28.05.2020  00:51
SON GÜNCELLEME: 
28.05.2020  11:48
KAYNAK: 
WASHINGTON/AA

ABD Temsilciler Meclisi, Uygun Türkleri için Çin'e yaptırım uygulama tasarısını kabul etti

ABD Temsilciler Meclisi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri'ne yönelik baskılardan dolayı Çin'e yaptırım uygulanmasını kabul eden yasa tasarısını onayladı. Başkan Donald Trump'ın da imzalaması durumunda tasarı yasalaşacak.

+
-

ABD Temsilciler Meclisi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türkleri'ne yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Senato'da 15 Mayıs'ta onaylanan ve bugün Temsilciler Meclisinde oylanan tasarı, oy çokluğu ile kabul edildi. 

ÇİN'E YAPTIRIM ÇAĞRISI

Tasarıda, ABD Başkanı Donald Trump yönetimine, Uygur Türkleri'ne ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan bazı Çinli yetkililere yaptırım uygulanması çağrısı yapılıyor.

Ayrıca tasarıda, ABD Dışişleri Bakanlığının bölgedeki insan hakları ihlalleri için bir rapor hazırlaması talep ediliyor.

Söz konusu tasarının bir versiyonu Kasım 2019'da ABD Senatosunda kabul edilmişti. Temsilciler Meclisi ise bazı değişiklikler yaparak tasarıyı Aralık 2019'da tekrar Senato'ya göndermişti.

TRUMP'IN İMZASINA KALDI

Tasarı, nihai imza için Başkan Trump'ın masasına gitti. Trump'ın da onaylaması durumunda tasarı, resmi olarak yasalaşacak. 

Trump, dün Beyaz Saray'da tasarıya ilişkin yaptığı açıklamada,  "Bu hafta sonundan önce Çin konusunda güçlü bir adım duyacaksınız." diye konuşmuştu.
 

DİĞER HABERLER
Patlamada can kaybı 7'ye yükseldi
Borrell'e BOREL hediye etti
Türkiye'den AB'ye rest!
İzmir'de 'Alabaylar Çetesi' çökertildi
Çavuşoğlu'ndan Borrell'e 'Borel' şakası
Evden çalışanlara sendika yolu açıldı
Bunaltıcı sıcaklara sağanak molası