14.03.2020  10:02

Bill Gates kimdir? Bill Gates Microsoft'tan neden ayrıldı?

Bill Gates doğduğu şehir hangisi? Microsoft'un kurucusu Bill Gates, şirketin yönetimden ayrıldığını açıkladı. Vatandaşlar, Bill Gates kimdir? Bill Gates Microsof'tan neden ayrıldı? sorularının yanıtlarını merak ediyor? İşte detaylar...

+
-

ABD'li yazılı şirketi Microsoft, firmanın kurucusu olan ancak şu an sadece danışmanlık yapan Bill Gates'in görevinden ayrıldığını duyurdu. Gates'in ayrılığı sürprizle karşılandı. Peki, "Bill Gates kimdir?", "Bill Gates Microsft'tan neden ayrıldı?", "Bill Gates doğduğu şehir hangisi?" Detayları KARAR.com okurları için derledik...

Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft, şirketin kurucusu ve teknoloji danışmanı Bill Gates'in yönetimden ayrıldığını duyurdu. Açıklamada, Gates'in Microsoft Üst Yöneticisi Satya Nadella ve şirketteki diğer yöneticilere teknoloji danışmanlığı yapmaya devam edeceği kaydedildi. Gates, "Microsoft ile ilgili olarak, yönetim kurulundan ayrılmak şirketten uzaklaşmam anlamına gelmez. Microsoft her zaman hayatımın önemli bir parçası olacak ve şirketin vizyonunun şekillenmesiyle hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için Satya ile iletişimde olmaya devam edeceğim. Şirketin kaydettiği ilerleme ve dünyaya nasıl fayda sağlayabileceği konusunda her zamankinden daha iyimser hissediyorum" ifadelerini kullandı.

BILL GATES KİMDİR?

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, 1955 yılında Seattle’da dünyaya geldi. Başarılı bir avukatın oğlu olan Gates, oldukça zengin bir ailenin çocuğuydu. Elindeki kaynakları doğru kullanarak ve sıkı çalışarak 'Amerikan Rüyası'nı gerçeğe dönüştüren Bill Gates’in Microsoft yolculuğunu ve hayatını mercek altına aldık.

Elbette hiçbir başarı kolay elde edilmiyor. Bill Gates, bu günlere gelene kadar oldukça uzun ve zorlu bir yoldan geçti ve tüm bunlar olurken şans azıcık da olsa onun yanındaydı. 1975 yılında kurduğu Microsoft’u hızlıca büyüterek kısa zamanda serveti multimilyarder seviyesine ulaşan Gates, tek bir vizyon üzerinden işini büyüttü: Her eve bilgisayar sokabilmek.

BILL GATES'İN İLK YAZILIMI: TRAF-O-DATA

Seattle’da gittiği Lakeside School’da bilgisayarla tanışan Bill Gates, sıklıkla dersleri ekerek bilgisayar odasında vakit geçirmeye başladı. İlk olarak, General Electric isminde bir program yazan Gates bilgisayara karşı tic-tac-toe oynatan bir yazılım geliştirdi. Daha sonrasında sınıf arkadaşı Paul Allen ile beraber çalışmalara başladılar ve kısa sürede Seattle’daki trafik akışını hesaplayan Traf-O-Data isimli programı geliştirdiler ve 20.000 dolar kazanmayı başardılar.

MICROSOFT NASIL KURULDU?

Bill Gates henüz lisedeyken tüm 'World Book' Ansiklopedi serisini okudu. Evet, hepsini. Bilgisayara olan merakı, SAT’de 1600 üzerinden 1590 puan alması ve biraz da babasının etkisiyle, 1973 yılında Harvard’a kabul edilen Gates, bu prestijli okulda derslere katılmak yerine zamanını poker ve video oyunları oynayarak geçirdi. Tüm bu durum eski ortağı Paul Allen’ın ona gösterdiği bir makale sonrasında değişti. Dünyanın ilk mikrobilgisayarı Altair 8800 hakkında bilgi sahibi olan Gates ve Allen burada bir fırsat gördüler ve bilgisayarın Meksika’daki üreticisi MITS’i arayarak Altair için oldukça popüler bir programlama dili olan BASIC’e sahip olduklarını söylediler. Altair’in üreticileri bu programla ilgilendiler ve denemek istediklerini belirttiler. Ancak Paul ve Bill’in elinde herhangi bir program yoktu. Bunun üzerine okula dönüş yapan Gates, Allen ile sabah akşam Harvard’ın laboratuarlarında program üzerine çalışmaya başladı. Ellerinde Altair isimli bilgisayardan olmadığı için yazılımın çalışıp çalışmayacağı hakkında en ufak bir fikirleri yoktu. Allen, Meksika’ya gittiğinde dahi programın çalıştığına dair bir kanıtları yoktu. Ancak şansları yaver gitti ve program çalıştı. Bunun üzerine Bill Gates Harvard’ı bıraktı ve ortağı Allen’ın yanına Meksika’ya gitti.

BILL GATES NEDEN TUTUKLANDI?

Bill Gates, Meksika’dayken ehliyetsiz araç kullanmaktan ve kırmızı ışıkta geçmekten dolayı tutuklandı.

MICROSOFT NASIL KURULDU?

Meksika’ya taşındıktan kısa süre sonra, MITS kapandı. Ancak, bu durum Microsoft’u etkilemedi. O dönemde, ikili aralarında Apple’ın da olduğu başka teknoloji şirketlerine yazılım hizmeti veriyorlardı. Meksika serüvenlerini 1979’da sonlandırarak Seattle’a taşınan ikili, Microsoft’un altın dönemi için döndüklerini o zamanlar bilmiyorlardı. Bill Gates, IBM’in yeni bilgisayarlarının yaşadığı yazılım sıkıntısını öğrenmesi üzerine küçük bir girişimden 50.000 dolara mal olan bir yazılım altyapısını satın aldı. Onu MS-DOS (Microsoft Disk Operating System) haline getiren Gates, IBM’e satışını gerçekleştirdi. Böylesine olağanüstü bir iş planının arkasındaki deha olan Bill Gates, diğer bilgisayar şirketlerine satabilmek adına lisansı da elinde tuttu ve Microsoft’un engellenemeyecek yükselişi böyle başladı.

Gates’in öngördüğü üzere, IBM satışından sonra diğer bilgisayar şirketleri de aynı teknolojiyi ellerinde bulundurmak istediler ve kendi yazılımlarını yazmaktansa daha ucuza mal olacak olan MS-DOS’u kütüphanelerine eklemeye karar verdiler. Bunun sonucu olarak MS-DOS sektörün standart yazılımı haline geldi ve Microsoft’un satışları sadece bir senede 7 milyon dolardan 16 milyon dolara yükseldi.

APLLE, MICROSOFT'U NEDEN DAVA ETTİ?

Apple ilk Macintosh bilgisayarını lanse etti ve kullanıcı arayüzü MS-DOS’tan daha kolay ve hızlı olan Macintosh, Microsoft için ciddi bir tehdit oluşturmaya başladı. Bunun üzerine Bill Gates hızlıca adım attı ve kendi kullanıcı arayüzünü yani Windows’u geliştirmeye başladıklarını açıkladı ve Microsoft’u halka arz ederek yatırım toplamaya başladı. Halka arz oldukça başarılı geçti ve Gates’i bir gecede dünyanın en zengin insanları arasına soktu. Her şey yolunda gibi görünse de, Windows lanse edildiğinde beklenen çıkışı yakalayamadı. Oldukça yavaş olduğu konusunda ciddi eleştiriler vardı. Bu durumdan Apple da hiç memnun değildi ve Microsoft’u kendi işletim sistemlerinin bir kopyası olarak gördüğünden dava etti. Dava, '90'ların ortasına kadar sürdü ve en sonunda mahkeme, böyle bir kopyalamanın söz konusu olmadığına karar verdi.

Bu sırada, Bill Gates Windows üzerine çalışmaya devam etti ve işletim sistemini çok daha hızlı hale getirdi. Üçüncü parti program geliştirenler, bunu Windows üzerinden yapmaya başladılar ve 1993’te Windows ayda 1 milyona yakın satarak dünyadaki bilgisayarların %85’inde kullanılıyordu.

Bill Gates’in başarısını açıklamaya çalışan uzmanlar şu kanıya vardılar: Aslında iki adet Bill Gates vardı. Biri, her türlü kodu hack'leyebilecek kabiliyette bir bilgisayar dahisi, diğeri ise Silikon Vadisi’ndeki girişimcilerin aksine pazarla ilgili çok daha doğru içgörülere ve önsezilere sahip sıkı çalışan bir iş adamı.

GÖREVİNİ EŞİNE DEVRETMİŞTİ

2008 yılında, Bill Gates Microsoft’tan ayrılacağını açıklayarak görevini Satya Nadella’ya devretti. Aktif olarak yönetim kurulunda olmasa da, yüzde 6.4'lük hissesiyle Microsoft’un en büyük hissedarı olmaya devam ediyor.

Bill Gates’in böyle bir karar almasındaki temel motivasyon, eşiyle beraber kurduğu The Bill and Melinda Gates Foundation’a yönelerek sağlık, eğitim ve düşük gelirli topluluklara yatırım odaklı işleri desteklemek istemesiydi. Tüm eforunu bu alana yönelten Gates, milyarlarca dolarlık bir fon kurarak sosyal problemlere eşiyle beraber çözümler ve projeler üretmeye devam etmekte.

Bill Gates kendisini bir 'geek' olarak tanımlıyor ve çocukken en sevdiği iki oyunun Risk ve Monopoly olduğunu söylüyor. Onun ulaştığı başarı elbette bir tesadüf değil. O inovasyonun, riskin ve sıkı çalışmanın getirilerinin farkında olan çok iyi bir iş adamı, bir filantropist.

BULL GATES ÇOCUKLARINA NE KADAR MİRAS BIRAKACAK?

Dünyanın en zengin adamlarından biri olan Bill Gates, çocuklarına tüm mirasını bırakmayacağını söylüyor ve her birine 10 milyon dolar vereceğinden bahsediyor. Gates’in milyarder olduğunu hatırlatmak isteriz. Bunun sebebini ise şöyle açıklıyor: "Onlara bu kadar büyük bir para bırakmanın, onlara yapılacak bir iyilik olduğunu düşünmüyorum."

BULL GATES'İN ÖNERDİĞİ KİTAPLAR

* Business Adventures - John Brooks
* Tap Dancing to Work - Carol Loomis
* Life is What You Make It - Peter Buffett
* Awakening Joy - James Baraz
* Where Good Ideas Come From - Steven Johnson
* Moonwalking with Einstein - Joshua Foer
* Academically Adrift: Limited Learning on College * Campuses - Richard Arum and Josipa Roksa
* The Most Powerful Idea in the World - William Rosen

BULL GATES HAKKINDA YAZILAN KİTAPLAR

* Bill Gates: The Life and Business Lessons of Bill Gates - George Ilian
* Who is Bill Gates? - Patricia Brennan Demuth
* Hard Drive: Bill Gates and the Making of the Microsoft * Empire - James Wallace ve Jim Erickson
* Bill Gates: Entrepreneur and Philanthropist - Jeanne M. Lesinski

BILL GATES'İN YAZDIĞI KİTAPLAR

* Önümüzdeki Yol
* Düşünce Hızında Çalışmak
* Showing Up For Life: Thoughts on the Gifts of a Lifetime

DİĞER HABERLER
Yüz yüze telafi başlıyor
Dolmuşlarda para alışverişi kutu içinde yapılacak
Normalleşme sürecinde ilk öğle namazı
Kürtçe müzik cinayeti iddiasına yalanlama
Yurt içi ve yurt dışı uçuşlar ne zaman başlıyor?
Salgınla mücadele bitmedi, rehavete kapılmayın
Komuta kademesi imha edildi