Erdoğan'dan Kıbrıs mesajı: İki devlet çözüm masaya gelmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile yaptığı ortak basın toplantısında Kıbrıs'taki sorunun çözümü için "Artık iki devletli çözümün de gerçekçi bir yaklaşımla masaya getirilmesi gerektiğine inanıyoruz" açıklamasını yaptı.

Erdoğan'dan Kıbrıs mesajı: İki devlet çözüm masaya gelmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Kıbrıs'ta iki devletli çözüm önerisinin artık masada olması gerektiğini söylerken, "İki halkın barış, refah ve güvenlik içerisinde yan yana yaşayabilecekleri çözümün temeli adadaki gerçeklere dayanmalıdır. Artık iki devletli çözümün de gerçekçi bir yaklaşımla masaya getirilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Beştepe'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, "Rum tarafı Kıbrıs Türk halkını eşit olarak görmediği için hidrokarbon gelirinin paylaşımına dair çağrıları da yanıtsız bıraktı" derken, iki devletli çözümün artık masada olması gerektiğini açıkladı.

"KKTC'YE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ"

Türkiye'nin KKTC halkına yardım etmeyi sürdüreceğini belirten Erdoğan, "Türkiye, KKTC'nin ekonomik, diplomatik ve sosyal yönden gelişmesi için her türlü çabayı gösterecektir. Amacımız, Kıbrıs Türk halkının hayat standardını yükseltmek ve geleceğe daha büyük bir güvenle bakmasını sağlamaktır" ifadesini kullandı.

Basın toplantısında konuşan Tatar, Erdoğan'ın açıklamalarını desteklerken, "Birçok kez ifade ettiğimiz üzere hidrokarbonlar konusu Rum tarafı için bir samimiyet testidir" dedi.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"Türk tarafı Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümden yanadır. Sadece Türk tarafının çaba göstermesi çözüm için kafi değildir. Rum tarafının eşit ortaklı bir çözümü kabul etmeye niyetinin olmadığı aşikardır. Müzakerelerin her seferinde başarısız olmasının yegane sebebi Rum tarafının uzlaşmaz anlayışıdır. Rumlar gasp ettikleri devleti Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmak istemiyorlar.

"Çözüm için, federasyonun yeterli bir çözüm olmayacağını vurguladık. Rum tarafı Kıbrıs Türk halkını eşit olarak görmediği için hidrokarbon gelirinin paylaşımına dair çağrıları da yanıtsız bıraktı. Kıbrıs Türklerinin eşit haklarını gasp etmeyi sürdürüyor.

"İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM MASAYA GELMELİDİR"

"İki halkın barış, refah ve güvenlik içerisinde yan yana yaşayabilecekleri çözümün temeli adadaki gerçeklere dayanmalıdır. Artık iki devletli çözümün de gerçekçi bir yaklaşımla masaya getirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

"Doğu Akdeniz'deki son gelişmeler, Maraş açılımı gibi konularda görüş alışverişinde bulunduk. Doğu Akdeniz'de kendi kıta sahanlığındaki haklarımızı koruduğumuz gibi, Kıbrıs Türk halkının meşru hak ve menfaatlerini de savunuyoruz. Bu yöndeki kararlılığımızı dosta, düşmana gösterdik. Doğu Akdeniz'deki mevcut durumun müsebbibi 2003'ten bu yana yapıcı önerilerimizi dikkate almayan Rum-Yunan ikilisidir. Bu oyun artık bozulmuştur, en başından itibaren söylediğimiz gibi bölgede Türkiye'yi ve Kıbrıs Türk'üne katmayan hiçbir girişimin başarı şansı olmayacaktır.

"AMACIMIZ KIBRIS TÜRK'ÜNÜN GELECEĞE GÜVENLE BAKMASIDIR"

"Türkiye, KKTC'nin ekonomik, diplomatik ve sosyal yönden gelişmesi için her türlü çabayı gösterecektir. Amacımız Kıbrıs Türk'ünün geleceğe daha bir güvenle bakmasını sağlamaktır.

"Sayın Çavuşoğlu, Kapalı Maraş'ta diyorum ki bir piknik yapabiliriz, mani bir şey var mı? Sayın Cumhurbaşkanı? Biraz tereddüt etti de, o gün orada herhalde şöyle birlikte bir piknik yapmakta fayda var. Biz buradan çünkü ekranlardan izliyoruz, bizzat yaşayalım istiyoruz, inşallah onu da gerçekleştiririz."

Tatar'ın açıklamaları ise şöyle:

"Türkiye bizim kardeş devletimiz olmasının yanı sıra ana vatanımızdır. Köklerimiz buradan Kıbrıs'a gitmiştir. Türkiye, Kıbrıs Türklerinin varoluş mücadelesini desteklemiştir.

"Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türklerinin çağrısı üzerine bizlerin can ve mal güvenliği için Kıbrıs'a askeri müdahalede bulunmuştur. Bu gerçeğin altını bir kere daha çizmek istiyorum.

"TÜRKİYE'NİN KONFERANS ÖNERİSİ SON ŞANSTIR"

"Kıbrıs görüşme süreci bir kez daha çökmüşse, bunun sebebi Kıbrıs Rumlarının paylaşmaya hazır olmamalarından dolayıdır. Rum tarafı hala 1974 öncesine dönmenin hayali içindedir. Hal böyleyken, Türkiye'nin ortaya koyduğu 5'li konferans önerisi bir son şanstır.

"Birçok kez ifade ettiğimiz üzere hidrokarbonlar konusu Rum tarafı için bir samimiyet testidir.

"MARAŞ İLK ADIM OLARAK AÇILMIŞTIR"

"Kapalı Maraş için hükümetimizin yol haritasına uygun olarak Maraş ilk adım olarak açılmıştır. İnşallah Maraş bir hayalet kent olmaktan çıkacak, turizm cenneti olarak hizmet verme noktasına gelecektir.

"Türkiye KKTC'nin halen devam eden salgın sürecinden Kıbrıs Türklerini asla yalnız bırakmamıştır. 100 yataklı modern hastanemiz 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlanma aşamasına gelmiştir.

"Eğer Kıbrıs Türk halkının refahını yukarı çıkarabilirsek, Kıbrıs konusunda istediklerimize varmamız daha kolay olacaktır."

KAPALI MARAŞ 8 EKİM'DE AÇILMIŞTI 

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, 6 Ekim'de Ankara ziyareti sırasında Maraş'ın açılmasına dair hazırladıkları yol haritası doğrultusunda çalışmaları bir aşamaya getirdiklerini ve ilk somut adımı attıklarını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kapalı Maraş'la ilgili "Maraş'ın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprağı olduğu tartışmasız bir gerçektir. Buradaki tasarruf hakkı da Kıbrıs Türk makamlarına aittir" açıklamasında bulunmuştu. 8 Ekim'de 46 yıl sonra bir bölümünün halkın kullanımına açılan Maraş, bölge halkı tarafından yoğun ilgi görüyor.

İlgili Haberler
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN