Back To Top
Ümmeti Batı ile karşılaştırmak caiz midir?

Ümmeti Batı ile karşılaştırmak caiz midir?

 - Son Güncelleme: 15.07.2019 Pazartesi 08:32
- A +

Osmanlı’dan bu yana Batı ile inişli çıkışlı ilişkiler yaşıyoruz. Özellikle Osmanlı’nın son döneminde, biraz da Batı’nın İslam dünyasına karşı yürüttüğü emperyal politikalar yüzünden haklı olarak öfkelendiğimiz zamanlar oldu, travmalar yaşadık. Ama her şeye rağmen ekonomik ve siyasal çıkarlarımız gereği ilişkilerimizi sürdürdük, halen de bir şekilde sürdürmeye devam ediyoruz.

Ancak ne hikmetse dindar kesimler her fırsatta insan hakları, özgürlükler ve hukukun üstünlüğü gibi demokratik değerlere karşı reddiye söylemlerini dillendirmeyi pek seviyorlar. Çünkü bu değerler Batı kültürünün ürettiği kavramlardır...

Kendi ideolojik dünyalarının puslu pencerelerinden bakmakta ısrar ettikleri için de dünyada olup bitenleri ne yazık ki bir türlü göremiyorlar. Bu yüzden de dünyayı sadece kendi ezberlenmiş cümlelerinden ibaret sanıyorlar: “Batı emperyalisttir, kendine demokrattır, kendi halkları dışındaki insanların da bir takım insani haklara sahip olması gerektiğine inanmazlar. Dolayısıyla onların demokrasi anlayışı bize uymaz...”

Yıllardır, bazı dindar kesimler dahil içe kapalı bir toplum hayali kuran farklı kesimlerin slogan düzeyini aşmayan bu tür reddiyelerini dinliyoruz. Ama şu ana kadar birilerinin çıkıp, Batı kültürünün ürettiği demokratik değerler dışında, yaşanabilir bir dünya tasavvuru ortaya koyduğuna da tanık olmadık. Diyelim ki bu Batılılar kendi çıkarları gereği, başka ülkelerin ayağına basmaktan çekinmiyorlar. Peki, kim ve hangi ülke kendi çıkarlarını başkalarından daha üstün tutmaz ki... Mesela Türkiye’nin kendi milli çıkarlarını her şeyden üstün tutması ayıp bir şey olabilir mi? Elbette hayır, çünkü ülkeler arasındaki ilişkiler tabiatı gereği zaten böyle olmak durumundadır.

Meselenin esası budur ama, biz ne hikmetse kendi beceriksizliklerimizi, ya da insani anlamdaki zaaflarımızı bir takım sloganların arkasına saklayarak başkalarına yüklemeyi pek severiz. Mesela ‘adaletli’ davranmanın, hakka-hukuka riayet etmenin Kur’an’ın emri olduğunu biliriz, ama kendimiz dışındakilere de adaletli davranmak gerektiğini pek önemsemeyiz.

Mesela son günlerin moda deyimiyle ifade etmek gerekirse, “ümmet bilinci” bazı dindarlar için önemlidir, ama aynı ümmet bilinci Çin, evinde namaz kıldığı için Uygur Türklerini toplama kamplarına doldururken, aydınlarını kelepçelerken, bebekleri bile toplama kamplarına alırken sessiz sedasız buharlaşıp kayboluverir.

Bilindiği gibi Doğu Türkistan’ı açık hava cezaevine çeviren Pekin’in vahşetini BM üyesi ülkeler bir mektupla kınadı. Metne, İsveç’ten Japonya’ya kadar 22 devlet destek verirken hiçbir Müslüman ülkenin imzası yer almadı, buna Türkiye de dahil...

İnsan ister istemez, bu nasıl bir ümmet bilinci ki Avustralya, Belçika, Kanada, Danimarka, Almanya, Fransa, Finlandiya, İzlanda, Lüksemburg, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç İsveç, İsviçre, İngiltere, Avusturya, İrlanda, İspanya, Japonya, Estonya, Letonya, Litvanya gibi ülkeler insan hakları ve özgürlükler konusunda sesini yükseltirken Müslüman ülkelerin sesi soluğu çıkmıyor...

Tam da bu utanç tablosu karşısında ‘Müslüman dünyanın birazcık olsun yüzü kızarır mı acaba?’ diye düşünürken, Suudi Arabistan’dan Birleşik Arap Emirliklerine kadar pek çok Müslüman ülkenin Pekin’in ‘kendini aklama’ çabasına omuz vermeyi tercih etmesi utancı daha da katmerli hale getirmiş bulunuyor.

Öyle anlaşılıyor ki, hiçbir şey olmamış gibi, yine kaldığımız yerden yola koyulup kendi günahlarımızı kapatmak için demokratik değerlere küfretmeye devam edeceğiz. Oysa durum o kadar açık ki Müslüman dünya hukuk ve demokrasiyi önemseyen bir sistem inşa etmeden, bırakın dünyada zulme uğrayan insanların haklarını savunmayı, kendi halklarının haklarını ve özgürlüklerini bile koruyamayacaktır.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 23:10
Sayın ocaktan yıllardır sizi dindarlar mahallesinde bize ütopyalar yazarken gördük şimdi ne oldu da kendinizi buradan soyutladınız inanın a.hakan sizdendaha asil duruyor ilk parargafınız daki alıntı hakaızmı vicdanınıza bırakıyorum
Muhtefi. . 15 Temmuz 2019 22:40
Bir çocuğa daha çok ilgisini,beğenisini çekecek Oyuncak vb vermedikçe Elindeki nesneyi alamazsin !..İnsan"da Öyledir.Daha iyisini Sunmadikca Alıştığını,Alıştığı Yolu,yordamı Değiştiremezsin.(İstisna kaideyi bozmaz) Sevgili Peygamberimizde İnsanlığa Daha iyi bir Hayat,Onur, Şeref, Ekonomi vb Sunmasaydi O da yavaş, yavaş ikna ederek Elimizdeki Batıl oyuncakları (Alışkanlıklar, fikir,zanlar vb) alıp çöpe attılar yerine Ruhumuza ,Bedenimize İNSAN ONURUNA YAKIŞAN Hayat Tarzina İradelerimizde inşa ettiler.Tefekkur lazim.!.
Dedin nedir senin? 15 Temmuz 2019 22:27
Hangi Batı?.. Ümmetin kuyusunu kazan Batı ile ne için, neyi mukayese ediyorsun. Senin derdin nedir?
Abdullah 15 Temmuz 2019 18:10
İslam dünyası denen dünyadan ne köy, ne de kasaba olur. Bunların ipi ile kuyuya inen kuyunun dibini boylar. Ütopik olmaya gerek yok. Ümmet denen insanların akıllarını başlarına devşirmeleri için binlerce fırın ekmek yemeleri gerekir. İyisi mi biz kendi ayakları üzerinde duran güçlü bir devlet olduğumuz anda hepsi başımıza üşüşür merak etmeyin...
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 17:10
Uygurlar'a zulmedildiğinden emin misiniz? Kara propaganda olmasın?
Ahmet Özcan 15 Temmuz 2019 14:05
Osmanlı’nın son dönem aydınları(!) jön Türkler de tıpkı sayın yazar gibi düşünüyor ve yapının değişimi için çaba gösteriyorlardı. Sonuçta onlara doğru evrildik. Tanzimat, meşrutiyet, cumhuriyet, tek particilik, darbeler ile bugünlere geldik, hala bir şey olamadık. Batılılar kendilerinden olmadıkça bizi kabul etme niyetinde değiller. Biz müslümanları münafıklaştırdılar ama bu onlar için yeterli olmadı. Ama onlara oldukça yaklaştık. Dinimizi de değiştirdikten sonra bir sorun kalmayacak. “Dinler arası diyalog”cular işi çözdüler.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 18:13
0
Batılı seni kabul etse nolur etmese nolur. Sana ne batılının senin hakkında ne düşündüğünden. Mesele bu değil. Mesele hayat standardının yükselmesi, mutlu bir hayat.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 18:55
0
Var mı bir önerin veya var mı örnek alabileceğimiz bir müslüman ülke, müslümanlar ege denizinde boğulmaları pahasına neden AKIN AKIN batı ülkelerine sığınmaya can atıyor??? Bu utanç tablosunu sorumlusu kim?
HACI MURAT 15 Temmuz 2019 13:26
Ocaktan'ın yazısında Çin'i protesto eden ülkeler arasında adı geçen ülkeler,yani AB,Mısır'da idamlar yapılırken Sisi'nin davetine uyarak Mısır'da toplantı yaptılar.Onlar babalarının hayrına Çin'i protesto etmezler.Hükümeti herkesle ilişkileri bozmakla itham edenler,Çin'i de karşımıza almayı istiyorlar.Maksat muhalefet olsun.Türkiye Çin'i karşısına akarak,Çin'e kafa tutarak Çin'deki Uygur kardeşlerimize faydalı olamaz.Ama protesto ederek temin edemeyeceği iyileşmeyi,iyi ilişki kurarak kurarak sağlayabilir.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 16:08
3
Uygurların mezarlarına fatiha okursun bulabilirsen tabii. Kardeş farkındamısın ki Doğu Türkistan da sadece Uygurlara soykırım uygulanmıyor Türk- İslam kültürü yok ediliyor batı karşıtlığını çin iyi kullanıyor e artık çin müslümanları bol para(kredi) ile kendine köle yaptı. Ah yahudinin çekik gözlü versiyonları filistinde yapılan ile bunun ne farkı var.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 18:34
3
Sahibinin Sesi FM'den, uzun hava dinlediniz. :)
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 19:08
2
Haci Murat sizin bu Cin'le iyi iliskiler safsataniz sayesinde Cin uygurlara uyguladigi kulturel soykirimi tamamlar... Siz de bundan sorumlu olursunuz, ama tabii sorumluluktan kacacak bir bahane yine bulursunuz...acaip bir dunyaniz var dogrusu...
darwin 15 Temmuz 2019 13:12
Tamda her dinden içer müslümana yasak çeşme hikayesinin cuk oturduğu mevzuu. fetöden mağdur olan yüzbinlerce müslüman var herkes koyun gibi bakıyor.yardım etmiyor sahip çıkmıyor. onbinlercesi beraat ettiği halde vicdanını rahatlatmak için yapmıştır bir şey diyor. herkes günü kurtarabilir ama ahirette fatura karşınıza çıkacak
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 13:03
hem kendimize hem iki yüzlü batıya kızıp dünyaya kahretmek daha doğru bence. sisiyle fotoğraf verenleri nasıl unutabilirsin Mehmet bey. senin de kafan karışık
bizim sakir 15 Temmuz 2019 12:18
bati.da demokrasi insan haklari yok diyenlere cevabimdir. 40 senedir avrupada yasiyorum. 15 senedirde calismiyorum. TC vatandasiyim. hic bir sekilde ayrimciliga tabi tutulmadim. yasadigim avusturya devleti ile de mahkemelik oldum. üst mahkemeye . gittim. devletin verdigi ücretsiz avukat.la davalari kazandim. insan kendine sunu sormasi lazim. neden müslüman ülke vatandaslari avrupaya gelmek icin denizlerde boguluyor. neden islam ülkelerine kacmiyorlar neden
HACI MURAT 15 Temmuz 2019 13:40
15
Türkiye'de 3000 lira emekli maaşı alıyorum (bu ay yapılacak zam dahil).Bana,gel Avrupa'ya,sana ölünceye kadar 50.000 Euro aylık maaş bağlayalım deseler gelirsem namerdim.Neme lazım birader,ben dünyaya bir daha mı geleceğim ki güzelim ülkemi bırakıp gideyim?Bir hizmet için orada bulunmaya tahammül edebilenleri takdir ederim.Ama ekonomik gerekçelerle orada yaşamayı kayıp sayarım.Bu benim kişisel düşüncem ve hayata bakış tarzım.
bizim sakir 15 Temmuz 2019 15:50
2
HACI MURAT , kardesim. sözlerine tüm yüregimle katiliyorum. belkide bendeki Türkiye.ye dönersem ac kalirim korkusu
Muhtefi. .. 15 Temmuz 2019 23:49
2
Şakir bey. Hepimiz aynı değiliz örnek ben birkac bürokratik işlemle Balkan kökenli olmam hasebiyle (AB taktiksel hegemonyasi ) Elimi kolumu sallaya, sallaya oralara gelirim.1-2 mesleğim de var.Gelirmiyim AS-LA ve yine AS-LA.Kunta kinde olmam oralarda.Bilirim onların CİĞERİNI. Kuru Ekmek yeğdir bize Namerdin sofrasından. !..Şaka falan da yapmıyorum iskembeden de sallamiyorum.Sorun bizde aşağılık kompleksi ve Ahlak,Edep.Hakkaniyete uymuyoruz .oradakiler koşa,koşa gelirdi yoksa. Bu coğrafya,güneş,su ve bu topraklar CENNETTİR. .CENNET. .
N. Güzel Eyler 15 Temmuz 2019 12:17
"Mesela ‘adaletli’ davranmanın, hakka-hukuka riayet etmenin Kur’an’ın emri olduğunu biliriz, ama kendimiz dışındakilere de adaletli davranmak gerektiğini pek önemsemeyiz." Çünkü kuranda bu konu hk ikaz eden ayetler yahudilere gelmiş zannediyor ve aslında biz de yahudileşiyoruz. Biz yahudileşirken, bu gün dürüstlüğü sadece dindaşlarının arasında özel bir muamele değil bir hayat prensibi olarak uygulayan müslüman yahudilere rast gelmek çok sıradışı bir durum değil!
E.K 15 Temmuz 2019 12:11
Sn yazarin dediklerine katilmamak mumkun degil..Ya din tacirlerinin aldatmacalarina inanacagiz, yada rasyonel akil ile evrensel kabul gormus degerleri benimseyip hukuku ustun kilip, insana insan oldugu icin deger verecegiz..
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 11:37
Sayın yazar, adalet ve demokrasiyi aynı şeymiş gibi kakalamtan vaz geç.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 14:48
0
Aynı şeyler değil. Birbirlerini tamamlıyorlar. Biri yoksa diğeri de olmuyor. Yargılanacak olsan Suudi Arabistan mahkemesini mi tercih edersin yoksa İsviçre mi?
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 18:38
0
bu islamcıların 100 yüzlülüğü de gına geldi. başı sıkışınca hristiyanlara sığın, lafa gelince müslümanlarla birlikte ol. 14:48! tabii ki her aklıbaşında insan gibi, bu 100 yüzlüler de isviçrede yargılanmayı tercih ederler.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 11:30
Günümüz müslümanlığı karlı çıkacakları işler olduğunda görünür oluyor.Üteceklerinin miktarı,protest tavırlarının dozunu ayarlıyor görünüyor.Suudi amerikan valisi başta olmak üzere coğrafyanın sorunlara bakışı olan biteni özetliyor.Çıkar yoksa hukukta yok demokraside ihtiyaç değil.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 11:24
Sayın Ocaktan, Türkiye ve diğer İslam ülkelerinin amacı Çin'le iyi ilişkiler kurarak Uygur Türklerinin haklarını korumaktır. Bu, bence doğru bir stratejidir.Diğer imzlayan ülkelere birşey diyemem ancak İngiltere, Fransa, Hollanda üçlüsünün gerçekten Uygur Türklerinin haklarını korumak istediğini sanıyorsanız biraz naif yaklaşıyorsunuz demektir. Bu üçlünün öncelikli amacı Avrupa'dakine benzer üretimi çok daha ucuza yapıp bunların ellerindeki pazarları kapmaya başlayan Çin'i köşeye sıkıştırmaktır. Saygılarımla...
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 12:36
2
Sen bırak Fransa Hollandayı. Adamlar hiç olmazsa kınadı. Sen ne diyorsun onu söyle?
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 12:45
4
@12:36 Üstadım, okuduğunuzu anlayabiliyor musunuz?
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 14:06
0
Anlat çok heyecanlı oluyor
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 18:15
1
11.24: uzay fotograflari cin'in bolgedeki butun camileri yiktigini gosteriyor. 3 milyona yakin musluman uygur toplama kamplarinda. Cocuklar anne babalarindan alinmis cin'lestiriliyor. Cin kendi vatandaslarini bile katleden bir yonetim. Onu durduracak tek sey dis dunyanin baskisi. Siz iyi iliskiler safsatasiyla sessizliginizi hakli gosterirken Cin orada bu soykirimi bitirir. Kasitli degilse strateji masaliniz, cok saf.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 22:30
0
@18:15 Şu anda Türkiye'de 80 bin civarında Doğu Türkistan veya Uygur bölgesinden gelen insan yaşıyor. Bunların yanında şu ana kadar bu bölgedeki önemli liderlerden bazılarını Türkiye'ye getirebildik. Ancak bunları Çin'e karşı bildiri yayınlayarak değil, bizzat Çin tarafıyla diplomatik ilişki kurarak başardık. Eğer bu bildiriye imza atsaydık adamlar diplomatik taleplerimize muhtemelen cevap bile vermeyeceklerdi. Bilgi sahibi olmadan körü körüne batı hayranlığı yapmayınız. Bilgi sahibi olursanız daha iyi olur.
Cuma Ali Yürekli 15 Temmuz 2019 11:22
Mehmet Ocaktan bey kardeşim, kutluyorum. Harika bir yazı olmuş. Tespitlerinize aynen katılıyorum. Küçük ve fakat önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum: Son dönemde birileri tarafından bilinçli olarak "Ümmet" sözcüğü kullanılmaktadır. Arapçaya Aramice/Süryanice ve Akatça dillerinden geçen, "kavim, halk, özellikle İslam toplumu", “bir anadan doğanlar, soy, aşiret” anlamındaki Ümmet sözcüğü bilinçli olarak ve ısrarla, "din, mezhep, bir din veya mezhebe mensup cemaat" demek olan, zamanla “aynı dili konuşanlar” ve “aynı dini töreye bağlı olanlar” anlamı yüklenen Millet sözcüğünün yerine kullan
Ömer GÜNEY 15 Temmuz 2019 10:53
S.A Sayın Mehmet OCAKTAN Beyefendiye; Yazınız gerçekten mükemmel bir yazıdır. Neden diye soru sorulacak olursa cevabı şu şekilde olacaktır. Kafirler, Müslümanlar doğru ve dürüst olduğu müddetçe zarar veremezler. Savaş dahi olsa genelde bu kural geçerlidir. Bu öyle sanıyorum garanti altına alınmıştır.Müslümanlara zarar veren münafıklar, fasiklar, zalim yöneticiler, çıkarcılar, şahsiyetsizler, bir takım Müslümanların hakikatı az bir paraya satmaları, hem dünya hem de ahiret için çalışmayan aptal insanlar, müslümanlara zarar veriyor. Selam ve dua ile
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 10:49
Mehmet bey Sen batının bahsettiginn gibi insan haklari ,ozgurluk vs vs şeylerine inanıyorsan boşuna yazıyosun burada . Yazık!
Hüseyin 15 Temmuz 2019 13:02
0
Batı'da adalet ve temel insan hakları olmadığı için mi Tayyip Erdoğan çocuklarını -kendi ülkesinde okutamadığı- üniversiteyi okumaya batıya gönderdi? Bu ülkenin solcusu da, sağcısı da, dincisi de, dindarı da, liberali de, laiki de, katıl laikçisi de, ülkesinde bunaldığında nefes almaya batıya gidiyor? Hiç düşünmüyor musunuz, neden acaba kendi ülkesinde birbirini dişleyen bu yamyamlar batıda nasıl hep birlikte yaşayabiliyorlar diye..? Hukuk böyle bir şey işte. Senden olmayanın da hakkının korunduğu düzen. İnsan olmanın en birinci şartı.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 14:26
0
Yazar diyor ki. "Batı emperyalisttir, kendine demokrattır, kendi halkları dışındaki insanların da bir takım insani haklara sahip olması gerektiğine inanmazlar. Dolayısıyla onların demokrasi anlayışı bize uymaz...”. Yani diyor ki "anla artık"
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 10:49
Batılı devletler kendine demokrat ve insan haklarına sadık iken Müslüman veya diğer küçük devlet ve insanlara karşı anti demokrat oldukları doğru bir tez. Neden acaba! Peki biz kendimize demokrat ve adilmiyiz! Türkiye ye bakın.Parti devleti olmuş, AKP li kaç kişi işledikleri suça rağmen,yargılanıp ceza aldı?İnek hırsızı, partili mafya elamanı, yargıç, savcı, siyasi hukuk karşısına çıktımı! Kalkmış başkasına laf ediyoruz
Hüseyin Er 15 Temmuz 2019 10:36
Batı bloku ülkeleri Doğu Türkistan olayında, Çin'e karşı bir taarruz cephesi olarak bir araya geldikleri için, yani bir tür saldırı olarak tepki göstermişlerdir, Çinli müslümanları çok sevdikleri için değil. Daha önceki bu tarzda yapılan saldırıların hepsi Çin'in savunma içgüdüsü ile, Doğu Türkistan'a baskıyı artırması neticesi doğurmuştur. Türkiye gibi ülkeler ise, Batı dünyansının Müslüman dünya hakkında hiç de parlak olmayan sicilinin farkında olduğundan Batılıların peşlerine düşmemiş, Çin'le diyalog yolu ile bu durumu düzeltme yoluna gitmişlerdir. Türkiye'nin tutumu doğrudur.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 11:46
0
Hüseyin Er, Türkiye Çin'e sefer düzenlesin demiyoruz. Çin yönetiminin Müslüman Uygurlara yaptığı zulme karşı en azında Çin yönetimini ikaz etsin, kınasın diyoruz. Ey Amerika, ey Batı diye başlayan efelenmeler birazda Çin'e karşı yapılsın. Anlaşılıyor ki parti taassubu sizin de zihninizi kuşatmış.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 14:09
0
Vayyy vay ne derin analşz
KARARLI 15 Temmuz 2019 10:38
Kurulu düzene isyan ederek Daha güzel bir dünya icin Cenabi Allahin izni ve emriyle mücadele eden Hz.Muhammedin ümmeti olmak Seref ve bilinciyle hareket etme zamanidir zaman!. Ipini Emyalist Efendilerinin eline vermis olanlarla olmuyor. Huwei kadar Ekonomik degeri olmayan Cin,Hind vd. yaptigi mezalimin ne önemi var. Huwei protesto edebiliyormuyuz?.Appelden,Samsung'dan vazgecebilme lüksünüz varmi?? Günesi bol ülkem Elektirikli Araba üretebildimi ,Her evin catisinda bir elektirik santrali varda bizmi duymadik?? Egemenligin Kayitsiz Sartsiz Milletin olabilmesi Egitmin Milli ve Yerli olmasindad
Z. Yardım 15 Temmuz 2019 10:07
“Ümmet” ülkesinde başına bir şey geldiğinde niye rotasını batıya çeviriyor sorusuna cevabı bulduğunda! Yoksa aynı nakarat. “Müslüman” sadece kendine demokrattır. Bakın gündemlerine ; kadından başka bir konuları var mı. Varda bizmi bilmiyoruz.
İbrahim DİRİ 15 Temmuz 2019 10:06
Bu gün medeniyet BATIDIR,İnsan hak ve hürriyetlerinden,hukukun üstünlüğüne,teknoloji ve bilimden,Demokrasiye insanlık adına ne üretiliyorsa batı menşelidir.Harcında heysemin,sinanın,farabinin,rüşt'ün katkıları vardır.Aşşalık kompleksini, boş şişinmeleri ve üçüncü dünyacı boş sloganları bırakıp gerçekleri görerek başlamalıyız.
bir okur 15 Temmuz 2019 09:40
Yazar çok doğru ifade etmiş: "Ama şu ana kadar birilerinin çıkıp, Batı kültürünün ürettiği demokratik değerler dışında, yaşanabilir bir dünya tasavvuru ortaya koyduğuna da tanık olmadık." İslam dünyasında cehalet, adaletsizlik diz boyu. Ne ortaya koyacak. Sadece tarihten örnekler vererek övünür dururuz. Bir de füze alımından kahramanlık destanı çıkarmaya çalışırız...
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 09:10
Kendi vatandaşının hakkını korumayı bırakın bizzat kendileri vatandaşına zulmetmiyor mu? Kendi halkının bir bölümünü düşman görüp zulmeden müslüman ülkeler mi Arakani, Myanmari, Uygur Türklerini düşünecek.!!! ? Biz müslümanların evvel emir sıkıntısı samimiyetsizligimiz. Bunun ana sebebi de herşeyden önce sırf şahsi çıkarlarımız. Çıkarlarımıza aykırı olacaksa demokratik değerleri kim umursar!!!...
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 08:51
eline sağlık ümmet diye diye milleti hafızasız bırakan müslüman diktatör yönetim biçimi müslümanlığı bitirme noktasına getirmiştir
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 08:49
Osmanlı’nın Viyana kapılarına dayanması kendi emperyal politikası değil miydi? Cihan devleti olmayı istemek emperyalizm değilse nedir? Emperyalizmden nefret ediyoruz ama aslında bizimkisi saf kıskançlık. Becerebilsek emperyalizmin alasını biz yaparız.
Hasan 15 Temmuz 2019 21:18
0
Tespitiniz mükemmel...İnsanların geneli emperyalizme karşı olma konusunda da kavgaları emperyalizmin kendisyle değil, kimin emperyalist olmasıyladır; biz emperyalizmin öznesi isek sorun yoktur ama nesnesi isek sorun vardır...Onun için bu günün emperyalistleri dünün anti-enperyalistleriydi ve bu günün anti-eperyalistleri de yarının emperyalistleri olacaktır. Gerçeklere keyfi yaklaşırsanız onlar da size keyfi yaklaşacaktır ve kısır düngüler sürüp gidecektir...Aynaya kızmanın anlamı yok eğrilik insanın kendisinde...
ERKAN DOĞAN 15 Temmuz 2019 08:43
Sayın Ocaktan Bu AKP tayfası biraz dikkatli bir belgesel izleyici olsa şu yaşadıklarımızın yarısını bile yaşamazdık emin olun. Her canlı büyümek, gelişmek, serpilmek ister bir doğan kanunudur. Başkasının gölgesinde kalmak güneş ve yani enerji almamak ve son bulmaktır. Bu kanun toplumlar ve bireyler içinde böyledir. Sanki diğer Müslüman toplum yada bireylerinin kendi hayat öngörüleri yokmuş gibi ümmet gibi hiçbir realitesi olmayan tek tip bir düşünme biçimine sahip bir organizma icat etmek gibi absürt bir ideolojinin esiri olmuş bu siyasal hareket hayatın realitesi karşısında kaybedecektir.
? 15 Temmuz 2019 06:42
Mehmet bey,Afganistan,Irak,Suriye kaç milyon kişi öldü kaç çocuk yetim.İnsanlar açlıkla terbiye ediliyor.Pakistandan başlayın tüm Afrikadaki müslüman toplulukları içine alacak şekilde bir hat çizin hepsi kan gölü.Bunlar kendiliğinden olmadı.Kaddafinin diktatörlüğünü beğenmeyenler bile şimdi can derdinde.Batı son Darbesini indirmek üzere,Uyanık güçlü birlik içinde olmalıyız başka çıkış yok.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 14:13
0
Batı darbesine gerek yok biz kendi kendimizi bitiririz. Aslında sadece izleseler islamın kendi sonunu getirmesi daha kolay olur
Ibrahim 15 Temmuz 2019 05:48
Sayin Yazar,BM üyesi ülkeler bir mektupla kınadı diye yaziyorsunuz, bu Ülkeler bu Mektubu yazarken Türkiyeye ve diger Müslüman Ülke lere müracat edilip sorulmusmu haber edilmismi.lütfen biraz aras tirin ögrenin ondan sonra yazin
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 10:34
0
Her devletin BM daimi temsilcileri vardır. Onlar BM toplantı salonunda devamlı takip eder. Gündemi ve alınacak kararları kendi Ülkelerinin dışişleri bakanlığına bildirir. Bakanlıklarda kararlarını o temsilciye bildirir. O temsilcide BM lere bildirir. O kararlar öyle alınır.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 04:39
Cinin yaptığı zulüm şimdi aklınıza geldi. 14 yaşımdan bu yana bu konuyla ilgilenirim. Her gün aklımda ve dua listemde bu insanlar öyle boşa atıp tutmuyoruz sayın okur. Üstelik akp lide değilim. Bırakın insanları yaftalamayi. Zamanlama çok tuhaf doğrusu. Doğu Türkistan bir davadır bir günlük mesele değil. Ayrıca dünyanın tum mazlum milletleri bizlerin her an gündemindedir. Zira biz Türk müslüman geleneğinden geliyorz. Takım tutar gibi ne parti tutarız ne de grup. Mazlum nerde biz oradayız.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 14:12
0
Alp ya da MHP fark etmiyor
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 03:27
Bu yazı demokratik,vicdani,insani,İslami,yerel,evrensel,tutarlı,mantıklı,açık,net ve kararlı bir yazı. Tebrik,teşekkür ve minnetle...
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 02:44
Siyasal islamcı jargonda her olaya teolojik bir tevil bulunur, merak etmeyin. Çok üzerlerine gidilirse Çin'in ensar olduğundan, ümmetin bekası için çalıştığından, Uygur Türklerinin maslahata uygun davranmadıklarından, ümmetin bekası için bazı şeyleri görmezden gelmek gerektiğinden, her şerde bir hayır olduğundan falan bahsedebilirler. Kendilerini çok akıllı zannediyor olsalar da kendi topuklarına sıktıklarının farkında değiller.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 01:24
Batının etnik ve mezhepsel (ayrıştır sonrada çatıştır) tipik emperyalist politikalarına,bilerek-bilmeyerek alet olan islam dünyasının, dini ve siyasi otoritelerinin kendisine yaşattığı yıkımın, en önemli mirası başka coğrafyalarda olup bitenleri emperyalist pis bir oyun olarak görme konusundaki göstermiş olduğu kabiliyeti, iş kendi coğrafyasına geldiğinde görmeme beceriksizliğine döndürebilmesindeki dehasıdır. İşte bu yüzden sorunlarımızı çözmeye çalışmak şöyle dursun, doğru düzgün teşhis koyamıyoruz bile, edinmiş olduğumuz tecrübelerden bile ders çıkaramıyiruz.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 01:08
suud ailesinin arabistanı, suriye, kuveyt, birleşik arap emirlikleri, myanmar, pakistan, umman, katar...bir karşı mektupla çin devlet mezaliminin arkasında duran ümmet ülkeleridir... yarım milyara yakın insanın yaşadığı, bu ülkelerde okuma/yazma oranı %50 dir. diğer Müslüman ülke yemende açlıktan ölen çocuk sayısı 100 bini geçmiştir. eğitim seviyesi % 100 olan karşı imzalı 22 ülkenin, kendi kendine yeterlilik rasyo su ,% 87 dir.. inananlar için büyük günah işte böyle olur... ümmetmi dediniz, yapmayın ALLAHAŞKINA...
Karar Okuru 15 Temmuz 2019 01:11
Evet gelişen dünya ve iletişim sayesinde sözde ümmet kendi yetersizlik ve açmazları tarafından daha çok sıkıştırılmaya başladı. Hamaset ve haset ile motive olan ama kendi için bir şey yapmayı başaramayan. Kendi başarısızlığına hep bahane arayan ezik bir kültürle kimseye fayda sağlanamayacağı gibi kendi haklarını dahi koruyamaz hale gelinecektir. Bu cehaletin varacağı yer çöküş olur ancak
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 01:08
22'ülke değil acaba emperyal ittifakmı desem, başta ortadoğu olmak üzere islam dünyasına yapılan zulmün müsebbibleri neden şimdi müslüman savunucu oldumu desem, islam dünyası bu yapılanları çin zulmü değilde yaşadığı tecrübelerden ötürü yine pis bir emperyalist oyun olarak görüyor algılıyor ve buna tepkisini çin devletini yanında saf tutarakmı veriyor desem, ve bu davranışın sebebinin o 22 ülke ve ABD'nin islam dünyasındaki yarattığı güvensizliğin hiçmi etkisi yok desem, radikalizmden çok çekmiş bir ümmetin kurunun yanında yaşta yansın noktasına geldiğinimi desem, diyecek çokta neyse.
Mutlu Yücel 15 Temmuz 2019 00:42
2)yaptık diyecekseniz hiç demen, onlar toplanan vergilerle yapılmadı, yap işlet devret le ülkenin geleceği satılarak yapıldı. Sağlığa da harcandı diyecekseniz gelin onu da demen,sağlığın yükünü de özel hastaneler üstlendi (tabi i ki babasının hayrına da değil)Hülasa,bu 87 lik gelirin içinde onlar yok.Demirel bile KİT sömürüsünden arta kalan yüzde 13 lük bütçeyle Atatürk Barajı ve Boğaza birinci köprü ve orta ve büyük ölçekli 150 baraj yaptırdığını düşünürseniz şimdiki sömürünün yekununu tasavvur bile edemezsiniz.
Mutlu Yücel 15 Temmuz 2019 00:42
1)Emperyalist batı, kendisi için bulup uyguladığı demokrasiyi alıp biz de başkası için değil, kendimiz için uygulayalım! Yine mi olmadı? “Onun uyguladığı demokrasi, ancak sömürmenin getirdiği artı değerle mi mümkündür”?Peki bizdeki iç sömürü onların sömürüsünü dama atacak kadar devasa boyutta ise buna ne dersiniz? Bütçenin yüzde 87 sini KİT lerin elinden alıp bütçeye kattık ise bu katılan muazzam meblağla ne yaptık, birilerine yediriyorsak bu bir sömürü değil midir? Köprüler yollar hava alanları
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 00:32
Çin zulmünden bahsetmeyi, Türkiye ile Çin’in arasını açmak olarak değerlendiren okura ne denebilir ki, siz Ak Partili arkadaşlara Doğu Perinçek hayırlı olsun, birbirinize çok yakışıyorsunuz.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 00:12
Çinle türkiye arasıni açma çabalarına sizde başladınız brova. Avrupa devletlerinin Uygur türklerine destek vermesi pek manidar. Hangi dağda kurt ölmüş. Millet aptal değil sayın yazar. Dünyada yaprak kimildasa iktidardan bilmeyi bırakın. Amerikanın kafa tutamadığı çini türkiyeyle karşılastirma yapmanız daha da manidar.
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 01:37
0
Şekil A. Aynı ahhh bu kafa Osmanli yi bitirdi şimdi Turkiyede
KARAR OKURU 15 Temmuz 2019 14:30
0
Amerikanın kafa tutamadığı Çin öylemi; Adamların bir Google, android yazılımına gücü yetmedi Çinin bırak artık başka şeyleri ticaret savaşları v.s Çin üçbuçuk atıyor...
KARAR OKURU 14 Temmuz 2019 23:55
Cin' in musluman uygur Turklerine uyguladigi kelimenin tam anlamiyla kulturel soykirima (dinlerini, dillerini, kulturlerini yok etme) Turkiye dahil islamci gecinenlerin gormezden gelme tavri nasil aciklanabilir? Kendi gormezden gelme tutumlarini mesrulastirmak icin Batili ulkelerin ve Cin'in tavri hakkinda da bir suru yalan uretiyorlar. Cok samimi soyluyorum: Bu utanc verici bir seviyesizlik, tek kelime ile igrenc!
Son cümleye kadar ki o da dahil Haklısınız...!.!.!
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN