Back To Top
Kadroya geçen taşeron işçilerin kıdem tazminatı

Kadroya geçen taşeron işçilerin kıdem tazminatı

- A +

Geçtiğimiz Aralık ayında çıkan 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerinin çalıştıkları kurumlarda işçi kadrolarına alınmaları kararlaştırıldı.

Genel bir ifade ile “personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalesi” kapsamında olup 04/12/2017 itibarıyla kamuda çalışmakta olanlar bu kapsamda kamuya geçiş hakkı kazanmış oldu.

Kanun hükmünde kararnamede 04/12/2017 günü fiilen çalışmakta olanları kapsama aldı. Ancak bu tarihte istirahatli veya askerde olup iş akdi devam edenlerin bu hakkı saklı tutuldu. Hatta bu tarihte istirahatli olan kişinin yerine çalışmakta olan kişiye de kamuya geçiş hakkı tanındı.

KHK’ye göre kadroya geçiş işlemleri için öngörülen süre 3 aylık süreydi. Son tarih olarak 02/04/2018 öngörüldü. Bu süre içerisinde KHK gereği kurulan “tespit” ve “sınav” komisyonları gerekli çalışmaları yaptı. Tespit komisyonlarının hak sahibi olarak gördüğü kişiler sınav komisyonlarında sınava tabi tutularak süreç tamamlanmış oldu.

Geçen hafta içinde Marmara Belediyeler Birliği’nce bu konuyla ilgili uygulamada karşılaşılan farklılıkların tartışıldığı bir gün süren bir çalıştay düzenledi.

Genel İdare ve Belediyeler Ayrımı

Burada şu temel ayrımı belirtelim. Belediyelerden ihale ile iş almış, belediye taşeronlarında çalışanlar doğrudan belediye işçisi olmadılar. Bu kişiler belediyelerin kurmuş olduğu şirketlerin çalışanları oldular. Belediye şirketi çalışanı olarak belediye hizmetlerinde görev yapacaklar. Şirketi olmayan belediyeler bu işe münhasır şirket kurdular.

Bakanlıklar veya bakanlıkların bağlı ya da ilgili kurumlarının ihaleleri kapsamında çalışanlar ise bakanlığın veya ilgili kuruluşun işçisi oldular.

İlk işe başlanan tarih esas alınır

2014 yılında Kamu İhale Kanununda yapılan değişiklikle taşeron personelin kıdem tazminatının ihaleyi yapan idarelerce ödeneceği düzenlemesi yapıldı. 08/02/2015 tarihli Resmi Gazetede “Kamu İhale Kanununa Göre İhale Edilen Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımları Kapsamında İstihdam Edilen İşçilerin Kıdem Tazminatlarının Ödenmesi Hakkında Yönetmelik” yayımlandı.

Yönetmeliğin geçici 1. maddesinde “Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı kapsamında istihdam edilen ve iş sözleşmesi devam eden işçilerin kıdem tazminatlarının hesabında kamu kurum veya kuruluşlarında ilk işe başladıkları tarih esas alınır.” hükmüne yer verildi.

Bu düzenlemeye göre örneğin; 2001 yılında taşeronda çalışmaya başlamış; aynı kamu kurumunda farklı taşeronlarda veya aynı taşeronda farklı kamu kurumlarında çalışmış ve halen çalışan bir işçinin, 2018 yılında tazminat alacak şekilde iş akdi sonlanırsa 2001’den 2018 yılına kadar olan tazminatını çalıştığı kurumdan alabilecektir.

İşçi kadrosuna geçirilenlerin mali hakları

Gerek belediyelerde gerekse diğer kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsüne geçirilen taşeron personelinin ücret ile diğer mali ve sosyal hakları için dikkate alınmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca toplu iş sözleşmesi hükümleri yayımlanmıştır.

Buna göre kadroya geçenlerin 01/01/2018 tarihinde almakta oldukları ücretler 01/01/2018 ile 30/06/2020 tarihleri arasında 6 ayda bir %4 oranında arttırılacaktır.

Yine bu personele Ekim ve Nisan aylarında 5’er günlük toplam 10 günlük ücretleri kadar ikramiye ödenecektir. Üç çocuğa kadar çocuk başına her ay 25 TL çocuk yardımı, her ay 30 TL yakacak yardımı yapılacaktır. Okuyan çocuklar için öğrenim yardımı yapılacaktır.

Çalışma Hayatı ve Sosyal Güvenlik ile ilgili soru ve görüşlerinizi bize yazın.

 

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
sedat 24 Kasım 2018 20:42
burayı okuyup cevap yazan yokmu aylardır aynı haber aynı sorular lütfen biriniz cevap yazın
elif 16 Ekim 2018 23:43
taşerondan kadroya geçip emkli olan arkadaşların geriye dönük tazminatı ödenmiyo şu an çok kişi kadroya geçtikten sonra tazminatını alamamış ı bu konu hakkında yardımcı olun lütfen sayın bakanımız tazminatları yanmayacak demişti lütfen cevap yazarmısınız
elif 15 Ekim 2018 00:25
taşerondan kadroya geçip emkli olan arkadaşların geriye dönük tazminatı ödenmiyo şu an çok kişi kadroya geçtikten sonra tazminatını alamamış ı bu konu hakkında yardımcı olun lütfen sayın bakanımız tazminatları yanmayacak demişti
Rahmi 26 Temmuz 2018 14:48
Bir yakınımız belediye tarafından kadroya geçirildikten 1 ay sonra vefat etti. Kadroya geçerken feragat sözleşmesi imzalamış ama kanuna göre feragat kıdem tazminatını etkilemiyormuş. Ailesi davayı belediyeye karşı mı açmalı, taşerona karşı mı yoksa ikisine birden mi?
y kaya 19 Haziran 2018 14:38
maaş düzenmesi yok. 1000kişiye 1pula,1kişiye 1000 pula hesabı oluyor.
ramazan 29 Mayıs 2018 18:46
bizlerde kadroya alındık hastanemiz kapandı çıkışımız verildi birçok hastanenin tazminatları ödendi bir bizimkiler ödenmedi artık dava açmak zorunda kaldık kadroya alındık ödenecek dendi ödenmedi kadromuza bir zararı olurmu
cercis 18 Mayıs 2018 00:00
taşeron yasasında kamuya geçtik aynı maaşla geçilecekti ama bizlerin maaşları en az 150 tl düşüş oldu bunun sebebi nedir
Ahmet AL 15 Mayıs 2018 20:28
Taşeronda iken kadroya geçenlerin önceki özlük hakkı ile sonraki özlük hakları arasında fark olabilir mi? Somut olarak şu; kadroya geçmeden 10 lira yemek parası alırken kadro sonrası 5 lira yemek parası olur mu? Lehe olanı mı uygulamalıyız? Uygulayıcılar olarak kafamız karışık... Teşekkürler.
KARAR OKURU 15 Mayıs 2018 08:02
İlgiliniz için teşekkür ederiz. Bizim anlatmak istediğimiz bize imalatılan (zoraki) sulh sözleşmeleri ile kıdem tazminatı ve diğer haklarımız dan vazgeçirtildiğimiz konusu. Bu haklarımız konusunda bize daha açık bir dille anlatmanız. Teşekkürler
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN