Back To Top
Çin'de yeni bir şebek türü keşfedildi

Çin'de yeni bir şebek türü keşfedildi

 - Son Güncelleme: 11.01.2017 Çarşamba 16:03
Çin\'de yeni bir şebek türü keşfedildi
- A +

Bilim adamları, Çin'in güneybatısında yaşayan yeni bir şebek türü keşfetti. Hayvana 'Skywalker Hoolock Şebeği' adı verildi.

Sonuçları "American Journal of Primatology" dergisinde yayımlanan çalışmada, Çin'in Sun Yat-sen Üniversitesi'nden bilim insanları 'Yıldız Savaşları' filmindeki karakterlerden birine benzetilen şebeğin, diğer 'Hoolock' şebeklerinden farklı, yeni bir tür olduğunu belirtti. Hayvanın 'Yıldız Savaşları' hayranı bilim insanları tarafından keşfedildiği için 'Skywalker Hoolock Şebeği' olarak adlandırıldığı ifade edildi.

SAYILARI 200 CİVARINDA

Fan Peng-Fei liderliğindeki araştırma ekibi, Yunnan eyaletindeki Gaoligongşan doğa koruma alanında Hoolock şebekleri üzerinde yaptıkları çalışmada, ilk olarak beyaz kaş ve sakal gibi tipik yüz şekillerindeki detaya kaçan değişiklikleri gözlemledi. Ekip, genetik ve fiziksel karşılaştırmanın ardından farklı yüz çizgilerine sahip bu türün, diğer Hoolock şebeklerinden ayrıldığını teyit etti.

Bilim adamları, sayılarının 200 civarında olduğu sanılan 'Skywalker Hoolock' şebeklerinin, Çin'de ve komşusu Myanmar'da yaşadığını tahmin ediyor. Hoolock şebeklerine ise Bangladeş, Hindistan, Çin ve Myanmar'da rastlanıyor.

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN