Back To Top
Özgürlük karşıtı 1071 akademisyene ithaf olunur

Özgürlük karşıtı 1071 akademisyene ithaf olunur

 - Son Güncelleme: 12.08.2019 Pazartesi 08:56
- A +

Center for World Üniversity (CWUR) adlı kuruluş her yıl dünyadaki üniversiteleri 7 kritere göre gözden geçirip puan vererek sıralamaya tabi tutuyor. Bu kriterler eğitim kalitesi, mezunların iş bulma oranı, öğretim kadrosunun kalitesi, araştırma sayısı, yüksek kalite yayın sayısı, dışarıdaki etki ve üniversitenin yayınladığı kitap ve makalelerden yapılan alıntı sayısından oluşuyor.

Değerlendirmeye alınan ilk 500 üniversite içinde hiçbir Türk üniversitesi bulunmuyor. İlk 1000 üniversite içinde geçen yıl 13 Türk üniversitesi yer alırken, bu yıl bu sayı 10’a düşmüş görünüyor. Üstelik birkaç istisna dışında Türk üniversiteleri geçen yılki yerlerini de kaybederek daha alt sıralara düşmüş durumda. Türkiye sıralamasında birinci konumda olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi dünya sıralamasında geçen yıla göre 14 sıra yükselerek 582’nci sıraya ilerlemiş. Hacettepe geçen yıl sıralamada 525’inci sıradayken bu yıl 645’inciliğe, geçen yıl 560’ıncı sırada yer alan İstanbul Üniversitesi bu yıl 644’üncü sıraya gerilemiş. Sıralamada yukarıya çıkan istisnalardan birisi de Boğaziçi Üniversitesi. Geçen yıl 740’ıncı sıradayken bu yıl 700’üncü sıraya çıkmış.

Evet üniversitelerimizin dünya akademik camiası içindeki halini ortaya koyan bu tablo hiç iç açıcı değil. Maalesef üniversitelerimiz, Türkiye’yi ilmi ve fikri planda bir üst lige taşıyacak kalitede bilim üretmiyor, gelişmiş dünya üniversiteleri arasında bir saygınlığı yok ve bu üniversitelerden mezun olan gençlerimizin iş bulma oranı da oldukça düşük.

Çünkü üniversitelerimizdeki akademisyenlerin bilimsel özgürlük içinde ilmi çalışmalar yaparak bilim üretmekten çok daha önemli işleri var. Onlar şimdilerde, kendileri gibi üniversitelerde akademisyenlik yapan arkadaşlarının fikir özgürlüğünün kısılmasını, üniversitelerden kovulmaları ve hatta zararlı fikir ürettikleri gerekçesiyle hapse atılmaları için ‘emir-komuta zinciri’ içinde imza kampanyası düzenlemekle meşguller...

***

Bilindiği gibi 10 Ocak 2016’da 1128 akademisyen “Bu suça ortak olmayacağız” adıyla bir bildiri imzalamış, bunun üzerine bir bölümü üniversitelerden kovulmuş ve bir bölümü de hapse atılmıştı. Hiç kuşkusuz bu bildiri, HDP’lilerin bile kendilerini özeleştiriye tabi tuttukları hendek olayları sırasında barış çağrısı yaparken PKK’yı görmezden gelmesi, akademisyenliğe asla yakışmayan kötü bir bildiriydi. Elbette böyle bir bildiriyi yerden yere vurabilirsiniz, ahlaken ve akademik olarak karşı çıkabilirsiniz.

Ancak Anayasa Mahkemesi’nin, barış çağrısı yapan akademisyenlerle ilgili olarak verdiği “hak ihlali” kararına karşı talimatlandırılan 1071 akademisyenin, “Anayasa Mahkemesi terörü meşrulaştıramaz” başlıklı bir bildiri yayınlayarak arkadaşlarının özgürlüklerinin kısılmasını, hapse atılmalarını ve üniversiteden kovulmalarını istemeleri ahlaki ve insani bir durum değildir.

Ne yazık ki üniversitelerimizin ve akademisyenlerimizin içler acısı hali budur. İşte bu yüzden de okullarımızda akademik özgürlüğe sahip, ufku açık bilim insanları yetiştiremiyoruz, bilim ve teknoloji üretemediğimiz için de gelişmiş dünya ile yarışamıyoruz.

Oysa bugün ifade özgürlüğü konusunda maruz kaldığımız sıkıntıların benzerlerini, geçmişte de aynen yaşadık hem de acı tecrübelerle... Hatırlayalım, geçmişte bu ülkenin üniversitelerinde yıllarca “Aman ha kapıları sıkı tutalım, irticacılar ve komünistler gelir” kampanyaları yapılarak özgürlükler katledildi. Ama günün sonunda ne komünizm geldi, ne de irtica...

Maalesef bu zihniyet yapısıyla sadece zaman ve enerji kaybettik, ama bilim ve teknoloji üretemedik. Geldiğimiz noktada hala aynı şeyleri tartışıyoruz ve bir arpa boyu ilerleyemedik... Eğer bu geri kalmış halimizle, gelişmiş dünyanın ürettiği teknolojilere uzaktan bakmaktan mutluysak, bütün özgürlükleri kısmaya, konuşanları susturmaya devam...

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 14:38
En degerli sermaye insan sermayesidir, bozuk para gibi harcarsaniz uzun vadede ulkenin gelecegini yok edersiniz. Almanya, Japonya 2. dunya savasindan sonra hizli kalkinmasi insan sermayesi ile olmustur. Bugunku universitelerimizin pek cok kursusu o donem nazi Almanya`sindan kacan degerli bilim adamlarinca kurulmustur. Neden guzel ulkemizden bugun binlerce genc beyin gocuyor? Memlekette huzur mu kalmadi acaba? Yazik degil mi ulkemize, kolay mi yetisiyor bu insanlar. Turkiye yetistirsin, Avrupa, Amerika 5 kurus harcamadan degerli insanlarimizin beynini, emegini kullansin !
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 09:34
Hocam akademik kadrolar hep adrese teslim kişilere tahsis ediliyor, berbat bir anlayış ve pervasızlıkla, hak yiyenlerin yerini yeni hak yiyenler aldı. Trajedi
KARAR OKURU 13 Ağustos 2019 00:18
Bu 1128 akademisyeninde amacı zaten bilim yapmak değil bunların yarısı sol iktidar döneminde yarısıda sağ iktidar döneminde oraya çöreklenmiș bunlardan vatana millete fayda gelmez dikkatimi çeken sizin sorunlu tesbitiniz 1128 imzası özgürlük oluyor 1071 imza özgürlük karșıtı oluyor.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 22:17
Eline sağlık için içime sığmıyordu. Şimdi daha iyiyim.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 21:26
Sayın Yazar Özgürlük karşıtlığı ile ilgisi yok. Konu PeKaKa karşıtlığıdır. Sınırsız özgürlük mü olur? Her şeye özgürlük diye atlamayın, yeter artık.
Kaan 12 Ağustos 2019 21:11
Fizikte kural cisimde pürüz varsa sürtünme artar,sürtünme olursa fazla enerji harcar.Güzel ülkemde kurallar,kurullar,kişiler adil çalışırsa hiçbirimiz problemle kaşılaşmaz.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 20:28
Yüzde %1’lik liselerin hepsi gözbebeği gibi korunmalı, ayrı ve yüksek bütçeleri olmalıdır. Diğer liselere de önemli bütçe ayrılmalıdır.
Sebahattin yıldırım 12 Ağustos 2019 17:45
Birine yapmadığı şeyi yaptı demek iftiradır.İftira da herhalde suçtur.Hukukta cezası vardır. 1128 akademisyenin yaptığı da buydu. Onlar özgürlüklerini samimi ve objektif olarak değil ideolojik olarak ve iftira ederek kullanmışlardır.Özgürlük başka İFTİRA başka! Özgürlüğü iftira ile kullanmak Allah'ın kanununda var mı? Allah iftirayı özgürlük adına affeder mi? 1071 rakamı tutturulmuş mu tutturulmamış mı bunlar boş. Önemli olan neyin tarafında olduğun. 1071 rakamını tutturamayan akademisyenleri tebrik ediyorum...
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 16:21
Devletin teröre karşı operasyon yapacak ve o devlete katil diyeceksin sonrada fikir özgürlüğü. Devlete katil diyenlerinki fikir özgürlüğü akademisyenlik.buna karşı cikanlarinki akademisyenlik değil.ne kadar sağlamıyorsunuz.bu kadar saçmalamak için çokmu ugrasiyorsunuz
musto 12 Ağustos 2019 15:35
İrticanın tarifini yapabilrmisiniz nasıl bir şey olmasını bekliyordunuz. İslama hizmet adı altında cemaatların tarikatların devlet yönetimine sızması biri yok edilirken diğerlerinin yerleşmesi ve hazineden bunların beslenmesi palazlanmasının adı nedir..
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 14:34
Üniversite girişimci mucit istihdam özgürlük üretmeli demogoji muktedirlere selam çalmak be insani ne ahlaki ne de dünyayla yarışabilir
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 12:43
Akademisyen meslektaşlarının tutuklanmasını isteyen sözde akademisyen bunlar. Hepsini toplasanız Nobel ödüllü bir bilim insanının tırnağı etmez.
Muhtefi. 12 Ağustos 2019 12:10
Aynen öyle **Aman ha kapıları sıkı tutalım, irticacılar ve komünistler gelir”**....kim ne derse desin.maksat sadece $ gelsin.Yurtdisinda ise Abi becerin ne bırak lay,lomu derler..Burada ise Sakal,Biyik,Tesettür.Uzun saç kısa saç.Mini etek, pantolon, Kulakta küpe vb saçmalıklar ile uğraş.Makam,mevki,Koltuğu kaptırmamakti maksad. İster Dinbaz Oyunlar veya Kemalist vb ideolojik maskeler sadece Menfaat. :)).Siyaset ise bu yola giden yoldur. Söğüscu Bayram veya Kurufasulyeci Ali ,Kofteci Nazmi daha Akademik.!.icraat var çünkü. :))
Thales 12 Ağustos 2019 11:59
Sadece 7 devlet üniversitesi olmalı. Diğerlerinin hepsi özelleşmeli. Her bir devlet üniversitesine 500 milyon dolar civarı bütçe verilmeli. Her biri özerk olmalı. YÖK lağvedilmeli.
Karar Okuru 12 Ağustos 2019 11:41
Köşe Yazarlığı da epeyce zor iş olmalı. Sen kalk kılı kırk yararak sosyolojik bir analiz yap. İki kelime Türkçe yazamayan, okuduğunu anlamayan birileri, cehaletin verdiği cüretle altına yorum döktürsün. Ne günlere kaldık...
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 13:23
1
demokrasilerde senin de yorum yapma hakkın var:))
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 11:35
El öperek rektörlük yolunu Özal açmıştı. Üniversite bürokrasisi açılan bu yolda ilerliyor.Alınacak maaş ,makam aracı,ödenekler için ayak oyunları ,ihbarlar ,iftiralar ,iltifatlar yapıla gelmekte. İlim irfan yuvaları olarak gördüğünüz bu kurumların pek çoğu gereksiz israftan başka birşey değil.Çok şey beklemeden çalışmalarını izleyelim.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 11:28
Yapma Mehmet Bey ! Nasıl da görmezden gelirsin ? Günün sonunda komünizm gelmedi ama irtica geldi. Bakın, İslam demiyorum, şeriat demiyorum, "irtica" diyorum. Dinbaz AKP'nin, yıllarca, ortağı o cemaat ile el birliği ederek, üniversiteleri bu hale getirmesi gericilik değil de nedir ? Bu din tüccarları, sadece üniversiteyi mahvetselerdi, hadi neyse, derdik, dini de mahvettiler. Dini, esasından/özünden/temelinden yani ahlaktan kopardılar.
Muhtefi. 12 Ağustos 2019 17:10
5
Iste tam klasik mantalite.Sonuçu görüyoruz.Peki NİYE,NİYE bunu açıklamak lazım.Ortadoğuya göre ilerideydik Bedevi kültürü Vehabi ,Baas vb göre.O da Osmanlinin Son kadrolarından ve Taasubtan uzaklaşıp yaptik.sonra Ideolojik Burokrasi İle Düşünceyi, Milli ve Manevi Tarihimizi kulak arkasi yaptik.Gardrop Burokrasi oturdu koltuğa.Sonra bu zihniyet IFLAS...ispatım EKREM BEY nasil kazandı seçimleri. ! Klasik Burakratik yobazlık ile mi. Değerlerimize sahib çıkarak Akil, Ahlak ve Ilim ile mi.?.politik olmayalım lütfen. .
ahmetmehmet 12 Ağustos 2019 10:56
Üstadım üniversiteden bahsedilince bir iki cümle etmek istedim. İstanbul'da bir üniversitede çalışmaktaydım. Dekan ve rektörün bazı öğrenciler için hemen her sınav dönemi torpil istemesinden bıktım ve ayrılmak zorunda kaldım. İddia ediyorum: Bilhassa İstanbul'daki vakıf üniversiteleri sıkı bir denetimden geçse yöneticilerinin çoğu hapis cezası dahi alabilir. Durum o kadar vahim. ancak bu üniversitelerin yöneticileri siyasilerle öylesine içli dışlılar ki, onlardan aldıkları cesaretle her türlü hukuksuzluğu yapabiliyorlar.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 10:45
Sayın Ocaktan! Siz de objektif değilsiniz. 1128 akademisyen kendi devletine " katil" iftirasını atarken, akademik başarıdan bu derece vurgu yapmamıştınız.
Şahin 12 Ağustos 2019 13:52
7
Bir devlet "katil" olamaz mı? 80lı yılyarda devlet nasıl "Beyaz Toroslarlar" insanları yok ettiğini unuttunuz mu? O zamanki devlet değil miydi? Erdoğan bile o zamanı eleştirmiyormuydu?
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 15:12
4
devlet katil olmaz (soyut kavram), ama devlet memuru katil olabilir. Katil devlet memuru yok mudur?
külyutmaz 12 Ağustos 2019 10:37
Bizim gibi medeniyetin artıklarına tamah eden ülkelerde arada sırada buna benzer "ayak takımı istilası" ve buna bağlı "ayak takımı kardeşliği" arada sırada görülebilir.Geçer.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 13:33
7
mankurt kolonyalistliğin adını külyutmaz koymuşlar:) içinde yaşadığı toplumun ve ülkenin geçmişini kültürünü medeniyet insanlık ve merhamet deryası olduğundan habersiz balık misali, medeniyet zannettiği hristiyan batının lağım artıklarıyla beslenir yutar da külü yutmaz, baş oldum zanneder :) zavallı
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 10:32
Ocaktanın düştüğü hallere bak. Teröre karşı devletin yanında yer alan 1071 kişiye özgürlük karşıtı diyor.
Özay İbrahimbaş 12 Ağustos 2019 10:12
1071 Türk tarihinde bir onur sayfasıydı. 1071 akademisyen olayı da bir utanç sayfası olacak...
Şahin 12 Ağustos 2019 13:55
6
1071 bile değil, sayı 1066 e düşmüş, bazı isimler "imsa atmadım" demiş, bazıleri cifte atılmiş. Yalan olduğu şu 1071 sayısından belliydi
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 10:02
musluman oldurulurken susan dilsiz seytanlar, planli ve sembolik cua/mossad taserin saldirilarinda kolkola yuruyup teroru kinamaktaysa bu durumda ve bunla alet olanlarda bir ariza yokmu dur yani
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 09:49
Gelişmiş ülkelerde ki liderler o ülkelerin en iyi üniversitelerinde yetişirler. Bizse İmam Hatipli birinden 17 senedir bir mucize bekliyoruz.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 10:52
13
Senin ülkeni ( ülkemizi) 80 yıl boyunca imam- hatiplerin kapısından dahi geçmeyenler yönetti. Ne ler yaptıkları ortada..
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 13:40
7
10:52 Bu ülkenin bir saygınlığı vardı. Diğer İslam ülkeleri arasında en gelişmiş bir sanayi bıraktılar sana. Bak AKP sata sata bitiremiyor. Birkaç defa sekteye uğramasına rağmen bir demokrasi vardı, özgür basın vardı. Karşı bir görüş belirtince insanlar vatan haini olmuyordu. Şunu da unutma ki bu ülkeyi bir kaç yılı bırak 70 senedir seçimlerde bak kaç tane İmam Hatip açtım diye övünen sağ hükümetler yönetti.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 13:37
7
adam gibi adam çıkarmayan, resmi ideolojinin formatlanmış papağanlarını 90 yıldır millete yutturmaya kalkan, c.başkanı seçileceği zaman tıpış-tıpış oy verececeği adamları ve belediye başkanlarını dahi kendi içinden çıkaramayan faşistlerin "tek çözümü" aynı yarışta üniversite birincileri, c.başkanları, başbakanlar çıkaran milletin gönlünde yer bulan imamhatipleri kapatmak olabilir sadece! onların faşist ilimleri, aydınlık demokrasileri, ilerleyemiyorsan başkasının ilerlemesine mani ol çünkü yegane ilerici sensin obsesyonlu ruh halinin bu düşüncelerini utanmadan sıkılmadan paylaşmasını dahi gari
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 14:39
1
13:37 Kendinizi çok güzel tarif etmişsiniz.
Filozof 12 Ağustos 2019 09:42
Öyle suçu 1071 akademisyene atıp kurtulamazsınız.17 yıldır sizin rektörleri siz atıyorsunuz.ilk ve orta öğretim çokmu iyi.Iktidar hırsızlıktan fırsat bulup eğitime el atsaydı imam hatiplerde ateist yetismezbilim yuvaları tarikatlara peşkeş çekilmez en önemlisi kendi seçmenini kendisi yetiştirildi.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 09:39
Yüreğine sağlık. Adam terör yapmamış fikrini söylemiş. Sen bunları kapı dışarı et. Yalakalar imza toplasın. hem de 1071. Alpaslan dan utanın. Nizamül Mülk ten uyanın. Onlar gönlü geniş insanlardı. Ömer Hayyam o dönemde baş tacı edildi.
Demircan 12 Ağustos 2019 09:38
Al birini vur ötekine.bizde üniversiteler bazı istisna hariç yükseokul seviyesinde.her ile her ilçeye üniversite diye dört duvar bir çatı bina yaparsan böyle olur.sanki ülkemiz bilim adamı fabrikası. Yüksek ögretim camiası bizde hep hakim güç iktidar kimse ondan yana tavır aldı.bilim üretmek yerine ikna odaları kuruldu.ne için kılik kıyafet ile ugraşmak için.bilim değil politika yapıldı. Abd ye avrupaya bakıyorsunuz iktidarı en acımasizca eleştiri yapanlar asla üniversitedeki konumlarını kaybetmiyorlar. İnancımızda ümitsizlik yok ama. böyle gelmiş böyle gidecek Korkarım valla.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 09:30
Cehaletin yüceltildiği bir dönemden geçiyoruz. Nasıl bir üniversite istediklerini YÖK denetleme kuruluna atanan birinin ağzından dinleyelim: “Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor...Ben cahil kesimin ferasetine güveniyorum”. Bilmem başka bir şey eklemeye gerek var mı?
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 09:20
Üniversite kavramının içini dolduran olmazsa olmazlardan birisidir akademik özgürlük, üstüne vazife olmayan siyasi konularda çıkıntılık yapmak değil. 1128 i de 1071 i de kendi işiyle uğraşsın. Kaybedecek vaktimiz yok.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 09:06
Niye şaşırıyorsunuz ki? Bu kişilerin çoğu o bildiriyle atılanlarin yerine gelen kimseler. Ayrıca bu kimseler bir yere gelebilmiş insanlar değil, bir yere getirilmiş insanlar. Onun için de tutundukları dal akademik geçmişleri ve bilgi birikimleri değil onları oraya getiren el. Tabiiki o el otur dedi mi oturuyorlar kalk dedi mi kalkıyorlar.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 08:53
Terör bildiricileri çok mu bilimseller. Bu tabloda hiç mi payları yok. Üniversiteleri idoolojilerden arındıralım de geç
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 09:14
2
"Üniversiterleri ideolojilerden arındıralım" ne demek açıklayabilir mısınız. Siz çocucuğunuzun anatomi dersini veya termodinamik dersini siyasi fikri size tamamen ters ama konusunun üstadı birinden mi yoksa dünya görüşü size yakın ama siyasi atamayla o ünvani almış bir hocadan mı. Bana ne dünya görüşünden, bana ne hangi bildiriye imza attığından. Önemli olan ülkemi bilimsel alanda nereye taşıdığı.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 08:52
Ne alaka şimdi yazar. İlla hükümete çakacan ya napcağını şaşırdın
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 08:51
Rusya’dan 27 üniversite ilk yüzde Rusya’da çok mu akademik özgürlük var. Akademik başarıda birçok faktör vardır. Başarının altında yatan en önemli faktör liyakattir. En iyi öğrenciler asistan alınacak uygun çalışma koşulları sağlanacak o zaman başarı gelir.
Demircan 12 Ağustos 2019 09:40
5
Evet şu anda bile Rusya'da müthiş akademik özgürlük var
Thales 12 Ağustos 2019 11:52
0
İlk yüzde Rus üniversitesi yok. İlk binde 5 tane var. Biri dışında hiç biri ilk 500'de değil. Sallama.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 11:56
1
Alt yorumdaki arkadaş Rusya’da akademik özgürlük var demiş. Çin’den de 82 üniversite var ilk 1000’de sanırım orada da müthiş özgürlükçü bir akademi var. Liyakat çalışma yabancı dil bu üçü biraya gelecek kaliteli yöneticiler bunlara uygun ortam sağlayacak o zaman başarı gelir
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 12:49
0
2017 yılı itibariyle ilk binde 27 Rus 82 Çin üniversitesi var 2019 da bu sayı Rusya’da rakam 20 ye düştü. Ama Thales arkadaş haklı ilk yüz değil ilk bin
Thales 12 Ağustos 2019 13:41
0
Başka listeye bakıyorsun. CWUR listesinde ilk binde 5 Rus üniversitesi var.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 08:47
A Ke pE liler özgür mü ki bu zihniyetten özgürlük bekliyorsunuz! Sonuçlar da normal. Recep bey basına kapalı basın toplantısı yapıyor.!Anormallik normalize edilmiş bir ülke.Muhalifi bırak bağımsız basın önüne çıkma cesareti var mı! Binali bey bile basın önüne çıkmak için müsadeden bahsediyor.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 10:32
4
Üniversiteler yıllardır boyle.Sol ve dine mesafeli kesim PKK seviciligi, sağ iktidarlara çakma, içki,kadın, ortak tuvalet ve yurt ,serbest hayat,para sarmalında kaybolmuş, sağ kesim milliyetçilik,cemaatcilik, eskiyle övünme,kendini tekrar, kendi ait olduğu kesimden utanma sarmalında.Buradan bilim cikarmi. prof.lar doç.ler büyük çoğunluğu kalıbının adamı değil.Yabanci dil yok,Osmanlıca bilmeyen tarihçi,Farsça bilmeyen edebiyatçı.Yasasin Kemalizm diye tapinan fizik prof.lari .Bizdeki akademisyenleri Almanya da lise öğretmeni bile yapmazlar.
Takipci 12 Ağustos 2019 08:45
Komunizm gelmedi ama, Irtica geldi sayilir. (kafir) Batida, Tarihsel süreçte Papaz okullari Universiteye donusmus. Bizim yeni sistemde (aslinda sistemsizlik) Universiteler Medreseye donusuyor...
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 08:16
Akılsız dostum olacağına akıllı düşmanın olsun bilinen ve pkkye destek veren bu akademisyenlere karşı olan1071 ci akademisyenler Osman Öcalan ve Ali Kemal rezaleti ne tepki gösterdiler mi Alparslan Anadolu'yu aldığında da sonra da aynı idi ya siz bildiride Alparslan ya sonra ocalan milli diyen Ali Kemal daha hala devletin bir üniversitesinde öğretim görevlisi sizin tepkinizi o ve TRT çekmiyor biraz yiğit olun yiğit kaba kuvveti olan değil sözünün eri olandır 1071 ci akademisyenler 1071 i ruhta yaşayın lafta değil üniversitelerin hâli ortada sizin ne olduğunuzu gösteriyor
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 08:14
Universite degil arpalik akademisyen degil ogretmen dolu universitelerin buyuk cogunlugu. Sonra da heryere universite actik diye ovunuyorlar. Bina yapmak farkli sey universite farkli sey. Dunyanin gecerli akademik dergilerinde yayin cikmasi farkli bir sey koftiden akademik puan icin olusturulmus dergilerde yazmak ayri sey. Universitelerimizin cogu fecaat halde. Dunya capinda 1000 de 4 universitemiz varsa yazik bize.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 07:54
Bir bilim adamı için özgürlük onun yaşabilmesi için gereken su ve hava besin gibidir.Ancak son yıllarda kalite çok düştü çünkü herşey torpil olduğu için akademisyenin de seviyeleri aşağılara gelmiştir..
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 07:54
Nedense aklınıza yazıyı 1128 terör dostu akademisyene ithaf etmek gelmemiş. Barış ve özgürlük kelimeleri de amma genişmiş ki arkalarına her türlü ihtiras sığdırılabiliyor. Bu arada öldük-bittik-bizden adam olmazcılar da maşallah hemen yazıya üşüşmüşler.
Kahraman 12 Ağustos 2019 07:07
“Anayasa Mahkemesi terörü meşrulaştıramaz” başlıklı bildiri yayınlayanlar bilim üretemiyor çünkü akademik özgürlüğe sahip değiller! Peki "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini yayınlayanlardan bilim mi fışkırıyor? Onlar teröristleri savunurken neye hizmet ediyorlar merak ediyorum.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 05:00
Siz hiç oğlunuzu şehit verdiniz mi sayın yazar? Başka sorum yok.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 11:35
4
Hendekler kazılırken, şehirlere silahlar yığılırken, belirli binalar, sokaklar "kurtarılmış bölge" haline getirilirken, oralardaki görevli kamu personeline, "karışmayın", diyen devlet büyüklerinin, oğullarımızın şehadetlerindeki paylarını hiç sorguladın mı sayın 05:00 ? "Başka sorum yok."
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 04:48
Terörü meşrulaştırmak özgürlük değildir. Kimsenin böyle bir özgürlüğü yoktur. Sadece evletlerin düzeni sağlamak için kaba kuvveti meşru kullanma hakkı vardır.
Helmut Kohl 12 Ağustos 2019 02:26
Çok geri bir düzeyden yazmışsınız. İnsanların bilimsel araştırmaları arttıkça ile teröristlere desteklerinin de artacağını iddia etmiş duruma düşmüşsünüz. Siz bu konulara girdikçe dökülüyorsunuz.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 01:36
Hakkaten ne ozgurlugu!? O 1071 imzanin icinde kendi onayi alinmadan adi gecenler varken ne ozgurlugu!?
Pori 12 Ağustos 2019 01:29
Ahan da büyük yemin ediyorum! Bizim üniversitelerin hepsinde (bir kaç istisna dışında) verilen eğitim liselerdeki eğitimden anca bir gıdım ilerde. Yani hocam siz çok da bi şey beklemeyin yüksek liseleremizden. Zerre akedemik çalışma yapılmamakta daha da ötesi öğrenciler köreltilmekte.
akrebin gözleri... 12 Ağustos 2019 01:17
ne komünizm geldi ne irtica. ne komünizm gelir ne irtica. bu safsatalarla korkutulurken çocuklarımız yarınları ıskalayacaklar. işin tuhafı yeni nesil çok cesur. ne komünizm korkutuyor ne irtica. çok acil olarak istikballerini açmalı birileri. o birileri kim ise, ama uzaydan gelmeyecekler. üniversitelerin kaliteleri çok yukarıya taşınmalı, bir acil çıkar yol bulunmalı, yapamayan gitsin.. ne komünizm gelecek ne irtica. fakat, koca ülkenin geleceği gidecek, ona yanarım. gençliğe güvenmeli ve onlara layık olmalıyız...
Dusunce ve ifade ozgurlugu bir ulkenin gelisebilmesinin ve dunya ile yarisabilmesinin temel kosulu ve mekanizmasidir. Dusunce ve ifade ozgurlugune karsi bildiri yayinlarin "akademisyen" zihniyetine sahip olmadiklari acik. Boyle "akademisyen"leri olan universitelerin (ve ulkelerin) bilim ve teknoloji uretebilmeleri ve dunya ile yarisabilmeleri mumkun degil. Yazik ogrencilere ve Turkiye' nin gelecegine...
İbrahim DİRİ 12 Ağustos 2019 00:21
Batının bizi yenmesindeki ilk adım 1230/50 arası kurduğu akademiler,ikinci adımı bu akademilerin merkezi hükümetlerden aşama aşama bağımsızlığını koparması sonucu düşüncenin,bilimin özgürleşmeşi ve sonucunda rönesans,bilim ve teknolojinin ilerlemesi.Malesef akademilerin özgürleşmesi fikri bile yıldızlar kadar uzak görünüyor.
KARAR OKURU 12 Ağustos 2019 09:59
4
her turlu ideoloji/-izm insan idrakine giydirilen deli gomlegidir der yerli-milli gercek bilim adami ustad c.meric... aklini kolonyalist vesayetcilere kiraya veren, toplumuna yabancilasmis, ikiyuzlu-ciftestandartci ve barisi/ozgurlugu/demokrasiyi abd/nato/pkk/feto vs de arayan delu gomleklilere bilim insani denir mi?
Davut 12 Ağustos 2019 00:02
Mehmet bey size iyi bayramlar diliyorum.Bugun bir haber sitesinde "Almanya'ya Tr.den iltica edenlerin % 59 u üni. % ..lise vs.diye bir haber okudum.iran'dan % 45 civarı bir oran var.Afganistan, Suriye den üni.mezunu mülteci oranı% 7civarinda.Nicin bu genç insanlar ülkeyi terk ediyor; bence bunu düşünmek lazım. ..
KARAR OKURU 11 Ağustos 2019 23:52
ne özgürlüğü?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN