Back To Top
Ruhlarımızı selamlayan efsane Mick Jagger

Ruhlarımızı selamlayan efsane Mick Jagger

- A +

Başlarını döndüren ve hızlıca bakışan insanları gördüm.

Yeni doğmuş bebeğin her gün yaptığı gibi kendime baktım,

Ve kalbimin siyah olduğunu gördüm.

Belki yavaş yavaş yok olacağım ve gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalacağım.

(1966 Paint it Black)

Biliyoruz ki sanat ve edebiyat her zaman ruhsal dünyamızı derinleştiren, hayatın anlamına nüfuz eden bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden şairler, romancılar, hikayeciler ve müzik insanları daha yaşanabilir bir dünyanın kurulabilmesi için emek veren en değerli kahramanlardır. Ruhumuzun müzik elçileri sadece yarattıkları eserlerle değil, aynı zamanda verdikleri mesajlarla da ufuk açıcı bir rol üstlenmektedirler.

Mesela Venedik Film Festivali’ne ‘Burnt Orange Heresy’ filminin prömiyeri için katılan Rolling Stones’in efsane ismi Mick Jagger, iklim krizi ve küresel siyaset hakkında değerlendirmelerde bulundu, ABD Başkanı Donald Trump ve Britanya Başbakanı Boris Johnson’ı kutuplaştırıcı politikalar izlemekle suçladı.

Rock müzik tarihinin gelmiş geçmiş tüm solistlerini zihninizde bir film şeridi gibi hatırlamaya çalışın. Filmin ilk sıralarında Elvis, John Lennon, Bop Dylan, Jim Morrison, Freddie Mercurie, Kurt Cobain ve daha pek çoğunun olduğunu göreceksiniz. Rock müziğin dünyada zirve yaptığı yıllara baktığımızda böylesine uzun bir süre müzikle iç içe olup her dönemde farklı toplum kesimlerine ilham kaynağı olabilmiş pek az sanatçı vardır. Ve belki de Elvis’ten sonra bu konuda en önemli isim Mick Jagger’dır.

Eğer bir Rolling Stones ve Mick Jagger efsanesi diye bir şey varsa bu kesinlikle romantizmin kıyılarından geçmek durumundadır. Her ne kadar şarkılarında hayalperest gözükse de, doğallıktan ayrılmayan tutumuyla aslında fazlasıyla gerçekçi, hatalarını seven ve kendisiyle yüzleşmeyi başarabilen bir gruptur Rolling Stones. The Beatles’in sempatik imajının aksine daha çirkin ve asık suratlıdır ama buna rağmen herkesi içine çekmeyi başarabilmiştir.

Bize ruhlarımızda müziği açıkça hissettiren, imkansızlıklarla olgunluğu yakalamış, asla denemekten vazgeçmeyen ve hala ruhlarımızı selamlayan bir efsane Mick Jagger ve Rolling Stones.

Kuşkusuz Rolling Stones’i yaratan sadece Jagger değil, aynı zamanda Keith Richards’dır. Richards oldukça donanımlı bir sanatçıdır. Ailesinde caz müzisyenlerinin olması, onun müziğin içinde kalmasını sağlayan en önemli etkenlerden birisidir. Küçük yaşlarda Billie Holiday, Louis Amstrong ve Duke Ellington gibi efsanevi caz müzisyenlerini tanıma şansını yakalamıştır. İyi bir gitarist olmasının yanında aynı zamanda iyi de bir vokaldir.

Bu dünyadan öylesine müzisyenler gelip geçti ki, kimisi büyük beklentilerle izlendi, kimisi iyilerin yanında eksildi, kimisi de yarattığı müziğin dünyada ne tür fırtınalar estirdiğini göremeden bize hoşçakal diyerek bu dünyadan ayrıldı. Şanslıyız ki Rolling Stones gibi bir efsane bize hala o dönemin ruhunu yaşatmaya devam ediyor. Ve hala John Lennon, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Kurt Cobain, Freddie Mercury gibi rock müziğinin temel taşları olan efsaneleri özlüyoruz.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Emre bursa 15 Eylül 2019 17:18
Mehmet bey müziği sayenizde anlamaya başladım .ismini zikrettiğiniz ustaları tek tek not alıp dinlemeye çalışıyorum .bu çabamda yazılarınızın katkısı çok ama çok büyük .lütfen pazarları muzik yazılarınızı hiç aksatmayin. Gerçekten ruhumuzun perdelerini araliyorsunuz
M. Saim 15 Eylül 2019 09:13
'Bir müslümanın' diye bir girişle müzık eleştirisi yapan yorumcu sabah, sabah beni güldürdü. Allah da onu güldürsün.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 06:59
Mick Jagger rock ve blues müziğin en önemli vokalistlerinden biridir. En önemlisi de her biri şimdiden klasik haline gelmiş Keith Richardson ile birlikte yaptığı bestelerdir. Ayrıca blues müziğin efsanelerinin tekrar hatirlanmasina büyük katkıları olmuştur. Muddy Waters, Bowling Wolf ve Chuck Berry onlarla ikinci kariyerlerini yaşamıştır. Konser performansları da müthiştir. İstanbulda verdikleri konseri görme şansına sahip biri olarak buna birinci elden şahidim.
Yaw he he 15 Eylül 2019 06:13
Başlığa bak hizaya gel. Ruhlarımızı tırmalayan yırtıcı ses dense bir nebze olabilir idi. İnsanları insanlıktan çıkaran konserler neyi selamlıyor sayın yazar? Olsa olsa şeytan ve şeytan ruhlu nefisleri. Bir müslümanın bu ve bunun gibi rokçulara selam durması mümkün değildir. Biraz insaf biraz izan ne kardeşim.
Murtaza 15 Eylül 2019 07:09
1
Bu sanatcilar hakkinda HIC bir fikrin yok. Bunlari dinlemedin. Cehalet onyargi ile birlesince gercekten cok zararli oluyor.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 09:59
6
7.09, Prensibin adı önyargı olmuş. İşine gelmeyen prensiplere önyargı diyorsun.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 11:02
8
7.09, Belli ki sen bu rivrivcileri iyi dinliyorsun. Bu konuda cahil değilsin. Ama başka konularda bayağı bir cehaletin var. Var ki neyi nasıl önemseyeceğini bilemiyorsun.
Emre bursa 15 Eylül 2019 17:15
4
Abdurrahman önül gibi bir efsane dururken bunlarda yazılırmı yaauuuvv tövbe tövbe .subhaneke dinimiz amin
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 03:24
Sevgili üstat seni seviyoruz sevdiğin şeylerede saygı duyuyoruz. Ama onları ne olur bize sevdirmeye kalkma. AŞK makamı segah şarkılarla avunuruz Dede efendiyi, hacı ARİF beyi tatyos efendiyi bimen şeni, ŞEVKİ BEYİ, dinler sarhoş oluruz. Neyzen yusuf PAŞANIN segah saz şemaisi ile kendimizden geçeriz. NE OLUR SENİN SEVDİKLERİNİ BİZE SEVDİRME.
KARAR OKURU 15 Eylül 2019 17:21
0
Sen niye kendi sevdiklerini döktürüyorsun?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN