Back To Top
Liyakatli insanlar cezalandırılırsa

Liyakatli insanlar cezalandırılırsa

 - Son Güncelleme: 30.09.2019 Pazartesi 09:23
- A +

Yaşanabilir bir toplum inşa etmede her zaman hukukun üstünlüğünün olmazsa olmaz şart olduğunu, ehliyet ve liyakatin esas olması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Tarihin bütün dönemlerinde yaşanan tecrübeler göstermiştir ki, sistemin adı ne olursa olsun asgari ahlaki ve hukuki şartları oluşturmadan hiçbir toplumun huzur ve refah içinde yaşaması mümkün değildir.

Aslında gerek siyasal iktidarlar, gerekse toplumun farklı kesimleri hukuk ve liyakatin önemli olduğunu bilirler, hatta her vesileyle bunun altını da çizerler. Ancak bu ilkeleri hayata geçirebilmek bir zihniyet değişimiyle mümkün olduğu için, uygulamada statükocu zihin yapılarını aşmak mümkün olmamaktadır.

Maalesef Türkiye gibi sağ ve sol Ortodoks cemaat yapılarıyla örülmüş toplumlarda bırakın liyakatin esas alınmasını, liyakatli olmanın cezalandırılması bile her zaman mümkündür. Çünkü kimilerine göre Kemalist paradigmaya göre amel etmeyenler ehliyet ve liyakate sahip olsalar da devlet içinde önemli görevlerde yer almaları çok makbul değildir. Muhafazakar ve dindar çevreler için ise, liyakatli olmanın kriteri kendi dünya görüşleriyle birebir örtüşmekten geçmektedir.

Ne yazık ki böyle bir sosyolojik gerçekliğin üzerine oturan toplumlarda liyakat kriterlerinin belirlenmesi de çok kolay değildir. Kuşkusuz bu durum aynı zamanda Doğu toplumlarının en karakteristik özelliklerinden birisidir. Yani Türkiye gibi toplumlarda liyakat rasyonel akla göre değil, sağ ya da sol cemaatçi yapıların reflekslerine göre belirlenmektedir.

Bugün Türkiye’de yönetim kademelerinde öylesine acıklı liyakatsizlik örnekleri yaşanıyor ki, insan ister istemez “Bu nasıl bir zihniyettir, akıl ve mantık bu kadar mı iflas eder” deme ihtiyacı hissediyor. Gerçi akraba-i taallukat işlerinin bu kadar revaçta olduğu bir toplumda, liyakatin önemli olmasını beklemek de biraz saflık olurdu.

İşte bu zihniyet yapısı devlette sadece liyakati unutmakla kalmıyor, aynı zamanda liyakati ve liyakatli insanları da cezalandırıyor. Bu konuda devlette yaşanan çok canlı bir örneği aktarmak istiyorum. Geçtiğimiz hafta eski bir vali dostumuzla sohbet ediyoruz. 2018 yılında kendi isteği ile emekliye ayrıldı, açıkçası çok üzüldüm. Çünkü o liyakatli, dirayetli, devleti iyi tanıyan, her valilik yaptığı ilde toplumun bütün kesimlerini kucaklayan, siyasi yapılara karşı mesafesini koruyan ve toplumun gönlünde yer eden ve hep hayırla yadedilen bir valiydi. Henüz gençti, bu ülkeye çok daha güzel hizmetler yapabilirdi. Ama ne yazık ki bizim ülkemizde liyakatli insanlara pek itibar edilmiyor. Hatta görevden ayrılırken idari bir ceza verilerek ayrıca taltif ediliyor!

Vali dostumuzun bir toplantıda yaptığı konuşmada söylediği şu cümleleri duyunca, sayın valinin akraba-i taallukat cumhuriyetinin liyakat kriterlerine neden uymadığını ve sessizce emekliye ayrıldığını daha iyi anladım.  Valinin cümleleri aynen şöyle: “Eğer bir baba her sabah ‘bu devlette benim çocuğumu işe almazlar’ endişesiyle uyanıyorsa, ya da bir iş adamı ihale düzenine bakıp bu ülkede bana ihale vermezler kaygıları taşıyorsa o toplumda birlik ve bütünlük yoktur ve insanların gelecek umutları da kaybolmuş demektir.”

Görüldüğü gibi bugün şikayet ettiğimiz pek çok problemin temelinde, neredeyse liyakatli olmayı bir nakısa gibi gören zihniyet yapısı bulunmaktadır. Liyakati devletin gündeminden çıkardığımız için ekonomide, siyasette, eğitimde problem çözme kabiliyetimizi kaybediyoruz ve bu yüzdenden de her alanda derin bir çölleşme yaşıyoruz. En çarpıcı örnek; son yaşadığımız deprem uyarısıdır. Ehliyetli ve liyakatli insanlar tarafından yönetilen bir ülkede, 20 yılda deprem için yeni çözümler üretilememesi düşünülebilir mi? Ama üretemedik işte, dua ediyoruz ki büyük bir felaket olmasın...

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 08 Ekim 2019 15:40
Nisa suresi 58 ayette işi ehline veriniz diyor. Bu AKP denen parti kendi yandaslarina mevki makami vererek ayete ters düşüyor. Bunlar ne bicim müslüman millet bunlarin yuzunden dindan imandan soğuyo... Fetö kendi adamlarina soruları çalıp veriyodu şimdi de AKP koymuş bir mulakat siddimsene kendilerinden olmayan mülakatı gecemiyo haramzadeler sizinde sonunuz gelecek Allah büyük sizde ANAP gibi dağılıp gideceksiniz...
Okur 01 Ekim 2019 22:04
Sayın Ocak’tan, 1993 yılında Elektronik-Haberleşme bölümünü bitirdim ve o zamanın devlet kurumu olan Türk Telekom’da 6 aylık zorunlu stajımı tamamladım. Staj yaptığım yöneticiler benimle çok çalışmak istedi ancak Ankaradan torpil bul gel çalış demişlerdi. Torpil bulmadığım için mesleğimi icra edemedim. Ancak, beni bu durmadan daha da çok üzen düz lise mezunu bir tanıdık torpil bulduğu için benim almam pozisyonu o aldı ve çalıştı yıllarca! Yıl 2019 5,8 deprem oluyor ve bu kurumun iletişim sistemi çöküyor, Nedeni mi? yıllarca liyakatsız bir kadro ile kurumun alt yapısının oluşturulmasıdır, NOKTA
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 21:28
Kemalizmi anlamanızı beklemiyoruz...Önce Talan kültürünün özeleştirisini yapın...Ulusun tüm adli,mülki ve askeri organizasyonu soru çalarak ele geçirilmeye çalışılacak..Geldigimiz talan sonrası durumda liyakatten bahsedeceğiz..Kusura bakmayın..hepiniz ordaydınız.
Karar 01 Ekim 2019 15:36
Bu ülkenin düşmanlarının ilk hedefi eğitimli ve liyakat sahibi insanlar olmuştur her zaman. Diğerlerini nasıl olsa kolayca kandırabiliyorlar. Çeşitli bahane ve iftiralarla, işe alınmayan, işten atılan, hapse atılan, mahkemelerde süründürulen, yurt dışına gitmeye zorlanan kişilere bir bakın.
cumhur 01 Ekim 2019 14:45
Kendimiz söylüyor kendimiz dinliyoruz! Şu yapılan yorumlardan zerre faydalanan var mı?
KARAR OKURU 01 Ekim 2019 00:17
Alıntı-Bu ülkede 50 binlik arabayı, vergilerle 150 bine vatandaşa sat! Sonra o arabanın deposundaki her litre benzinden, 5 TL vergi al! Daha sonra o arabayı kullanan kişiye,3 TL lik sigarayı 20 TL ye sat ! Ve o arabanın içinde, o sigarayı içen adama 153 TL ceza kes..!
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 19:45
ABD'ye verilen 15 günlük süre doldu. Yarın, hatta bu gece ansızın güvenli bölgeye kurulacak evlerin birinci etabının temellerini atacaktık. Bu esip gürlemeden de bir şey çıkmayacağı, ABD gezisi sırasında, Trump'ın Reis’i takmamasından belliydi. MGK toplantısı bitti. Dağ fare doğurdu. Güvenli bölge için samimi gayret, ileri adım falan diye, bir açıklama geldi ama içi boş. Ha buna üzülüyor değilim. Elin toprağında proje ürettiğimize, sonra da tükürdüğümüzü yalattıklarına üzülüyorum. Ülkemin yönetilememesine üzülüyorum.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 18:16
Erdoğan (Ortada bir parti kalmadığı için parti adını kullanmıyorum.) hızlı bir şekilde eriyor. Şu anda, Bahçeli'nin, Perinçek’in, Öcalan biraderlerin desteği ile %40 bandında. Faruk Çelik gelinen noktayı şöyle itiraf ediyor: %40 ve üzeri oy alan aday ilk turda seçilebilmeli. Bence sakıncası yok. Erdoğan yarın 39, bir ay sonra 38, üç ay sonra 35, bir sene sonra %25. Farukcuğum, %40 size kalın gelir, gelin onu %10’a düşürün.
İbrahim Erdoğan 30 Eylül 2019 17:52
Aklımızı işletmeyip, yangelip yatarsak; dualarımız kabul edilirmi acaba!..
mehmet 30 Eylül 2019 15:53
Devlet adalet ve liyakata göre alım yapmalı ama gelen siyasi parti devlet oluyor.Ak partili ilçe başkanının sülalesi işe girerse bu adamlar orda iş yapar mı.Ömründe memur olamayacaklar memur olursa devlet batmaz mı.En önemli sebebi kaliteli insan yetiştiremiyoruz.Hukuk okumuş ama siyasi partiyi devlete tercih ediyor
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 14:09
Hakim ve Savcılık sınavında bir dakikalık mülakatla (onun da yarısı kendini tanıtma) bu ülkeye hakim savcı seçiliyor...Okul birincileri, sınavda derece yapan parlak beyinler sapır sapır eleniyor..Vah memleketimin haline vah
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 13:31
Herkes mahkeme olmuş. Darbe yapanları bile masum görenler var. Böyle insanlara laf anlatılmaz. Lafa ziyan olur.
E.K 30 Eylül 2019 12:31
Osmanli'da dogan bebeklere pasa unvani verildi...Niye? Babasi pasa oldugu icin...Yine devletin kadrolarina bilgisiz, yeteneksiz insanlar doldu niye? Bir yerlerde yuksek rutbeli tanidiklari oldugu icin? Sonuc: Osmanli buyuk bir hezimetle coktu..Ayni seyler tekrar ediliyor...Donanimli insanlar bos, bos kafalilar is sahibi...!
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 13:14
3
Lordu un çocuğunun lord olduğu bir ülke hala güçlü hala çökmedi ama osmanlı çöktü ise mesele başka türlü olsa gerektür. Liyakat önemlidir. Kurumsallaşma da çok çok önemlidir. Liyalatli otursa da koltuğa, her seferinde sıfırdan başlamak zorunda kalır işe. O nedenle önce kurumsallaşma! Sonra liyakat.
musto 30 Eylül 2019 11:30
Devletin yapısı değişmiş kurumlar çökertilmiş vesayetleri yıkıyoruz adı altında tek parti yönetimi kurulmuş partizan Valiler,Kaymakamlar ,İl, İlçe teşkilatları yargı ve yürütmenin görevini yaparken hangi etikten liyakattan bahsedeceksin.Geçti Borun pazarı.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 13:45
0
Maalesef
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 14:00
2
Musto, onun doğrusu şu: Bor’un. Malum o deyimdeki Bor, Niğde’nin ilçesi Bor. Adam Bor’un pazarına geç kalmış, pazarcılar dağılıyor. Onu, eşeğine yüklediği zerzevatla gören biri seslenmiş: Emmioğlu, geçti Bor’un pazarı, sür eşeğini Niğde’ye. Kuralımız: Özel adlara getirilen iyelik, durum ve bildirme ekleri kesme işaretiyle ayrılır. Bor özel ad. O eki, Bor’dan ayırmamız lazım... Emmioğlunun işi kolay. Sürer eşeğini Niğde’ye, yarınki Niğde pazarına yetişir. Ama bir devletin genleri ile oynandıysa, millet birbirine düşürüldü ise, işimiz çok zor demektir.
musahhih 30 Eylül 2019 21:11
0
Musto, bizde de çocukluğumuzda sizin gibi, kimi geceler, Hz. Ali, Battal Gazi falan okunurdu. O yıllar gaz yağı lambası vardı. Ellerimizle odanın duvarına gölgeden Zülfikar yapmaya çalışırdık. Geçenlerde aklıma geldi bir gaz yağı lambası alsam da arada sırada nostalji yapsak, diye. Yarın almaya gidiyorum ama nostalji için değil. Tayyip bu gece itibariyle elektriğe yeniden %15 zam yaptı. Emekli maaşım yetmeyecek bu zamma, onun için gaz lambasına geçiyorum. [Dilbilgisi dersine musahhih imzasını atmadan göndermişim. Onun yerine buna attım. :)]
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 11:11
Altına imzamizi atacagimiz bir değerlendirme. Tesekkur ederiz.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 10:05
Atalar, ekmeği ekmekçiye ver, bir ekmek de üstte ver, diyerek liyakatin önemini veciz şekilde açıklamışlar. Yalnız bizde o kafa nerede? Particilik, particilik, parti cilik.... Tümünün köküne kibrit suyu. Vali haklı, ben de çocuklarımın, layık olsalar da, bu ülkede onurlarıyla çalışamayacaklarını düşünüyorum. Sevgili ülkemizle aramıza duvar örenleri Allah kahretsin.
KARARlı OKURUcu 30 Eylül 2019 10:04
Yetişmiş insanları harcamak ve dışlamak kaybetmek bu kadar kolay olmamalı çünkü yetişkin bir insanın devlete maliyeti elli yıl yani yarım asır yani bir ömrün dörtte ucu ve sonuç liyakatsız insanların elinde geldiğimiz yer ortada tabi Hz yusuf gibi ağır imtıhandan geçen yüz binlerce yusuf yüzlüler onlar kapı dışarı edildi bakalım asıl imtihan yerinde ne yapacaklar torpil yok aldatmaca yok algı yok yalan yok hile vallahi yok herşey ortaya dökülecek ve şahitlerin izin toplayan gelin birlikte yalancı şahitlerinizle birlikte gidin gideceğiniz yere vesselam
KARARlı OKURUcu 30 Eylül 2019 09:56
Sayın beyefendi devletimizin milyarlarca harcayarak yetiştirdiği yüzbinlerce vatan evladı hain bir darbe bahanesiyle işinden ve alından genç yaşlarda atıldılar kim ne kaybeder düşünmediler bu insanlar suça bulamadılar çakı taşımadılar devlete karşı hiçbir yanlış yapmadılar ve terörist ilan edilerek olmadıklarını uç dört yıldır ispatlamaya çalışıyorlar Halbuki gerçek demokrat ve hukuki devlet aklı bu insanları kazanmayı deneyebilirsiniz devleti yönetenlerin yanıldığı ortamda onlara da yanılma hakkı ve tövbe etme hakkı verilmeliydi ,Elli yaşımda zorla emekli oldum halbuki yaptıklarına bakılmal
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 12:13
5
Tövbe etme hakkını vermek haşa ... kulun elinde değil. Edenin de elinini dilini tutan yok.
hacı 46 30 Eylül 2019 09:55
Bu siyasal dinciler yeşili çok seviyor. Nerede yeşil görseler üstüne atlıyorlar. doların yeşilini bankaya, doğanın yeşilini betona gömüyorlar. Allah affetsin diyeceğim ama yok yok neyse cezaları görsünler.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 09:49
Bir müfettiş anlattı. TRT'ye yakın geçmişte müfettiş yrd. sınavı açılıyor. KPSS den yüksek puan alanlar mülakata tabi tutuluyor. Bunların hepsi de sıradan üniv. mezunu ama puanlar 90 'ın üstünde. Konularına göre sorularda ise en ufak bilgileri yok. 33 müfettiş yrd. verilen listeye göre! alınıyor. 31'i Fetöcülükten atıldı. Fakat dönemin genl. md. mü? 'Ben Ak Partili diye aldım dedi ve aklandı. Burası güya hukuk devleti.
Karar okulu 30 Eylül 2019 09:41
Liyakatlı insanlar,dokuz köyden kovulur.10.köy bulursa yine doğruyu söylerler.Küstürülürse deprem olur.Ekonomi bozulur.Gündüz vakti ışıkla adil adalet ararız.Doğal yaşam bozulur.Ahlak bozulur.Üretim azalır.Kıtlık olur.İki yakamız bir araya gelmez.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 09:14
Valimize katılıyorum. Kendi çocuğumdan biliyorum. Üniversite puanı AÜ siyasal bilimler kamu yönetimini bizi devlete almazlar,torpil gerek diye tercih etmedi. Haksızmı?Kpss de 90 puan yetmiyor,mulakatta 58/60 puanla devlete kabul görüyorsun. Geldiğimiz noktada günümüz devlet bürokrasinin başarısı ve yaratıcılığı gözlerimizi “yaşartıyor”. Başarılı gençlerimiz ya özel sektörü tercih ediyor yada yurt dışına kapağı atıyor. Sonrada işimiz inşallaha maşallaha , dua ile deprem önlemeye kalıyor.
mehmet 30 Eylül 2019 15:58
0
Mülakatta 50 ile savcı yapılanlar okuduğunu anlamayan zengin çocukları ve bunlar özel üniversite mezunları.Çocuklar boşver ders çalışmayı para ile okurum nede olsa babam siyasetçi diyor
evin 30 Eylül 2019 09:01
damatlar devrinde yaşıyoruz...zamanında "iyi yere" damat olanların yükselmesi garanti yani...
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 08:50
Bir tane somut misal yazmak yerine uzunca top yuvarlamışsın.
BURSALI KARAR'LI 30 Eylül 2019 11:52
0
BUNUN BİNLERCESİ VAR DUYMAK İSTEYENLERE
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 14:12
1
11.52, Bir tane yaz. Binlercesi kalsın.
Cehalet Revaçta 30 Eylül 2019 08:33
İşin temelinde Allah adını anıp Allah’tan korkmadan kul hakkı yeme var. Lükse israfa battığı için çürümüş vicdanlar var.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 08:25
Erdoğan 5071’e kadar başkan kalmayı planlıyor. İktidarı süresince, kamu, liyakatsız eleman sıkıntısı çekmesin diye, eğitimin seviyesini yerlere düşürmesi, bir yönetim politikası.
Ademogli 30 Eylül 2019 08:08
Sayın Ocak’tan, ne liyakati torpilin varsa her yer senin. Depremde ne oldu da telefonlarımız çalışmadı. Bu ulaştırma bakanları ve ekini 18 yıldır bu ülkenin Telekom sidteminide bozmuşlar. Ben hayatım boyu hiç bir ülkede depremden dolayı haberleşme sisteminin çöktüğünü duymadım. Demekki bu konuda Afrika’dan geriyiz. Bir 17 yıl daha kandırılmayız.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 13:21
4
Bu görüş sütunları bilgisizlik dolu oluyor. 20 yıl önceki depremde iletişim, elektrik, ulaşım altyapımız çökmüştür. Devlet yetkilileri üç gün sonra olaya hakim olabildiler. Daha evvel de oldu yani..
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 07:02
Maalesef çok haklısınız Allah Adaleti ve liyakati Emrediyor biz inançlı insanların yaptıklarına bi bakın islamlıkla insanlıkla ilgisi varmı Allah hepimize İman, İhlas Şuur versin , acınacak durumdayız
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 05:04
Dindar insanlar daha adaletli olur diye büyük bir kesim akp’yi destekledi ama umulan sonuç çıkmadı şunu düşünemedik hangi müslüman devlet ne seviyede,bizimkininde onlardan farklı olmadığı ortada dua her tedbiri aldıktan sonra yapılırken biz tedbir almadan yapıyoruz liyakatli insanlarıda itibarsızlaştırma politikası uyguluyoruz
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 04:48
Deprem için alınacak en önemli önlem, yapı stokunun yenilenerek depreme dayanıklı hale getirilmesidir.Tüm kamu binaları, konutlar, altyapı, yollar vs. Toplanma alanları vs.işin hikayesinin hikayesidir. Son 20 yılda yapı ve altyapı stokunun yenilenmesi konusunda Cumhuriyet tarihinin en büyük atılımı yapılmıştır.Gerçekleri görmeden yazı yazmak 'liyakatlı 'bir yazara yakışmaz.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 06:59
2
Türkiyede 6.7 milyon depreme dayanıksız bina var. Son kaç yılı översen öv boşuna. Bu mesele partizanlık yapılacak mesele değil. Yaparsan iktidar partisinin yatacak yeri olmaz bunu da bil.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 08:23
2
Yapı stoğu yenilenmedi, eski binalar olduğu gibi bırakıldı. Haramzadeler her tarafi betonla kapladı sadece. Yani rant için çirkin çirkin binalar diktiler.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 14:12
14
8.23, Yalan sizin kanınıza işlemiş. Artık tiksinti veriyorsunuz. AKP döneminde kamu ve özel binlerce binaya güçlendirme yaptırıldı. Güçlendirme yapmayanlar imar barışından yararlanamadı. En önemlisi bu riskli binaların tamamı AKP'!den önce yapılan binalar.
Pori 30 Eylül 2019 17:33
0
14.12 asıl yalan sizin her söylediğiniz. Allah bir dışında başka da hiç bir lafınız inandırıcı değil. Asıl tiksinti uyandıran ve habis ur gibi duran sen, senin gibiler ve de size benzeyenlerdir.
M:Ç 30 Eylül 2019 19:30
0
Peki, öğrencileri yedek binalara taşınan 27 okul binası nasıl tevil edilebilir. Merakla bekliyorum.
Has Parti 30 Eylül 2019 01:28
Sayın yazar ülke Pol Pot dönemi Kamboçya'sı gibi olur mu çok yakında sizce?
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 00:38
EHLİYETLİ VE LİYAKATLI KADROLAR TABİRİ yazınıza uygun bir tabir.SAYIN DAVUTOĞLU VE ARKADAŞLARI, bu vasıflara sahipti.HATTA BUNA DÜRÜSTLÜKLERİNİDE EKLERİZ. AMA TASFİYECİLİK bu güzide kadroları halkın ve teşkilatın gözünde küçük düşürerek ve iftiralarla sarsarak yapıldı. PELİKAN raporunu yayınlayanlar bu işte MAŞALIK yaptılar. AMA NECİP MİLLETİMİZ BU YENİ OLUŞUMDA UMARIZ DAVUTOĞLU ve ARKADAŞLARINI ZAFERLE TACLANDIRIR.
KARARlı OKURUcu 30 Eylül 2019 10:12
2
Ülkenin düştüğü bu durumda hiçmi günahları yok dış politika ve beton ekonomisini babamız demirelmi yönetti
Siyaseten muhalif olmak adına, hiç bir bilgiye dayanmadan "Ehliyetli ve liyakatli insanlar tarafından yönetilen bir ülkede, 20 yılda deprem için yeni çözümler üretilememesi düşünülebilir mi? Ama üretemedik işte" diyerek yazdıklarınızı değersizleştiriyorsunuz. AKP döneminde yapılan bütün binalar depreme dayanıklıdır. AKP döneminden önce yapılmış ve tehlikeli görülen binlerce binada tahkimat yani güçlendirme yapılmıştır. Buları yok saymak ayıptır...
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 08:17
0
Sorunu atlama bakalım. AKP önce çürük binaları yıkıp yenileme yapacaktı. Böylece risk azalacakti. Ne yaptı, milletten aldığı deprem vergisini kendi yandaşina dağıttı onlarda haram para ile zenginleşti. Kıvırmaya lüzum yok, kabahat oy verenlerde aslında.
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 09:54
7
Kardeşim yorumun doğru ;fetöcülere aldırma ;onların karın ağrısı başka
KARAR OKURU 30 Eylül 2019 00:19
Hani kutsal kitaplarda yoldan çıkan toplulukların başına gelen felaketler anlatılır ya. Bizim toplum için böyle bir felaket zamanı geldi geçiyor. Haksızlığa göz yuman ses çıkarmayan topluluktan hayır gelmez. Rüşvetin, iltimasın, kayirmaciligin, yandasligin, israfın, merhametsizligin bu kadar makbul olduğu bir dönem olmadı. Hem de kendilerine müslüman! diyen ne idiği belli olmayan zavallılar eliyle. Yazık.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN