Back To Top
“Jimi Hendrix’i dinlemeden ölmeyin...”

“Jimi Hendrix’i dinlemeden ölmeyin...”

- A +

1986 yılının kış aylarıydı, Levazım Maliye Okulu’nun yedek subay eğitim dönemindeyim. Yoğun bir ders programı uygulanıyordu, sanki üniversite bitirme sınavlarına hazırlanıyor gibiydik. Ayrıca geceleri de haftada bir iki gün okulun koridorlarında içi boş tüfeklerle nöbet tutuyorduk. Neden mermisiz tüfeklerle böylesine absürt bir nöbet vardı hala anlayabilmiş değilim ama neyse...

İşte o nöbet gecelerinden birinde kulağımda volkman aynı zamanda müzik dinliyorum, bir anda koridorun ucunda nöbetçi subayı olan yüzbaşı gözüktü, telaşa kapıldım ama suç aletini gizlemeyi başaramadım. Yüzbaşı önce müziğin sesini kulağına götürdü ve öfkeyle “Böyle mi vatan bekliyorsun, hem de ne idüğü belirsiz ecnebi müzikleriyle..., seninle görüşeceğiz” dedi ve gitti. Ertesi gün komutanla konuştum ve disipline gitmeden paçayı kurtarmayı başardım. O gece komutanı kızdıran müzik Jimi Hendrix’in “Voodoo child” şarkısıydı. Sıkı bir Rock müzik dinleyici olan arkadaşım bana bir Hendrix kaseti doldurmuş ve verirken de “Jimi Hendrikx’i dinlemeden ölme...” cümlesini söylemişti, bugün bile kulağımda hala aynı ses yankılanıyor.

Voodoo Child şarkısında diyordu ki;

/Bir dağın yanında kalkıyorum

Ve elimin kenarıyla deviriyorum onu

Bir dağın yanında kalkıyorum

Ve elimin kenarıyla deviriyorum onu

Bütün parçaları aldım ve bir ada yaptım

Küçük bir kumla bile yükseldi

Çünkü ben büyülü bir çocuğum

Tanrı bilir, ben büyülü bir çocuğum/

Tuhaftır, hepimiz bir gün mutlaka öleceğimizi biliriz ama hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamaya devam ederiz. Oysa biliyoruz ki ölüm hayatın en önemli gerçeği. Binbir emekle dünyaya geliyoruz, zaman zaman tarifi imkansız zorluklar yaşıyoruz, hayata ilişkin bilgiler ediniyoruz, nice hayaller kuruyoruz ve bir gün ansızın ölüveriyoruz. Yerimize yenileri geliyor, onlar da aynı yollardan yürüyorlar ve sonsuz döngü böylece devam edip gidiyor...

Bazen bu döngüye bakarak, özellikle bilimde, sanatta, düşünce alanında eserler üretmiş ve de önem verdiğimiz insanların erken ölümü karşısında “Keşke daha fazla yaşayıp yeni eserler yaratsalardı” diye hayıflanırız. İşte 27 yaşında ölen Jimi Hendrix  bu isimlerden birisidir. Yaşayan tüm gitaristlere ilham kaynağı olmuş ve müzik tarihini değiştirmiş bir efsane Jimi Hendrix...

“Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde bu dünya aydınlığa kavuşacak” diyen Jimi Hendrix’in ilk oyuncağı, başka bir çocuk tarafından atılmış telleri kopuk, kırık dökük bir gitardır. Ama o hurda gitar Jimi’nin sihirli ellerinde hayat bulmuştur.

Jimi Hendrix müzikte devrimci bir sanatçıydı, tek nota bilmiyordu, ama duyduğu her şarkıyı çalabiliyor, hatta yeniden yorumluyordu. Yaşadığı dönemdeki müzik gruplarında solist ön plandayken o müziğin merkezine gitarı yerleştirmeyi başarmıştır. Sahnede çalarken adeta kendinden geçiyor, yerde dişleriyle gitar çalabiliyor ve 6 telli bu enstrümana yepyeni bir anlam katıyordu. Edip Kuzey Akten’in Adana Kent Kültürü ve Sanat dergisinde yer alan yazısındaki şu ifadeler Jimi Hendrix’i çok güzel tarif ediyor: “Bu dünyadan Jimi Hendrix adında siyah bir devrimci geçti. Milyonlarca beyaza başkaldıran, eşitlik, barış, aşk için haykıran, tanrısal bir yeteneği olan, liseyi bile bitiremediği halde inanılmaz felsefi görüşlere sahip, müzikal anlamda nice ilkleri yaratmış ve bugün zevkle dinlediğimiz bir çok virtüöze ilham kaynağı olmuş, ışığı hiç sönmeyecek bir yıldız. Ne yazık ki o da benzerleri gibi ‘erkenden’ kayıp gitti.”

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Emre bursa 29 Eylül 2019 21:45
zor günlerin sesidir jimi. kolay zamanların sefahatçileri bu sesi anlamaz.Mehmet hocam çok sağol kaleminize kulağınıza yüreginize sağlık ...
Karar okuru 29 Eylül 2019 15:17
Ramazan kardeşim, 6 sefer yazmışsın anlamakta zorlanıyorum. Bir tane daha yaz.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 13:23
Kimi kendirix yerine Cemil tanburi kulağa daha hoş geliyor.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 12:25
Eskiler anlatırdı. Adamın biri İstanbul'a gitmiş, köyüne döndüğünde "İstanbul'u görmeyen eşektir" demiş. Kendisine demişler ki: Senin Baban da İstanbul'u görmemişti...
Yaw he he 29 Eylül 2019 11:59
Aman sakın ölmeyin. Mazallah bir yeriniz şişer
ramazan gün... 29 Eylül 2019 10:09
(7)MTV'de gitarını çalarsın/O ÖYLE OLMAZ BÖYLE YAPILIR/Para boşuna hatunlar beleş/Sana diyeyim, O HERİFLER APTAL DEĞİL/Serçe parmağında NASIR,/Baş parmağında nasır olur/Şu küpeli, makyajlı ibneye bak/Evet dostum bu onun kendi saçı/O ibnenin kendi jeti var/O ibne bir milyoner/Adam çıkmış, o da ne? Havaii sesleri mi/Şempanze gibi bango çalıyor/Öyle olmaz, böyle yapılır.(..) anlayamadığımız ve asla anlatamayacağımız mesele; batıysa batı, BÖYLE ONURU İLE ÖLMEK İSTEYEN ADAMLAR OLMAK İÇİN ÇABALAMAK!.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 10:09
Jimi'den bu yazı vesilesi ile haberi olanlar henüz fırsatı kaçırmadı. Ölmeden dinleyebilirler Jimi'yi. Dinlemeden gidenlerin de öyle ah vah etmesine gerek yok. Cennetteki fon müziklerinden birini Jimi'nin gitarından dinleyeceğimizden kuşkunuz olmasın. Büyük şair Cahit Koytak, çeteyi kurup, cehennemden cennete adam kaçırıp, cennetin kenar mahallelerinde şairler ve yoksullar için devletsiz bir krallık kurmaya kalkıştığında, devrimci Jimi’nin gitarı daha bi’ coşkulu çalacak. :) (Koytak’ın nesirleştirdiğim davası için ŞAİR & ANARŞİZM şiirine bakınız.)
ramazan gün... 29 Eylül 2019 10:01
(6)bakıyorum, bakıyorum.. NAFLIRIN yüzündeki o devasa gururu okuyorum. çalıyor ve dönüp stinge bakıyor; İŞTE BUNU BEN YAPTIM, DİNLEYİN!. dönüyor kleptına bakıyor; BUNLAR BENİM ARKADAŞLARIM, DİNLEYİN!. davula 'geçmesi' için izin veriyor; rihannanın memesi, biyonsun poposu yok burada MÜZİK CİDDİ BİR İŞTİR; DİNLEYİN!. beni bu adamlarla YAZIN, müzik ERKEKÇE bir İŞTİR!. bir USTAnın yüzündeki GURURU gördüm 'hafız'; kimlerle YANYANA olduğunu bilmenin, kimlerle ANILACAĞINI bilmenin o CİDDİ huzurunu; KİM OLDUĞUNU ANLATAN ADAMI!.
ramazan gün... 29 Eylül 2019 09:45
(5)geçen sana 'hatırlat' dediğim hikaye şu idi: naflır artık epey yaşlandı tabi, bir konser kaydına rastladım o günlerde büyükçe bir 'hol'ü dolduran kalabalık karşışında.. bir ustayı dinlemeye geldiği belli neye para verdiklerini bilen adamlar karşısında.. ama bir dakka! naflır önce STİNGi takdim ediyor, hadi o tamam derken KLEPTIN gelmesin mi? tam 'vay'! diyecekkken arkada davulun başında bizim 'keltoş' FİL (collins); 'holi şit!'.. gitar patlıyor ve yuvarlanıyor; dıp dı dıdı dıp dı dıdı.. ben stüdyo kaydı severim, ama bakıyorum...
ramazan gün... 29 Eylül 2019 09:37
(4)osman abi güldü, bir kaset taktı 'katlı müzik setine'; bom!. osman abi büyük adamdı; 60lık parasına 90lık doldururdu. kalan boşluğa beğeneceğimi bildiği parçaları kendisi eklerdi.. müziğin ciddi bir iş olduğunu bana gösteren bu adam MARK NAFLIRdı; maniy for nating.. ben, MFÖ'yü bunlara benzetirdim biraz biraz; mazharı naflıra özellikle; hatta 'duruşlarını' biraz onlardan çalmışlar diye düşünürdüm.. hep takip ettim sonra; adam hep ciddi idi; sahneyi gitarıyla öylesine dolduruyorduki ne oradan oraya koşması ve ne de dans etmesi gerekiyordu.
ramazan gün... 29 Eylül 2019 09:29
(3)harçlıklarımdan biriktirdiğim (biriktirmek çok uzun sürerdi) kaset doldurma PARASInı doğrulttuğum bir zaman, listemi yaptım. en başa onu koyacağım ama bir daha karşılaşmadım ki onunla, adı neydi, ne yazacak nasıl anlatacaktım 'kasetçi osman abi'ye? tvde aniden yayınlanmış ve adını sanını görememiştim; duyunca tvnin olduğu odaya koşmuş ve öylece bakakalmıştım bu ciddi ve bandanalı adama.. 'osman abi, bandanası var, gitar çalıyor, sahnede böyle dans mans yok, gitar bomba gibi patlıyor ve yuvarlanıyor ve adamlar ciddiler abi!'.. ciddiler!.
ramazan gün... 29 Eylül 2019 09:20
(2)sahne performansı nedir?. veya klip ne işe yarar?. 'hoyhoy efendiler hoyhoy'!. 'bakın ben size anlatamıyorum müzikle ama şöyle şöyle eğlenceliklerim de var benim, hoyhoy'. bir fredi soytarılığı yoktu onda. sadece çalıyor ve sahnede öylece durup 'dinleyin, bunu ben yaptım' diyordu. çocuktum, müziğe yeni giriyordum. etkilenmiştim; gitarın tellerinden 'yuvarlanan' melodi yakalamışken beni, kliplerden beklediğim hoyhoyun olmayışı kafamı karıştırıyordu. öylece duruyor ve çalıyordu. sizi ciddiyete davet ediyorum!.
Köroğlu 29 Eylül 2019 20:29
0
fredi'ye niye çaktın ki. Bohemian Rhapsody devir kapatmış devir açmış parça. sahnede dans ediyor, şov yapıyor, güzel de yapıyor. onu da öyle sevelim.
ramazan gün... 29 Eylül 2019 09:04
(1)80lerde tanışmıştım onunla. ben böyle 'gitar olan' adam görmedim. etine güvenen bir restaurantta nasıl ki 'hoyhoysuz' bir tabakta kesim yönüne kadar dikkat edilmiş bir bonfile konulursa önüne, ne aldığını ve neye para verdiğini bilirsen ve 'bu tabağın her yerine para verdik, neden geri kalan kısımları boş, nerde garnitür, eğlencelik bişiler' demezsen, işte öyle bir saf gitar, pür müzik; ciddi. at ağzına bir lokma, gör bak bütün hoyhoy beklentilerin bir anda kaybolacak, buna müzik derler evlat. ve buna da gitar!..
mutlu yucel 29 Eylül 2019 22:00
0
bi haberdim bilgilendim, dinledim dinliyorum.
Faik Güleçyüz 29 Eylül 2019 07:08
"Oysa biliyoruz ki;ölüm hayâtın en önemli gerçeğidir." Ölüm;hayâtın bildiğimiz tek gerçeği.Gerisi;bir tül perdesinin arkasında.. Selâm ve sevgilerimle.
Yurdumun İnsanı 29 Eylül 2019 05:12
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde bu dünya aydınlığa kavuşacak”.. Allah insanı SEVGİDEN /ALAK/ALAKA/İLGİ/DEN YARATTI... Elmalı Hamdi o çokca insanın Alak Suresindeki malum ayete kan pıhtısından, çiğdem et parçasından yaratıldığımız kabulüne karşılık ALAK kelimesine SEVGİ anlamının olduğunu söyler. İnsanı Allah ve diğer canlılara bağlayan en önemli, değerli şeydir. Sevgi.. Müslümanların yitiği. Hele siyasi ve dini liderlerinin..Yüreklerinden ağızlarına taşan öfke ve nefreti görünce içlerine şeytan Habil kaçmış gibiler.Allah Rahmet etsin Jimi'ye. Sağolasın Mehmet hoca.
KARAR OKURU 29 Eylül 2019 04:58
''Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde bu dünya aydınlığa kavuşacak” ne güzel bir tesbit. Birbirinden güzel keyifli ve ufuk açıcı pazar yazıları. Teşekkür ederiz sevgili Ocaktan.
Karar Okuru 29 Eylül 2019 00:25
Bunlar ile yaşamak için lüzumsuz kalabalığımızı azaltmak lazım. Müzik dehası Motzart da 30 lu yaşlarında gitti. Ancak müziği dünyayı aydınlattı.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN