Back To Top
İstanbul cazla daha da güzel...

İstanbul cazla daha da güzel...

 - Son Güncelleme: 30.06.2019 Pazar 08:41
- A +

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen Caz Festivali, dün Beylikdüzü Yaşam Vadisi’ndeki etkinlikle başladı. Bir ay boyunca cazın ünlü isimleri şehrin kültürel mekanlarında İstanbullu cazseverlerle buluşacak. Müzikle ya da özellikle cazla olan ilgimiz zayıf olabilir ama unutmamak gerekiyor ki müzik ve farklı kültürel etkinlikler, şehirlerin ruhunu zenginleştiren değerlerdir.

Genel olarak bilimde, teknolojide belli bir merhaleye ulaşan toplumlar gelişmiş toplumlar olarak tanımlanır. Evet, doğrudur ama bu eksik bir tanımdır. Zira teknolojik gelişme, sadece aygıtsal bir gelişmişliğe işaret etmektedir. Oysa daha kapsamlı ve bütüncül bir gelişmişlik kültürel ve sanatsal değeri yüksek eserlerin yaratılmasıyla mümkündür. Dolayısıyla, maddi kalkınmışlıklarını büyük

müzisyenlerle, şairlerle, ressamlarla, mimarlarla ve kültür insanlarıyla tamamlayamayan toplumların bir medeniyet oluşturmaları mümkün değildir.

Böyle bir değerlendirmenin penceresinden baktığımızda kuşkusuz sanatın bütün dalları önemlidir ama biliyoruz ki özellikle şiir ve müzik hayata bakışımızı zenginleştiren ve her gün önümüzde yeni bir dünyanın kapılarını aralayan temel sanat değerleridir.

Türk musikisinin büyük ismi Dede Efendi’ye atfedilen şöyle bir ifade var: “Musiki öyle bir denizdir ki, ben paçaları sıvadım; ama hâlâ içine giremedim.” Ve şu cümle de Beethoven’dan: “Daha üstünü olamaz, müzik yoluyla tanrıya yaklaşmak ve oradan insanlığa seslenmek...”

İster klasik müzik, ister caz, isterse rock ya da pop olsun bütün müzikler insanlığın ortak dili ve sesidir. İşte dün başlayan 26. İstanbul Caz Festivali’yle yaz ortasında müthiş bir müzik denizine giriyoruz.

***

Bu yılki sloganı “Caza Dokunan Eller” olan festivalin en önemli isimlerinden birisi saksofoncu, besteci, yapımcı ve grup lideri kimlikleriyle çağdaş cazın efsane isimlerinden Kamasi Washington... 1981 doğumlu Amerikalı cazcı ve saksafon üstadı olan Washington, son dönemin en dikkat çeken yeni kuşak caz sanatçılarından...

Festivalde ayrıca ünlü basçı Michael League’in liderliğinde sofistike besteleri çığır açıcı bir emprovizasyon stiliyle birleştiren Snarky Puppy, virtüöz piyanist ve besteci Aydın Esen, müziğini caz, R&B ve hip-hop unsurları etrafında ören besteci ve vokal José James, bestelediği, söylediği ve kendi enstrümanlarıyla çalıp kaydettiği şarkıları sayesinde yıldız haline gelen Jacob Collier, çağdaş cazın önde gelen piyanistlerinden Bill Charlap, caz piyanonun bir diğer yıldızı ve parlayan isimlerinden Shai Maestro, trompette öncü bir isim Paolo Fresu’nun Lars Danielsson ile ikili projesi Summerwind, caz, blues ve soul melodilerini ustalıkla bir araya getiren Mélanie de Biasio, genç neslin en yaratıcı caz müzisyenlerinden, yapımcı, besteci ve davulcu Makaya McCraven, reggae, soul, afro-beat ve latin ritimleriyle örülü, caz emprovizasyonları ile tanınan genç grup Nubiyan Twist, Azerbaycan folk müziğini cazla harmanlayarak modern bir dil yakalayan piyanist ve besteci Elchin Shirinov ve daha birçok isim bulunuyor.

Ve işte ruh dünyamızı zenginleştirecek müziğin en güzel festivali başlıyor... Uzun bir seçim yorgunluğunun ardından İstanbul bu yaz cazla daha da güzel olacak...

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 17:18
Sizi kıskandım, İstanbulun sıcağına dayanabilseydim hiç kaçırmazdım....
Süheyl CALISKANOGLU 30 Haziran 2019 16:29
Dini siyasete soktular,spora siyaseti karistirdilar, ellerinden gelse Müzige de birseyler katacaklar,bulastiracaklar!..
DoğrucuDavut 30 Haziran 2019 11:34
Öz musiki yorumu yapan arkadaşlar. Sanat, bilim ve felsefede bu işin öz olanı yok. Hepsi uygarlık tarihinin çorbası içinde kültürler arası etkileşimlerle ortaya çıktı. Türk Sanat Müziği (Osmanlı klasik müziği), Arap-Pers-Ermeni etkileşimleri ile oluştu. Makamlar, Arap müzik sisteminden oluşturuldu. Daha da ilginci, makam sistemini Araplar, Bizans müziğinden aldılar. Bizans'a nereden geldiği tam bilinmiyor. Dünyada çok farklı sesler var, dinlemek lazım, Müzeyyen Senar da güzel okur, Nina Simone da, Isabelle Geffroy da.
Süheyl CALISKANOGLU 30 Haziran 2019 11:24
Müzigin her türü güzeldir,anlayana sevene,bunun yerlisi ,millisi olmaz.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 09:26
İSTANBUL KENDİ ÖZ MUSİKİMİİZLE DAHA GÜZEL. gerek orta öğretim ve gerekse üniversite yıllarında MUSİKİMİZ le aşınalığım yoktu. Avukatlık yıllarımda arkadaşım olan acımasız gaddar olarak bildiğim bir mafia liderinin şu sözü ile sarılsıldım. ŞEVKİ BEYİ DİNLE, DİNLE DİNLE VE AĞLA. Sonra evine gittik duvardan kanunu indirdi şevki beyin HİCAZ ve Uşak eserlerini okudu. Gözlerinden yaş geliyordu. MUSİKİMİZİN nasıl güzel olduğunu farkettim SAYIN YAZAR İSTANBUL MUSİKİMİZLE GÜZEL.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 08:19
SAYIN YAZAR İSTANBUL TÜRK MUSİKİSİ İLE GÜZEL SEGAH MAKAMI İLE GÜZEL, RAST, HÜZZAM, NİHAVENT VE DİĞER MAKAMLARLA GÜZEL. DEDE EFENDİ, hacı ARİF BEY, ŞEVKİ BEY, TATYOS EFENDİ, DİĞERLERİ, VE ZEKİ MÜRENLE GÜZEL. YETER ARTIK ONLARCA MUSİKİ YAZINIZDA kendi öz MUSİKİMİZ ile bir satır bile senanız yok.
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 06:42
Bu ne ecnebi hayranlığı. Cazmiş popmuş komik olmayın. Ne olmuş bizim ınce sazimiza musikimize. Beş yaşından beri müzikle ilgileniyorum. Lakin okadar gürültülü müziklerin insan sağlığına iyi gelecegine inanmıyorum. Çünkü ruh yok. Bedene çalışan sanatmi olur. Gençlerimizi bunlardan nasıl kurtaracagimizin yollarını arayalım
KARAR OKURU 30 Haziran 2019 20:36
1
Benimde musikiden içim kiyiliyor ruhum daraliyor napazcaz ! Sen saray müziği dinle biz ecnebi muzik dinleyelim. Senin muzigin sana benim muzigin bana olsun.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN