Ali Cem Köroğlu kimdir? Ölümünde Devlet Tiyatroları'nın ihmali var mı?

Ali Cem Köroğlu kimdir? Ölümünde Devlet Tiyatroları'nın ihmali var mı?

Devlet Tiyatroları dekoratörü Ali Cem Köroğlu'nun koronavirüs (covid-19) nedeniyle vefat etmesinin ardından, Devlet Tiyatroları'nda en tepeden başlayan bir dizi ihmal ve sorumsuzluk zincirinin yaşandığı iddiaları gündeme geldi. İşte detaylar...

Profesyonel hayatına İstanbul Devlet Tiyatroları sahne ve kostüm tasarımcısı olarak başlayan Ali Cem Köroğlu'nun corona virüsü (kovid-19) teşhisi konmasının ardından kısa süre sonra yaşamını yitirdiği öğrenildi. 

Geçen hafta prömiyeri yapılan tiyatro oyunu 'Karıncalar / Bir Savaş Vardı'da rol alan Akın Kurt'un, prömiyerden bir gün sonra yaptırdığı koronavirüs testi pozitif çıkmıştı. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt'un oğlu olan Akın Kurt'un virüsü, oyunu izlemek için Ankara'dan gelen annesinden almış olabileceği iddia edilmişti.

İDDİALAR MECLİS'E TAŞINDI

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Akın Kurt'un testinin pozitif çıkmasının ardından test yaptıran oyunun teknik ekibinde de birçok kişinin covid-19 testinin pozitif çıktığı belirtmiş ve oyunun kostüm tasarımcısı Ali Cem Köroğlu'nun koronavirüs teşhisi ile Ankara'da hastaneye kaldırıldığını ifade etmişti.

ALİ CEM KÖROĞLU HAYATINI KAYBETTİ

Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (DETİS) tarafından yapılan açıklamada, Devlet Tiyatroları dekoratörü Ali Cem Köroğlu corona virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"DETİS olarak Ali Cem Köroğlu gibi çok büyük bir sanatçının, çok özel bir insanın kaybının tarifsiz üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu süreci titizlikle izleyeceğimizi, gerekli hukuki girişimlerde bulunacağımızı bildirir, başta ailesine, Devlet Tiyatrosu çalışanlarına, sanat camiamıza, tüm sanatseverlere sabır dileriz.

Bu kurumdaki çalışma arkadaşlarımızdan hiçbirinin Ali Cem Köroğlu gibi hem sanatında, hem de insan olarak çok özel olan birinin ölümüne, taammüden sebebiyet vermek istemediği inancındayız."

"SÜRECİN ŞEFFAFLAŞMASI GEREKMEKTEDİR"

Açıklamada "Ancak; İzmir’den çok tatsız ve kötü söylentiler yayılmakta, büyük bir sorumsuzluk, cehalet ve ihmaller zinciri sonucunda Ali Cem Köroğlu'nu yitirdiğimiz gerçeği yüzümüze tokat gibi çarpmaktadır. Sürecin şeffaflaşması gerekmektedir. Bu kurumsal olarak darbe almamızın önüne de geçecektir" diyen DETİS, taleplerini 7 madde ile sıraladı:

1) Bilindiği üzere, 28 Ekim 2020 tarihli Bakanlık genelgesiyle, Devlet Tiyatroları'nın Kültür ve Turizm Bakanlığına yetki devri gerçekleşmiştir. Her ne kadar bakanlık 'sehven' olduğunu açıklasa da, yetkilerin iade edildiğine ilişkin bir evrak kuruma ulaşmamıştır. 5441 sayılı 'tüzel kişiliğimizi' koruyan yasamızın dışında gelişen ve Anayasaya aykırı olan bu durum, bir sanat kurumunun tam anlamıyla bürokrasiye teslim olmasının sonucudur.

Bürokrasi sanatın gerekli isteklerini bilemez. Bürokratlar sahneyi anlayamaz. Acil ve hızlı kararlar alamaz. Ali Cem Köroğlu'nu ölüme götüren olaylar zincirinin ilk halkasını burada aramak gerekir.

2) Durumun vahameti ortadadır. Konuyla ilgili çok acil bir soruşturma, Devlet Tiyatroları üst yönetim yetkisinin bürokrasiye devri ile ilgili olarak, bakanlıktaki 'karar vericileri' de kapsayacak şekilde başlatılmalıdır.

3) Devlet Tiyatrolarında olaydan birinci derecede sorumlu yetkililerin soruşturma sürecinde, olayın gidişatını etkilememeleri adına 'tedbiren' görevden el çektirilmesi gerekmektedir. Bu soruşturma sürecinin, görevden el çektirilen yetkililer için de kendilerini aklama adına bir fırsat olduğu unutulmamalıdır.

4) Acil olarak perdeler corona sürecini kapsayacak biçimde süresiz kapatılmalıdır.

5) Ali Cem Köroğlu'nun görev yaptığı oyun durdurulmalı, çalışanlar soruşturma sürecine dahil edilmeli, onların bilgilerine/tanıklıklarına başvurulmalıdır.

6) Eğer söylendiği gibi yaşadığımız olağanüstü salgın sürecinde karantinaya sadık kalmayan bir oyuncunun duruma sebebiyet verenlerden biri olduğu ortaya çıkarsa, kurumla derhal ilişiği kesilmelidir.

7) Devlet Tiyatrosu yetkililerinin prova ve temsil süreçlerinde çalışanlarına neden test yapmadığı da soruşturma kapsamında özellikle ele alınmalıdır.

SORUMSUZLUK VE İHMAL İDDİALARINA SANATÇILARDAN TEPKİ

Sanatçılar, Ali Cem Köroğlu'nun hayatını kaybetmesinin ardından tepkilerini dile getirdi.

Ahmet Mümtaz Taylan: "Ali Cem Köroğlu tanıdığım en güzel insanlardan biriydi. Devlet Tiyatrolarının tepesinden başlayan bir dizi ihmal ve sorumsuzluktan oluşan organize cehalet sonucu Covid'ten hayatını yitirdi. Bu telafisiz kayıpta payı bulunanların her birinin açığa çıkmasının takipçisi olacağım."

Levent Üzümcü: "Üzülerek... Ali Cem Köroğlu cinayetinin anatomisi."

Laçin Ceylan: "Onun tırnağı olamayacak yöneticiler, idareciler yüzünden seri basiretsizlik ve kifayetsizlikle hayatını kaybetti.  Yeri dolamayacak zengin kıymetlere yeteneklere sahip bir sanatçının ölümüne neden olanlar hiçbir şey olmamış gibi devam edemez."

Eren Aysan: "Günlerdir #OnceHayatSonraSanat diye yırtınıyoruz. Devlet Tiyatroları perde açmasın diyoruz. Ne oldu? Söyleyeyim mi? Ali Cem Köroğlu’nu kaybettik biraz önce. Arkadaşımı kaybettim. Şimdi usulca yasımı tutmak için çekileceğim. Ve sonra bunun hesabını soracağım!"

Mustafa Avkıran: "İzmir DT çalışanı kaç kişi Covid-19 pozitif? Bu virüsün kaynağı kim ya da kimler? Ali Cem Köroğlu’nun tasarımını yaptığı oyunda çalışanların neredeyse tamamı şu anda pozitif mi? DT Genel Müdürü Mustafa Kurt ne zaman Covid pozitif oldu? Virüs genel müdüre temaslı karısı ve söz konusu tek kişilik oyunun oyuncusu olan oğlu aracılığı ile mi geçti? İhmal mı suistimal mi? Cehalet mi taammüden mi? Soruyorum!"

ALİ CEM KÖROĞLU BİYOGRAFİSİ

Eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde yaptı. Profesyonel hayatına İstanbul Devlet Tiyatroları sahne ve kostüm tasarımcısı olarak başladı. En çok Afife ödülü alan sanatçılardan biridir.

İzmir Devlet Tiyatrosu'nda sahneye konan Karıncalar oyunu çalışmaları sırasında koronavirüse yakalandı, hastaneye kaldırıldı ve 5 Aralık 2020'de hayatını kaybetti. Devlet Tiyatroları'nın oyunun sahnelenmesinde ihmal olması iddiaları TBMM gündemine taşındı.

ÖDÜLLERİ

* Ayaktakımı Arasında, Afife Tiyatro Ödülleri 2003 - Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı
* Ayaktakımı Arasında, Afife Tiyatro Ödülleri 2003 - Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı
* Çayhane, Afife Tiyatro Ödülleri 2005 - Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı

OYUNLARI

* Karıncalar / Bir Savaş Vardı / Kostüm Tasarım / Dekor Tasarım /2020 Sahnede
* Küçük Burjuva Düğünü / Dekor Tasarım / 2019 Sahnede
* Mavi Kuş / Dekor Tasarım / 2018 Sahnede
* Memleketimden İnsan Manzaraları / Dekor Tasarım / 2017 Sahnede
* Tek Daire İki Aile / Dekor Tasarım / 2017 Sona Erdi
* Ebedi Barış / Kostüm Tasarım / Dekor Tasarım / 2017 Sahnede
* Bir insan, bir ağaç, bir köpek (Lazaritsa) / Dekor Tasarım / 2014 Sona Erdi
* Kim Korkar Hain Kurttan / Dekor Tasarım / Dekor Tasarımı / 2013 Sona Erdi
* Venedik Taciri / Dekor Tasarım / Kostüm Tasarım / 2012 Sona Erdi
* Dolores Claiborne / Dekor Tasarım / 2012 Sona Erdi
* Macbeth / Dekor Tasarım / 2012 Sona Erdi
* Savaş İkinci Perdede Çıkacak / Dekor Tasarım / 2007 Sona Erdi
* Godot'yu Beklerken / Kostüm Tasarım / Sahne Tasarım / 2006 Sona Erdi
* Ashura / Kostüm Tasarım / Dekor Tasarım / 2004 Sona Erdi
* Çayhane / Dekor Tasarım / 2004 Sona Erdi
* Ayaktakımı Arasında / Kostüm Tasarım / Dekor Tasarım / 2003 Sona Erdi
* Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü? / Dekor Tasarım / 1999 Sona Erdi
* 80060 / Sahne Tasarım / 1998 Sona Erdi
* Sarıpınar - 1914 / Kostüm Tasarım / Dekor Tasarım / 1998 Sona Erdi
* Maymun Davası / Dekor Tasarım / 1995 Sona Erdi
* Woyzcek / Dekor Tasarım / 1993 Sona Erdi
* Ivan Ivanoviç Var mıydı Yok muydu? / Dekor Tasarım / 1990 Sona Erdi
* Ayaktakımı Arasında / Dekor Tasarım / 1990 Sona Erdi
* Yunus Emre / Kostüm Tasarım / Dekor Tasarım / 1989 Sona Erdi
* Neşe'Dert'Aşk / Dekor Tasarım / Sahnede
* Shakespeare Zorda / Dekor Tasarım /Sona Erdi
* Yanık / Dekor Tasarım / Sona Erdi
* Çamaşırhane / Kostüm Tasarım / Dekor Tasarım / Sona Erdi
* Memleketin Kısmeti / Sahne Tasarım /Sahnede

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN