Back To Top
Emeklilik için borçlanılabilecek süreler

Emeklilik için borçlanılabilecek süreler

- A +

Sosyal güvenlik bakımından borçlanma, yasada belirtilen günler için yine yasa ile belirlenen tutarın ödenmesi halinde bu günlerin çalışılmış gibi kişinin sigortalı günlerine eklenmesidir. Bu durumda borçlanmayı, sigortalı açısından bedeli ödenerek satın alınan gün olarak da tanımlayabiliriz. 

Borçlanılacak sürelerin yasa ile belirlenmiş olması gerekir. Yasada belirtilmeyen süreler için borçlanma yapılıp ödenerek prim günü kazanılması mümkün değildir.

Borçlanmaya esas alınacak süreler 5510 sayılı kanunun 41. maddesinde sayılmıştır. Bunun dışında yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarının borçlanması 3.201 sayılı ayrı bir kanunda düzenlenmiştir. Yine 5.434 sayılı Emekli Sandığı Kanuna tabi olanlar içinde belli durumlarda borçlanma şekli düzenlenmiştir.

Borçlanılabilecek süreler

Sigortalıların kendileri veya hak sahipleri 5510 sayılı Kanunun 41 maddesinde sayılan;

Kanunları gereği verilen ücretsiz doğum ya da analık izni süreleri ile sigortalı kadının, üç defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra iki yıllık süreyi geçmemek kaydıyla borçlanılacak sürelerde uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalı sayılmaması ve çocuğunun yaşaması şartlarıyla talepte bulunulan süreleri,

Er veya erbaş olarak silâh altında veya yedek subay okulunda geçen süreleri,

Memurların, personel mevzuatına göre aylıksız izin süreleri,

Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde veya yurt dışında geçirdikleri normal doktora veya uzmanlık öğrenim süreleri,

Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri,

Sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınanlardan bu suçtan dolayı beraat edenlerin tutuklulukta veya gözaltında geçen süreleri,

Grev ve lokavtta geçen süreleri,

Hekimlerin fahrî asistanlıkta geçen süreleri,

Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin, istifa ettikleri tarih ile seçimin yapıldığı tarihi takip eden aybaşına kadar açıkta geçirdikleri süreleri,

Mart 2011’den sonraki sürelere ilişkin olmak üzere, 4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalıların, kısmi süreli çalıştıkları aylara ait eksik süreleri,

1416 sayılı Kanuna göre yurt dışına gönderilen ve öğrenimini başarıyla tamamlayarak yurda dönenlerden yükümlü bulunduğu mecburi hizmet süresini tamamlamış olanların, yurt dışında resmî öğrenci olarak geçirmiş oldukları öğrenim sürelerinin 18 yaşının tamamlanmasından sonraki döneme ait olan kısmı,

Müracaat ederek borçlanabilirler. Borçlanmayı müteakip yapılan tebligattan sonra borçlanma bedeli yatırılarak prim gün sayısına eklenecektir.

Kısmi borçlanma mümkün

Yukarıda belirtilen borçlanılabilecek sürelerin kısmi olarak borçlanılması mümkündür. Örneğin 12 ay askerlik yapan kişinin askerlik borçlanmasını yaparken 6 aylık askerlik borçlanması yapması gibi. Benzer şekilde doğum borçlanması yapacak kadının 3 çocuk yerine 2 çocuk için borçlanma yapması veya bir çocuk için 2 yıl değil de 1 yıl borçlanma yapması gibi.

Ödenecek tutar

Borçlanmanın her bir günü için ödenecek tutar bir günlük asgari ücretin (67,65 TL’nin) %32’si ile bunun 7,5 katı arasında kişilerin tercih edeceği bir tutar olmaktadır. 2018 yılı için belirlenmiş olan asgari ücret 2.029,50 TL olduğuna göre, sigortalıların bir günlük/aylık, en az/en fazla borçlanma yapabileceği tutarlar tabloda gösterilmiştir.

18-04/16/ekran-resmi-2018-04-16-233559.png

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 22 Nisan 2018 00:01
Ssk öncesi dogumlar için çalışma varmı lütfen müjde verin
KARAR OKURU 23 Nisan 2018 21:37
0
Askerliğini sigortadan önce yapan "bey" ler askerliği borçlanıyor da "doğumu" sigortadan önce yapan "kadınlar" bu doğumdan dolayı borçlanamıyor. Olay bu, SGK yasayı böyle yorumlamış. Yasa değişikliği bile değil, "hukuka uygun yorum", hukuka uygun yorumu yapacak bürokrat lazım, alayı "yorum". Hukuka uygun yorum da olur inşaallah. Bu durumda olup medet bekleyen çok insan var. Selam ve dua ile.
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 16:37
Sessiz bir kitlenin okuru olan Karar'a başarılar. Doğru, sade, net bilgiler için teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.
Kubat 17 Nisan 2018 15:29
Emeğiniz için teşekkür ederiz.
Yakup Yıldız 17 Nisan 2018 14:45
Böyle önemli konularda bilgilendirmenizin devamını bekliyoruz. Çok Teşekürler
Serkan 17 Nisan 2018 08:27
Bizler belediye de taşeron olarak çalışmaktayız. Bizlere sulh sözleşmesi imzaladık. Bu Sözleşmede her türlü haklarımdan feragat ettiğimiz şeklinde madde vardı. İşimizi kaybetmemek için mecburen zoraki olarak imzaladık. Ya imza denildi yada işten çıkacaksınız denildi. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız vede Çalışma Bakanının söylemlerinde KIDEM TAZMİNATIN da bir kayıp yaşanmayacağı idi. LÜTFEN BU KONUDA Bİ ZLERİ BİLGİLENDİRİCEK BİR YAZI YAZARMISINIZ. Ayrıca bizler KADROYA GEÇMEDİK. BELEDİYELERİN ŞİRKETLERİNE GEÇTİK. Toplumda yanl
KARAR OKURU 17 Nisan 2018 08:22
Çocuk borçlanması sigorta başlangıcını öne çeker mi? Sigorta başlangıcım 2000 yılında, 1997 ve 1998 deki doğumlar için borçlanma yapsam başlangıcım 1997 mi olur?
KARAR OKURU 18 Nisan 2018 07:55
0
Doğumlar sigorta başlangıcından önce olduğundan bu doğumlar nedeniyle borçlanma yapamazsınız. Dolayısıyla başlangıcınızın öne çekilmesi diye bir durumda söz konusu olmaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN