Back To Top
‘Gitme o güzel geceye usulca’

‘Gitme o güzel geceye usulca’

 - Son Güncelleme: 06.10.2019 Pazar 07:48
- A +

Her yıl yaz bitip sesime sonbahar eğilmeye başladığında kendime söz veriyorum; Bu defa yaza veda etmeyeceğim ve gözlerime sonbaharın ağlamasına izin vermeyeceğim. Çünkü biliyorum ki bir adım sonrasında kış gelecek ve kışın ardından ilkbaharın kraliçesi Nisan’ın çılgın çiçekleri koro halinde kanımızda yeniden bahar ateşleri yakacak...

Ama yapamıyorum, yapraklar birer birer dökülüp, Ekim’in güneşle dansı yavaşlamaya başladığında her akşamüstü ışığın ölümünü seyretmek kalbime dokunuyor ve ömrümün geride kalan sayfalarını yeniden anmaya başlıyorum.

Ne zaman sonbahar telaşına kapılsam, bu mevsim hangi şiirler okunur diye bütün şiir kitaplarını raflardan indirip karıştırmaya başlıyorum. Ve aradığımı buluyorum, ölümün en güzel şiirlerinden birisini yazmış olan Galli şair Dylan Thomas’ın “Do not go gentle into that good night- Gitme o güzel geceye usulca” şiiri çıkıyor karşıma.

/İhtiyarlık yanmalı ve saçmalamalı gün kapandığında;

Öfkelen, öfkelen ışığın ölümünün karşısında.

Akıllı adamlar, bilmelerine rağmen karanlığa gömüleceklerini sonlarında,

Sözleri şimşek çaktırmamış olduğu içindir ki onlar

Gitmezler o güzel geceye usulca.

İyi insanlar, son defa ellerini sallarlar, öylesine ateşli bağırarak.

Faydasız işleri, yeşil bir koyda dans ediyor olabilir ama onlar da,

Öfkelenirler, öfkelenirler ışığın ölümünün karşısında.

Güneşi uçarken yakalamış olan vahşi insanlar,

Ve öğrenen, çok geç, yas tuttuklarını onun yolunda,

Gitmezler o güzel geceye usulca.

Kör gözlerin göktaşı gibi alevlenip ve şenlenmesini

Kör eden bir görme gücüyle gören ağır hasta adamlar da

Öfkelenirler, öfkelenirler ışığın ölümünün karşısında.

Ve sen, benim babam, hüzünlü tepede, orada

Yalvarırım, lanetle ve kutsa beni şimdi acımasız göz yaşlarınla.

Ama gitme o güzel geceye usulca.

Öfkelen, öfkelen ışığın ölümünün karşısında./ (Çeviri: Bekir Bal)

Dylan Thomas bu şiiri, yaşlı, ölümün eşiğinde olan babası için yazmış. Ölüme direnmenin, isyan etmenin, karşı durmanın dizeleri adeta bunlar... Ama ne yazık ki şair bu güzel şiiri yazdıktan iki yıl sonra kendi teslim oluyor o güzel geceye...

Bir kültürün içinde yaratılan şiirlerin aslında bütün derinliği ile bir başka dile gerçek anlam boyutuyla çevirebildiğini söylemek ne yazık ki pek mümkün değil. Dolayısıyla çevirinin imkanları dahilinde Dylan Thomas’ın bu şiirine de tam anlamıyla vakıf olduğumuzu söyleyemeyiz.

20. yüzyılın en etkili şairlerinden birisi olan Thomas şiirlerinde doğa sevgisini, doğum ve ölüm arasındaki gizemli ilişkiyi ritimler, farklı imgeler ve yarattığı sözcüklerle anlatmaya çalışmıştır. Şiirlerinin önemli bir bölümünün konusu ölümle yaşamın döngüsü üzerinedir bir bakıma. Ve Thomas’a göre şiir, varlığın çıplak ve aydınlık özüne ulaşmak için yapılan ritmik bir harekettir.

Aslında tematik olarak bakıldığında ölüm imgesinin pek çok şair tarafından kullanıldığı görülecektir. Ancak Dylan Thomas modernizim esintisi taşıyan “Gitme O Güzel Geceye Usulca” şiirinde, şiirsel dilini semboller ve metaforlarla zenginleştirerek kendine has bir orijinallik yaratmıştır. Bu şiiri her okuduğunuzda bir sempati ve empati duygusunun zihninizde adeta bir ırmak gibi aktığını hissedersiniz, işte şiire evrensel nitelik kazandıran tam da  bu duygudur.

Şair, John Lennon ve Bob Dylan gibi birçok ismi etkilemiş,

şiirleri kimi zaman şarkı olarak yorumlanmış kimi zamansa filmlerin etkileyici sahnelerinde okunmuştur.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Selim DURMUŞ 07 Ekim 2019 02:00
Interstellar filminde çok etkileyici sahnelerde ve tam yerinde okunmuştur bu anlamlı dizeler.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 16:16
Bu çeviri yanlış. Doğru çeviri //youtu.be/QDSXFwTvugY
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 15:01
Cazın efsane ismi Ahmad Jamal beş yıl önce sahneleri bıraktı. Caz tarihinin en etkili ikinci ismi olarak tarihe geçti. 89 yaşındaki dev isim artık konser vermiyor ama 80 yıllık müzik deneyimini ve 70 yıl önce seçtiği Müslümanlığı yeni kuşaklara anlatmakla vakit geçiriyor.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 16:27
0
Cazın piri İslamı sevdirmeye çalışıyor, Müslüman da cazı sevdirmeye çalılıyor. Ne iş?
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 14:58
Sayın Ocaktan, en çok pazar günü yazdığınız yazıları beğeniyorum. Bugünkü de ayrı bir güzel. Ben ise sonbaharda, Pink Floyd'un meşhur "Time" isimli şarkısını ayrı bir hüzünle dinlerim, beni bu mevsimde çok daha fazla büyüler.
cumhur 06 Ekim 2019 13:45
Mehmet bey bu kadar sıkıntı dert varken böyle bir konu seçmenizi anlayamadım! Gelecekten son derece umutsuzum.Hayat bu kadar mı acımasız olur?
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 13:45
Beni bu güzel havalar,mahvetti
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 12:46
Hafız'ın kabri olan bahçede bir gül varmış / Yeniden her gün açarmış kanayan rengiyle / Gece bülbül ağaran vakte kadar ağlarmış / Eski Şiraz'ı hayal ettiren ahengiyle / Ölüm asude bahar ülkesidir bir rinde / Gönlü her yerde buhurdan gibi yıllarca tüter / Ve serin serviler altında kalan kabrinde / Her seher bir gül açar; her gece bir bülbül öter.
KARAR OKURU 06 Ekim 2019 10:33
Böyle mi esecekti Son günümde bu rüzgar? Bütün kuşlar vefasız, Mevsim artık sonbahar. Unutmuş ellerimi Eşim, dostum, sevgilim. Kalbim acılarla hep Bölünmüş dilim dilim. Bütün kuşlar vefasız, Mevsim artık sonbahar.
AHMET ERKAN 06 Ekim 2019 08:38
RAHMETLİ HOCAM EROL KÜÇÜKYALCIN BEYEFENDİDEN İLK MEŞKİM, NEFİS BİR SEGAH ESERDİ. gece sessiz ve karanlık Yine her şey uyumuş Bilirim susmayacak Kalbi viranimdaki kuş. GÜLTEKİN CEKİNİN bu güzel bestesi nin NAĞMELERİ ruhumda izler bıraktı MUSİKİMİZİN inceliği insanın KEMALATINDA ne kadar önemli olduğunu anladım Yazılarınızı okuyorum ama milli edebiyata ve musikimize biganeliginize Anlam veremiyorum.
Okur 06 Ekim 2019 08:19
Hazan; En sevdiğim mevsim. Rüzgarda sararak yaprakların ve saçların ucusmasi. .. Yalnızlık ve hic lik hissi... Mevlananin degimi ile "Şeb i Aruz" hazan, yalnızlık ve ölüm ne güzel üçlü... Sevgiliye kavuşmak. ..
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN