Back To Top
Sonunda idamın kapısına dayandık

Sonunda idamın kapısına dayandık

- A +

Artık meramımı anlatacak kelimeleri bulmakta zorluk çekiyorum. 15 Temmuz gecesi memleketin başına bu büyük belayı açanlara kelimelerin ucunu alabildiğine sivrilterek en şiddetli şekilde ifadeler kullansam da içimdeki öfke bir türlü dinmiyor. Bu ülkeye ve insanlarına böylesi bir kötülüğü yapanlar için bütün kelimeler kifayetsiz kalıyor. Bu yüzden de bunca yıldan sonra dönüp dolaşıp tekrar idamı tartışmak fena halde canımı sıkıyor. Galiba başka bir çaresi yok, bu tartışmayı yapıp bir sonuca bağlamak durumundayız.

Tehlikenin farkında olmayanlara bir kez daha hatırlatmakta yarar var; o gece Türkiye derin bir beka sorunuyla karşı karşıyaydı. Var olmaya da, yok olmaya da aynı uzaklıktaydık. Ama milletin cuntacılara karşı sergilediği destansı direniş, Türkiye’nin kaderini değiştirdi. Bu direniş sadece darbecileri püskürtmedi, demokrasiye olan inancı da pekiştirdi.

Hemen belirtelim; o gece yaşanan travmayı atlatmak o kadar kolay değil, belki on yıllar boyunca da atlatamayacağız.

***

Düşünün ki AK Parti iktidarı bu ülkede yıllarca demokrasi mücadelesi verdi, yasalardaki antidemokratik kalıntıları temizlemek için devrim niteliğinde değişiklikler yaptı. Ama bugün geldiğimiz noktada idamın yeniden geri getirilip getirilmeyeceğini tartışıyoruz.

Peki, neden?

Çünkü 15 Temmuz ihaneti, toplumda darbecilere karşı dehşetli bir öfke dalgası oluşturdu. Bu öfkeyi yatıştırmak hiç de kolay değil. Unutmayalım, siyasi iktidarlar milletin taleplerini yok sayarak adım atamazlar.

Dolayısıyla AK Parti iktidarı da şimdi halkın bu yöndeki taleplerini dikkate alarak bir adım atmaya çalışıyor. Evet idam sevimsiz bir kelime, ama öyle anlaşılıyor ki iktidar FETÖ ihanetine karşı bu adımı atmak zorunda kalacak.

İdam tartışması dün itibarıyla daha somut bir safhaya taşınmış bulunuyor. MHP lideri Devlet Bahçeli, sürpriz bir çıkışla “Madem idam cezasına ihtiyaç vardır, madem milletimiz bunu istemektedir; o halde bahaneye, kaçak güreşmeye, fuzuli konuşmaya gerek yoktur. AKP hazırsa MHP dünden vardır” diyerek AK Parti’ye açık bir idam çağrısı yapmış oldu.

***

Bahçeli’nin çağrısının hemen ardından grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, idamın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gündeme geldiğinin altını çizerek dedi ki: “Canı yanan milletimiz sorumluların cezasız kalmamasını ve bunun gibi alçak girişimlerin bir daha olmamasını istiyor. Bu talebe kulak tıkayacak değiliz, ancak bunu tek başımıza yapamayacağımızın ve bunun geriye doğru işlemeyeceğinin bilinmesi gerekiyor. Sayın Bahçeli’nin teklifini dikkate alacağız.”

Başbakan’ın açıklamalarından anladığımız, eğer Meclis’te konsensüs sağlanırsa idam için milat 15 Temmuz olacaktır. Yani tamamen darbeci teröristlere matuf bir uygulama...

Talihsizliğe bakar mısınız; Türkiye’nin ekonomide, demokraside doludizgin geleceğe yürüdüğü bir dönemde yıllarca dini değerleri bile ters yüz ederek Haşhaşi örgütü oluşturup mehdiliğe soyunan bir kasaba vaizi memleketin bütün gelecek hayallerini altüst ediyor.

Şimdi aslında iktidara dönüp “Bu idam işi Türkiye’yi dünyada zora sokabilir, bir kere daha düşünmekte yarar var” demek isterdim. Ama diyemiyorum; çünkü 15 Temmuz gecesi yaşananları unutamıyorum, eminim ki millet de unutamıyor.

Ama yine de idam konusu artıları ve eksileriyle kapsamlı bir şekilde masaya yatırılarak, Türkiye’nin imajının zarar görmeyeceği bir formülle halledilmelidir.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 03 Kasım 2016 12:48
16 yorum yapılmış, 7'sini görüyoruz. İllüzyon konusunda muhteşemsiniz! Diğer yorumlar "iğrenç" miydi?
KARAR OKURU 03 Kasım 2016 00:02
Almanyanin halkin havasini almak icin Cifte vatandaslik verilmiyecek gibi söylemleri. Zaten almanya Türkler cifte vatandaslik vermiyorki ama halk bilmez ve yutar tabiki sag partiye oy verir ( milli duygular oksanir. ) Reis ve AKPde aynen almanlarin uyguladigi politikayi uyguluyorlar, halkin milli ve dini duygulariyla ( dinciler zaten dünden razi kelle kesmeye) oynayarak idami ortaya atip oy devsirmeye calisiyorlar ve tabiki poltikacilar ve resi gelecek olan idam cezasinin geriye dönük islemeyeceginin farkindalar ama söz konusu oy devsirmekse pekala halk keriz yerine konulabiliyor tabiki alicisida cok AKP ve MHP melez secmenler
KARAR OKURU 02 Kasım 2016 23:57
vala millet istemiyor reis yan cebime koy diyor, bahceli ortalikta ip atip tutuyor üstelik apoyu asmayan bahceli
KARAR OKURU 02 Kasım 2016 22:28
Ankadığım kadarıyla siz bu yazıyı bir yazar olarak değil halk olarak yazmışsınız.. Ancak halkın çoğunluğunun böyle bir karar istediği gibi bir önyargıya da kendinizi kaptırmışsınız.. Darbecilerin cezasız kalmasını halk istemiyor ne demek? İdam tek ceza mı dünyada? Hapishaneler ne için var? Ağırlaştırılmış müebbet ne için veriliyor? Yani şu anda bu adamlar cezasız mı kalmış durumda? Kaldı ki hukukun geriye işletilemeyeceği kapı gibi ortadayken, milyarlarca euro ticaret yaptığımız AB ağır yaptırımlar uygulayabilecekken bu ucuz çığırtkanlık niye? Alman Mercedeslere Audilere BMWlere binmekte hiç tereddüt etmeyenler halkın idam cezası yaptırımları yüzünden daha zor günler yaşamasını "ama idam istediniz" diye mi savunacaklar.. Peki idam cezası demek yine katillerin dışarıda, fidanların ipte olacağı günleri getirmeyecek mi? Bir ülkenin insanı hiç mi ders almaz yaşadıklarından...
KARAR OKURU 02 Kasım 2016 22:04
Musluman demokrat sagduyu tek yol
KARAR OKURU 03 Kasım 2016 00:25
0
Erdoganin sözü. Ya demokrat ya müslüman , ikisi bir arada olmaz!
KARAR OKURU 02 Kasım 2016 15:04
Sela ile sokaga cikan insanlarin hic bir sekilde demokrasiye alakasi yoktur.. Adaletsizlik hukukksuz almis basini gidiyor nerde o gece disari cikan demokrasi sevdalilari..? Idam tartismalari göstermelik ve secmeni oyalama taktikleri.. Idam cezasi olunca kimi asmayi planliyorlar.. Kimse yok !! bahceli apoyu kurtardi simdide tabanini kandirmak icin idam cezasi istiyor.. yersen ...
Ahmet 02 Kasım 2016 13:31
Amerika dada idam var.amerikanın imaj derdimi var.kısasa kısas imaj değil adalet önemlidir.imaj algıdır.
O k u r 02 Kasım 2016 10:49
Son iki paragraf Demirelvari olmuş...
T. K. 02 Kasım 2016 10:43
Başbakan tamamen yanılıyor. İdam meselesi 15 Temmuz'un bir ürünü değil. Sn. Erdoğan, Kasım 2012'de Endonezya'daki Bali Demokrasi Konferansında yaptığı konuşmada idam cezasını hararetli bir şekilde savunuyordu. Yani tüm halkın değil, halkın bir kesiminin isteği olmadan önce de Sn. Erdoğan idam cezasını çoktan savunmaya başlamıştı bile. Aslında Sn. Erdoğan, 2010'da yaptığı bir konuşmada Necdet Adalı, Mustafa Pehlivanoğlu ve Erdal Eren'in idamlarıyla ilgili olarak Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Pehlivanoğlu'nun geride bıraktığı mektubu okurken salondaki diğer Ak Partililer gibi o da gözyaşlarını tutamamıştı - ama o günlerde 12 Eylül Referandumunun yapılacak olması da manidardır tabii. Daha da geriye dönersek, 2002'de, ağırlaştırılmış ağır müebbet hapis cezasına dönüştürülmesi kaydıyla idam cezasının kaldırılmasına destek veriyordu (merak edenler Youtube'a bakabilir, birkaç ay önce izlemiştim). Bu konuda Ak Parti'nin, daha doğrusu Sn. Erdoğan'ın kafası epey karışık bence. Gerçekten isteselerdi, idam cezasını bugüne kadar on kere getirirlerdi Meclise. Bunun bir de uluslararası ilişkiler boyutu var, altına imza attığınız sözleşmeler var. Başımız bugünkünden çok daha fazla ağrıyabilir. Neye yaracağı da belli değil bu işin. "Millet istiyor" diyorlar. Millet başka şeyler de istiyor, mesela asgari ücretin artırılması ya da vergiden muaf tutulması gibi. Yüreği olan politikacı bu isteği de referanduma götürebilir. Milletin isteği, ancak politikacının isteğiyle örtüştüğünde duyulur. Kimiz sözüydü hatırlamıyorum ama yeri geldi: "Dünyada hiçbir kral, hiçbir parlamento ve hiçbir hükümet, halka kendi istediğinden fazlasını vermemiştir." Sonuç olarak, daha önce de yazdığım gibi, suçsuz olduğu sonradan (hatta bazen yıllar sonra) anlaşılan idam mahkumları olabiliyor. Adaletin terazisi bazen yanılabiliyor. Suçsuz olduğu sonradan anlaşılan birini idam ederseniz, bunun vicdan azabı sizi ahirete kadar bırakmaz. Aksini düşünenler, rahmetli Pehlivanoğlu'nun mektubuna veya rahmetli Menderes'in idamına ağlamazlardı.
kısasta hayat var 02 Kasım 2016 10:39
Kısasta hayat vardır.hapisten çıktıkları gün bir ana kızı kaçırdılar birini öldürdüler ana çok agır yaralandı.günlerce üzüldüm ne oldu rahşan affıyla çıktılar.çocuga tecavüz etmiş öldürmüş 15yılda çıktı çıktıgı gün 70yaşında bir kadına tecavüz edip öldürdü.insan avına çıktık diye 7 petrolcüyü öldürdüler ne oldu.habere çıkmak için ateş açtı 1çocuk öldü digeri agır yaralı.idamı istemek için illaki başımıza gelmesimi lazım.
Abdullah 02 Kasım 2016 09:54
Sayın ocaktan, Malesef Başbakan'ın ifadelerini yanlış anlamışsınız. Zira idam cezasının geriye işlemeyeceğini ifade ederken, insanların bu cezanın darbeci hainlere uygulanamayacağını bilmelerini istiyor. Yani idam icin milat idam cezasının Meclis'te kabul edilip yürürlüğe girdiği tarih olacaktır. Kendimizi kandirmayalim
KARAR OKURU 02 Kasım 2016 09:50
Endişeye gerek yok. Batı Türkiye'yi sildi zaten. Türkiye kendine ve çevresine zarar vermeden bu badireyi atlatabilecek mi acaba diye bakılıyor olaylara. İdam cezası gelmiş gelmemiş kimsenin umurunda değil artık. Rahat olun. Elinizi korkak alıştırmayın.
Onur 02 Kasım 2016 04:34
Adalet ve yargı kurumlarının paramparça edildiği Türkiyemize idam asla getirilmemelidir. Hele hele AKP'ye asla güvenmiyorum. AKP başta olduğu sürece idama karşı çıkacağım. (Hem PKK hem FETÖ tarafından kandırılan bir hükümete nasıl güvenebilirim, söyler misiniz?!)
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN