Back To Top
Muhalefetin dili artık toplumda karşılık buluyor

Muhalefetin dili artık toplumda karşılık buluyor

 - Son Güncelleme: 20.09.2019 Cuma 09:07
- A +

AK Parti’nin iktidar olduğu 3 Kasım 2002 tarihinden bu yana ilk kez muhalefetin söylemleri toplumda karşılık bulmaya başladı. İktidarın pırıltılı günlerinde muhalefetin söylemlerinin çok fazla bir kıymeti harbiyesi yoktu, çünkü AK Parti toplumun beklentilerine, taleplerine karşılık verme konusunda önemli bir mesafe almış ve insanlar başka bir sese kulak verme gibi bir ihtiyaç hissetmiyorlardı.

Ne zaman ki iktidar toplum nezdinde büyük bir teveccühe mazhar olmasını sağlayan ve kendisini vazgeçilmez kılan ve yine bizzat kendi koyduğu ilkelerden sarfı nazar etmeye başladı, işte o zaman insanlar yeni arayışlara girdiler, yeni seslere kulak vermeye başladılar. Zira AK Parti artık demokratik değerlere önem veren, hukukun üstünlüğünü her şeyin üstünde tutan bir zihniyet yapısından hızla uzaklaşarak yıllarca mücadele verdiği ulusalcı ve devletçi bir zihniyet yapısına demirlemiş bulunuyordu.

Oysa AK Parti topluma ulaşma, mesajlarını iletme konusunda hiçbir iktidara nasip olmayan güçlü bir medya desteğine ve ekonomik güce sahipti. Düşünün ki bütün yazılı ve görsel medya iktidar lehine tek elde toplanmış, buna karşılık muhalefetin söylemlerini ifade edebileceği neredeyse hiçbir mecra kalmamıştı. Ama buna rağmen son yerel seçimler gösterdi ki, büyük medya imkanları bile sandık başarısı için yeterli olmuyor artık.

Belki bu bağlamda şöyle bir tespit yapmak gerekiyor; demokrasilerde medyanın bir görev ifa edebilmesi ancak ‘medya özgürlüğü’nün gerçek anlamda sağlanabilmesi ile mümkündür. Aksi taktirde bugün Türkiye’de olduğu gibi medya yalan haber üzerine bina edilen bir trollük kurumuna dönüşür ki böyle bir medya kimsenin işine yaramaz.

Nitekim yaramıyor da zaten... Şu anda tek ses haline dönüşen anlı şanlı televizyonların, büyük basın kuruluşları olarak bilinen gazetelerin toplumda zerrece bir itibarı bulunmuyor. Çünkü insanlar her gün aynı şeyleri duymaktan öylesine yorgun düşmüş durumdalar ki, birazcık huzur istiyorlar artık.

***

Haber alma özgürlüğünün böylesine azaldığı bir ortamda insanlar doğal olarak, kenara itilmiş ve kıt imkanlarla ayakta kalma mücadelesi veren ama farklı seslere açık medya kuruluşlarından ve özellikle de sosyal medyadan bu ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. Bunun en somut örneği 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul seçimleridir. İnsanlar büyük medya kuruluşlarının yönlendirilmelerine rağmen, bir şekilde habere ulaştılar ve tercihlerini yaptılar. Eğer medya gücünü elinde bulunduranlar, toplumun haber alma özgürlüğü konusundaki mevcut duyarsızlığını sürdürmeye devam ederse, bir gün arkalarına dönüp baktıklarında elinde görkemli binalardan başka bir şeyin kalmadığını çok dramatik bir şekilde seyretmek zorunda kalabilirler.

Maalesef bugün medya gücünü tek elden kontrol edenler, farklı görüşlere, farklı aidiyetlere ve farklı siyasi hareketlere karşı uyguladıkları haber ambargosunun konforunu yaşadıkları için Türkiye toplumundaki dip dalgayı ve sosyolojik değişimi göremez haldeler.

Mesela sahadan gelen haberler, yapılan araştırmalar, AK Parti’de yeni bir siyaset diline olan ihtiyacı görünür kılmasına rağmen medyanın böyle bir ihtiyacı görmezden gelmesi her şeyin güllük gülistanlık olduğu anlamına gelmiyor.

Ve ilk kez muhalefetin eleştirileri toplumda karşılık buluyor ve yeni siyasi oluşumlar özellikle AK Parti tabanında ciddi bir dalgalandırma oluşturmuş bulunuyor. Şu anda yeni bir siyasi oluşum için yola çıkan Ali Babacan ve arkadaşlarıyla Ahmet Davutoğlu’nun toplumun arayışlarına cevap verecek güçlü bir merkez oluşturabilirler mi, henüz net olarak bilmiyoruz. Parti kimliklerini belirleyip sahaya çıktıklarında bunu hep birlikte göreceğiz. Hemen belirtmekte yarar var, toplumun değişim taleplerinin gerek iktidar partilerine, gerek muhalefete ve gerekse yeni siyasi hareket için yola çıkanlara çok büyük bir sorumluluk yüklediğini herkesin idrak etmesi gerekiyor.

Hatırlatmakta yarar var; kulakları yükseklerden gelen seslere alışmış ve aynı zamanda talimatlara ayarlı kalemler, yeni siyasi oluşumlardan pek mutlu olmasalar da toplum artık değişim istiyor. Bu konuda yeterince ikna olmayanların 23 Haziran’daki İstanbul seçiminin sonuçlarına bakmalarında sayısız faydalar olduğu kanaatindeyim. Kuşkusuz statükoya alışanların değişime uyum sağlamaları hiç kolay olmayacaktır, ama zaman her şeyin ilacıdır.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
cumhur 21 Eylül 2019 14:33
Kendi kurumlarına(Y.S.K.) güvenleri olmayanlar seçimi yenilettiler.Sonuç değişmediği gibi kararsızlarda bu güvensizliği cezalandırmak için evet dedi.Kırk milyon harcandığını söyledi medya! Bayrak yarışında bayrağı kapan neden arkadan gelene vermiyor bayrağı?
Süleyman d. 21 Eylül 2019 11:01
Muhalefetin dili "18 GÜNDE BEKA SORUNUNU ÇÖZDÜ" :) " Bu üslup İktidara gelse neleri değiştirir? " diyerek İstanbullu "akıl mantık dışı bölücü dili kullananların yerine mantıklı ve yapıcı dile yöneldi. Buradaki mesajı almak yerine yeni ittifak ve olulum formülleriyle MİLİ İRADE MÜHENDİSLİĞİNE SOYUNAN İKTİDARA MİLLET İLK SEÇİMDE KAYYUM ATAYACAK GÖRECEKSİNİZ!
Süleyman d. 21 Eylül 2019 10:31
Saray cenahında durum o kadar vahim ki: Merkez medyadaki otyrumlarda KONUŞMASALAR BİLE İZLEYENİ GICIK EDEN Selman,İhsan, Mustafa, Hasan basri, İdris, zafer, Pınar ve Çaki... gibi şahıslar yetmezmiş gibi; şimdilerde. Ersoy Dede 'yi sahaya sürmüşler
Asım 20 Eylül 2019 23:24
bizim adam tayfasından yazıp okunmayan 5.sınıf yazıcı,kontenjandan vekil, sen bile begeniyorsan yazdığını o da +dır sana.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 21:40
Yani, işin özü, azizim... Benim milletimin sağduyusunun terazisi sandık. Bu sağduyu yüzden kaç devlet kurduk biz.
Karar okuru 20 Eylül 2019 20:57
Sayın Ocaktan! Cumhur ittifakının %45 'lik oyunun kaçı Ak Partiye aitttir. Ak Parti Eski milletvekili olarak ne dersiniz?
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 12:18
İktidar medyası falan yok, maaşlı borazanlar var. Bunların işi haber vermek değil parti propagandası yapmak. Sahip oldukları statüyü ve imkanları savunma gayreti içindeler, yani dava ekek davası. Buralarda yazan çizen karikatür tiplerin açık oturumlarda falan düştükleri durum içler acısı. İktidar dünden bugüne fikir değiştirebildiği için, dün bir kanalda savunduklarının tam tersini ertesi gün başka kanalda savunmaya çalıştıklarına çok şahit olduk. Bu türün en belirgin örneklerinden biri güya hukukçu olan Mehmet Sarı'dır. Yüzsüzlük derecesine şaşırır kalırsınız.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 21:53
0
Çok doğru .mehmet sarı güya avukat olacak
karar okuru 20 Eylül 2019 09:29
"...insanlar doğal olarak, kenara itilmiş ve kıt imkanlarla ayakta kalma mücadelesi veren ama farklı seslere açık medya kuruluşlarından...".bşr zamanlar akit öyleydi,hakiş,öyleydi.ama çok uzun zamandan beri yani 2002 den beri sahibinin sesi durumundalar.yağcı basın durumuna ve sarı sendika haline geçtiler,kendilerini korumaktansa ikbali!!! seçtiler de rezil vaziyetteler.yazık bizim nafakalarımızdan ayrılanlara.
eskiden hakan 20 Eylül 2019 09:26
MUHALEFETİN KARŞILIK BULAN DİLİ DEDİĞİNİZ ŞEY, AK PARTİ'YE İSNAT EDİLEN TOPLUMUN VİCDANINDA YARA OLUŞTURACAK İFTİRALARIDIR, ACABA MI DİYE KENDİNE SORUŞLARINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR. AYRICA MUHALEFETİN İÇİNİ DOLDURABİLECEĞİ HİÇBİR VAADİ VE KARŞI ÖNERİSİ YOK. BOŞUNA UMUTLANMAYIN.
Takipci 20 Eylül 2019 08:30
Muhalefetin Dil'i falan yok, aslinda Dil'e de gerek yok. Vatandas Pazar'a gidince Ekonomiyi anlıyor, Cocugu okula gidince Egitimi anlıyor, Evlenme caginda Evladi olanlar Issizligi anlıyor. Nutuk, Komur, Makarna da artik durumu kurtaramıyor...
ÖTÜKENLİKURT 20 Eylül 2019 08:24
"Muhalif ses" veya "hataların dile getirilmesi" ancak demokratik bir ortamda mümkündür. Atatürk bir toplulukta otururken heyetten biri der ki; ENVER PAŞA ÖZEL YARATILMIŞ BİRİ, OLAĞANÜSTÜ YETENEKLERİ VAR, MUHTEŞEMİN ÖTESİNDE! Atatürk topluluğa dönerek der ki; Enver'i ben de sever takdir ederim ama kişilere yönelen aşırı övgü, kulağına gittiğinde onun dengesini bozar ve kendisinde olağanüstü güç vehmeder, bu tehlikelidir" Bizde reiz mehdi deiler kesmedi, peygamber dediler kesmedi, sonunda Tövbe haşa Allah dediler! Eleştirenlerin çarpılması boşa değil!?
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 05:08
AK Parti ha düştü, ha düşecek. Zil takıp oynayın bari. Ne kadar da sabırzızlıkla beklemişziniz AK Partinin düşüşünü. Elbette ki ne AK Parti ve nede Recep Tayyip Erdoğan sütten çıkmıç ak kaşık değiller. Ama ülkemizin uluslararası arenada köşeye sıkıştırılmaya çalışıldığı şu zaman diliminde mevcut yönetimi zaafa uğratacak davranışlar, ancak düşmanlarımızın elini güçlendirir. Şu anda yapılanda bu işte. Tutturmuşsunuz bir demokrasi şarkısını, bozuk plak gibi, her gün mırıldanıyorsunuz. Demokrasiye karşı değiliz. Ama demokrasiye Mabud'a gösterilmesi gereken tazim ve hürmet göstermek şirk olabilir.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 11:07
13
"Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde..."diye başlayan birini duydum mu aklıma hemen 12 Eylül'ün darbeci muktediri Kenan Evren geliyor. Sen on yıllarca ülkeyi yönet ama hiçbir kalıcı soruna çözüm üreteme sonra çık "birlik beraberlik...."
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 12:35
3
11.07, AKP'den önce Kürtleri rencidenlerle şimdi Kürtçülük yapanlar kanka olmuş. Kuklaların sahibi aynı...
KARAR OKURU 21 Eylül 2019 13:18
0
Oh ne ala memleket. Yapabileceğin tüm hataları yap, ülkenin bu duruma gelmesinin sebebi ol. Ardından bu işten birlikte çıkarız diyerek destek al. Problemler çözüldüğünde de (elbette çözülürse) kurtarıcı olarak görün ve beceriksiz yönetimine devam edip aynı hataları tekrar yap. Yok öyle iş. Halk devletin yaptığı hataların bedelini zaten fazla fazla ödüyor. Bedeli ödeme sırası yöneticilerde, bu da yönetimden çekilerek olur. Sen işi yapamazsan yerine yapabilen biri gelir.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 00:14
Kırık plak gibi aynı sözleri tekrarlayıp duruyorsunuz: AKP kuruluş ilkelerinden uzaklaştı vs... AKP kurulduğundan beri Erdoğan'ın iradesi üstün iradedir. Bu iradeye tesir eden çalışma ekibi zamana ve olaylara göre değişmektedir. Ekibin dışında kalan bazıları, AKP yoldan çıktı diyor...
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 08:07
17
Eyvallah. Bunlar güdümlü yazılar. Amaçları belli hocam.
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 11:15
9
Memnun oldum 00:14. Demek sen "Erdoğan'ın iradesi üstün iradedir." diyen kölelerden birisin. Tanıtayım : Ben özgür birey. Umarım sen de memnun olmuşsundur. :)
KARAR OKURU 20 Eylül 2019 12:36
7
11.15, Pabucun özgürü, bir şey anladığın yok...
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN