Bahçeli'nin ismini önerdiği Cacabey kimdir? İşte Mevlana'nın övdüğü Cacabey'in hayatı...

Bahçeli'nin ismini önerdiği Cacabey kimdir? İşte Mevlana'nın övdüğü Cacabey'in hayatı...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Erdoğan'ın 'uzaya Türk vatandaşı göndereceğini ve 83 milyondan isim önerisi beklediklerini' açıklamasından sonra ilk Türk astronot için Türk Gökbilimci Cacabey'in ismini önerdi. Bu öneriden sonra 'Cacabey kimdir?' sorusu ve gökbilimci 'Cacabey'in hayatı' gündem oldu.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzaya gönderilecek ilk Türk için ‘Astronot’ veya ‘kozmonot’ isimlerini kullanmayacaklarını 83 milyondan isim önerisi beklediğini açıkladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ay'a gidecek olan ilk astronota Cacabey isminin verilmesini önerdi.

Kırşehir'de doğan Türk devlet adamı Cacabey'in kim olduğu, yaşamına dair detaylar Bahçeli'nin önerisinden sonra gündeme geldi. İşte yaşadığı döneminde astronomi ile yakından ilgilenen ve kurduğu medresede Türkçe eğitim verilmesini sağlayan, Mevlana'nın övdüğü, Hacı Bektaş Veli'yi himaye eden  Kırşehirli Cacabey'in yaşamına dair detaylar...

cacabey-kim.jpg

 CACABEY KİMDİR? 

1240 yılında Kırşehir'de doğan ve 1301'de Rum tekvurları ile savaşırken şehit düşen Cacabey, Selçuklular döneminde Keyhüsrev zamanında Kırşehir emiri olarak görev yapmıştır. Asıl adı Nurettin Cibril Bin Cacabey'dir. Ceceli aşiretinin beyi olan Emir Bahaddin Caca’nın oğludur. 

Selçuklular zamanında iller valiler ile yönetiliyordu. Eskişehir Emiri olarak görülen Caca Bey, bir süre Tokat’ta kaldıktan sonra Kırşehir’e bey olmuştur.

Kırşehir Beyi iken, Emirhor olan Eseddedin İsyanı’nı bastırdı.

Elbistan Savaşı’na katıldı. Orada Mısır Memlük Sultanı Baybars’a esir düştü. Baybars bütün esirleri serbest bırakınca Caca Bey Şam’dan Kırşehir’e döndü.

Bir hükümdar gibi Kırşehir’de hüküm süren Caca Bey, Kırşehir'de devrin fakültesi gözüyle bakılan Caca Bey Medresesi'ni yaptırmıştır. Yönetim işlerinde Türkçe konuşan ve yazışmalarında Türkçe kullanan Caca Bey, Caca Bey Medresesi'nde de Türk dilinde eğitim verilmesini sağlamıştır.

MEVLANA TARAFINDAN ÖVÜLDÜ

Mevlana yazdığı bir mektupta, Caca Bey’in yeteneklerine ve başarılarına övgüde bulunmuş ve kendisiyle bir araya geldiği meclislerde de bu konuyu dile getirmiştir.

HACI BEKTAŞ VELİ'YE SAHİP ÇIKTI

Caca Bey, Kırşehir'de kendi idaresinde yaşamakta olan Hacı Bektaş Veli ile ilgilenmiş onu himaye etmiştir. Anadolu'da birçok hayır kurumu ve ayrıca cami, zaviye gibi pek çok kamusal yapının da onarımını yaptırmıştır.

Anadolu’da bir çok hayır kurumu yaptırmıştır. Bu arada Eskişehir’de bir cami ve bir han yaptırmış, 17 cami ve zaviyeyi de onarıma almıştır. Kırşehir’de bu gün bir mimari anıt olarak yükselen Caca Bey Medresesi’ni de yaptırmıştır. Devrin fakültesi gözüyle bakılan bu binada Türkçe eğitimi veriyordu. Arapça ve Acem dili ile de eserleri vardır. Ayrıca İslam Hukuku ile felsefe ve tasavvuf dersleri de öğretiliyordu. Kubbesi açık ve altında bir kuyunun bulunduğu Cacabey Medresesi’nde kuyuya yansıyan yıldızlar incelenir, bunlar üzerinde araştırmalar yapılırdı. Bundan anlaşıldığına göre, bu medrese o dönemlerde astronomi araştırmaları yapılıyor, matematik, fizik, kimya gibi konularda eğitim veriyordu.

Caca Bey, 1301 yılında Bizanslılara karşı savaşırken şehit düştü. Cenazesi, Kırşehir’e getirilerek yaptırdığı medresenin yanındaki türbeye defnedilmiştir.

cacabey.jpg

CACABEY MEDRESESİ

Kırşehir kentinin merkezinde bulunan medrese, Caca Bey tarafından 1271-1272 yıllarında bir gözlem evi (rasathane) ve medrese olarak yaptırılmıştır.

Yapı daha sonra camiye çevrilmiştir.

Türk bilim adamı Uluğ Bey’in Batı Türkistan’da kurduğu medrese ne ise, Caca Bey’in kurduğu bu bilim merkezi de aynı derecede öneme sahiptir.

Birkaç kez onarılmış olup, minaresindeki mavi çiniler nedeniyle halk arasında cıncıklı camii adı ile anılmaktadır. Medrese kesme taştan yapılmış olup kare planlıdır. 

Döneminde astronomi yüksek okulu olarak hizmet vermiştir. Kubbesi açık ve altında bir kuyunun bulunduğu medresede kuyunun içindeki suya yansıyan yıldızlar incelenir, bunlar üzerinde araştırmalar yapılırdı.

erdogan-astronot.jpg

ERDOĞAN: 83 MİLYONDAN İSİM ÖNERİSİ BEKLİYORUZ

"Türkiye'nin Milli Uzay Programı'nın tanıtımı Cumhurbaşkanlığı Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Tanıtımda ülkenin uzay alanındaki hedef ve projeleri açıklandı.

Tanıtımda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzay çalışmalarında doğru zamanlama ile doğru adımları atarak hereket etme kararlılıklarını ortaya koyduklarını açıkladı. Erdoğan, "2023 sonunda yakın dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay'a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz" dedi.

ASTRONOT YERİNE TÜRKÇE İSİM

Bunun yanı sıra Erdoğan, bu gelişmeler ışığında "astronot" ve "kozmonot" kelimelerine Türkçe bir karşılık bulunması gerektiğini açıkladı: "Dil bilimcilerimize bir çağrıda bulunuyorum gelin Türk uzay yolcularına Türkçe bir isim bulalım"

 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN