Back To Top
Trump’ın pervasızlığından ders çıkarır mıyız?

Trump’ın pervasızlığından ders çıkarır mıyız?

 - Son Güncelleme: 21.10.2019 Pazartesi 07:56
- A +

ABD Başkanı Donald Trump’ın hiçbir kural ve adap tanımayan cahilane konuşmalarına bütün dünya ile birlikte artık biz de alıştık sayılır. Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı ilk günden bu yana öylesine şeyler söyledi ki bazen başımız döndü, bazen de midemiz bulandı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a gönderdiği skandal mektup, bütün dünyayı utandıran kara bir leke olarak geçti tarihe.

Neyse ki Ankara’da yapılan görüşmeler sonunda ateşkes sağlandı ve hepimiz derin bir nefes aldık. Ancak Trump hiç durmuyor ki... Bu kez de Ankara’da varılan anlaşma sonrasında Türkiye’nin Suriye’de Kürt grupların kontrolü altındaki bölgelere yönelik operasyonunu ‘okul bahçesinde kavga eden iki çocuğa’ benzetti ve “Ben biraz kavga etmeleri gerekiyor dedim. Okul bahçesindeki iki çocuk gibi kavga etmelerine izin vereceksiniz, sonra da ayıracaksınız. Birkaç gün kavga ettiler ve oldukça şiddetliydi” diyerek yeni bir patavatsızlık örneği sergilemiş oldu.

Evet Trump’ın sözlerinin bir endazesi yok, muhtemelen bundan sonra da benzer çılgınlıkları izlemeye devam edeceğiz. Tamam adam patavatsızlıkta sınır tanımıyor ve kibirli bir eda ile Ortadoğu halklarıyla dalgasını geçiyor. Zaten bunlar hep kavga ederler, ben de gelir ayırırım...

Açıkçası onur kırıcı bir durumla karşı karşıyayız. Acaba diyorum, Ortadoğu coğrafyasının insanları olarak bu yaşananlardan ders çıkarıp kendimizi esaslı bir iç muhasebeye tabi tutabilir miyiz?

Sahi bu coğrafyanın insanları neden birbirleriyle kavga ederler?

Kolay yolu tercih edip, “Emperyalist güçler gelip yeraltı ve yer üstü kaynaklarımızı sömürüyorlar ve bize nefes aldırmıyorlar” diyerek kendimizi rahatlatabiliriz. Evet bir sömürü çarkının olduğu muhakkak, iyi güzel de bizim perişan halimizi nasıl izah edeceğiz? Allah Amerika’daki, Avrupa’daki insanlara olduğu gibi hiçbir ayrım yapmadan bu coğrafyada yaşayan insanlara da akıl, zeka ve irade bahşetmiş.

Eğer biz kendimizi bir takım ideolojik ahmaklıklara teslim edip bilim, teknoloji üretememişsek, adam gibi bir hukuk sistemi inşa edememişsek, insanlarımıza fikirlerini özgürce ifade edebilme imkanını bile sağlayamamışsak ve liyakatsizliklerle malul durumdaysak Allah bize ne yapsın ki...

Tek tek bütün İslam ülkelerine bakalım, hemen hepsinde bilim, teknoloji ve tefekkür üretmek değil, hamasetle vatan-millet duygularını kabartıp mehter eşliğinde hayali kahramanlıklar üretmek makbul durumdadır.

Eğer rasyonel akılla hareket edip yaşadığımız tecrübelerden ders çıkarmayı başaramazsak, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da perişan halimize mazeretler üretmeye devam ederiz. Bu çerçevede son günlerde yaşadıklarımız adeta bir laboratuvar örneği oluşturmaktadır. Mesela bunca diplomatik imkan ve yakın geçmişte yaşadığımız Kuzey Irak tecrübesine rağmen Suriye bağlamında aynı şeyleri tekrar yaşıyor olmak gerçekten anlaşılması güç bir durum. Suriye politikasındaki temel yanlışlarımız bir tarafa, eğer IŞİD’le mücadelenin başladığı günlerde Suriye’deki Kürt unsurlarla ortak politikalar üretebilseydik, eminim şu anda Trump’ın saçma sapan kaprisleriyle uğraşmak durumunda kalmayacaktık. En önemlisi de, bu ülkedeki Kürtlerin hamisi biz olacaktık.

Kuzey Irak’taki Kürt oluşumunun ilk yıllarını hatırlayalım, askerden siyasi aktörlere kadar hemen herkes sadece “kırmızı çizgi” ezberini tekrar etmekle meşguldü. Peki sonuç ne oldu? Kürtler kendilerine bölgesel bir devlet kurdular ve bizimle de gayet iyi geçiniyorlar. Arada sırada eski ezberlerimizle “yiyecek ekmeğe muhtaç” olacaklarını hatırlatıyoruz ama, ciddi bir sorun yaşamadan yan yana geçinip gidiyoruz. Ayrıca Kürtlerin Irak ve Suriye’de otonom yapılar kurması dünyanın sonu demek değildir.

Eninde sonunda Suriye’deki hikayenin sonu da benzer şekilde bitecektir. Zira orda bir Kürt varlığı var ve gerçek olan budur. Türkiye için önemli olan, bu bölgelerdeki terör unsurlarına karşı güvenliğini garanti altına almaktır. Bunun en doğru yolu da, bu meseleleri legal bir muhatapla konuşabilmektir. Maalesef şu andaki temel problem bu muhatabın olmamasıdır. Unutmayalım, komşularımızla geliştireceğimiz ticari ilişkiler, aynı zamanda teröre karşı da güçlü bir kalkandır.

Maalesef hikaye iyi bitmedi, artık bundan sonra Suriye’deki muhatabımız diktatör Esad olacak gibi gözüküyor. Yani başladığımız noktaya geri döndük. Doğrusu Baas rejiminin geçmişte terör konusunda Türkiye’nin başına nasıl dertler açtığını hatırladıkça geldiğimiz noktanın ne kadar dramatik bir durum arzettiğini görmek insana acı veriyor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 21:46
Sayın Mehmet bey,Trumpa neden kızıyorsunuz. Herkese anladığı dilden konuşuyor.İstediği zaman kendi ülkesinin vatandaşlarına hakaret eden bir cumhurbaşkanımız ve hükümet yetkililerimiz var çünkü güçlüler.fakat kendilerinden güçlü bir devlet var karşılarında ondan hakaret yiyince diplomasi diyorlar.Kabadayılık bir yere kadar söküyor demek ki.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 18:41
Hala pkk- pyd yi kürtler diye yazıyorsunuz ya pes valla. Anlaşıldı yine müslümanlar suçlu. Bi aday gösterilmedim diye bu ne arkadaş
Muhtefi. . 21 Ekim 2019 15:44
Ailede Birlik Olursa. Herkes YUTKUNARAK Konuşur. Konuşsada Kendine konuşur. :))..Birlik olursak, İlk Önce Gönülde ve Akılda HİÇ KİMSE DURAMAZ. .KARŞIMIZDA. ...Devrin İKİ SÜPER GÜCÜNÜ. ...Tarih Sahnesinden SILMEDIK Mİ. .?....PERSLER ve ROMALILARI. ...Yalan mı bunlar. .HARABEYE ÇEVİRDİK ONLARI. ..!...Medeniyetle Tanıştırdık. .Yikanmayi, Temizlenmeyi, İNSAN GİBİ YAŞAMAYI ÖĞRETTİK. ..ama Bugün param, parçayız. Sadece LAF sadece LAF. .Adamlar oynar herzaman bizimle. KAPIMIZIN ÖNÜNÜ SUPUREMIYORUZ. daha. :)) ne konuşalım ki. !..
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 16:55
6
iktidari elestirenleri, halkin sectigi milletvekillerini hapse atarak birlik ve beraberlik olmaz. insanlari ahmak yerine koymayin...bu "medeniyetle tanistirdik onlari" safsatasini da hic duymamistim. Medeniyetin temelini atan Eski Yunan'dir. Roma da eski Yunan'in devamidir. Dogu Asya'da da Cin medeniyeti onemlidir. Turkler'in medeniyete katkisi yogurttan ve mehter takimindan ibarettir. Ozellikle son 500 yildir butun icadlari, kesifleri Batililar yapmaktadir. Bugun kullandigin arac - gerec - ilac, hicbir sey Turklerin/muslumanlarin icadi degildir.
Muhtefi. . 21 Ekim 2019 18:28
0
16:55. O senin sorunun. Ne şekilde bakarsan öyle Görürsün. .:))..Biz, Bize Benzeriz. .Bize,Bizi Bilen gerek. ÇAĞIRMADAN GELEN GEREK. .! :)...Demiş Şair. ..Herkesi IKNA ETMEYE çalışmıyoruz. Öyle bir derdimiz de yok-tur...Ayrıca. !.
Muhtefi. . 21 Ekim 2019 19:57
0
Banane Ic politikadan,! bugün varlar yarin yoklar.! VATAN SEVGİMİZ OY SANDIKLARINDA YOKTUR..:)).. Sana ben ne diyeyim ki. ?..:))...En Temel Psikolojik tanım yaptım.. !....Ayrıca bu yazi MÜSLÜMANLARA.!.. hitaben acizane tavsiyane yazılmıştır. ..herkese değil. Biz, bize konuşuyoruz. .:))..
KARAR OKURUMürsel 21 Ekim 2019 14:52
Gerçekten bu okul bahçesi örneği bizim için utanç verici bir şey.Ebediyyen kulağımıza küpe olmalı.Amerika ve batı Türk ve Kürtleri okul bahçesinde kavga eden çocuk seviyesinde görüyor.Kendileri bu çocukları kavga ettirip ayırdeden kabadayı abi.Gerçekte bu.Ey Türk ve Kürd'ün akıllılları insaflıları nerdesiniz!?..
Mehmet 21 Ekim 2019 14:00
Ders almak işini iyi yapmakla olur.Bizimkiler yol,yandaslik ve liyakatsizlikla ilgileniyor.Ileri teknoloji yok ,ekonomi yok,savunma sanayi yok
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 13:37
Türkiyenin asıl muhatabı Esat sonra Amerika ve Rusya dır. Başka türlü bu karmaşa sürer gider. Suriye Ekonomimiz için de önemli bir ihracat kapısı olmakla birlikte inşaat ve diğer sektörler için de destekleyicidir.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 13:12
Sorun çözme kabiliyetini allah bu coğrafyaya bahşetmemiş.Dua ederken akıl da dileyelim.Bakarsınız günün birinde gerçek olur.
ERKAN DOĞAN 21 Ekim 2019 12:12
Yahu Kardeşim Erdoğan bu Trumpın yaptıklarını yapsın yere göğe sığdıramazsın adam herkese posta koyuyor diye size yapılınca şık olmadı. Erdoğan aynı aşağılamaları muhalefete yapıp duruyor. 45 yaşındayım hiç bu kadar sokak ağzı ve sokak tavrı bir siyasetçi görmedim.Erdoğan bu memlekette ne nezaket bıraktı ne de etik.
ÖTÜKENLİKURT 21 Ekim 2019 11:09
Sayın yazar ilk önce bir gerçeği vurgulayalım; BİZ ORTADOĞU HALKI DEĞİLİZ nokta... Siz ve ülkeyi yönetenler ortadoğu halklarına mensup hissedebilirsiniz kendinizi beni ilgilendirmez! Sizin dince mollalar iktidara gelene kadar Türkiye Cumhuriyeti ortadoğu bataklığına asla batmamış, onlarla sürekli mesafeyi korumuş, hep saygın bir konumda olmuştur! Ne zaman ki Osmanlı hayali kuran mollalar göreve gelmiş, Emevi camisinde cuma namazı iştahı kabarmıştır! Hesapsız mollaların yüzünden Emevi camisinde namaz hayal olurken, milyonlarca Suriyeli kene fakir halkın kanını emmeye başlamıştır!UYANIN!
Takipci 21 Ekim 2019 10:55
Maalesef, Allah(cc) Amerikadaki, Avrupadaki insanlara bahsettigi akil zeka ve iradeyi bu cografyada yasayan insanlardan esirgemis. Tekvir29: Âlemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz.(Diyanet Isleri Meali)
Hülasa 21 Ekim 2019 09:46
Bu dersler hiç bitmeyecek gibi...
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 09:43
Hala yazarın caz dinlemesine kafa takanlar var. Neymiş efendim Caz Batı’nın icadıymış. Peki buraya mesaj atarken kullandığın, mobil telefon veya bilgisayar kimin icadı? Kendi kendinizle tutarlı olacaksanız Batıya ait her şeyi red etmeniz gerekir. Buda sizler için mağara devrinde yaşamak demektir ki asıl yeriniz aslında orasıdır.
mutlu yücel 21 Ekim 2019 09:13
çavuşoğlu “abd başkanı turump cumhurbaşkanımızı örnek alıyor” demiş. şimdi, turump u kime sorsan ”hiçbir konuda örnek alınamayacak, saçma sapan bir adam “der.şimdi çavuşoğlu bu benzetmeyle ne demek istedi? not::bu yoruma kimsenin yorum yazmamasını rica ediyorum .
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 12:57
1
Yazasım geliyo zor dutuyon kendimi:)
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 08:52
Trump'in kustahca yazdigi mektuba cok yumusak bir cevap verildi, sasirdik kaldik. Hic aliskin dergiliz bu yumusak usluba. Senelerdir "tokat gibi" cevaplardan sonra hayal kirikligina ugradik.
Karar Okuru 21 Ekim 2019 07:17
Müslüman toplumların dirayetsizliği artık mazeret kaldırmıyor. Ne yazıkki bu toplumların durumunu iyiye yöneltecek bir durumda yok. Yolsuzluk ve yağmadan öte bir beceri yok. Yoksul ve yoksunluğun ne ahlakı, ne onuru ne de vicdanı vardır.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 04:51
Trump, caz dinleseydi her şey çok farklı olurdu....
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 03:03
Rusya - Turkiye - Suriye - iran kendi aralarinda cozerler bu sorunlari. Bizim iktidar Esad'la "kardes" gibiydi hatirlarsaniz. Eski dostlar dusman oldu. Simdi tekrar dost olmanin zamani.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 03:01
Trump'ın terbiyesizliği üzerinden siyaset olmaz.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 01:06
Hangi akıl. kurt işaretiyle bu kadar. Emeviyye camisinde cuma kılacakken cenaze namazı kılıyoruz.
KARAR OKURU 21 Ekim 2019 00:08
Millet caz dinlemiyor. Dinlese her şey düzelecek...
Karar Okuru 21 Ekim 2019 07:15
2
O biraz nitelik ister daha zaman var.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN