Back To Top
Devlet Bey’in ‘devlet’ okumaları

Devlet Bey’in ‘devlet’ okumaları

 - Son Güncelleme: 10.01.2018 Çarşamba 00:30
- A +

Devlet Bahçeli, Alparslan Türkeş’in vefatının ardından, bir dizi parti içi siyasi tartışmanın ve tabii ki demokratik süreçlerin sonunda geldi MHP’nin başına.

20 sene geçmiş. Devlet Bey bu 20 senede çok az siyasetçiye nasip olacak dolu dolu bir biyografi hasıl etmiş.

Siyasette rol aldığı günlerden beri, yaptığı hassas dokunuşlarla siyaseti şekillendiriyor.

Sanki ‘devlet’in nabzını tutuyor, bir bakıma devleti ‘okuyor.’ Kritik zamanlarda adımlarını bu ‘okuma’ya uygun bir şekilde atıyor.

28 Şubat sonrası yapılan seçimlerde hükümetin nasıl teşekkül edeceği tartışılırken “Fazilet dinlensin” demişti, hatırlarsınız.

Görmüştü o gün, ‘devlet’ Fazilet Partisi’ni iktidarın içinde, kenarında, civarında istemiyor.

Ve devletin nabzına göre davranmış, bir sol partinin, DSP’nin öncülüğünde bir hükümete ortak olmuştu.

Devlet Bahçeli’nin attığı adımlar mutlaka kendi lehine netice vermiyor.

Bazen -Anasol-M hükümetinde koalisyon ortağıyken erken seçim kararı alması gibi- ileride kendi aleyhine olacak adımlar da atabiliyor.

Öyle zannediyorum, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesiyle sonuçlanan Genel Kurul’a katılması, böylece 367 garabetinin aşılmasını sağlaması da, Bahçeli’nin o günlerde, devleti okuyuşuyla alakalıydı.

O gün, yani 2011 seçimlerinin ardından, herhalde 28 Şubat’ın artık bittiğine, 28 Şubatçı koroya katılmanın artık bir anlamı olmadığına kanaat getirmişti.

AK Parti’nin aldığı yüzde 49 küsur oy bu kararında etkili olmuştur.

Evet, devleti ‘okuyor.’

Fakat, okuyuşunda her zaman isabet ettiremeyebiliyor.

17-25 Aralık’ta isabet ettirememişti mesela.

Bir müddet 17-25 Aralık’ın ritmine uydu.

Ne zamana kadar?

1 Kasım seçimlerine kadar.

1 Kasım’dan sonra Devlet Bey’in siyasete bakışı değişti.

Dikkat ederseniz, 1 Kasım’da da (2011’de olduğu gibi) AK Parti yüzde 49’un üzerinde oy aldı.

Yani, bu ‘devlet’ okumaları, bazen milleti okumakla aynı anlama gelebiliyor.

MHP lideri Bahçeli’nin 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP’nin aday göstermeyeceğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklaması da, bu ‘devlet okumaları’nın bir neticesi.

28 Şubat’ta nasıl okuduysa şimdi de öyle...

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi geldi. Sistemin zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan var. Ve devlet, artık böyle yürüyecek.

‘Okuma’nın özeti bu.

Bahçeli’nin destek açıklamasında herhangi bir ‘kayıt’ veya ‘şart’ bulunmuyor.

Elbette, sadece fiili değil, ‘moral’ değeri de var bu desteğin.

Büyük alkış aldı AK Parti’den. Büyük sempati topladı.

Peki, bu destek, karşılıksız mı kalacak?

Devlet Bahçeli’nin bir ‘hesap’ içinde olması gerekmiyor.

Olmaması da gerekmiyor.

Hadiselerin seyrinden MHP lehine bazı ‘verim’lerin hasıl olması beklenebilir.

Bir formül bulunup, MHP’nin, milletvekili seçimlerine AK Parti’yle birlikte katılması akla ilk gelen ‘verim’lerden biri.

Böylece, MHP, Meclis’e girmeyi ve makul miktarda sandalye kazanmayı garanti edebilir.

MHP’nin ‘oy pastası’ndan iyi bir parça kopardığı rivayet edilen Meral Akşener’le aynı terazide tartılma külfeti de bu şekilde ortadan kalkmış olur.

Bir ‘Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’ gündeme gelir mi?

Veya kabinede ortaklık?

2019’dan sonra oluşacak Meclis aritmetiğinde bir AK Parti-MHP dayanışması olur mu?

Bunları tartışmak için çok erken.

Fakat zemin şu anda bu suallere ‘müspet’ sinyaller gönderiyor.

Karşıdan bakınca görünen bu.

2019 Kasım’ına daha çok var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyaset okumaları, şimdiye kadar tanıdığımız bütün siyasetçilerinkinden daha derin, daha hassastır.

Gidişatın nasıl şekilleneceğini Erdoğan’ın okumaları belirleyecek.

Bu ‘okumalar’a MHP ile yakınlaşmanın ‘Kürt oyları’nı nasıl etkileyeceğine dair analizler dahildir.

Düşünüyorum da... Herkesin işi zor.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Vizyoner 10 Ocak 2018 21:37
2023 yılında siyası panoroma nasıl olacak ? CHP+HDP+İYİ =sosyal demokrat eksen ve AKP+MHP= Muhafazakar demokrat iki partili sisteme dönülecek. %50+1 orana ulaşmak için CHP sağ tabana göz kırparak yerli ve milli olacaktır.2 partili ABD modeli benzeri ılmlı bır siyasi atmosfr olacaktır iktidara gelmesi hayal olan sol ve kürt partileri dine saygılı olmak zorunda kalacaklardır. Milliyetçi partiler daha hoşgörülü hale gelecektir. Kürtçü partilerin temsili daha kolaylaşacaktır.Kutuplaşmaların yerini mecburen siyasette yumuşama alacaktır. Sisteme uymay
karar okuru 10 Ocak 2018 21:03
bugün türkeşin oğlu nerede bilen varmı.yarında bahçeli aynı durumda olacak.
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 16:21
Bu işten pek anlamıyor gibisin. Boş ver, takma kafanı...
7 Haziran 2015, AKP + MHP = % 57.20. 1 KASIM 2015 AKP + MHP = % 61.40. 16 NİSAN 2016, AKP + MHP + BBP + KABİRDEKİLER + MÜHÜRSÜZ ZARFLAR + vs = % 51,40. 10 OCAK 2018, AKP + MHP + BBP = % 39.
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 17:18
4
Tavuk rüyası moda oldu...
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 17:19
3
Bu da muhaliflerin EBCED hesabı... :))
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 13:40
Ülkücüler olarak, MHP'nin tabanı olarak, üç hilali gördüğü yerde mührü basanlar olarak, 2019 BAŞKANLIK seçiminde muhalefetin Erdoğan'a karşı çıkartacağı tek adaya oyumuzu vereceğiz! BİZ DE BUNU ŞİMDİDEN İLAN EDİYORUZ! Nokta.
Karacakoyunlu 10 Ocak 2018 15:11
10
Kendi adina konus,baskalarinin adina degil.
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 17:44
1
15:11'e hitaben: Bu "başkaları" dediklerinin sayısını/oranını sen de çok çok iyi görüyor ve tahmin ediyorsun da, elin yazmaya varmıyor... Hadi söyle ve rahatla... Krallar ( Erdoğan-Bahçeli ) çıplak!
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 17:49
5
Sen tilkiciler adına konuş. Ülkücüler ne yapacağını bilir...
Ozhan Kaymaz 10 Ocak 2018 13:11
Devlet Bahceli ile alakali "...1 Kasim'a kadar....." tespitiniz dogru degildir; cunku, Devlet Bey 7 Haziran secimlerinin hemen akabinde Turkiye Cumhuriyeti'ne tezgahlanmaya calisilan ihanet tezgahini fark etmis ve KK'nin kendisine sundugu basbakanlik teklifini tarihte yerini alan muthis cevapla red etmis ve o andan itibaren Cumhurbaskani'nin yaninda yer almaya baslamistir.
Denizci Alperen 10 Ocak 2018 12:40
Partine en az 40 yıldır hizmet edenleri küstürmüş kaçırmışın , hala konuşuyorsun yeter artık kendine gel Mhplimisin Akplimisin karar ver. Siyasetçinin olmazsa olmazı iddialı olmasıdır , en üst makamı hedefler siyasi kadromla beraber hizmet edeceğim der,yalandan bir beka sorunu çıkardınız esas beka sorununu bu memleketin başına saranlara destek oluyorsunuz , zaman geçiyor ülke kan kaybından bitkisel hayata girdi,çarşı pazar enflasyonu % 30 u aştı bulgur 3 lira pirinç 8 lira her şey ateş pahası yazıklar olsun sizlere,biraz da gerçek gündemle ilgilenin
galip hoca 10 Ocak 2018 12:16
En yerli ve Milli lider olan Sayın Bahçeli 2019 için Cumhurbaşkanı adayı olmalı ve Ak parti tarafından desteklenmelidir.Sayın Bahçeli bunu haketmektedir.Çünkü en zor zamanlarda hep devletini düşünmüş kendi nefsine bir şey istememiştir.
Kararlı Okuyucu 10 Ocak 2018 12:15
Bazen iktidara olacagım hesabı olmadanda faydalı olunur oyle bir parti programı yapar oyle propaganda yaparsınki , insanlar dusunup akıllarını baslarına alabilirler , hep ama soyle yaparsak partimiz kaybeder aman su partiye oy vermeyeyim iktidar olmayacak hesabı oyun kurucuların oyununa dusmek olur. Toptan hezimet. Esas olan dogrusu neyse ona yonelmektir, bilebildigimiz kadarıyla, zaten tum tecrubelerden sonra gerceklesecek tahta oturacak olan odur, yanlislar bir sure oyalar acı verir sadece. Bu duruma kuran da nice az topluluklar vardır ki en sonunda galip gelir diye tanımlanı
Bartınlı 10 Ocak 2018 11:18
Maalesef en büyük derdimiz omurgalı siyasetçi , bir okadarda bu siyasetçilere kayıtsız sartsiz destek veren bizleriz.
HACI CAVCAV 10 Ocak 2018 09:56
Bahçeli,meclise girerek 367 engelinin aşılmasını sağlaması,7 Haziran seçimlerinde CHP'nin iktidar ortağı olmasını engellemesi ve dış politika kararlarında hükümete destek olması sebebiyle toplumun büyük bir kesiminin takdir ve sempatisini kazanmıştır.
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 10:59
5
hacı cavcav, sen ve 2 tane daha yandaş var senin gibi. sizler her gördüğü yazının altına "fetöcü mankurt" yazanlardan farklısınız. bu 3 kişi içinde ise en farklı kişi sensin. sen söyledikleriyin yanlış (yalan) olduğunu bilerek yazıyorsun. gördüğü her yazının altına "fetöcü mankurt" yazanlara birşey anlatılamıyor çünkü öyle bir kapasite yok. ama sana da birşey anlatılamıyor çünkü zaten gerçeği biliyorsun.
HACI CAVCAV 10 Ocak 2018 11:22
6
Bay okur,yorumum yukarıda duruyor. Hangisi yanlış,ya da yalan?Yalan söyleyen sen misin,ben miyim? Benim tespitlerim Yusuf Beyin yazısında da var üstelik.
Denge 10 Ocak 2018 12:27
2
7 Haziran öncesi Bahçeli'nin bir konuşmasından alıntıdır. '7 Haziran yaklaştıkça Erdoğan azgınlaşmaktadır. Erdoğan oyundur, yalandır, aldatmadır, tuzaktır, komplodur, riyadır, ihanettir. Anayasa'nın kendisine çizdiği yetki ve sorumluluk sınırlarını defalarca aşan, şiddetle taraflı davranan, suç işleyen ve hepsinden önemlisi vatana ihanet eden birisine, bundan sonra Cumhurbaşkanı denecek midir? Erdoğan siyasetin dibindedir.'
KARAGÖZ 10 Ocak 2018 14:05
2
"Toplumun büyük bir kesiminin takdir ve sempatisini" kazandı, dediği BARAJ ALTI BAHÇELİ'nin o sözünü paylaşacak zaman mıydı, Denge; ne güzel, kendi yanlış okumalarına (Bu gerçekten "yalan" gibi de algılanabilir) kendini kaptırmışken, Hacıvat ? Tayyip siyasetçi; her türlü lafı hazmeder de, acaba tayyipperest CAVCAV nasıl hazmedecek şimdi ?
HACI CAVCAV 10 Ocak 2018 14:09
5
Siyaset böyle bir şeydir.Ararsanız her siyasinin,diğer siyasilerin hepsi hakkında sarfettiği olumsuz sözler bulabilirsiniz.Bu cümleden olarak Erdoğan'ın da Bahçeli hakkında söylediği olumsuz sözler vardır.Bu, insanların birbirlerini iyi tanıyamamalarından veya siyasi rekabetten kaynaklanmış olabilir.Aynı şekilde CHP de Akşener hakkında geçmişte çok olumsuz laflar etmiştir;özellikle içişleri bakanlığı yaptığı dönemde.
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 08:34
Sanırım Devlet Bey bir kez daha yanlış okuma yapıyor.Durumu fark ettiğinde epey geç kalmış olacak.
Çağrıbey 10 Ocak 2018 03:49
Sende davutoglana bi parti kurdur da o da Akp ye zarar versin
züttür 10 Ocak 2018 15:45
0
Kendisi ve partisinin menfaati için bir şey yapsaydı ne güzel olacaktı değil mi ?
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 02:21
69 yasindaki Bahceli, siyasi kariyerini birkac sene daha uzatmak icin 20 sene baskanlik yaptigi partiyi bozuk para gibi harcadi. Bahceli'nin inandigi bir dava veya ideoloji yok. Kendisine faydasi olacagini bilirse bugun beyaz dedigine yarin siyah diyen siyasetcilerimizden biri. Bugunlerde yaptigi cikislari da ciddiye almamak lazim. Belli ki 2019 secimlerinden sonra onemli bir mevki kapmak icin Erdogan'in sempatisini kazanmak amacinda.
nuray 10 Ocak 2018 19:55
2
Ya komiksiniz koltuk sevdası diyorsunuz .Adam chp nin haziranda yaptığı koalisyon teklifi reddetti.Derdi koltuk olan o zaman atlardı teklife.Boş konuşmayın.
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 02:11
Yusuf bey,sizinde belirttiğiniz gibi Kürt oylarına etkisi düşünüldüğünde,götürüsü,getirisinden daha fazla olabilir.yani tam bir kumar.
KARAR OKURU 10 Ocak 2018 22:53
1
Kürtlere, en temel insan hakkı olan, ana dilinde eğitim almaya izin vermeyen devlet, seçme haklarını da rafa kaldırsa, ne güzel olur. Kürt oyu diye hesap kitap yapmaya gerek kalmaz.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN