17.09.2020  14:53
KAYNAK: 
BERLİN/İHA

Aleksey Navalni kaldığı otelde zehirlenmiş

Rusya'da zehirlenen muhalif lider Aleksey Navalni'nin arkadaşları, Navalni'nin kaldığı otel odasında zehirlendiğini açıkladı. Yapılan açıklamada Navalni'nin içtiği suda sinir gazı tespit edildiği belirtildi.

+
-

Rus muhalif lider Aleksey Navalni'in ekip arkadaşları, Navalni'nin Sibirya'nın Omsk kentindeki otel odasında zehirlendiğini duyurdu. Navalni'nin sosyal medya hesabında bugün yayınlanan videoya göre, Omsk kentinde kaldığı otel odasında zehirli bir su şişesinin olduğu kendisinin bu sudan zehirlendiği iddia edildi. Navalni'nin ekip arkadaşları yaptıkları açıklamada “Olay günü ekibimizin bir kısmı Navalni ile birlikte Moskova'ya uçtu, bir kısmımız Tomsk'ta kaldık. Uçuş sırasında Aleksey bilincini kaybetti ve boğulmaya başladı. Tomsk'ta kalan çalışanlar hemen bilgilendirildi. Bir avukatla temasa geçtiler ve Navalni'nin çıktığı otel odasına gittiler. Orada buldukları su şişeleri dahil her şeyi kaydederek, etiketleyerek ve paketleyerek ileride lazım olabilir diye kontrol altına aldık. Elimizde bulunan su şişesinde sinir gazına rastlandığını belirledik" denildi.

Rus muhalif lider Aleksey Navalni 20 Ağustos'ta Sibirya'nın Omsk kentinden Moskova'ya uçuşu esnasında uçakta fenalaşmış, daha sonra tedavi için Berlin'e götürülmüştü. Berlin Charité hastanesinde yapılan araştırmalar ve Bundeswehr laboratuarında yaptırılan bir analizde, Novitschok grubuna ait sinir gazıyla zehirlendiği belirlenmişti. Rusya'nın zehirlenme iddialarının asılsız olduğunu açıklaması üzerine Navalni'den alınan örnekler Fransa ve İsveç'teki bağımsız laboratuvarlarda toksikolojik testler yapılmış ve Navalni'nin zehirlendiğinin bu laboratuvarlar tarafından da teyit edilmişti.

DİĞER HABERLER
Bakan Selçuk’dan Bahçeli’ye teşekkür mesajı
24 Eski hakim ve savcıya müebbet talebi
FETÖ'ye operasyon dalgası
Bu iyi haber inanılmaz talep var!
Türkiye ile Yunanistan görüşmeye hazır
Türkiye'den yeni Navtex
CHP bile, AK Parti’nin bana yaptığını yapmadı