnsanların bir " Din"i var Kibarlığa ihtiyaçları kalmadı
N.Taskesen 02 Ekim 2019 07:40
Bunlar topluma bilinçli empoze ediliyor hedef TC iç ve dış mihraklarca bizler tanıyoruz
evin 02 Ekim 2019 06:41
daha geçen gün tüm devlet eşrafı bir mafya liderinin oğlunun düğününde sıraya girmişlerdi...demek ki ülkede böyle insanlar mutebermiş...
saaaaaas 02 Ekim 2019 06:39
Baskanin 50+1 oyla secildigi bir sistem için referandum yaptlar sonra da cikip 40+1 yapalım diyolar bunlardan ala maganda mi var.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 12:44
9
6.39, Kim diyor?
Hiç 02 Ekim 2019 15:26
0
12.44 haberleri dinlemiyorsun herhalde..kimin dediği de, kimin yeşil ışık yaktığı da var haber bültenlerinde Aç bir sayfa oku bir zahmet.bugünkü Karar'da da vardı
Karar okuru 02 Ekim 2019 06:35
Mehmet Bey, memleketimizdeki lumpen patlamasının barutu iki siyasi şahsiyettir: Erdoğan ve Bahçeli. Bunu hepimiz biliyoruz.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 13:05
7
Muhalefet lümpen dolu, farkında değilsin.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 06:34
"Sağlam devlet aklı" gibi yuvarlak tabirlerle maksad hasıl olmuyor.
Ali Desidero 02 Ekim 2019 05:27
Atalar ne demiş İmam, önder, lider yellenirse cemaat, millet şey eder.Olan bu! Türkiyede maganda lığı siyaset ve toplumsal hayata 2007 den sonra AKP lider ve kadroları getirdi. 2008 de ilçede bir kurum müdürü idim, Ahmet İyimaya bir konu için aramış söze ismime "cuğum" eki ilave ederek başlamıştı. AKP genel sekreteri H. Hüseyin bey işi için sayın vekilim yorulmanıza gerek yok ,birini gönderin demiştim ama bizzat gelmiş işin görmüş, görevli elamanları evlerine kadar arabasıyla birakmıştı.Recep beyin maganda muhtar, delegeleriyle baş edemiyoruz. Fetöcülük hazır. ALLAHIN LÜTFU oldu bunlara!
Maganda kimdir? Giyimi kuşamı yerinde olmakla birlikte yontulmamış, görgüsüz, kaba saba KİMSE. Ülkemizde en maganda siyasetçi ve devlet idarecisi kimdir? Nefret, kin ve öfkesi en çok, Mizah, nükte, espiriyi hakaret kabul eden lideri kimdir? Son belediye seçimlerinde İstanbul da İmamoğlu'nun sevgiyi öne çıkaran dili galip geldi. HANİ ANLAYAN! Kin, nefret ile siyasi sonuç elde eden zihniyet sevgi ve mizah karşısında dili, eli ayağına dolanır.Recep bey Demirtaş'ın espri, nükteleri karşısında deli OLURDU.TİYO! Rexep beyi alt etmek isteyen sevgi ve zeka ürünü mizah dilini kullansın.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 03:39
Devlet aklını temsil eden makamlarda bulunanlara bir bakın: Erdoğan, soylu, ortakları bahçeli, perinçek. Bu kişilerin normal bir konuşmasına şahit olduk mu yakın zamanda? Birilerini tehdit etmedikleri (ki fanatikleri için bir nevi görev bildirimidir bu) bir konuşmalarına rastlamak ne mümkün artık. İmam cemaat meselesi.
Has Parti 02 Ekim 2019 02:48
Türkiye'de artık her tuhaf davranış biçimiyle ilgili uyarı yazıları hep şu cümle ile sonlanıyor.'....başta devleti yönetenler...' Aslında yazarın anlatmak istediği 'imam- cemaat metaforu'. İmam kaba olursa, cemaat maganda olur.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 02:32
MHP resmen devleti de arkasına alarak mafyalık mı desem, çakallık mı desem onu yapıyor. Savcılar ve İçişleri bakanı seyrediyor
Bir yorumcu 02 Ekim 2019 00:45
Hay kaleminize saglik. Özellikle son bir kaç yıldır had safhaya ulaştı bu magandalasma.Sokakta,trafikte,alsiveriste her yerde bir kabalık bir nezaketsizlik,saygısızlık,seviyesizlik,çirkeflik,hadsizlik. Genclerin haline bir bakınız. Küfür eden genç kızlar. Sakal modasıyla,haydutca,pejmürde vaziyette dövmeli genç erkekler..Gerek görüntü gerek hal itibariyle gittikçe paçozlasan bir toplum oluyoruz...
Mehmet 02 Ekim 2019 00:20
Yaş yetmişiki dağın başındaki sağa dönülmez sola dönülmez dur ve ya mecburi istikamet diye trafik levhaları vardı şimdi yine var da biz o levhalara bile devletin bir adamı gözüyle bakar saygı duyardık. Hiç kimse kusura bakmasın bizleri bu hale siyasal İslam getirdi Bence bunda laik kesim haklı çıktı yazmaya elim varmıyor ama bir çok insan dinden soğudu ben bunun cuma günleri farkına varıyorum Hatta Konya gibi yerde bir de üstelik imam hatip okullarında ağırlıklı olarak deizm düşüncesi çıktı . Kısacası bana dinle devlet yönetmek Peygamberimiz Hz Muhammed Sav ait bir görev gibi geliyor.
KARAR OKURU 02 Ekim 2019 12:05
0
Peygamber efendimiz bir din devleti kurmamıştır ve yönetmemiştir, o iş ondan sonra gelenlerin işidir. Özgür düşüncenin bulunduğu İslam felsefesinin geliştiği dönemde İslam medeniyeti her yönüyle zirveye çıkmıştır, ne zaman despotluk yobazlık baskı hakim olmuştur, İslam medeniyetinin düşüşü başlamıştır ve bugün de bu düşüş sürmektedir.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN